אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 21198-03-12 דרדיק ואח' נ' רכבת ישראל בע"מ

ת"צ 21198-03-12 דרדיק ואח' נ' רכבת ישראל בע"מ

תאריך פרסום : 08/07/2015 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
21198-03-12
30/03/2015
בפני השופטת:
שושנה אלמגור

- נגד -
המבקש (התובע):
אביאל דרדיק
עו"ד אירית דרדיק־פלם
עו"ד עילי מימן
המשיבה (הנתבעת):
רכבת ישראל בע"מ
עו"ד ניר שמרי
עו"ד מיכאל ויטן
עו"ד דקל וייזר
פסק-דין

 

לפניי בקשה, על-פי סעיף 18 לחוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו–2006, לאשר הסדר פשרה.

המשיבה (להלן: הרכבת) מוכרת כרטיסי נסיעה תקופתיים – חודשיים או שבועיים – אשר תקפים לקו נסיעה מסוים. בימים או בשעות שבהם מופסקת תנועת הרכבת, בשל שביתה, תקלה, עבודות תחזוקה או כל סיבה אחרת, נמנעת ממחזיקי הכרטיס התקופתי האפשרות לנסוע בה והם אינם מפוצים על כך. המבקש רכש כרטיס ,חופשי-חודשי' לחודש פברואר 2012, ובאותו חודש הושבתה תנועת הרכבות למשך ארבעה ימים. הואיל והוא נוסע ברכבת מדי יום מביתו אל מקום עבודתו ובחזרה, הנזק שטען לו בבקשה לאישור תובענה ייצוגית היה שוויין של שמונה נסיעות, שתיים לכל יום של שביתה שבו לא יכול לממש את מלוא זכויות הנסיעה הנובעות מהכרטיס החודשי. נוסף על כך תבע המבקש פיצוי בעד עלות הנסיעה בתחבורה הציבורית באותם ימים. לבקשה צירף (כנספח ד) תדפיס של נוהל פיצוי מס' 01-02-01 שנקבע מכוח תקנות מסילות הברזל (תנאי נסיעה ברכבת), התש"ס–2000 (להלן: נוהל הפיצוי), שלפיו מגיע פיצוי למחזיקים כרטיסי רכבת חד-פעמיים או כרטיסייה, אך לא למחזיקים כרטיס מהסוג נושא התובענה. הנוהל מעניק למי שרכשו כרטיסים כאלה פיצוי של כרטיס חד-פעמי או חלק מכרטיסייה במקרים של ביטול נסיעת הרכבת, ובגין איחור הם זכאים לכרטיס נסיעה נוסף (אם הגיעה הרכבת באיחור של יותר מחצי שעה) או לשניים (אם עלה האיחור על שעה).

 

עילות התביעה היו הטעיה, על-פי סעיף 2(א) לחוק הגנת הצרכן, התשמ"א–1981, והפרת חובת הגילוי, לפי סעיף 4 לאותו חוק; הפרת חוק החוזים (חלק כללי), התשל"ג–1973, בכך שהרכבת לא עמדה בהתחייבויות שקיבלה על עצמה, וכן תנאי מקפח בחוזה אחיד על-פי חוק החוזים האחידים, התשמ"ג–1982 – הוא התנאי אשר שולל או מגביל את הזכות לתבוע פיצוי העומדת לנוסעים מכוח חוזה בינם לבין הרכבת; עוולות לפי סעיפים 35 (רשלנות) ו-63 (הפרת חובה חקוקה) לפקודת הנזיקין [נוסח חדש]; עשיית עושר ולא במשפט, לפי חוק עשיית עושר ולא במשפט, התשל"ט–1979.

 

בבקשת האישור גם הפנה המבקש לפסיקה שדנה בנוהל הפיצוי ובזכותם של הנוסעים בעלי כרטיס חד-פעמי לפיצוי: בש"א (מחוזי ת"א) 9661/07 (ת"א 1694/07) פן (בן מרגי) נ' רכבת ישראל בע"מ (פורסם באר"ש, 18.09.2008), שבו העירה כבוד השופטת רות רונן כי לדעתה, היה ניתן לתבוע את הנזקים שנגרמו בשביתת רכבות אילולא נקבע נוהל הפיצוי (פסקה 40). הבקשה לאישור תובענה ייצוגית שם נדחתה, ובינתיים ביטל בית המשפט העליון את הקביעה כי הנוהל הוא הסדר פיצוי ממצה והשיב את הדיון לבית המשפט המחוזי. לאחר מכן הגיעו הצדדים להסדר פשרה והתיק ממתין לפסק-דין; בת"א (מחוזי ת"א) 1161/09 דיין לוי נ' רכבת ישראל בע"מ (פורסם באר"ש, 05.04.2011) (להלן: פרשת דיין-לוי) רכשו התובעים כרטיס תקופתי, אך תנועת הרכבות הושבתה לשעות ולא לימים. מכל מקום כבוד השופט אליהו בכר סבר כי סיכויי בקשת האישור להתקבל אינם גבוהים, והתיק הסתיים בהסתלקות המבקשת ממנה, אשר אינה מהווה מעשה בית דין נגד חברי הקבוצה. עניין נוסף, שעודו תלוי ועומד ואשר השפיע על הסדר ההסתלקות בפרשת דיין-לוי, הוא ת"צ (מחוזי ת"א) 1196/07 גבאי נ' רכבת ישראל בע"מ. בהחלטה בבקשה לסילוק על הסף שם (פורסם באר"ש, 09.11.2010) קבעה כבוד השופטת מיכל אגמון-גונן כי לפי שהמחזיקים בכרטיס חודשי הם בלאו הכֵי בעלי הזכות להשתמש בקו הרכבת ללא הגבלה במהלך החודש, מבחינתם אין בקבלת כרטיס חינם על-פי נוהל הפיצוי משום פיצוי על איחור בהגעת הרכבת.

 

בתגובתה לבקשה העלתה הרכבת טענות כדלקמן:

 

א)בחודש פברואר הושבתה תנועת הרכבות בשני אירועים נפרדים. בראשון פרצה שביתה כללית במשק, שאותה הנהיגה הסתדרות העובדים הכללית החדשה ושפרסומים על אודותיה ראו אור בתקשורת עוד לפני שפרצה. עם המוסדות ששבתו נמנו נציבות שירות המדינה, כנסת ישראל, הרבנות הראשית, אוניברסיטאות, בתי חולים ומגן-דוד אדום, והרשימה ארוכה. ימים ספורים אחר-כך הפרו עובדי הרכבת צווי מניעה שהוציא בית הדין האזורי לעבודה ופתחו בשביתה על רקע סכסוך עבודה עם ההנהלה. בניסיון להפסיק את השביתה פנתה הרכבת לבית הדין בבקשה למתן צווי מניעה ארעיים וזמניים. אמנם בית המשפט נתן צו ארעי, ברם היושבים בראש ועד העובדים לא כיבדו אותו ובית הדין אף קנס אותם מכוח פקודת ביזיון בית המשפט משום שלא פעלו כמצוותו בשלוש החלטות. בסופו של דבר שבה העבודה לסדרה בהדרגה באותו יום. השבתה זו הייתה אירוע חמור ויוצא דופן והתנהלות הרכבת במהלכה הייתה ללא דופי.

 

ב)כרטיס תקופתי (חודשי או שבועי) מקנה למחזיק בו זכות שימוש בלתי מוגבלת בקו, אך היא כפופה ללוח הזמנים שקובע מנהל הרכבת (תקנה 6(א) לתקנות מסילות הברזל (דמי נסיעה), התשס"ה–2004).

 

ג)מספר ימי הזכות במשך התקופה החודשית משתנה לפי מספר הימים בחודש, אך מחירו של הכרטיס החודשי קבוע ועל-כן אין לגזור ממנו את מספר ימי ההשבתה שבגללם ניתן לומר כי רכישת הכרטיס לא הייתה כדאית. כאן המקום לציין כי מאז הוגשה התובענה ועד שהגישו הצדדים את הסדר פשרה אושר לרכבת למכור לנוסעיה כרטיס ,חופשי-חודשי גמיש', המקנה זכות לנסוע נסיעה חופשית בקו במשך שלושים יום מיום רכישתו, להבדיל מזכות נסיעה במשך חודש קלנדרי.

 

ד)נוהל הפיצוי הוא בבחינת חיקוק אשר מחייב את הרכבת לפעול על-פיו ומכוחו אין למבקש עילת תביעה נגדה. מנגד הוא נוהל ממצה, אשר כהוראת דין ספציפית גוברת על כל דין כללי אחר המשמש בסיס לתביעה, לפיצוי בגין ביטול נסיעות מתוכננות או איחור בהגעת הרכבת. טענות אלו העלתה הרכבת גם בתיקים שאוזכרו לעיל.

 

ה)זכות השביתה היא זכות יסוד חוקתית, מוגנת, ומתן פיצוי על נזקי שביתה ישמיט את הקרקע מתחתיה (ראו ע"א 25/71 פינשטיין נ' ארגון מורי בתי-הספר העל-יסודיים, אגודה עתמאנית, פ"ד כח(1) 129 [1971]).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ