אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 20306-12-13 מהילי בע"מ נ' מדינת ישראל - רשות המיסים

ת"צ 20306-12-13 מהילי בע"מ נ' מדינת ישראל - רשות המיסים

תאריך פרסום : 25/10/2016 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי כבית-משפט לעניינים מנהליים
20306-12-13
26/09/2016
בפני השופט:
ד"ר שמואל בורנשטין

- נגד -
המבקשת:
מהילי בע"מ
עו"ד זיו שרון
עו"ד עמית גליק
משיבה:
מדינת ישראל - רשות המיסים
עו"ד גלית פואה
פסק דין
 

 

בפניי בקשה לאישור התובענה כייצוגית (להלן: "בקשת האישור") לפי חוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו – 2006 (להלן: "חוק תובענות ייצוגיות"), שעניינה שאלת התרתן בניכוי של הוצאות כיבוד שהוצאו שלא במקום העיסוק של הנישום.

העובדות הרלבנטיות

1.המבקשת, חברת מהילי בע"מ (להלן: "המבקשת"), היא חברה ישראלית אשר הוקמה בשנת 2000, מלוא מניותיה מוחזקות על ידי מר ניר לוי, והיא עוסקת במתן שירותים בתחום המחשוב ואבטחת מידע. המבקשת אינה מעסיקה עובדים ועיקר פעילותה הוא בחו"ל.

2.לטענת מנכ"ל המבקשת, מר ניר לוי, לצורך פעילות השיווק של המבקשת וקידום עסקיה מתקיימות על ידו או על ידי קבלני משנה מטעמו, פגישות עסקיות עם לקוחות פוטנציאליים, אשר לעיתים מתקיימות בבתי קפה בהם מתכבד מר לוי ו/או מי מטעמו וכן הלקוח עמו מתקיימת הפגישה ב"קפה ומאפה".

3.בדו"חות שהוגשו במהלך השנים על ידי המבקשת לפקיד השומה לא נדרשו על ידה בניכוי הוצאות כיבוד מחוץ למקום העיסוק.

4.ביום 24.2.2013 שלח רואה החשבון של המבקשת, מר עופר מנירב, מכתב לפקיד שומה כפר סבא (נספח א' לבקשת האישור), במסגרתו טען מייצג המבקשת כי לדעתו יש להתיר בניכוי הוצאות כיבוד שהוצאו בפגישות בבתי קפה מחוץ למקום העיסוק וביקש את אישורו מראש של פקיד השומה לניכוי הוצאות אלו על ידי המבקשת.

5.ביום 13.3.2013 השיבה רכזת ממשרד פקיד שומה כפר סבא למכתבו של מייצג המבקשת (נספח ב' לבקשת האישור), וציינה כי לא ניתן לתת אישור מראש להוצאות כיבוד וכי על המבקשת לדרוש הוצאות בהתאם לתקנות מס הכנסה.

6.ביום 10.12.2013 הוגשה בקשת האישור וכן תובענה ייצוגית, במסגרתה תבעה המבקשת מהמשיבה, רשות המיסים (להלן: "המשיבה"), סך של 19,200 ₪ בתביעה אישית, וסך של 1.464 מיליארד ₪ עבור הקבוצה. המבקשת ציינה בפתח כתב התביעה כי מדובר בסכום מוערך של ההוצאות שלא הותרו בניכוי למבקשת על ידי המשיבה.

טענות המבקשת

7.המבקשת טוענת בבקשת האישור כי בניגוד לדין אין המשיבה מתירה בניכוי הוצאות כיבוד שהוצאו מחוץ למקום העסק. זאת, אף כי מדובר בהוצאות עסקיות, אינצידנטליות וקשורות להפקת ההכנסה העסקית.

8.הפרשנות המילולית והתכליתית של הוראות סעיפים 17 ו- 31 לפקודת מס הכנסה [נוסח חדש] התשכ"א – 1961 (להלן: "הפקודה") המתירים בניכוי הוצאות שיצאו בייצור הכנסתו של אדם, זולת אם הניכוי הוגבל או לא הותר על פי סעיף 31, ושל תקנה 2(1) לתקנות מס הכנסה (ניכוי הוצאות מסויימות) התשל"ב-1972 (להלן: "תקנות ניכוי הוצאות מסוימות" או "התקנות"), המתירה בניכוי הוצאות כיבוד בשיעור של 80% מההוצאות שהוצאו לכיבוד קל במקום העיסוק של הנישום, מובילה לתוצאה לפיה הוצאות כיבוד מחוץ למקום העיסוק מותרות בניכוי במלואן, שכן לא נשלל או הוגבל ניכוין במפורש.

על כן, קיימת עילת תביעה לפי סעיף 11 לתוספת השנייה לחוק תובענות ייצוגיות, מאחר ובאי התרת הוצאות כיבוד מחוץ למקום העיסוק גובה המשיבה מס שלא כדין, אשר עליה להשיבו.

9.קיימת תכלית לאבחנה בין הוצאות כיבוד במקום העסק לבין הוצאות כיבוד מחוץ לעסק, המתבטאת בסיכון שקיים להכללת הוצאות פרטיות של עובדי העסק במסגרת הוצאות הכיבוד, לעומת הסבירות הגבוהה יותר כי הוצאות כיבוד מחוץ לעסק אינן כוללות מרכיב פרטי, ומכאן שתיקת המחוקק בעניין זה.

10.לחלופין, יש לראות בבית הקפה, בו מתקיימות תדיר פגישות עסקיות, כחלק ממקום עיסוקה של המבקשת, ואף מטעם זה יש להתיר את ההוצאות בניכוי, גם אם בשיעור של 80% לפי תקנה 2(1) לתקנות.

11.המבקשת עומדת בתנאים הנדרשים בסעיף 8 לחוק תובענות ייצוגיות לצורך אישורה של בקשת האישור, מאחר וקיימת אפשרות סבירה כי הסוגיה המשפטית והעובדתית המועלית על ידה תוכרע לטובת הקבוצה. בנוסף, נטען כי למבקשת קמה עילת תביעה אישית מאחר והוצאו על ידה הוצאות כיבוד מחוץ למקום העיסוק לצורך קידום עסקיה, ואין בעובדה כי לא דרשה את ניכוי ההוצאות האמורות בדוחותיה כדי לשלול את קיומה של עילת תביעה אישית כאמור, מאחר ולאור עמדת המשיבה והתשובה שניתנה לפניית רו"ח מנירב בעניין מתן אישור מראש לניכוי ההוצאות הנ"ל – ברי כי לא היתה כל רבותא בדרישת ההוצאות בדוחות של המבקשת. ממילא, ולאור מהותיות הסוגיה המועלית על ידי המבקשת בבקשת האישור, גם אם יימצא כי למבקשת לא קימה עילת תביעה אישית, הרי שלמאות אלפי נישומים אחרים קמה עילת תביעה אישית ועל כן לכל הפחות יש להורות על החלפת תובע ייצוגי, מאחר ואין ספק כי קיים תובע ייצוגי שבידו עילת תביעה אישית כאמור.

12.הליך התובענה הייצוגית הוא הכלי המיטבי לקבלת הסעד של השבה. גם אם קיימות סכנות הטמונות בשימוש במכשיר התובענה הייצוגית, הרי שההצדקות לשימוש בו עולות עשרות מונים על הסיכונים, בייחוד במקרה של תובענה ייצוגית המופנית כלפי רשות המיסים. זאת, מאחר וליחידי הקבוצה לא קיימת כדאיות בהגשת תביעה אישית בשל הטרחה, המשאבים, הקושי בניהול הליכים מול רשות המיסם והחשש "להסתבך עם רשויות המס". המבקשת הפנתה בעניין זה לדו"ח מבקר המדינה בעניין "מיצוי הטבות מס ושירות לנישום" ולאמור בו בעקבות בג"ץ 1878/09 עו"ד ענת ארז ואח' נ' שר האוצר (13.7.2011) שדן באי עדכון סכומי הוצאות האש"ל בתקנות ניכוי הוצאות מסוימות. בנוסף, גם אם בחינתן העובדתית של טענות המבקשת מצריכה בירור פרטני של נסיבותיו האישיות של כל נישום ונישום, הרי שאין בכך כדי למנוע את בירור התובענה כתובענה ייצוגית, שכן בית המשפט מוסמך ליתן סעד על דרך האומדנה וממילא המועד לבחינת מתכונת ההשבה אינו בשלב של בחינת בקשת האישור.

13.למבקשת האמצעים והמשאבים הדרושים לניהול הליך של תובענה ייצוגית ובאי כוחה מיומנים ובקיאים בתחום המס ובייצוג בתובענות ייצוגיות.

עמדת המשיבה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ