אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 1479-08-15 פינץ נ' דלק מנטה קמעונאות דרכים בע"מ

ת"צ 1479-08-15 פינץ נ' דלק מנטה קמעונאות דרכים בע"מ

תאריך פרסום : 05/01/2016 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית משפט השלום רחובות
1479-08-15
31/12/2015
בפני השופטת:
רנה הירש

- נגד -
מבקשת:
דבורה פינץ
עו"ד מרקמן את טומשין
משיבה:
דלק מנטה קמעונאות דרכים בע"מ
עו"ד ברום שטיימן
החלטה
 

1.לפניי בקשה מוסכמת להסתלקות מבקשה לאישור תובענה כייצוגית על פי סעיף 16 לחוק תובענות ייצוגיות, התשס''ו-2006 (להלן: חוק תובענות ייצוגיות), לאשר הסדר בין הצדדים, לאשר גמול ושכר טרחה ולפטור את הצדדים מהחובה לפרסם הודעה בדבר ההסתלקות.

רקע

2.בחודש מרץ 2014 נכנס לתוקפו חוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות תשע''ב-2012 (להלן: החוק).

3.המבקשת, דבורה פינץ, הגישה ביום 09.08.15 תובענה ובקשה לאישור תובענה כייצוגית כנגד דלק מנטה קמעונאות דרכים בע''מ, חברה פרטית המפעילה רשת של "חנויות נוחות" בתוך תחנות הדלק.

בבקשה לאישור תובענה ייצוגית (להלן: בקשת האישור), טענה המבקשת כי המשיבה אינה מאפשרת ללקוחותיה למסור סוללות במקום עסקה וזאת בניגוד לחוק, אינה מציבה במקום ברור ונראה לעין שילוט לעניין האפשרות להחזרת סוללות בלא תמורה ובכך מונעת מחברי הקבוצה לממש את זכותם להיפטר מסוללות בלא שום עלות ובקלות. נטען בבקשת האישור, כי בהתנהלות המשיבה יש משום הפרת חובה חקוקה לפי סעיף 63(א) לפקודת הנזיקין (נוסח חדש), וסעיף 30 לחוק.

4.עמדת המשיבה פורטה בבקשה. לגישתה, לא נפל כל פגם בפעולותיה, ואין בטענות המבקשת בכדי לאשר את התובענה כייצוגית ודינה להידחות מהטעמים הבאים: בקשת האישור אינה ראויה להידון כתובענה ייצוגית בשל העדר תשתית ראייתית כנדרש בדין, בשל הקושי להוכיח קשר סיבתי בין העוולה הנטענת לבין הנזק; עם כניסתו של החוק לתוקף ייעדה המשיבה בכל תחנת תדלוק מכל ייעודי לאיסוף פסולת אלקטרונית ואף כשנה לערך טרם הוגשה הבקשה, המשיבה בתהליך עם תאגיד המיחזור שבמסגרתה עוצבו מכלי איסוף ייעודיים ופריסתם בשטח; המשיבה מקפידה למלא אחר הוראות הדין ברשת חנויות הנוחות ואף הציגה למבקשת העתק הסכם התקשרות בינה לבין תאגיד מיחזור מוכר שבמסגרתה תמלא אחר חובות המשיבה כחוק; המשיבה הציגה דוגמא לשילוט ייעודי שיוצב ברשת חנויות הנוחות של המשיבה ואף הוצג למבקשת העתק מהנחייתה שיצא לכלל חנויות הנוחות ברשת אשר ניתנה בסמוך מאוד לכניסתו של החוק לתוקף.

עמדת המשיבה הינה כי ככל שהיו תקלות באיסוף הפסולת מדובר בתקלות נקודתיות והדבר חידד את הצורך בקפידה על הנהלים; נושא האיסוף לא קיבל חשיפה תקשורתית ולא הגיעה למודעות הציבור הרחב, המבקשת פועלת במרץ להבאת הנושא למודעות הסביבה והגברת המודעות לאיכות הסביבה.

בקשת הסתלקות

5.ביום 22.12.15 הוגשה בקשה מוסכמת להסתלקות מהבקשה לאישור תובענה ייצוגית. במסגרת זו, המבקשת מסכימה לדחיית תביעתה האישית, ומאחר שהמשיבה רואה עצמה מחויבת לעמוד בתנאי החוק, הצדדים סבורים שאין מקום להמשיך בתובענה ייצוגית.

6.הצדדים הגיעו להסדר שמטרותיו קידום וזירוז השלמת הפעולות הנוגעות להסדרת התנהגות המשיבה לעתיד, בנוגע להעלאת מודעות הציבור להוראות החוק. בנוסף על פי ההסדר, נקבע כי תינתן הטבה לציבור באופן שכל המשליך לפחות סוללה אחת למחזור בחנויות המשיבה, יהיה זכאי להנחה של 50% בקנייה של מארז סוללות או בקבוק מים 0.5 ליטר.

המשיבה מתחייבת כי בתוך 180 יום ממועד תחילת ההטבה, תגיש דו''ח פירוט ניצול ההטבה, ובאם עד לאותו מועד לא ינוצל מלא הסכום אשר הוקצה להטבה, תגיש המשיבה דו''ח נוסף בכל 90 יום, עד למיצוי סכום ההטבה. הצדדים סבורים, כי בנסיבות העניין אין כל צורך בפרסום דבר ההסתלקות נושא בקשה זו ומבקשים שלא להורות על הפרסום לפי תקנה 11(ב) לתקנות תובענות ייצוגיות, התש''ע-2010.

7.בהתאם לסעיף 16 לחוק תובעות ייצוגיות, טעונה הסתלקותו של מבקש הבקשה לאישור תובענה ייצוגית אישור של בית המשפט, זאת נוכח האפשרות להיווצרות ניגודי עניינים בין המבקש בבקשה לאישור לבין המשיבים וכן בין חברי הקבוצה אשר מבקש המבקש לייצג ונוכח החשש כי הסכם הפשרה המושג מטרתו להיטיב עם הצדדים על חשבון חברי הקבוצה המיוצגת. סעיף 19(א) לחוק תובענות ייצוגיות קובע כי אין לאשר הסדר פשרה אלא אם נמצא שזה ראוי, הוגן וסביר לכלל חברי הקבוצה, וכאשר הוגשה בקשה לאישור הסדר פשרה לפני אישור התובענה הייצוגית, זו תאושר רק לאחר שנמצא "גם כי קיימות, לכאורה, שאלות מהותיות של עובדה או משפט המשותפות לכלל חברי הקבוצה וכי סיום ההליך בהסדר פשרה הוא הדרך היעילה וההוגנת להכרעה במחלוקת בנסיבות הענין."

8.לאחר ששקלתי את הבקשה ונימוקיה, מצאתי בנסיבות המקרה, להיעתר לבקשה ולאפשר למבקשת להסתלק מבקשתה לאישור התביעה, וכן להורות על דחיית התביעה האישית. מאחר שקשה מאד לקבוע מיהם חברי הקבוצה שנפגעו בפועל – אם בכלל – מהעדר אפשרות בולטת להחזר סוללות בחנויות המשיבה – מצאתי כי אין בהסדר כדי לפגוע בצד מעוניין כלשהוא.

גמול ושכר טרחה

9.על פי העקרונות שהותוו בפסיקת בית המשפט העליון (ע"א 2046/10, עזבון המנוח משה שמש נ. דן רייכרט [23.05.2012]), בתביעות ייצוגיות שעניינן בסעד כספי, קביעת שכר טרחת עוה"ד המייצג תיעשה באחוזים, שיעורם יחושב מהסכום שנגבה בפועל באופן מדורג, והוא תלוי בנסיבות ההליך, מהאופן בו הסתיים ומגובה הסכום שנפסק.

במקרה דנן, שקלתי את שווי ההטבה המוסכמת, בתועלת שהביאה הגשת הבקשה, באופי ההליך, בפער בין שווי הסעדים שנתבעו לבין ההטבה עליה הסכימו הצדדים, בסיכון שלקחה על עצמה המבקשת בהגשת הבקשה ואת במכלול נסיבות העניין. מצאתי כי בהתאם לעקרונות האמורים, עומדת הבקשה מבחינת שהגמול ושכר הטרחה במתחם הסבירות.

על כן, אני מאשרת את שכר הטרחה והגמול כפי שהוסכם, כאשר הובהר שפרט לסכומים אלה, לא קיבלו המבקשת ובאי כוחה, ואף לא יקבלו בעתיד, גמול נוסף.

פרסום הודעת הסתלקות

10.הצדדים מבקשים לפטור אותם מהחובה לפרסם הודעה בדבר הגשת הבקשה להסתלקות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ