אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 1313-09-14 נג'ם נ' סופר-ספיר בע"מ

ת"צ 1313-09-14 נג'ם נ' סופר-ספיר בע"מ

תאריך פרסום : 24/04/2016 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי ירושלים
1313-09-14
17/03/2016
בפני השופטת:
גילה כנפי-שטייניץ

- נגד -
מבקש:
ח'לדון נג'ם
עו"ד ניזאר טנוס
משיבה:
סופר ספיר בע"מ
עו"ד ח' מזרחי
פסק דין

1.לפניי בקשה לאישור הסדר פשרה בתובענה ייצוגית, בקשה לפי ס' 18-19 לחוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו-2006.

התובענה והבקשה לאישורה

2.המבקש הגיש נגד המשיבה, רשת חנויות למכירת מוצרי מזון, בקשה לאישור תובענה ייצוגית שעניינה מכירת שלושה מוצרי יסוד מפוקחים במחיר העולה על המחיר המרבי המותר לפי חוק פיקוח על מחירי מצרכים ושירותים, תשנ"ו-1996 (להלן – חוק הפיקוח), צו פיקוח על מחירי מצרכים ושירותים (מחירים מרביים לחלב ומוצריו), תשע"ד-2014, וצו פיקוח על מחירי מצרכים ושירותים (מחירים מרביים לביצי מאכל) (תיקון), תשע"ד-2013.

3.על פי הנטען בבקשה, רכש המבקש בסניפי המשיבה קרטון חלב 3% שומן של תנובה במחיר 9.7 ₪ אף שהמחיר המרבי הקבוע בדין עמד על 9.45 ₪; כד חלב 3% שומן של תנובה במחיר 13.4 ₪ אף שהמחיר המרבי עמד על 12.6 ₪; ותבנית של 18 ביצים גודל L במחיר 21.10 ₪ אף שהמחיר המרבי עמד על 18.75 ₪. הפרות אלה, כך נטען, מקימות למבקש עילות תביעה של הפרת חובה חקוקה, עשיית עושר ולא במשפט, הטעיה צרכנית ועוד, ומכוחן זכאי המבקש לפיצוי בגין הנזק הממוני והלא ממוני שהוסב לו.

4.המשיבה הגישה תשובתה לבקשת האישור. בתשובתה לא הכחישה כי גבתה מחירים העולים על המחירים המרביים המותרים בחוק, אולם טענה כי המוצרים מושא הבקשה נמכרים בסניפיה בהיקף מזערי וכי ההפרש בין המחיר המרבי למחיר בו נמכרו המוצרים, ביחס לכלל המוצרים, עומד על סך כולל של כ-18,000 ₪ בלבד. מכל מקום, נטען, מדובר בהפרה נקודתית, שנגרמה בשל טעות בתום לב שתוקנה על ידי המשיבה.

5.לאחר הגשת כתבי הטענות ובהמלצת בית המשפט באו הצדדים בדברים, והגישו לבית המשפט בקשה (ראשונה) לאישור הסדר פשרה. בהחלטתי מיום 14.10.15 הוריתי על פרסום הודעה בדבר הגשת הבקשה לאישור הסדר פשרה בעיתונות, ועל משלוח הבקשה לממונה על הגנת הצרכן, למנהל בתי המשפט וליועץ המשפטי לממשלה. במסגרת ההודעה שפורסמה פורטה הגדרת הקבוצה ועיקרי הסכם הפשרה. צוין כנדרש כי כל מי שנמנה עם הקבוצה, כמו גם הגופים הזכאים לכך על פי החוק, רשאים להגיש התנגדות לבקשה. לאחר הפרסומים לא הוגשו התנגדויות מטעם חברי הקבוצה, ואף לא אחד מבין חברי הקבוצה ביקש שלא להימנות עמה לעניין הסדר הפשרה.

6.היועץ המשפטי לממשלה הגיש עמדתו להסדר הפשרה ובה הודיע כי אין הוא מתנגד לאישור הסדר הפשרה והוא מותיר את ההכרעה לשיקול דעת בית המשפט. לצד זאת העיר מספר הערות באשר להסדר המוצע. בין היתר העיר, כי יש לבחון את הנתונים שמסרה המשיבה ביחס להיקף מכירת המוצרים בסניפיה, נתונים עליהם מושתת הסדר הפשרה. כן העיר על העדר זהות בין הגדרת הקבוצה בשמה הוגשה הבקשה לאישור לבין הקבוצה על פי ההסדר, הכוללת את הלקוחות שרכשו את כלל המוצרים שבפיקוח. צוין עוד שעל ההסדר ליתן מענה לאכיפת הדין מכאן ולהבא, ולפיכך יש מקום לדרוש התחייבות של המשיבה לעמוד בהוראות הדין, תוך פירוט הדרכים שנקטה למניעת הישנות ההפרות בעתיד. צוין גם שעל ההסדר להבטיח שהוזלת המחירים לה התחייבה המשיבה לא תהיה בגדר הוזלה שגרתית שנועדה לקדם את מכירותיה, ולהורות למשיבה לפרסם בסניפיה את העובדה שההטבה ניתנת במסגרת הסדר פשרה בתובענה ייצוגית.

7.בדיון שנתקיים בבקשה, בנוכחות באי כוח הצדדים וב"כ היועץ המשפטי לממשלה, קיבלו הצדדים את כל הערות היועץ המשפטי לממשלה. כמו כן, התחייבה המשיבה לצרף להסדר הפשרה דו"ח מתוקן של רואה חשבון מטעמה המעיד על היקף מכירת המוצרים מושא הבקשה בכל סניפיה. בהמשך לכך הוגשה בקשה מתוקנת לאישור הסדר פשרה בה הוטמעו הערותיו של היועץ המשפטי לממשלה והערות בית המשפט, כפי שעלו בדיון.

הסדר הפשרה

8.על פי הסדר הפשרה (המתוקן) שהוגש, הקבוצה המיוצגת תכלול את כל הלקוחות שרכשו לפחות אחד משלושת המוצרים מושא הבקשה, החל משבע שנים לפני הגשת בקשת האישור ועד למועד מתן פסק הדין המאשר את הסדר הפשרה.

9.במסגרת ההסדר ערכו הצדדים תחשיב של גביית היתר בגין כל אחד משלושת המוצרים בכל סניפי המשיבה, ומצאו כי זו עומדת על סך כולל של 98,420 ₪. לתמיכת סכום זה צירפה המשיבה להסדר את נתוני המכירות, וכן אישור רואה חשבון, המאשר כי הנתונים משקפים את כמות המוצרים שנמכרו בכל סניפי הרשת בין התאריכים 1.1.08 ועד 31.12.14. בהסדר הפשרה הוסכם כי המשיבה תבצע הוזלת מחירים בכלל סניפיה בסכום כולל של 98,420 ₪ על המוצרים הבאים: חלה (הנחה בגובה 1 ₪), חלב בשקית (הנחה בגובה 1 ₪), ולחם אחיד (הנחה בגובה 1.5 ₪), וזאת עד למיצוי סכום ההטבה.

10.בנוסף להטבה הכספית התחייבה המשיבה לעמוד בהוראות החוק, ולשם כך התחייבה לבצע הגבלה בתוכנת המחשב המתמחרת את מוצריה כך שהמוצרים המצויים תחת פיקוח יהיו "מוצרים נעולים" שלא ניתן יהיה לשנות את מחירם ללא אישור מנהל המשיבה, או מי שהמנהל הסמיכו לכך. כמו כן התחייבה המשיבה לבצע לכלל העובדים העוסקים בתמחור המוצרים ריענון בדבר החוקים והתקנות החלים על תמחור מוצרים תחת פיקוח. הצדדים הוסיפו והסכימו כי המשיבה תציב שילוט בכניסה לסניפיה בגודל סביר ובמקום נראה לעין, המציין את ההנחות המוסכמות והמודיע ללקוחות על קיומן, וכן הבהרה כי ההנחות ניתנות במסגרת הסדר פשרה בתובענה ייצוגית. עוד הוסכם כי המשיבה תגיש לבית המשפט, עם השלמת ביצוע הסכם הפשרה, אישור רואה חשבון בדבר ביצוע התחייבויותיה.

11.הצדדים הוסיפו וציינו כי מאחר והציבור יצא נשכר והמבקש השיג את מטרתו בהגשת בקשת האישור, נכון יהיה לשלם למבקש גמול ושכר טרחה לבאי כוחו. ואולם, מאחר ולא עלה בידי הצדדים להגיע להסכמה באשר לגובה הגמול ושכר הטרחה, הוסכם להותיר סוגיה זו לשיקול דעתו של בית המשפט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ