אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 6916-02-16 מדינת ישראל נ' לוין(עציר) ואח'

ת"פ 6916-02-16 מדינת ישראל נ' לוין(עציר) ואח'

תאריך פרסום : 28/06/2016 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
6916-02-16
19/06/2016
בפני השופטת:
גיליה רביד

- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
הנאשמים:
1. זורב לוין (עציר)
2. דוד ממן (עציר) . נוכחים: ב"כ

גזר דין

הנאשמים הורשעו על פי הודאתם בכתב האישום המתוקן (במ/1), שהוגש במסגרת הסדר טיעון, בביצוע העבירות הבאות: נאשם 1 הורשע בעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע (יבוא סם מסוכן וסחר בסם מסוכן), לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז -1977 וכן בעבירה של ייבוא סם מסוכן, לפי סעיף 13 לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] התשל"ג-1973 (להלן: "פקודת הסמים"). נאשם 2 הורשע בעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע (ייבוא סם מסוכן), לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין, ובעבירה של סיוע לייבוא סם מסוכן, עבירה לפי סעיף 13 לפקודת הסמים ביחד עם סעיף 31 לחוק העונשין.

על פי עובדות כתב האישום המתוקן, נאשם 1 שהוא אזרח ישראל ותושב ברזיל קשר קשר עם דוד נונס, אזרח ברזיל (להלן: "נונס") לייבא סם מסוכן מסוג קוקאין במשקל כולל של 4 ק"ג ו-26.38 גרם, וזאת, באופן שדוד נונס ישמש בלדר להבאת הסם מברזיל, ובישראל יקבל ממנו נאשם 1 את הסם ויסחור בו. כאמור בכתב האישום המתוקן, רכש נאשם 1 עבור דוד נונס ובת זוגו כרטיס טיסה מברזיל לישראל וכן סידר עבורם מקום לינה במלון בתל אביב. בתאריך 14.1.16, בשעות הצהריים, בברזיל, קיבל נונס מנאשם 1 מזוודה המכילה את הסם כאמור, וכן סך של 500 דולר לכיסוי הוצאת שהייה בישראל. בהמשך, נונס וזוגתו טסו מברזיל לישראל, ובנמל התעופה בן-גוריון, משעוררו את חשדם של גורמי המכס, נתפסו עם כמות הסם האמורה במזוודה. נאשם 2, כך לפי כתב האישום המתוקן, קשר קשר עם נאשם 1 וסייע לו בהיבטים שונים לביצוע ייבוא הסם. בין השאר, בכך שהמתין לנונס וזוגתו בנמל התעופה בישראל וכן סייע בהגעתם למלון בתל אביב.

אין חולק, כי בעקבות תפיסתם בכף של נונס ובת זוגו ושיתוף הפעולה שלהם עם המשטרה נעצרו הנאשמים בהגיעם לבית המלון.

הסדר הטיעון שנכרת בין הצדדים כולל הסכמה לגבי רכיבי הענישה. ביחס לנאשם 1, הוסכם שהצדדים יעתרו במשותף להשתת עונש מאסר בפועל בן 5 שנים החל יום מעצרו של נאשם 1 ביום 19.1.16 בצירוף מאסר מותנה. לגבי נאשם 2 הוסכם על השתת עונש מאסר בפועל של שנתיים וחצי בצירוף מאסר מותנה. בנוסף הוסכם, כי יופעלו בחופף למאסר שעליו הוסכם שני מאסרים מותנים שתלויים ועומדים נגד נאשם 2: האחד בן חודשיים שהוטל בת"פ 47340-11-14 של בית המשפט השלום קריות (ראה ת/3) והשני בן שמונה חודשים שהוטל בת"פ 20679-07-14 של בית המשפט השלום קריות (ראה ת/2). עוד הוסכם, שבהינתן שבמסגרת ת"פ 20679-07-14 הנ"ל נגזר על הנאשם בנוסף גם עונש מאסר בפועל של 8 חודשים החל מיום 10.5.16 (לאחר שהעונש המקורי של 6 חודשי מאסר בעובדות שירות שונה לנוכח הסתבכותו של הנאשם בתיק הנוכחי, תוך הפרת צו המבחן), עונש זה ירוצה באופן ש-3 חודשים מתוכו יצטברו לעונש שיוטל על הנאשם בתיק הנוכחי. הצדדים הסכימו כי הנאשמים יוכרזו סוחרי סמים במסגרת הכרעת הדין וכפועל יוצא מזה יחולטו סכומי הכסף שנתפסו מהם באופן הבא: לגבי נאשם 1 סכום של 600 ₪, 4,316 דולר ארה"ב ו- 147 ריאל ואילו לגבי נאשם 2 סכום של 2,100 דולר של ארה"ב (המהווה מחצית מהסכום שיחולט מנאשם 1) .

טיעוני הצדדים:

ב"כ המאשימה פרש בטיעוניו את השתלשלות האירועים שבכתב אישום המתוקן החל מקשירת הקשר, אל עבר הפעילות המשטרתית שבוצעה, ועד לתפיסת הנאשמים במלון בתל אביב בהטעימו שחלק מהעובדות הרלוונטיות נפרשו כבר בפני בית המשפט במהלך שמיעת העדות המוקדמת של בת זוגו של נונס. ב"כ המאשימה הסביר, כי חלקו היחסי של כל אחד מהנאשמים בתוכנית העבריינית הוא שהוביל לתיקון כתב האישום ושינוי סעיף האישום לגבי נאשם 2 למסייע. נלקחה בחשבון העובדה שנאשם 1 היה הדמות הדומיננטית בתוכנית העבריינית בעוד נאשם 2 מילא אחר הוראות ספציפיות ששלח לו נאשם 1 בדרך של התכתבות. ב"כ המאשימה מנה את השיקולים שהביאו להסדר העונשי שעליו סוכם, בהתאמה למתחם העונש ההולם בנסיבותינו. כך נלקחה בחשבון הודיית הנאשמים וחיסכון בזמן השיפוטי. לגבי נאשם 1, נלקח בחשבון עברו הפלילי הלא מכביד וכן העובדה שמרכז חייו בשנים האחרונות מצוי בברזיל. לגבי נאשם 2, הודגש כי ההסכמה לעונשו נגזרה מתוך העקרונות המשפטיים של "מסייע", קרי: מחצית מעונשו של המבצע העיקרי.

הסנגורים עתרו לקבלת ההסדר וטענו כי בנסיבות העניין מדובר בהסדר סביר ומאוזן שראוי לאמצו. לטענתם, הנאשמים הודו והסכימו לעונשים לא קלים, כל נאשם בהתאם לחלקו, חסכו זמן שיפוטי יקר והם מגלים נכונות לשיקום ולטיפול. ב"כ נאשם 1 ביקש לחדד בטיעוניו את העובדה שהעבירות הקודמות בהן הורשע נאשם 1, כעולה מגיליון הרישום הפלילי, כבר התיישנו ולמעשה אף עתידות להימחק בקרוב. לדבריו, יש לשקול את גיל הנאשם שהוא כבן 43, נשוי ואב לילדים, מרכז חייו בברזיל מזה 12 שנים, וכי בימים אלה לוקח חלק בקבוצה טיפולים במסגרת הליך המעצר. ב"כ נאשם 2 הצטרף לדברים אלו ביקש להדגיש את חלקו הקטן יחסית של נאשם 2 כמסייע.

שמעתי את דברי הנאשמים עצמם אשר הביעו חרטה כנה על מעשיהם וגילו נכונות לקבלת טיפול מתאים במסגרת המאסר.

גזירת הדין:

אומר כבר בפתח הדברים, כי לאחר ששמעתי את טיעוני הצדדים ובמכלול השיקולים והאיזונים, כפי שפורט על ידם, אני רואה לנכון לכבד את הסדר הטיעון המוצע. מדובר בהסדר סביר ומאוזן בנסיבות העניין.

רבות נאמר על עבירת הסמים בכלל ועל עבירת יבוא הסמים בפרט. החומרה שבעבירות אלו הודגשה במספר רב של פסקי דין והיא נעוצה בנזק הרב שנגרם לחברה כתוצאה מביצועה. המדובר בתופעה המניבה רווח כספי גדול לעבריינים העוסקים בה. חומרתן של עבירות אלו מתעצמות נוכח הקושי בחשיפת עבריינות זו ובתפיסת המעורבים בה. על כן, בתי המשפט מונחים להילחם בתופעה בדמות של הטלת עונשים חמורים המשקפים את הפגיעה באינטרס הציבורי.

לאור מושכלות יסוד אלו, בחנתי את מכלול השיקולים הצריכים לעניין, ובכלל זה את סוג העבירה, הסיכון לציבור הגלום בה - סיכון המתבטא, בין השאר, גם בסוג הסם והכמות שנתפסה, ומן העבר האחר – שמתי לנגד עיני, את הודיית הנאשמים, גילם, עברם הפלילי והרלוונטיות שלו, לקיחת האחריות, לרבות הנכונות לקבלת טיפול בכותלי הכלא. יודגש, כי נאשם 1 אף החל טיפול במעצר של שליטה בכעסים שעתיד להסתיים בקרוב. רכיב נוסף שיש להביא בחשבון נעוץ בהסכמת הצדדים לחילוט סכומי הכסף שנתפסו אצל הנאשמים, דבר המבטא הלימה וגמול לעבירה שתכליתה הפקת רווחים כספיים גדולים שלא כדין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ