אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 57884-02-15 פרקליטות מחוז מרכז נ' אלמרבוע(עציר) ואח

ת"פ 57884-02-15 פרקליטות מחוז מרכז נ' אלמרבוע(עציר) ואח

תאריך פרסום : 24/09/2015 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום רמלה
57884-02-15
16/09/2015
בפני השופט סג"נ :
ד"ר עמי קובו

- נגד -
מאשימה:
מ"י - פמ"מ
עו"ד הילה כהן
נאשם:
סעיד אלמרבוע (עציר)
שרון אלי ממשרד עו"ד שאדי כבהא
גזר דין
 

רקע

 1. הנאשם הורשע בהתאם להודאתו בעובדות כתב האישום המתוקן בעבירות כדלקמן:

  • החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית, לפי סעיף 7(א) יחד עם סעיף 7(ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג – 1973.

  • הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו, לפי סעיף 275 יחד עם סעיף 29 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977.

 2. על-פי המתואר בעובדות כתב האישום ביום 17.2.15 בעת שנסע הנאשם עם דיאנה טואשה (להלן: "דיאנה") במונית, החזיק בסם מסוכן מסוג הרואין במשקל של 28.88 גרם נטו ובסם מסוג קוקאין במשקל נטו של 6.79 גרם מחולקים למארזים. משהורו השוטרים למונית לעצור, השליך הנאשם את הסם לעברה של דיאנה וזו הכניסה את הסם מסוג הרואין לתוך חולצתה.

 3. הצדדים הגיעו להסדר דיוני, לפיו הנאשם הודה והורשע בכתב האישום המתוקן ונשלח לקבלת תסקיר שירות מבחן. המאשימה הצהירה כי תעתור לעונש ראוי שנע בין 30 ל- 36 חודשי מאסר בפועל לרבות הפעלת המאסרים המותנים ומאסר על תנאי וכי ההגנה תהיה חופשיה בטיעוניה.

  תסקיר שירות המבחן

 4. על פי תסקיר שירות המבחן מיום 16.6.15, הנאשם בן 37, רווק, טרם מעצרו התגורר בבית אימו ולא עבד. הנאשם גדל באזור בו היה חשוף למצוקה כלכלית ולעבריינות. נשר ממערכת החינוך בתום 7 שנות לימוד. מגיל צעיר החל לשוטט, ליצור קשרים חברתיים שוליים ולצרוך סמים מסוג קנאביס. לאחר זמן קצר התמכרותו לסמים העמיקה והוא צרך סמים מסוג הרואין לצד העמקת מעורבות שולית, חוסר תפקוד תעסוקתי, מעורבות חוזרת בפלילים וריצוי עונשי מאסר ממושכים. לאורך השנים ניהל הנאשם אורח חיים התמכרותי ועברייני. לפני כשמונה שנים במהלך ריצוי מאסר השתלב בטיפול גמילה, אולם לאחר מספר חודשים חזר לצריכת סמים. לפני כשנה במסגרת ריצוי עונש מאסר קודם, נטל תחליף סם מסוג מתדון, אולם לאחר שחרורו מהמאסר, שב לצרוך סמי רחוב. הנאשם מוכר לשירות המבחן מאבחונים קודמים בין השנים 1996-2015, במהלכם שלל בעייתיות במצבו והתקשה להיעזר בגורמי טיפול. לאחרונה נעשה ניסיון לשלבו בהליך טיפולי ביחידה להתמכרויות בעיר מגוריו אולם הוא עזב את המסגרת הטיפולית לאחר פרק זמן קצר וניתק קשר עם שירות המבחן, ובהמשך נעצר בגין תיק זה. במסגרת מעצרו התרשם שירות המבחן כי הנאשם מייחס לעצמו עמדה קורבנית ומצמצם מחומרת התנהלותו הבעייתית. כמו כן נעדר מיומנות בסיסיות ביצירת קשרים וניהול מסגרות חיים ומתנהל על פי דפוסים התמכרותיים. נוכח התרשמות שירות המבחן כי הנאשם חסר מוטיבציה ממשית ונעדר כוחות ובשלות להשתלבות בהליך טיפול אינטנסיבי וארוך טווח לא בא שירות המבחן בהמלצה לשחרורו לקהילה טיפולית. מאינפורמציה עדכנית עולה כי כעת החל הנאשם בהליך קבלה לפרויקט גמילה מסמים במסגרת בית המעצר, אך טרם שולב בפרויקט. בהתייחסו לעבירה הנוכחית, הנאשם מודה ומסביר את הרקע לביצוען כחלק מניהול אורח חיים התמכרותי ושולי. ניכר כי הוא מכיר בפסול שבביצוע העבירה, מבטא חרטה ומוכן לשאת בתוצאות מעשיו. כיום מבטא הנאשם עייפות מאורח חיים התמכרותי ורצון לערוך שינוי באורח חייו ולהשתלב בהליך טיפול גמילה ארוך טווח ומשמעותי במסגרת שב"ס. שירות המבחן התרשם מנאשם אשר מילדותו נחשף לעבריינות וסמים, מנהל אורח חיים בלתי יציב, התמכרותי ושולי. ניסיונות לשלבו במסגרות גמילה לאורך השנים לא צלחו. ניכר כי הוא בעל קשיים לעמידה בגבולות ובכללים ומתקשה להתמודד מול דמויות בעלות סמכות, באופן שמעלה ספק באשר ליכולתו להשתלב לאורך זמן בטיפול גמילה ארוך טווח. על כן לא בא שירות המבחן בהמלצה טיפולית בעניינו.

  טיעוני הצדדים

 5. לטענת ב"כ המאשימה, עו"ד לירן ממן, לנאשם 19 הרשעות קודמות משנת 1994 ועד היום וכן תלוי ועומד נגדו מאסר על תנאי בן 12 חודשים. הערך החברתי שנפגע הינו הגנה על הציבור מפני נזקים חברתיים ישירים ועקפים שנגרמים כתוצאה משימוש בסמים. הערך החברתי בעבירה של הפרעה לשוטר הינה שמירה על הסדר הציבורי ושמירה על החוק וכיבוד. הפגיעה בערכים החברתיים הינה משמעותית. מכמות הסמים המדוברת אשר היתה מחולקת ניתן ללמוד כי המטרה של הנאשם היתה הפצת הסמים וכי הנאשם נמצא במקום גבוה בשרשרת הפצת הסם. יש לתת את הדעת לסוגי הסמים כאשר מדובר בסמים מסוג הרואין וקוקאין הנחשבים לסמים קשים וזאת בשל היותם ממכרים ובעלי תופעות לווי מסוכנות. הסיבה לביצוע העבירה היא רצון לרווח קל ומהיר. הנאשם ריצה בעברו מאסרים מאחורי סורג ובריח אולם לא היה בהם כדי להביא לשינוי באורח חייו העברייני. מדובר בעבריין רצידיביסט. שתי הרשעותיו הקודמות הן מתחום הסמים בגינן ריצה מאסרים ארוכים. הנאשם ביצע את העבירות בתיק דנן פחות משנה לאחר שהשתחרר ממאסר וכשמעל ראשו מרחף מאסר על תנאי בן 12 חודשים וגם בכך לא היה כדי להרתיעו. ניסיונות לשלבו בהליכי גמילה שונים לא צלחו. הנאשם מייחס לעצמו עמדה קורבנית, מצמצם ממעורבותו, חסר מוטיבציה או כוחות לעשות שינוי. אין כל המלצה טיפולית בעניינו. על כן עתרה ב"כ המאשימה להשית על הנאשם עונש מאסר וכן להפעיל את המאסר על תנאי במצטבר לעונש שיוטל בתיק זה. כמו כן עתרה להימנע מניכוי ימי מעצרו שבהם היה אסיר בתיק אחר.

 6. לטענת ב"כ הנאשם, עו"ד שאדי כבהא, סיפור חייו של הנאשם הינו סיפור עצוב של צרכן סמים, אשר סוחר סמים השתמש בו כדי להעביר סמים. הנאשם לקח את האחריות להחזקת הסמים וטען מייד כי דיאנה לא היתה חלק מביצוע העבירה. הסיבה שבגינה עשה זאת הנאשם הינה משום שהוא מכיר ויודע את הקשיים של צרכן סמים. הנאשם היה משוחרר שנה שלמה במהלכה לא ביצע עבירת סמים, ואז סמוך לתקופה בה איבד קשר עם שירות מבחן הוא "נפל" חזרה לתוך עולם הסמים, מעד והדרך לביצוע העבירה נסללה. הנאשם נמצא היום באגף נקי מסמים, יש לנאשם מוטיבציה לערוך שינוי וגם שירות המבחן ראה זאת. יש לנאשם אמא וארוסה אשר ממתינות לו. הנאשם נמצא היום במקום שונה לחלוטין ויש צורך להושיט לו יד כדי שיהיה לו אופק ותקווה לשיקום. על כן עתר ב"כ הנאשם להשית על הנאשם עונש אשר יהיה בו כדי לתת לו אופק שיקומי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ