אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 57518-04-13 מדינת ישראל נ' טדסה

ת"פ 57518-04-13 מדינת ישראל נ' טדסה

תאריך פרסום : 19/08/2015 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ראשון לציון
57518-04-13
25/11/2014
בפני השופטת:
איטה נחמן

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד יניב פרטוק
נאשם:
אצנף טדסה
עו"ד קרן נחמן סנגוריה ציבורית
פסק דין

 

 

 

 1. הנאשם הודה בעובדות כתב האישום המתוקן, המייחס לו תקיפת סתם, עבירה על סעיף 379 בחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן: "החוק"); ותקיפה חבלנית, עבירה על סעיף 380 לחוק.

 2. מעובדות כתב האישום עולה כי ביום 24.12.11 בשעה 03:00 או בסמוך לכך, בעיר ראשון לציון, פנה הנאשם יחד עם אחרים למתלוננים ושאל לפשר מעשיהם במקום וטיב הקשר בניהם. המתלוננת השיבה כי הינם חברים וביקשה כי יעזבו אותם לנפשם. בתגובה, החלו הנאשם והאחרים לגדף את המתלונן, זה נבהל מהתנהגותם ופתח במנוסה מהמקום. בהמשך, תוך מנוסה מהמקום, מעד המתלונן, או אז תקפו אותו הנאשם והאחרים בבעיטות ובאגרופים לכל חלקי גופו ושברו על ראשו בקבוק אלכוהולי העשוי מזכוכית. כל אלה תוך שהם הודפים את המתלוננת לאחור, תוך שזו צועקת לעזרה ומונעים ממנה את האפשרות לסייע למתלונן. בהמשך, ברחו הנאשם והאחרים מהמקום כשהם מותירים את המתלונן שרוע ומדמם על המדרכה. כתוצאה ממעשיו של הנאשם והאחרים, איבד המתלונן את הכרתו, פונה ברכב אמבולנס לבית החולים ואובחנו אצלו חתך בקרקפת וצרציה בצד שמאל של המצח.

 3. הצדדים הגיעו להסדר טיעון במסגרתו הודה הנאשם במיוחס לו בכתב האישום המתוקן, ונשלח לקבלת תסקיר שירות המבחן בעניינו. לפי ההסדר, עמדת המאשימה תהא להרשעה והשתת עונש מאסר לריצוי בדרך של עבודות שירות, מאסר על תנאי קנס ופיצוי, כשהסנגורית רשאית לעתור לבחון הימנעות מהרשעה.

   

 4. לתיק בית המשפט הוגש תסקיר שירות המבחן, אשר סקר את נסיבות חייו של הנאשם, לא ארחיב בנושא מחמת צנעת הפרט, אך אציין כי הנאשם נעדר עבר פלילי, בן 21, רווק,יליד אתיופיה אשר עלה ארצה עם משפחתו בגיל 5. הנאשם סיים 9 שנות לימוד ללא תעודת בגרות. כיום משרת בחיל הים, לדבריו, שירותו הצבאי נדחה עקב ההליך הפלילי, והתגייס לצה"ל זה מכבר. הנאשם ביטא מוטיבציה להשלים את שירותו הצבאי במלואו. קצינת המבחן מתארת מכתב שהתקבל לשירותם מעובד קידום נוער בעיריית ראשון לציון, אשר היה בקשר עם הנאשם במשך 5 שנים ומתאר כי לאחר נשירתו של הנאשם ממסגרת הלימודים סייע לו להשתלב בתחום התעסוקה וליווה אותו כמדריך חברתי בשעות אחר הצהריים. עובד קידום הנוער, תיאר את הנאשם כבחור בעל מוטיבציה להשתלב בצורה נורמטיבית בחברה כבוגר ובעל נתונים אישיים טובים ופוטנציאל להצלחה בעתיד. אשר לעבירה נשוא כתב האישום המתוקן, תיאר הנאשם בפני קצינת המבחן, כי ביום האירוע חזר מבילוי חברתי והיה נתון במצב של ערפול חושים ותחת השפעת אלכוהול. התקשה להסביר את השימוש המופרז שעשה באלכוהול באותו היום. תיאר כי זוכר הוא במעורפל את האירוע אולם זוכר כי המתלונן הותקף באופן קשה. הנאשם התקשה לקחת אחריות על מעשיו ולערוך התבוננת מעמיקה אודות דפוסי התנהגות מכשילים בעת ביצוע העבירה. הנאשם בנוסף, גילה יכולת נמוכה לגלות אמפתיה כלפי המתלונן. הנאשם מסר כי אינו חושב שזקוק לטיפול בעת הנוכחית אלא הוא ממוקד בשרותו הצבאי ורצונו בחודשים הקרובים לשרת כלוחם. קצינת המבחן התרשמה כי הנאשם אינו ער לחומרת מעשיו והשלכותיהם, כמו גם התרשמה כי אינו מעוניין לבחון את הנסיבות שהובילו לשתיית אלכוהול מופרזת ואת רמת התוקפנות והאלימות הקשה שנשקפה מהתנהגותו. כמו כן, התרשמה כי אינו מרגיש צורך לעבור תהליך טיפולי בשירותם. לעניין הישנות העבירות, התרשמה קצינת המבחן כי הסיכון להישנות ביצוע העבירות בעתיד הינו בינוני. עוד התרשמה כי הנאשם הינו צעיר בגילו אשר נפלט ממסגרת חינוכית בשל בעיות התנהגות וקושי בקבלת סמכות ונמצא מאז היותו צעיר ללא מסגרת מאורגנת ועבד בעיקר בעבודות מזדמנות. כמו כן התרשמה כי לאור גילו הצעיר ומאפייני אישיות ילדותיים, נוטה הוא להגיב באופן אימפולסיבי בסיטואציות שונות מבלי לשקול השלכות וחומרת מעשיו. ציינה עוד, כי מתחילת חודש אוקטובר, נותק הקשר עם הנאשם. אשר לעונש, העריכה קצינת המבחן כי לאור העדר התובנה לעניין חומרת מעשיו ומצבו, אין לסיים ההליך באי הרשעת הנאשם בדין, וכי יש להשית עליו ענישה מרתיעה אשר תסייע לו להבין את חומרת מצבו.

 5. ב"כ המאשימה, בטיעוניו לעונש, הפנה עובדות כתב האישום המתוקן ותסקיר שירות המבחן שהתקבל בעניינו. לגישתו, תסקיר שירות המבחן הינו שלילי, שכן במהלך האבחון התרשם שירות המבחן כי קיימת בעיית שתיית אלכוהול מופרזת אך לא קיימת נכונות לטיפול בבעיה. ב"כ המאשימה ציין כי הנאשם ניתק את הקשר עם שירות המבחן, לא ענה לניסיונותיהם ליצור עמו קשר ועל כן המלצת שירות המבחן היא השתת ענישה מרתיעה אשר תסייע לו בהבנת חומרת מצבו. עוד טען כי מדובר בנאשם אשר לא בחל באמצעים ופגע במתלונן בקלות בלתי נסבלת מבלי שיש לקורבן יכולת להגן על עצמו. ציין עוד כי הנאשם אינו מפנים את החומרה בנקיטת אלימות וכי על בית המשפט להעביר מסר כי על נקיטת אלימות, גם אם הוא צודק לדעתו, יש מחיר, ואדם יורשע בביצוע אלימות. עוד טען כי כשהצדדים הגיעו להסדר, המאשימה הלכה לקראת הנאשם אשר הינו בגיר-צעיר, והציגה ענישה של מאסר בפועל בדרך של עבודות שירות. ב"כ המאשימה הפנה את בית המשפט לפסקי דין שונים בהם על הנאשמים הושתו עונשי מאסר בפועל. על כן, הוא עתר להרשיע את הנאשם, ולהשית עליו עונש של מאסר בפועל לריצוי על דרך עבודות שירות, מאסר על תנאי, קנס ופיצוי למתלונן.

 6. ב"כ הנאשם, בטיעוניה לעונש, ביקשה מבית המשפט שלא להרשיע את הנאשם במיוחס לו. הסנגורית הפנתה לכל השתלשלות העניינים בתיק, החל בהצהרת המדינה כי יחזרו מכתב האישום על מנת שיגישו מחדש בבית המשפט לנוער שכן היה ספק אם הנאשם קטין או בגיר. בהמשך, לעניין גילו של הנאשם, ניתנה החלטה על ידי בית משפט זה, לפיה הנאשם היה בגיר בעת ביצוע מעשיו. כל אלה גרמו לעינוי דין, כמו גם הימשכות ההליכים אשר גרמו לגיוסו של הנאשם רק בגיל 20. טענה בנוסף, כי הנאשם כיום גויס לחיל היום אך מעוניין להיות לוחם קרבי. עוד ציינה כי הנאשם נעדר עבר פלילי, אשר גדל בשכונת מצוקה בעיר ראשון, לצד הורים אשר לא היוו לו מסגרת או תמיכה. הנאשם נפלט ממערכת החינוך בחר שלא לפנות לעולם הפשע ולהסתבך בפלילים ועבד בעבודות שונות עד לגיוסו. הסנגורית טענה כי השירות הצבאי הוא מה שיציל את הנאשם וימנע ממנו להסתבך בשנית ולראיה טענה כי הנאשם כבר נמצא בשירותו הצבאי, ולא נפתחו לו בזמן זה תיקים פלילים נוספים. הנאשם מעוניין לשרת בצה"ל כלוחם צבאי, ולכן במידה ויורשע סיכוייו נמוכים למימוש רצונו. כמו כן טענה כי גם תסקיר שירות המבחן מציין כי הנאשם ללא מסגרת כלשהי ולכן לראשונה בחייו מבין את חשיבות הצבא כמקום שייתן לו מסגרת ומשמעת. כמו כן, טענה עוד כי קצינת המבחן ציינה כי אין לנאשם מוטיבציה לטיפול, אך ציינה כי נמצא הוא מזה 5 שנים בטיפול פרטני של עובד קידום נוער אשר מתאר הרתמות הנאשם לטיפול, היעזרותו בו, המוטיבציה שלו להשתלב בחברה כבוגר וכי הינו בעל נתונים אישיים טובים ופוטנציאל להצלחה. עוד מתאר העובד את משמעות הצבא עבור הנאשם, מסגרת אשר תקנה לנאשם כלים ששום מסגרת אחרת לא תעניק לו. עוד טענה הסנגורית לעניין ניתוק הקשר של הנאשם עם שירות המבחן, הסבירה את ניתוק הקשר עקב איבוד הטלפון שלו שכן הקשר נותק גם עימה. ולכן נראה כי הנאשם כלל לא ניסה להתחמק. לעניין שלילת הטיפול בבעיית האלכוהול, הנאשם אמר כי הוא מעוניין לחשוב על זה ולא מיד שלל את האופציה לטיפול. כמו כן, טענה לעקרון השוויון והענישה, כי יש לייחס חשיבות לכך שהנאשם ביצע העבירות יחד עם אחרים, אשר בעניינם המדינה חזרה מכתב האישום למעט אחד, קטין שקטן מהנאשם בכמה חודשים, אשר נשפט בבית המשפט לנוער, בסיום ההליך לא הורשע לסיים את ההליך בדרך של טיפול. הסנגורית הפנתה להודאת הנאשם במיוחס לו, שיתופו פעולה עם המשטרה ונטילתו אחריות בהזדמנות הראשונה. הסנגורית הגישה פסיקה מאת בית המשפט העליון לעניין שפיטת נאשמים קטינים-בגירים והעונש שהושת עליהם. על כן, היא עתרה להימנע מהרשעת הנאשם ולהסתפק בהשתת צו של"צ.

   

 7. הנאשם בדבריו האחרונים, הביע צער על מעשיו, הפנה לעובדה כי האירוע התבצע לפני 3 שנים, וכי כיום משרת מזה 6 חודשים ומעוניין להיות לוחם קרבי, אך ההליך הפלילי מעכב אותו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ