אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 53381-12-11 מדינת ישראל נ' פוקס

ת"פ 53381-12-11 מדינת ישראל נ' פוקס

תאריך פרסום : 06/05/2015 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
53381-12-11
07/10/2014
בפני השופטת:
חגית מאק-קלמנוביץ

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד שירה קרוואני ארד מלשכת תביעות ירושלים
נאשם:
שלמה פוקס
עו"ד ניק קאופמן
גזר דין

1.הנאשם, יליד 1967, נשוי ואב לשלושה עשר ילדים, הורשע לאחר ניהול הוכחות בעבירות של הטרדה מינית והתנהגות פסולה במקום ציבורי. העובדות הרלוונטיות פורטו בהכרעת הדין. בקיצור רב אציין כי הנאשם פנה אל המתלוננת, נוסעת באוטובוס ציבורי, ודרש ממנה לעבור לחלק האחורי של האוטובוס מאחר שמדובר באוטובוס "מהדרין" שבו מקומן של הנשים בחלק האחורי של האוטובוס. כשהמתלוננת סירבה לכך הנאשם כינה אותה במילה "פרוצה". בהכרעת הדין קבעתי, בין היתר:

אין מחלוקת על כך שהנאשם כינה את המתלוננת במילה פרוצה וכן הורה לה לחזור לאחורי האוטובוס. הנאשם הבהיר את המניע למעשהו תפיסתו העקרונית לפיה חלקו הקדמי של האוטובוס נועד לגברים ומקומן של הנשים בחלק האחורי, והמתלוננת היתה מעוניינת בפרובוקציה. מכל האמור לעיל עולה כי המניע לאמירת הדברים שאמר הנאשם למתלוננת היה תפיסת עולמו ועמדתו העקרונית בדבר מקומן של נשים ב"קווי מהדרין". טענת הנאשם לפיה אמר את הדברים למתלוננת בתגובה לכך שהתערבה בויכוח בינו לבין נטליה היא טענה כבושה שלא ניתן הסבר לכבישתה, ואני דוחה אותה. מכל מקום, גם אילו הייתי מקבלת את טענת הנאשם, הרי שהעובדה שהמתלוננת התערבה בויכוח או הביעה דעה אינה מצדיקה לכנות אותה בכינויים משפילים. ודאי כאשר הנאשם אמר את הדברים כביטוי להשקפת עולם, ולא מתוך עלבון בלהט הויכוח".

2.בהכרעת הדין התייחסתי גם להגדרת העבירה של הטרדה מינית, למטרותיו ותכליתו של החוק, וקבעתי כי התנהגותו של הנאשם נכללת בגדר ההגדרה של "התנהגות מבזה או משפילה" המופנית כלפי המתלוננת בשל מינה. סברתי כי על אף שקיימים טיעונים שונים בעד ונגד הכללת התנהגותו של הנאשם תחת ההגדרה של הטרדה מינית, הרי שהחברה במדינת ישראל, באמצעות המחוקק, נתנה דעתה לעניין והחוק נחקק כפי שנחקק, באופן שהוא חל על מעשיו של הנאשם. על כן הרשעתי את הנאשם, כאמור, בעבירות של הטרדה מינית והתנהגות פסולה במקום ציבורי.

טיעוני הצדדים

3.ב"כ המאשימה טענה לעונש. לטענתה עבירת ההטרדה המינית פוגעת בערכים של כבוד האדם והשוויון, והעבירה של התנהגות פסולה במקום ציבורי פוגעת בשלום הציבור ובשמירה על הסדר הציבורי. היא התייחסה לחוויה הקשה שעברה המתלוננת בזמן האירוע, לכך שדבריו של הנאשם נאמרו לא מתוך כעס או סערת רגשות אלא כחלק ממשנה סדורה ומאידיאולוגיה המדירה נשים באשר הן מחלקים מן המרחב הציבורי. עוד ציינה כי דוקא מעמדו של הנאשם כאחד ממנהיגי קהילתו, כבעל סמכות דתית, מהווה נסיבה לחומרה. ב"כ המאשימה ציינה כי על פי תסקיר שירות המבחן הנאשם תולה את האחריות בסביבתו ולא בעצמו, וכי הנאשם בחר לנהל הוכחות, מסר גירסאות עובדתיות שונות בנוגע לאירוע ואף בחר להטיל רפש במתלוננת כשטען שפעלה מתוך מניעים זרים.

התובעת ציינה כי שירות המבחן לא בא בהמלצה לשל"ץ ואף לא להימנעות מהרשעה. היא טענה כי העונש הראוי הוא עונש של"ץ, אך מאחר שהנאשם סירב לכך ביקשה להטיל עליו מאסר על תנאי וקנס גבוה, אשר יתן ביטוי לערכים שנפגעו ולסירוב הנאשם לבצע של"ץ.

4.ב"כ הנאשם הבהיר בראשית הטיעונים לעונש כי איננו מבקש לבטל את הרשעת הנאשם שכן אין לו כלים משפטיים לשכנע בכך. את טיעוניו פתח בטענה שבזכות האירוע נשוא כתב האישום הפכה המתלוננת לדמות מוכרת, היא התראיינה בערוצי טלויזיה שונים, כיכבה בתכניות אירוח והציגה עצמה כמי שהגנה על מעמד האישה, כ"רוזה פארקס" הישראלית. לטענתו המתלוננת היתה לדוגמנית משגשגת, גם אם נפגעה למשך מספר דקות באוטובוס. הסניגור ציין עוד כי והנאשם התנצל על כך שהתבטא בצורה גסה באופן שאינו משקף את ערכיו, וכי המתלוננת אף היא התנהגה בצורה שהעליבה מגזר שלם שאותו כינתה "טפילים". בשל התנהגותה, בשל הפרסום לו זכתה המתלוננת ובהעדר נזק מוכח כלשהו, אין לטענתו לפסוק פיצוי לטובת המתלוננת.

5.לטענת הסניגור הנאשם אינו מוכן להכיר בעובדה שהטריד מינית במובן המשפטי של המילה, ואף בית המשפט העלה בהכרעת הדין את השאלה אם ראוי לכלול אירוע כגון זה תחת כנפיה של הטרדה מינית. לדברי הסניגור, הנאשם הוחזק במעצר כמעט יומיים בתנאים קשים ומשפילים, הוא הפך בעיני המגזר החילוני לאייקון שלילי ופרימיטיבי המייצג את המגזר החרדי, ודי באות הקין שדבק בנאשם כדי למלא אחר מטרות הענישה.

ב"כ הנאשם התייחס למצבו הכלכלי של הנאשם שהוא אב ל-13 ילדים ומקדיש את חייו ללימוד תורה ורואה בכך תרומה לחברה בישראל. כמו כן ציין כי הנאשם שהה במעצר בית שישה שבועות ונאסר עליו להשתמש בתחבורה ציבורית במשך שלושה חודשים. הוא ביקש להסתפק בקנס בסכום סמלי, והתחייבות שתהווה עונש מרתיע.

תסקיר שירות המבחן

6. לבקשת הסניגור נשלח הנאשם לקבלת תסקיר של שירות המבחן. בתסקיר צויין בין היתר כי הנאשם אינו נוטל אחריות לעבירה, אינו מכיר בפגיעה במתלוננת ואינו מביע אמפתיה כלפיה. הוא מתקשה לקבל השקפות ועמדות שונות משלו ומביע זלזול בהן. בצד זאת צויין כי הנאשם מנהל אורח חיים נורמטיבי על פי המקובל בחברתו, הוא ללא עבר פלילי, וההליך המשפטי מהווה גורם מרתיע עבורו.

קצין המבחן ציין כי נבחנה עם הנאשם אפשרות לביצוע של"ץ, אך הוא לא גילה מוטיבציה לכך ואמר שהוא רואה בלימוד התורה תרומה גדולה יותר לציבור מאשר ביצוע של"ץ. עוד ציין קצין המבחן כי לא התרשם מפגיעה בלתי מידתית בנאשם בשל הרשעתו, ועל כן אינו ממליץ על הימנעות מהרשעה. המלצת קצין המבחן היתה לעונש מותנה כגורם מרתיע לעתיד ופיצוי כספי למתלוננת.

מתחם העונש ההולם

7.אין ספק שמקרה זה אינו נמנה על המצבים ה"קלאסיים" של הטרדה מינית הנדונים בדרך כלל בבית המשפט, ועל כן לא ניתן לגזור ישירות מהפסיקה הקיימת לעניין מתחם הענישה והמצב הרצוי.

8.הערכים הנפגעים על ידי העבירות בהן הורשע הנאשם הם הזכות לשוויון בכלל, וביתר פירוט הגנה על מעמדן של נשים או של מגזרים שונים בחברה, הבטחת השוויון לא רק בשמירה על הזכויות הפורמליות שיש לנשים וגברים, אלא גם במעמד שניתן להם בפועל, בחיי היום יום. העבירה של התנהגות פסולה במקום ציבורי מגינה על הערך של שלום הציבור ושמירת הסדר הציבורי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ