אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 5119-09-13 מדינת ישראל נ' לישנר(אחר/נוסף)

ת"פ 5119-09-13 מדינת ישראל נ' לישנר(אחר/נוסף)

תאריך פרסום : 19/08/2015 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
5119-09-13
06/05/2015
בפני השופטת:
דנה כהן-לקח

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
נאשם:
אברהם לישנר
החלטה וגזר דין

וגזר-דין

 

רקע

1.ביום 23.3.2014 הורשע הנאשם בהתאם להודאתו, בעבירות שיוחסו לו בכתב אישום מתוקן כדלקמן: גידול סמים לפי סעיף 6 לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973 (להלן: פקודת הסמים או הפקודה); והחזקת סמים לצריכה עצמית לפי סעיף 7(א)+(ג) סיפא לפקודה.

 

בהתאם לעובדות כתב-האישום המתוקן, ביום 29.8.2013 בדירתו בירושלים, גידל הנאשם שמונה-עשר שתילים של סם מסוג קנביס במשקל נטו. הנאשם הצטייד בזרעי קנבוס שהביא לו אדם אחר מאמסטרדם הולנד (זהותו של אותו אחר אינה ידועה למאשימה). הנאשם הקים במרכז החדר הפנימי בדירתו אוהל, צייד אותו באמצעי תאורה, מד-חום, תעלת אוורור וחוטי חשמל, זרע את זרעי הקנביס בעציצים, וגידל באוהל שמונה עשר שתילי קנביס כאמור לעיל. באותן נסיבות, החזיק הנאשם לצריכתו העצמית בארון במרכז הדירה, סם מסוכן מסוג חשיש במשקל נטו.

 

2.הסדר-הטיעון בין הצדדים לא כלל הסכמה לעניין העונש, והצדדים נותרו חופשיים בטיעוניהם. לצד זאת, הוסכם כי הנאשם יופנה לשירות המבחן. בשים לב לכך שבאותו שלב הנאשם היה משולב במוסד "רטורנו" בתכנית לגמילה מסמים, הוסכם כי יוגש בעניינו של הנאשם תסקיר מעקב, וכי מספר חודשים לאחר מכן יוגש תסקיר משלים נוסף לעניין העונש. בסך-הכל הוגשו בעניינו של הנאשם שלושה תסקירים.

 

תסקירי שירות המבחן

3.משלושת תסקירי שירות המבחן עולה כי הנאשם כבן 29, רווק, בן למשפחת-מוצא בת 9 נפשות, נעדר עבר פלילי. משפחת הנאשם ניהלה אורח חיים חרדי-חב"דניקי. בהיותו של הנאשם כבן 3, עברו בני המשפחה להתגורר בארה"ב. הנאשם תיאר כי הקשר בין הוריו לווה במתחים רבים, עד לגירושיהם בהיותו כבן 18. כאשר הנאשם היה כבן 12, הגיעו בני המשפחה לארץ על-מנת לחגוג חגיגת בר-מצווה. בעת שהותם בארץ, החליטה האם להישאר בישראל ואילו האב חזר לארה"ב, עניין אשר הנאשם חווה באופן פתאומי ולא מתוכנן, תוך ניתוק מחייו בארה"ב. בהמשך לכך, למד הנאשם במסגרות חינוך ישיבתיות. הנאשם תיאר בפני שירות המבחן כי התקשה בלימודים מבחינה לימודית והתנהגותית. עוד ציין כי חווה חוויות טראומטיות, אולם התקשה להרחיב לגביהן בפני שירות המבחן. כאשר הנאשם היה כבן 19, נסע לעבוד בארה"ב ושילב עבודה עם לימודים בישיבה לנערים שהתרחקו מאורח חיים דתי. הנאשם תיאר כי בתקופה זו נחשף לסמים, החל להשתמש בסם מסוג "גראס", ולאחר מכן אף בסמים מסוג ל.ס.ד, קוקאין והרואין. בהיותו כבן 20 שב ארצה. עד גיל 26 הנאשם עבר בין ישראל וארה"ב באופן תכוף, חייו אופיינו בחוסר יציבות, תלישות ותחושת חוסר שייכות. הנאשם ניסה לעבוד בעבודות מזדמנות, אך היה ללא מקום מגורים קבוע, נע ונד בין קרובי משפחה וחברים ולתקופות אף שהה ברחוב, כל זאת תוך ניהול אורח חיים שולי והתמכרותי.

 

במסגרת הליך המעצר בתיק זה, השתלב הנאשם בקהילה לגמילה מסמים "רטורנו" ושהה שם כשמונה חודשים. מדיווח של גורמי הטיפול בקהילה עלה כי הנאשם סיים את התהליך בקהילה בצורה טובה, עבר תהליך טיפול משמעותי במסגרתו למד על עצמו ועל דפוסי התנהגותו, ואף נעשתה התערבות משפחתית עם אמו וחידוש הקשר של הנאשם עמה. ביוני 2014 השתלב הנאשם בהוסטל, שהינו מסגרת המשך של הקהילה. מדיווח של גורמי הטיפול עלה כי הנאשם שיתף פעולה ועמד בכללי המסגרת. במקביל, שולב הנאשם בעבודת ניקיון והתמיד בה באופן עקבי ויציב. בנוסף, שולב הנאשם בקורס ללימודי משפטים באוניברסיטה העברית במסגרת פרויקט "אוניברסיטה בעם". מהתסקיר המעדכן האחרון מיום 4.5.2015 עולה כי הנאשם ממשיך לגלות מוטיבציה גבוהה לתהליך השיקומי, ומצליח לשמר את ההישגים הטיפוליים. הוא נמנע משימוש בסמים, עובד במקום תעסוקתי יציב, שוכר דירה באופן עצמאי, מתחיל להחזיר חובות כספיים, ומתמיד בטיפולים הפרטניים ביחידה להתמכרויות וכן בקבוצות לעזרה עצמית.

 

אשר לעבירות נשוא התיק שבכותרת - הנאשם נטל אחריות לביצוע העבירות והסבירן על רקע שימושו בסמים ודפוסי התנהגותו. שירות המבחן התרשם כי הנאשם תופס את ההליך המשפטי כהזדמנות עבורו לעריכת שינוי, מאחר שהתקשה לבצע תפנית זו באופן עצמאי. הנאשם הדגיש בפני שירות המבחן את התהליך הטיפולי שערך. לגישת שירות המבחן, ניכר כי הנאשם היה זקוק למסגרת אשר מחד גיסא תציב עבורו גבולות, ומאידך גיסא תהווה מקור לתמיכה והכלה.

 

במישור ההתרשמות - שירות המבחן ציין כי חייו של הנאשם אופיינו בחוסר יציבות מבחינה נפשית ותעסוקתית, וכן מבחינת דיור ומבחינת מערכות יחסים. ההתרשמות היא כי הנאשם גדל ללא גורמי תמיכה במשפחתו ובסביבתו, וכי יחסיו עם בני משפחתו מורכבים. בנוסף, ניכרים דפוסים התמכרותיים. בהתחשב בכל אלה, הערכת שירות המבחן היא כי בהעדר המשך טיפול, הסיכון להישנות העבירה הינו גבוה. יחד עם זאת, צוין כי הנאשם ערך תהליך חיובי וממושך, תחילה בקהילה ולאחר מכן בהוסטל "רטורנו". ניכר כי הוא עורך שינוי בדפוסי חשיבתו והתנהגותו והוא בעל מוטיבציה לניהול אורח חיים תקין. ההתרשמות היא כי הנאשם נעזר בהליך המשפטי לצורך התהליך השיקומי, באופן שההליכים המשפטיים הציבו גבולות להתנהגות מותרת ואסורה, ובאמצעותם הנאשם התגייס להליך הטיפולי.

 

במישור ההמלצה - שירות המבחן התרשם כי הרשעה עלולה להוביל לפגיעה בדימויו העצמי של הנאשם. מבחינה תעסוקתית, צוין בתסקיר כי בטווח הקרוב, הרשעה לא תוביל לפגיעה במסגרת התעסוקתית. עם זאת, כחלק מתהליך השיקום, מעוניין הנאשם לפנות בהמשך הדרך ללימודי מקצוע, והוא חושש כי אפשרויות מסוימות ייחסמו עבורו עקב ההרשעה. שירות המבחן המליץ על הטלת ענישה אשר תאפשר לנאשם להמשיך בתהליך השיקומי. להערכת שירות המבחן, ענישה מחמירה, ולו בעבודות שירות, עלולה לגדוע את הרצף השיקומי, ובכלל זה את עבודתו היציבה של הנאשם. נכתב בתסקיר כי שמירה על יציבות תעסוקתית חשובה עבור הנאשם, אשר חייו אופיינו בחוסר יציבות במישורים השונים של חייו. כמו-כן, צוין כי הפסקת עבודתו של הנאשם משמעותה פגיעה בהיבט הכלכלי, כאשר כיום הנאשם מנסה לכלכל עצמו ולשכור דירה באופן עצמאי. לפיכך, המליץ שירות המבחן על הטלת צו של"צ בהיקף של 180 שעות, לצד צו מבחן למשך שנה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ