אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 50359-01-14 מדינת ישראל נ' אבו בכר(עציר)

ת"פ 50359-01-14 מדינת ישראל נ' אבו בכר(עציר)

תאריך פרסום : 30/07/2014 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נתניה
50359-01-14
07/07/2014
בפני השופט:
חגי טרסי

- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
הנאשם:
אחמד אבו בכר (עציר)
עו"ד מוחמד רעאד
הכרעת דין
 

 

נגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של גניבת רכב, תקיפת שוטר כדי להכשילו בתפקיד, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, נהיגה פוחזת של רכב, החזקת מכשירי פריצה וחבלה במזיד ברכב, עבירות על סעיפים 413ב, 274(1), 275, 338(א)(1), 409 ו-413ה, בהתאמה, לחוק העונשין, תשל"ז - 1977. כמו כן יוחסו לנאשם עבירות תעבורה בדמות נהיגה ללא רישיון – עבירה על סעיף 10 (א) לפקודת התעבורה, נהיגה ללא ביטוח - עבירה על סעיף 2 לפקודת ביטוח רכב מנועי, נהיגה בקלות ראש- עבירה על סעיף 62(2) לפקודת התעבורה והתנהגות הגורמת נזק- עבירה על תקנה 21(ב)(2) לתקנות התעבורה. עוד הואשם הנאשם בעבירה של התנגדות למעצר - עבירה על סעיף 47(א) לפקודת סדר הדין הפלילי (מעצר וחיפוש) ובעבירה של כניסה לישראל שלא כחוק- עבירה על סעיף 12(1) לחוק הכניסה לישראל.

 

על פי עובדות כתב האישום, ביום 20.1.14 בסמוך לשעה 03.25, גנב הנאשם יחד עם אחר רכב מסחרי מסוג איסוזו שמספרו 29-223-18 (להלן: "הרכב"), אשר בבעלות אבנר מלכה, מרח' ז'בוטינסקי פינת סמילנסקי בנתניה. בסמוך לאחר הגניבה, לאחר שהתקבלה התראה ממוקד איתוראן, הגיע למקום השוטר אלישע איסקוב (להלן: "איסקוב"), והבחין בנאשם נוהג ברכב ולידו אדם אחר. איסקוב הורה לנאשם, באמצעות מערכת הכריזה, לעצור בצד הדרך אך הנאשם המשיך לנסוע במהירות ברכב, בניגוד לכיוון התנועה, עלה על אי תנועה, פגע ברכבים חונים, בין היתר ברכב סוזוקי שמספרו 34-763-73, לו גרם נזק בדלתות הימניות ושריטות בכנף הימנית הקדמית. בסמוך לאחר מכן, התהפך הרכב בו נהג הנאשם ונעצר. הנאשם והאחר נמלטו מהרכב, כשאיסקוב בעקבותיהם. איסקוב ניסה לאחוז בידו של הנאשם אך הנאשם משך ידו והיכה את איסקוב במכת אגרוף באזור הכתף. לאחר מכן התפרע, השתולל והתנגד לאיזוק על מנת להימנע ממעצרו. כתוצאה מהמאבק נגרמו לאיסקוב חבלות בכתף ובברך. ברכב הגנוב נתפסו מברג שטוח, מפתח צינורות ומכשיר דמוי מחשב, המשמשים לביצוע פריצות.

 

בישיבת המענה מיום 25.2.14, כפר הנאשם במיוחס לו בכתב האישום והודה רק בעבירה של שהייה בישראל שלא כדין. הוא אישר אמנם את נוכחותו ברכב הגנוב, אך טען כי עלה על הרכב כטרמפיסט בלבד ולא הוא זה שהתפרץ לרכב, גנב אותו ונהג בו. נוכח עמדתו זו של הנאשם הובאו בפניי מכלול הראיות והעדויות הרלוונטיות, ובמרכזן עדותו של השוטר איסקוב. לאחר שנתתי דעתי להן שוכנעתי כי הנאשם גנב את הרכב, ביחד עם אחר, ונהג בו באופן המתואר בכתב האישום. לפיכך החלטתי להרשיע את הנאשם בכל העבירות שיוחסו לו בכתב האישום. להלן יובאו נימוקיי.

 

 

עדות אלישע איסקוב:

איסקוב, סייר בתחנת משטרת נתניה, העיד בפני וסיפר שנסע באותו לילה לבדו בניידת סיור, כשקיבל, יחד עם חבריו למשמרת, הודעה ממוקד 100 של המשטרה, על הדיווח שהתקבל מאיתוראן בנוגע לגניבת הרכב. באותו רגע שהה איסקוב ברחוב סמוך, שממנו פנה מייד לרחוב ז'בוטינסקי, וכשהגיע לפינת רחוב סמילנסקי הבחין ברכב המדובר נוסע באיטיות על ז'בוטינסקי לכיוון צפון, וזיהה אותו כרכב הגנוב על פי מספר הרכב ששודר לו מהמוקד. איסקוב הבחין בשני אנשים יושבים ברכב וכרז להם במערכת המשטרתית לעצור לבדיקה. בתגובה החל הרכב בנסיעה במהירות גבוהה, חתך באלכסון את נתיבי הנסיעה ברחוב ז'בוטינסקי, עלה על אי תנועה, נעצר עליו למשך מספר שניות ופנה שמאלה לרחוב גד מכנס, בניגוד לכיוון התנועה. לאחר מכן פנה לרחוב העצמאות, גם כן בניגוד לכיוון התנועה ושוב לרחוב רמז, בניגוד לכיוון המותר. ברחוב רמז פגע ברכבים חונים, ולא נעצר גם כשניידת משטרה נוספת הגיעה מולו, עם כיוון התנועה, ניסתה לעוצרו, אך נכשלה בכך.

 

 

לבסוף, כאשר הגיע הרכב לצומת עם רחוב דיזנגוף, ופנה במהירות שמאלה, התהפך הרכב על גגו ונעצר. איסקוב מיהר לבקש מהמוקד לזמן למקום ניידת מד"א, ומיד לאחר מכן הבחין כי שני האנשים שהיו ברכב יוצאים ונמלטים לכיוון רחוב הרצל. איסקוב רדף אחרי הנאשם, אותו ראה יוצא מתא הנהג, תוך שהוא קורא לו לעצור, אך הנאשם המשיך להימלט. איסקוב הדביק אותו, קפץ עליו ושניהם נפלו ארצה. הנאשם ניסה לקום ולהמשיך להימלט, ולצורך זה חבט באגרופו בכתפו של איסקוב. השוטר לא נשאר חייב וחבט בפניו של הנאשם. הנאשם המשיך להשתולל ולהתנגד למעצר, ואיסקוב, שחש כאבים עזים בכתף, לא הצליח להתגבר עליו ולאזקו, ונדרש לעזרת חבריו השוטרים, שהגיעו למקום בשלב זה, לצורך השלמת הליך המעצר. לאחר מכן פונה איסקוב לטיפול בבית החולים לניאדו, ומהתעודה הרפואית ת/3 שהוגשה בעניינו עולה כי נמצאו בכתפו סימני מכה ונפיחות וכן נפיחות בברכו הימנית, אשר לדברי איסקוב נגרמה כתוצאה מהנפילה המשותפת על הרצפה.

 

מאחר והנאשם לא כפר בעצם נוכחותו ברכב, אך טען כי לא נהג ברכב, אלא עלה כטרמפיסט וישב במושב הנוסע, עמדה במוקד עדותו וחקירתו של איסקוב שאלת זיהויו של הנאשם כמי שנהג ברכב. במענה לשאלות שנשאל על ידי ב"כ הצדדים, הסביר איסקוב כי ביכולתו לקבוע בוודאות כי הנאשם הוא שנהג ברכב, על בסיס שתי נקודות זיהוי נפרדות.

 

נקודת זיהוי ראשונה התרחשה בעת שהרכב נעצר למספר שניות על אי התנועה המפריד בין נתיבי הנסיעה ברחוב ז'בוטינסקי, בעת שחתך מערבה לעבר רחוב גד מכנס. על פי עדותו של איסקוב, וראו גם השרטוט שערך ת/6, בעת שנעצר הרכב על גבי אי התנועה, התקרב אליו איסקוב בניידת, עד שהיה ממש צמוד אליו, כשחזית הניידת ניצבת לרכב הגנוב, מול הקורה השמאלית האחורית של הרכב. בשלב זה, בטרם המשיך הרכב בנסיעה לעבר רחוב גד מכנס, הסתכלו שני יושבי הרכב לאחור לעבר הניידת ואיסקוב הצליח להבחין בתווי פניו של הנהג.

 

נקודת הזיהוי השנייה הייתה לאחר התהפכות הרכב הגנוב. הרכב התהפך על גגו כשחזיתו מופנית לעבר הניידת בה ישב איסקוב. איסקוב מיקד את תשומת ליבו בתא הנהג, שבסיטואציה זו היה בצד השמאלי של הרכב ההפוך, מנקודת מבטו של איסקוב, והבחין בוודאות בנאשם יוצא מהרכב מכיוון תא הנהג ולא מצד הנוסע. הנה כי כן, מבסס איסקוב את עמדתו הנחרצת לפיה הנאשם הוא שנהג ברכב הן על זיהוי תווי פניו של הנאשם, בהסתמך על נקודת המפגש הראשונה והן על העובדה, אשר למעשה אינה שנויה במחלוקת, כי הנאשם יצא מהרכב, לאחר ההתהפכות, מהצד הסמוך למושב הנהג ולא מצד הנוסע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ