אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אימפריה בונה את הארץ בע"מ ואח'

מדינת ישראל נ' אימפריה בונה את הארץ בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 25/05/2017 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
48888-10-12
25/11/2015
בפני השופט:
איתן קורנהאוזר

- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
הנאשמים:
1. אימפריה בונה את הארץ בע"מ
2. איגור צימרמן
3. כוכב ס.א.ב. בנייה בע"מ
4. יוסף מילר
5. אימפריה ו.ג.ל. קונסטרקשן בע"מ
6. ולדימיר לוין

גזר דין

 לנאשם 4

 

רקע

1. הנאשם 4 הורשע, על יסוד הודאתו בכתב אישום מתוקן, בעבירות הוצאת חשבונית מס מבלי שהיה זכאי לעשות כן, לפי סעיף 117(א)(5) לחוק מס ערך מוסף, התשל"ו-1975 (להלן: "החוק"), ומסירת ידיעה לא נכונה ולא מדויקת, בלא הסבר סביר או מסירת דוחות או מסמך אחר הכוללים ידיעה כאמור, לפי סעיף 117(א)(3) לחוק.

בהתאם לעובדות כתב האישום המתוקן, הנאשם 4 (להלן: "הנאשם"), פעל בתקופה הרלבנטית כבעלים של הנאשמת 3 (להלן: "החברה"), בכך שחתם על חשבוניות מס וצ'קים של החברה, על פי הוראות המנהל הפעיל בה. במהלך החודשים דצמבר 2010 ועד פברואר 2011, הוציאה החברה באמצעות הנאשם ומנהלה הפעיל, 36 חשבוניות מס על סך כולל של 5,947,104 ₪, אשר המע"מ הכלול בו בסך 820,204 ₪, לחב' ו.ג.ל קונסטרקשיין בע"מ (הנאשמת 5), וזאת שבלא שהחברה ביצעה או התחייבה לעשות עסקה עימה. בנוסף, בחודשים נובמבר-דצמבר 2010 וכן ינואר-פברואר 2011, הוציאה החברה באמצעות הנאשם, על פי הוראות מנהלה הפעיל של החברה, דו"חות למע"מ, בהם נוכו מס תשומות על סמך חשבוניות מס על שם חברת אבסולוט ליאל ניהול עסקים בע"מ, אשר לא בצעה ולא התחייבה לבצע עסקה עם החברה. סכום המס שקוזז שלא כדין הינו בסך 821,984 ₪.

2. הצדדים הגיעו להסדר טיעון, לפיו המאשימה תעתור להשית על הנאשם שישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, וכן קנס כספי, ואילו הסנגור יעתור לתקופה קצרה של מאסר בעבודות שירות, ללא הטלת קנס.

תסקיר וראיות לעונש

3. טרם נשמעו הטיעונים לעונש, התקבל תסקיר בעניינו של הנאשם. הנאשם בן 44, גרוש ואב לילדה מנישואיו הראשונים. הנאשם תיאר כי בתקופה הרלוונטית היה נתון למשברים אישיים, התדרדרות נפשית וכן התמכרות לאלכוהול. לדבריו, עבר הליך גמילה עצמאי לפני כשלוש שנים, ובשנים האחרונות, בעזרת בת זוגו הנוכחית, הצליח לבסס אורח חיים יציב מבחינה אישית ותעסוקתית. הנאשם עובד במהלך שלוש השנים האחרונות במפעל לאלומיניום, ומשמש כיום כראש צוות. שירות המבחן התרשם כי הנאשם נוטה לטשטש ולמזער את חלקו בעבירות, וכן התרשם מהתנהלות כלכלית בלתי אחראית, בעיקר נוכח אי תשלום מזונות על ידו. לצד זאת, יציבותו התעסוקתית של הנאשם, הקשר הזוגי התומך, וכן העובדה שזוהי הרשעתו הראשונה, מצביעים על כך שמדובר בהתנהגות חריגה בעת ביצוע העבירות, אשר נבעה ממצבו האישי בעת ביצוען.

שרות המבחן המליץ כי הנאשם אכן יבצע מאסר בעבודות שרות, כענישה מרתיעה שתסייע בהפנמת חומרת התנהגותו.

הממונה על עבודות השירות מצא את הנאשם כמתאים לריצוי העונש בעבודות שירות.

4. הנאשם ובת זוגו, גב' נטליה יקובינקו, העידו במסגרת הראיות לעונש.

הנאשם העיד על עצמו כי היה מכור לאלכוהול במשך שנים רבות, אשר כללו את מועד ביצוע העבירות. בנוסף, במהלך אותן שנים חלתה בת זוגו ונפטרה, עובדה שהובילה להתדרדרות במצבו ולהחרפת בעיית השתיה. במצב זה, טען הנאשם כי נוצל על ידי אחרים, לצורך ביצוע העבירות, מבלי שהבין את משמעותן. השינוי החיובי שערך הנאשם בחייו, במהלך השנים האחרונות, נעשה הודות לבת זוגו הנוכחית, אשר סייעה לו להיגמל מהתמכרותו לאלכוהול, והביאה אותו לפתוח בחיים חדשים. כיום, הנאשם עובד בעבודה מסודרת, ונמצא תחת חובות כבדים. במהלך עדותו, הוגשו מסמכים המעידים על כך שבמהלך חקירתו ברשות המיסים, היה הנאשם במשבר של צורך באלכוהול, וכן אישור כי הנאשם עבר טיפול גמילה מאלכוהול. בנוסף, הוצג אישור על עבודתו לשביעות רצון המעסיק, מזה כשלוש שנים, וכן אישור משנת 2013 לגבי חובות מצטברים בהוצאה לפועל בסך כולל של כ- 262,000 ₪.

בת זוגו של הנאשם, העידה גם היא על השינוי החיובי שערך הנאשם בחייו, תוך שציינה כי כיום הוא מתפקד באופן נורמטיבי, זוכה להערכה בעבודתו ומתפקד היטב בבית. לפיכך, ביקשה להתחשב בנאשם במידת העונש, על מנת לסייע בידו להמשיך באורח חיים תקין.

 

טיעוני הצדדים

5. המאשימה היפנתה להודעות הנאשם, אשר התקבלו במסגרת תיק המוצגים, מהן עולה מידת מודעתו לעבירות שביצע, זאת בשונה מדבריו בפני שרות המבחן ובבית המשפט. לאחר התנגדות ב"כ הנאשם, נקבע כי לא ינתן משקל כלשהו, במסגרת העונש, לטענה כי הנאשם ביצע את העבירות בלא מודעות להן, אלא מתוך עצימת עיניים, וכן לא ינתן משקל לאמור בהודעותיו בחקירה תחת אזהרה. המאשימה טענה כי חלקו של הנאשם בביצוע העבירות, כאשר הוא שחתם על החשבוניות, הינו חלק מרכזי, ולצד זאת יש לשקול את העובדה שהופעל על ידי אחרים. לטענת המאשימה, אין לתת משקל רב לטענה כי הנאשם שימש כשלוח של אחרים, "קוף", זאת בהתאם לפסיקה. המאשימה טענה כי מתחם ענישה במקרה זה, נע בין 6 חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות ועד 18 חודשי מאסר בפועל, זאת לצד קנס בגובה 5% מסכום המחדל. בעניינו של הנאשם, נוכח נסיבות חייו וההליך השיקומי אותו עובר, עתרה המאשימה להטיל עליו עונש ברף התחתון.

6. הסנגור הפנה להליך השיקומי המשמעותי שעבר הנאשם, הכולל גמילה מאלכוהול ויציבות תעסוקתית, על אף נסיבות חיים קשות. בנוסף, היפנה למכתב המעסיק, לפיו לא יוכל להמתין לנאשם משך תקופה הארוכה מחודש ימים. לפיכך, ולאור החובות שצבר הנאשם, עתר להסתפק בתקופה קצרה של עבודות שרות, ולהימנע מהטלת קנס כספי. בנסיבות המקרה, טען הסנגור כי במקרה הנדון ערך השיקום גובר על גורמי הענישה האחרים.

מתחם הענישה

7. מבצעי עבירות המס, שולחים ידם בקופה הציבורית וגורעים ממנה כספים המשרתים את טובת הציבור כולו. עבירות אלה, הקלות בביצוע ומפתות כלכלית, פוגעות אף בעקרון השוויון בין נישומים. בהתאם, נקבע לא אחת בפסיקה כי יש להחמיר בענישה בעבירות אלה תוך הטלת מאסר בפועל וקנס כספי, אף בנסיבות קלות ממקרה זה (רע"פ 6371/14 אבו מנסי באסם נ' מדינת ישראל (28.10.14); רע"פ6296/09 ‏‏ איקס איקס אקסלנט מזון אילת בע"מ נ' מדינת ישראל - מס קניה מע"מ, (9.8.09); רע"פ 3272/07 סמיר טאהא נ' בית המכס והמע"מ, 17.7.07)).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ