אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 46240-11-13 מדינת ישראל נ' מוחמד אבו נג'מה ואח'

ת"פ 46240-11-13 מדינת ישראל נ' מוחמד אבו נג'מה ואח'

תאריך פרסום : 14/06/2015 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי בירושלים
46240-11-13
14/07/2014
בפני השופט סגן נשיא:
יעקב צבן

- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
הנאשמים:
1. מוחמד אבו נג'מה
2. חוסאם אבו נג'מה

גזר דין


1.הנאשם הורשע, לאחר שמיעת הראיות, בעבירה של חבלה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 329(א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז- 1977 (להלן: "החוק"). ואלה המעשים: ביום 16.11.13, בשעה 7:00 בבוקר, יצא המתלונן ברכבו מביתו בג'בל מוכבר, הנאשם המתין לו בעליה סמוכה לצד רכב וסימן לו לעצור. המתלונן עצר את רכבו, הנאשם פתח את דלת הנהג ברכבו של המתלונן, שלף סכין והשחית את פניו של המתלונן בכך שגרם לו לחתך באורך של כ-10 ס"מ בלחיו הימנית. חתך המהווה תמונת ראי לצלקת אשר על פניו של הנאשם, צלקת אשר נגרמה ממעשי ידיו של המתלונן בילדותם, בהיותם בני 11 שנים. 

 

2.הנאשם בן 25, רווק, התפרנס מעבודות גבס והתגורר בבית הוריו בשכונת ג'בל מוכבר בירושלים. מתסקיר שירות המבחן עולה, כי הנאשם בוגר 9 שנות לימוד, נטש את ספסל הלימודים על רקע קשיים לימודיים ורצונו לסייע בפרנסת המשפחה, אביו אינו עובד מסיבות בריאותיות. הנאשם נוטל אחריות חלקית, גורס שפעל בתגובה להתקפה מילולית ותחושת איום, ללא תכנון מראש. לדבריו, הצלקת שהותיר המתלונן על פניו טראומתית עבורו עד היום ובשנה האחרונה המתלונן התגרה בו בדרכים שונים והעצים את את תחושת ההשפלה האישית והחברתית שלו. להתרשמות שרות המבחן, הנאשם ביצע את העבירה מתוך מצוקה ולא על רקע דפוסי התנהגות אלימים מושרשים ועל כן ישנו אופק שיקומי. להערכת שירות המבחן, ההליך הפלילי היווה גורם משמעותי ומרתיע והנאשם בעל יכולת להיענות ולהציב גבולות נורמטיביים. בצירוף הדברים, בשים לב לחומרת העבירה והסכנה הגלומה בחשיפה לדפוסי התנהגות עבריינית בתוך כותלי הכלא, הומלץ על עונש מאסר לתקופה קצרה.

 

3.כראיות לעונש מטעם התביעה העידו המתלונן, אמו ואחיו אדהם. המתלונן גולל את מצבו הרפואי והנפשי, הוא נוטל כדורי הרגעה, מטופל על ידי פסיכולוג ורופאים מתחום הקוסמטיקה ומעוניין בניתוח קוסמטי בחו"ל. כן סיפר כי פוטר מעבודתו במכון כושר ועל ביטול אירוסיו. סולחה לא הושגה בין הצדדים והוא לא קיבל פיצוי כספי על נזקיו. אמו סיפרה על מצבו הנפשי המתדרדר של המתלונן, "חי על תרופות" ולא ישן בלילות, ואף האירוסין בוטלו על ידי משפחת הכלה. אחיו, אדהם, הדגיש את מצבו הרפואי והנפשי של המתלונן וביקש משפט צדק.

 

יש לציין כי המתלונן העיד במהלך ההוכחות, סרב למסור פרטים על האירוע, טען כי הוא סומך על "המשפט הערבי" או "המשפט השבטי", דבר שגרר הכרזתו כעד עויין והגשת אמרותיו על פי סעיף 10א לפקודת הראיות. עתה, משאוכזב על ידי המשפט המסורתי, שינה את טעמו.

 

4.כראיות לעונש מטעם ההגנה העיד השיח' חוסיין עוויסת. לדבריו, ניסה לעשות בין הצדדים סולחה ללא הצלחה. יחד עם זאת, עטווה נחתמה בין הצדדים ובמסגרתה שולם למשפחת המתלונן סך של 10,000 דינר השווים בערכם ל- 50,000 ש"ח. בתמיכה הוגש הסכם העטווה שנחתם בין הצדדים בשלהי 2013. כמו כן, הוגש "סיכום מידע רפואי" בעניינה של אמו של הנאשם, הגב' ופאא אבו נג'מה, בתמיכה לטענות בעניין מצבה הרפואי. ימים ספורים לפני מתן גזר הדין, הוגשה לבית המשפט הודעה על הסכם סולחה סופי בין הצדדים, לפיו קיבל לידו המתלונן סך של 50,000 ₪.

 

5.ב"כ המאשימה עמדה על חומרת מעשיו של הנאשם המהווים פגיעה חמורה בערכים מוגנים של שמירה על שלמות גופו ובטחונו של אדם. תכלית מעשיו של הנאשם הייתה להטיל מום בפניו של המתלונן. הנאשם פעל מתוך תכנון מקדים, הצטייד מראש בסכין, המתין למתלונן בצד הכביש בשעת בוקר וללא התגרות בתכוף למעשה, ניגש למתלונן ובעודו חגור בחגורת בטיחות ברכבו שיסף את פניו. הנאשם בהיותו בוגר, בן 25 שנים, החליט לנקום במתלונן על שפגע בו בהיותם ילדים בני 11 שנים ולגרום למתלונן לחוש את המצוקה המלווה את הנאשם מילדות. פציעתו של המתלונן ניכרת לעין וגוררת תיוג חברתי ומיאוס. השימוש בסכין הפך להיות אפיק ליישוב סכסוכים וקיים אינטרס ציבורי מובהק לשרש את התופעה. המאשימה פועלת ועושה מתוך מגמה להעלות את רמת הענישה בעבירות ועל כן העמידה את מתחם הענישה בין 7 ל- 12 שנות מאסר בפועל, מאסר מותנה ופיצוי למתלונן. הוגשה אסופת פסיקה בתמיכה לעונש מאסר ממושך. לעניין הנסיבות האישיות- הנאשם טרם הפנים את חומרת מעשיו ונוטל אחריות חלקית בלבד, כך עולה מתסקיר שירות המבחן. אין בנסיבותיו האישיות כדי להקל בעונש. גילו הצעיר יעמוד לקולא, כן היעדר עבר פלילי. לחומרא, הפנתה המאשימה למצבו הרפואי והנפשי של המתלונן ולהשפעת הטראומה על חייו. בסופו של יום, נטען לעונש הולם של 9-8 שנות מאסר, מאסר על תנאי ופיצוי למתלונן.

 

6.ב"כ הנאשם עמד על שינוי גישתו של המתלונן ומשפחתו אשר ניצבו בזמנו על דוכן העדים וטענו לסולחה, וכלל לא העידו על בעיות רפואיות או נפשיות. כיום, המתלונן משנה עורו אך ורק בשל רצונו לפיצוי נוסף ממשפחת הנאשם מעבר לסך של 50,000 ש"ח ששולם למשפחתו. אין תכליתו של ההליך הפלילי להשיב את המצב לקדמותו וסלולה דרכו של המתלונן לפעול נגד הנאשם במישור האזרחי. בנסיבות אלו, נטען, אין לקבל את עדותו של המתלונן ומשפחתו. הסניגור הטעים כי מגיליון השחרור מחדר המיון עולה כי החתך בפניו של המתלונן אינו עמוק. עיקר יהבו השליך הסניגור על טענת הנאשם להתגרות ממושכת מצד המתלונן בתקופה שקדמה לאירוע, כן על תסקיר חיובי של שירות המבחן המלמד על אדם נורמטיבי שהוא גם עמוד התווך של משפחתו. מהתסקיר עולה כי מעצרו של הנאשם היווה עבורו גורם מרתיע ויש לו אופק שיקומי, על כן הומלץ על עונש מאסר לתקופה קצרה. הסניגור עמד על חשיבות המלצותיו של שירות המבחן, ביקש לקבל את ההמלצות בעניינו של הנאשם ובתמיכה הוגשה אסופת פסיקה. בסוף דבריו ביקש הסניגור את רחמי בית המשפט על הנאשם בפרט נוכח מצוקתו רבת השנים.

 

הנאשם ביקש סליחה והודה בטעותו.

 

7.השחתת פניו של אדם מהווה תקיפה חמורה הפוגעת בערכים המוגנים של שלמות הגוף, ביטחון הציבור והפרט וכבוד האדם. תופעת האלימות תוך שימוש בנשק קר, בעיקר סכין, קנתה שבט ואחיזה במחוזותינו ובתי המשפט קראו למיגורה תוך נקיטת יד קשה. אלו דברי בית המשפט העליון בע"פ 4713/07:

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ