אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' שתיה

מדינת ישראל נ' שתיה

תאריך פרסום : 26/04/2017 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום כפר סבא
44874-10-14
20/12/2015
בפני השופט:
אביב שרון

- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל – שלוחת תביעות ש"י
עו"ד אבי שגב
הנאשם:
אלפתאח שתיה
עו"ד רונן לוי
הכרעת דין

 

 

כתב האישום, דחיית הטענה המקדמית וגדר המחלוקת

1.כנגד הנאשם הוגש כתב-אישום המייחס לו עבירות של נסיון כניסה לישראל שלא כחוק, בניגוד לסעיף 12(1) לחוק הכניסה לישראל, תשי"ב-1952 יחד עם סעיף 25 לחוק העונשין, תשל"ז-1977 והפרעה לעובד ציבור, בניגוד לסעיף 288א(1) לחוק העונשין.

 

2.על פי עובדות כתב האישום, ביום 22.10.14 בשעה 14:45 או בסמוך לכך, במחסום חוצה שומרון אשר בכביש מס' 5, התוחם את שטחי הגדה המערבית ממדינת ישראל, ניסה הנאשם להיכנס אל תחומי מדינת ישראל, כשאין בידו אישורי שהייה או העסקה בישראל כנדרש על פי החוק. הנאשם אף הזדהה בפני הבודק הביטחוני במחסום באמצעות "דרכון עולמי" אשר אינו תקף וזאת על מנת להתל בבודק הביטחוני בדבר זהותו האמיתית.

 

3.ביום 15.3.15, טרם מענה לכתב האישום, העלה ב"כ הנאשם טענה מקדמית לפיה עובדות כתב האישום אינן מגלות עבירה של הפרעה לעובד ציבור. לטענתו, הנאשם הציג לבודקת הביטחונית דרכון עם תמונתו ושמו האותנטיים, לא טען שהוא אזרח ישראלי, שהה יחד עם אשתו בתוך האוטובוס שעשה דרכו, דרך המחסום, לתוך שטח ישראל ועל כן, לא ביצע כל עבירה. לטענת ב"כ הנאשם, גם בשטח המחסום עצמו ניתן לבקש ולקבל אישור כניסה לישראל "אד הוק", אפילו למספר שעות, וכך התכוון הנאשם לעשות (עמ' 4-3). בית המשפט (כב' הש' קרשן) דחה טענתו המקדמית של ב"כ הנאשם, וזאת מבלי לבקש תגובת ב"כ המאשימה. בהחלטתו קבע בית המשפט:

"שמעתי את הטענה ומצאתי לדחותה. מהחומר שהוצג לפניי במסגרת הדיון בבקשה עולה כי הנאשם נסע באוטובוס שכוונתו המוצהרת הייתה להיכנס משטחי האזור לשטחי המדינה. הנאשם הוא תושב האזור נטול אישור כניסה לישראל. הנאשם החזיק בכליו 'דרכון עולמי', שהוא כמסתבר דרכון שכל אחד יכול להוציא באמצעות הירשמות באינטרנט, אך ללא ספק נחזה במבט ראשון, להיות דרכון אמיתי שהוציאה המדינה. הנאשם הציג את הדרכון האמור לבודקת שעלתה לאוטובוס וכן מסר לה את פרטיו ותעודת זהותו. בירור העלה שהנאשם אינו מורשה להיכנס לישראל. טענת ההגנה בתמצית היא כי הנאשם לא התכוון להיכנס לישראל ותוכניתו הייתה להגיע למחסום ולבקש אישור זמני למספר שעות להיכנס לתחומי המדינה. מבלי להתייחס כלל בשלב מקדמי זה, לסיכויי הטענה האמורה להתקבל, ברור כי כתב האישום מגלה את העבירות הרשומות בו. נושא היסוד הנפשי יתברר במסגרת הליך הוכחות, אם הנאשם יכפור באשמה" (עמ' 5-4).

 

4.במענה לכתב האישום מסר הנאשם כי אכן הגיע למחסום באוטובוס יחד עם אשתו ובתם התינוקת כשאין בידו אישור שהייה בישראל. כמו כן, מסר לבודקת הביטחונית דרכון עם שמו ותמונתו האותנטיים ואמר לה את מספר תעודת הזהות שלו. הנאשם הגיע למחסום על מנת לבקש אישור שהייה מהגורם המוסמך.

 

5.נוכח כפירת הנאשם נשמעו הראיות בתיק. מטעם התביעה העידו רחל ברגר (הבודקת הביטחונית) ורס"ל יובל שוכר (גובה הודעת הנאשם, ת/1). כמו כן, הוגשו ה"דרכון העולמי" (ת/2), מזכר מאת פקד אהרון רנד ובו הסבר על אותו דרכון (ת/3) ותעודות עובד ציבור בדבר היות הנאשם נעדר אישור כניסה ושהייה בישראל בעת הרלוונטית (ת/4; ת/5). מטעם ההגנה העידו הנאשם ואשתו, היא יוסף.

 

תמצית הראיות

6.רחל ברגר, עובדת משרד הבטחון במעבר חוצה שומרון שבכביש מס' 5 מכיוון אריאל לתל-אביב, ומשמשת ראש משמרת בודקים, הסבירה כי המעבר המדובר הינו מעבר שאליו מגיעים אך ורק כלי רכב, כאשר מטרת הבידוק היא למנוע כניסת אמל"ח (אמצעי לחימה) או מפגעים לשטח מדינת ישראל (עמ' 11). למעבר מגיעים אוטובוסים ציבוריים של חברת "אפיקים" מאזור אריאל ,המסיעים אזרחים וחיילים. על פי הנהלים, יש לפנות לאנשים בעלי חזות זרה או ערבית ולבצע בדיקה הכוללת לקיחת תעודת זהות או רישיון נהיגה (עמ' 11). במקרה נשוא כתב האישום, ביצעה העדה את הבידוק לנאשם. לדבריה, פנתה לנאשם ובת זוגו, אשר ישבו באוטובוס יחד עם בתם התינוקת בת ה-8 חודשים, וביקשה תעודה מזהה. "כאשר ביקשנו תעודה מהזוג הם הזדהו בפני באמצעות דרכון עולמי, שהוא מסמך שאינו קיים במדינת ישראל, אפשר להוציא אותו באינטרנט תמורת תשלום של כמה דולרים. הגבר נתן לנו את הדרכון העולמי. מאחר וכבר תפסנו כאלה תעודות במעבר, אנו יודעים שזה לא יכול לשמש כטופס שאפשר להזדהות איתו, לא מדובר בתעודה רשמית. הבן אדם ואשתו ירדו לבדיקה, יש לנו אולם בידוק נוסעים בתוך המעבר, שם הם נבדקו על ידי. במהלך התשאול עלה שהם תושבי שטחים ללא אישור כניסה לישראל" (עמ' 12-11). העדה הדגישה כי ללא אישור כניסה לישראל המונפק על ידי מפקדת התיאום והקישור (מת"ק), תושב שטחים אינו רשאי להיכנס לישראל דרך מחסום חוצה שומרון, היות ומדובר ב"מעבר רכוב", המשמש כלי רכב בלבד. "בכניסה למעבר יש שלט שמזהיר תושבי שטחים ללא אשרה לא לנסות להיכנס דרך המעבר אלא לעבור רק דרך מקום יעודי" (עמ' 12). העדה הבהירה כי במעבר המדובר אין אפשרות להנפיק אישור כניסה לישראל, אף לא הנפקת אישור "אד הוק" (עמ' 12).

בחקירה הנגדית שבה העדה ואמרה כי במעבר המדובר אין אפשרות להנפיק אישורי כניסה לישראל וסמכות זו נתונה אך ורק למת"ק. לדבריה, קיימים מעברים, כגון מעבר שער אפריים, בתחומו קיימת נציגות מת"ק, אך לא יכולה היתה לאשר אם קיימת שם פרוצדורה של קבלת אישור "אד הוק" (עמ' 13).

 

7.רס"ל יובל שוכר גבה את הודעת הנאשם מיום 22.10.14, שעה 21:07 (ת/1). במענה לשאלות הסניגור השיב כי במעבר המדובר אמורים לעבור רק ישראלים או פלסטינים שבידם אישור כניסה (עמ' 9). לגבי האוטובוסים הנכנסים לשטח ישראל דרך המעבר, במידה ולא עולה על האוטובוס בודק ביטחוני, הרי שהאוטובוס ימשיך בדרכו לישראל דרך המעבר, ללא בידוק, ואם יש עליו תושבי אזור ללא אישורי כניסה, הם ייכנסו לישראל שלא כדין (עמ' 10). גם העד שוכר השיב כי הוא לא מכיר פרוצדורה של קבלת אישור כניסה "אד הוק" במעבר, אלא אישורי הכניסה מונפקים על ידי המת"ק בלבד (עמ' 11).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ