אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 43299-07-14 מדינת ישראל נ' שושן

ת"פ 43299-07-14 מדינת ישראל נ' שושן

תאריך פרסום : 07/10/2016 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ראשון לציון
43299-07-14
11/07/2016
בפני השופט:
אברהם הימן

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
נאשם:
שמעון שושן
גזר דין

 

רקע.

הנאשם הורשע, על סמן הודאתו במסגרת הסדר טיעון בעובדות כתב האישום המתוקן, בעבירה של הפרעה לעובד ציבור לפי סעיף 288א לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן- "חוק העונשין"), בעבירה של איומים לפי סעיף 192 לחוק העונשין ובעבירה של הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו לפי סעיף 275 לחוק העונשין.

על פי עובדות כתב האישום, ביום 21.7.14, בשעה 13:17 או בסמוך לכך, שחרר הנאשם, שהיה בגילופין, את כלבו בחוף הים בעיר ראשון לציון (להלן- "המקום"). באותן נסיבות, ניגשו אל הנאשם קב"ט חוף הים, שי חסין (להלן- "להלן- "שי") והשוטר משה בן אבו (להלן- "משה"), שמילאו אותה עת את תפקידם כדין וביקשו ממנו להזדהות. הנאשם סירב להזדהות. מיד ובסמוך, ליוו שי ומשה את הנאשם אל משרד הפיקוח (להלן- "המשרד") והנאשם נצמד אל שי, ירק עליו והניף את ידו לעברו אך נעצר על ידי משה. לאחר מכן, כאשר שהו במשרד הפיקוח, השתולל הנאשם, קילל את שי ואיים עליו באומרו "רוסי מסריח מזדיין", "מנייק". בהמשך, הגיעו למקום השוטרים אור לוי (להלן- "אור") וסרגיי טדזיקוב (להלן- "סרגיי"), שמילאו אותה עת את תפקידם כדין, והודיעו לנאשם כי הוא מעוכב לתחנת המשטרה (להלן- "התחנה"). מיד ובסמוך, התבקש הנאשם להיכנס לניידת המשטרה ובתגובה קילל הנאשם את אור ואיים עליה באומרו: "את לא מכירה אותי, אני אראה לך מה זה, את לא יודעת מי אני, אני אוריד אותך בדרגה". כמו כן, קילל את סרגיי באומרו: "רוסי מסריח, אתה יותר גרוע מפלסטינאי" ואיים עליו שישלח לו אנשים, שהוא אינו מכיר אותו ולא יודע עד כמה הוא חזק. לאחר מכן, כאשר היו בניידת המשטרה בדרכם לתחנה קילל הנאשם את אור ואיים עליה באומרו: "תורידי את המדים אם יש לך אומץ", "חכי חכי, אני מחכה לך". כמו כן, קילל את סרגיי ואיים עליו כשאמר לו שהוא לא מבין מה הוא יעשה לו עכשיו, שהוא היה ארבע שנים בכלא ושהוא לא מכיר אותו. בהמשך, כאשר נכנסו לתחנה, התחיל הנאשם ללכת לעבר היציאה כאשר סרגיי אומר לו מספר פעמים לעצור ולגשת אליו, הנאשם המשיך ללכת לעבר היציאה. בשל כך, הודיע דרגיי לנאשם שהוא עצור ותפס אותו כדי לאזוק אותו. בתגובה, התנגד הנאשם ודחף את סרגיי מספר פעמים. במעשיו המתוארים לעיל, הפריע הנאשם לעובד הציבור במילוי תפקידו, איים על עובד הציבור ועל השוטרים בפגיעה שלא כדין בגופם וזאת במטרה להפחידם ו/או להקניטם וכן הפריע לשוטרים בעת מילוי תפקידם.

בהתאם להסדר הטיעון הסכימו הצדדים כי הנאשם יופנה לקבלת תסקיר מאת שירות המבחן אשר יבחן את שאלת הארכת המאסר על התנאי בר ההפעלה התלוי ועומד כנגדו, ואת שיתוף הפעולה של הנאשם במסגרת טיפולית בעבר וככל שיידרש בעתיד כמו גם את ניקיונו מסמים ומאלכוהול. עוד הוסכם כי במידה והתסקיר יהיה חיובי יסכימו הצדדים לעונש שיתבטא בהארכת תקופת התנאי וענישה נלווית, ובמידה והתסקיר יהיה שלילי תבקש המאשימה להפעיל את המאסר על תנאי ולהשית בנוסף ענישה נלווית.

בהתאם לכך הוריתי על הפניית הנאשם אל שירות המבחן לקבלת תסקיר בעניינו.

התסקיר התקבל ובא כוח הנאשם עתר להפנות הנאשם לקבלת חוות דעת מאת הממונה על עבודות שירות. קיבלתי עתירת הסניגור וחוות דעת מאת הממונה על עבודות שירות התקבלה.

ביום 3.5.16 שמעתי טיעוני הצדדים לעונש.

תסקיר שירות המבחן.

שירות המבחן ערך תסקיר ענייני ובסופו המלצה להטיל על הנאשם ענישה מוחשית וקונקרטית. שירות המבחן ציין כי אין ביכולתו להמליץ על הארכת המאסר על תנאי התלוי ועומד כנגד הנאשם, וכי הנאשם לא נמצא מתאים לטיפול נוכח כל שתואר בתסקיר. מתוך התסקיר עולה כי הנאשם, בן 40, רווק המתגורר בבית אמו בראשון לציון. הנאשם עובד לאורך השנים בעבודות מזדמנות, ולאחרונה שוחרר ממאסר בחודש יולי 2012. הנאשם בעל 10 שנות לימוד ותעודת בגרות חלקית, למד טבחות כמקצוע. הנאשם אובחן כסובל מבעיות קשב וריכוז ולא טופל תרופתית. שירות המבחן סקר את נסיבות חייו של הנאשם בילדותו ומפאת צנעת הפרטיות לא יפורטו אלה בגזר דין זה. הנאשם התגייס לצה"ל לדבריו כלוחם בתותחנים אולם פוטר בשל אי התאמה. בגילאי 21-24 התגורר הנאשם בסקנדינביה ועסק בדיג. לאחר כשלוש שנים שב ארצה בעקבות פטירת אביו. הנאשם תיאר התמכרות אינטנסיבית לאלכוהול, פגיעה בתפקוד ורצון לברוח מהתמודדות עם קשייו. הנאשם מסר כי שולב מספר פעמים במסגרות טיפוליות אך עזבן לאחר זמן קצר. בהתייחסו לעבירות צוין כי הנאשם נוטל אחריות חלקית על התנהגותו התוקפנית כלפי גורמי אכיפת החוק ותיאר כי ברקע למעשיו סערת רגשות בה היה נתון, היותו במצב שכרות והתנהגות תוקפנית מצדם כלפיו וכלפי כלבתו. הנאשם הביע נזקקות לטיפול בעניין התמכרותו לאלכוהול אך לצד זאת הביע הסתייגות מהליך טיפולי משמעותי וממחויבות. הנאשם לא ביצע בדיקות שתן לאיתור שימוש בסמים, ומסר כי החל להשתמש בסם מסוג חשיש בגיל 15. שירות המבחן התרשם כי הנאשם אינו מגויס לעבור שינוי, התקשה לשתף פעולה ולשוחח אודות קשייו. כמו כן התרשם שירות המבחן כי לא קיימת בנאשם מוטיבציה אמיתית לעריכת שינוי כולל באורחות חייו, כי הוא חסר יכולת לווסת את דחפיו, כי קיימת אימפולסיביות במהלך ביצוע העבירות וכי רגשותיו מועצמים בעת ביצוע העבירה והוא מתקשה לבטא אמפטיה כלפי הנפגעים ממעשיו. בעברו מספר ניסיונות גמילה אשר לא צלחו מלבד, לדברי הנאשם, השתלבותו בהוסטל הטיפולי לאחר שחרורו ממאסר האחרון. שירות המבחן התרשם כי שימושו של הנאשם בסמים ובאלכוהול נותן מפלט לקשייו ולכאביו שהלכו וגברו במהלך השנים, וכי על אף שהנאשם מביע רצון מילולי לשיקום אין הוא סומך על סביבתו ומתקשה ליתן אמון בגורמי טיפול. נוכח עמדת הנאשם והתנהלותו כמתואר, ציין שירות המבחן כי הוא מתקשה להעריך, בעיתוי הנוכחי, גורמים המפחיתים סיכון להישנות התנהגות פורצת גבול מצדו של הנאשם.

חוות דעת הממונה על עבודות שירות.

הממונה על עבודות מצאה כי הנאשם מתאים לביצוע עבודות שירות במסגרת העסקה שהותאמה לו. בחוות הדעת צוין כי הנאשם השתמש בעבר באלכוהול וכי במשך שנתיים הינו "נקי" ומשתתף בפעילות NA באופן עצמאי.

טיעוני באי כוח הצדדים לעונש.

באת כוח המאשימה טענה כי מתחם העונש ההולם את העבירות בהן הורשע הנאשם נע בין מאסר על תנאי וצו של"צ לבין מאסר קצר בפועל ועתרה להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל במסגרת המתחם, להפעיל את המאסר על תנאי במצטבר וכן להטיל מאסר על תנאי, קנס ופיצוי לקב"ט ולשוטר. בטיעוניה ציינה את נסיבות ביצוע העבירות והחומרה הנלמדת מהיות הנאשם נתון להשפעת אלכוהול, מהעובדה כי ביצע רצף של מעשים וכי לא הורתע מכך שתלוי ועומד נגדו מאסר על תנאי. כמו כן ציינה את הערכים המוגנים שנפגעו ואת החשיבות בהרתעה מפני פגיעה בעובדי ציבור ואת התיאור השלילי העולה מן התסקיר. כמו כן הפנתה לפסיקה המבססת, לשיטתה, את עמדתה העונשית.

בא כוח הנאשם טען כי אין עניינו של הנאשם והעבירות בהן הורשע מצדיקות מאסר בפועל. לטענתו פסקי הדין אליהם הפנתה באת כוח המאשימה עוסקים בנסיבות חמורות יותר מנסיבות ביצוע העבירות בהן הורשע הנאשם. כמו כן טען כי על אף האמור בתסקיר הנאשם נטל אחריות באופן מלא על מעשיו, וכי לא ביצע עבירות נלוות ועבירות סמים המצדיקים חיובו במתן בדיקות שתן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ