אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' ארוש ואח'

מדינת ישראל נ' ארוש ואח'

תאריך פרסום : 20/04/2017 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
42769-06-16
09/04/2017
בפני השופטת:
חגית מאק-קלמנוביץ

- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד מיכל אזולאי
הנאשמים:
1. ישראל ארוש
2. אריאל חליקה

עו"ד דני בר דוד
עו"ד ליאור כהנא
הכרעת דין
 

 

1.נגד הנאשמים הוגש כתב אישום המייחס להם עבירות של ניסיון תקיפה בנסיבות מחמירות ממניע גזעני, איומים ממניע גזעני והיזק בזדון ממניע גזעני. על פי עובדות כתב האישום, ביום 1.5.16 בסמוך לשעה 13:00 הגיעו הנאשמים ברכבו של נאשם 1 לתחנת דלק "מנטה" ברחוב הסדנה 20 בתלפיות, נאשם 1 נכנס לחנות ונאשם 2 נותר ברכב. נאשם 1 בחן מוצרים בחנות ושאל את המתלונן, שעבד בחנות, שאלות בנוגע למוצרים. כשהבין שהמתלונן ערבי אמר לו "מה אתה ערבוש". המתלונן השיב לו "כולנו בני אדם, יהודי, ערבי", ונאשם 1 החל לקלל אותו ולאיים עליו בשל היותו ערבי, ואמר לו "כולכם מניאקים, אם אתה גבר צא החוצה", והוסיף הערבות בדבר קבוצות הכדורגל סכנין ובית"ר. נאשם 1 המשיך לאיים על המתלונן רק בשל היותו ערבי ואמר לו "תצא החוצה אם אתה גבר אנחנו נראה לך מי אתה", וכן "יש פה מצלמות אני לא יכול לעשות כלום, תצא החוצה ונראה מי אתה". נאשם 1 יצא מהחנות, ניגש לרכב וחבר לנאשם 2 מתוך כוונה לתקוף יחד את המתלונן. נאשם 1 הצטייד בחפץ חד אותו החביא על גופו, ונאשם 2 הצטייד בתרסיס כלשהו אותו הניח בכיס מכנסיו, והשניים נכנסו לחנות וניגשו למתלונן במטרה לאיים עליו ולתקוף אותו. נאשם 1 חשף בפני המתלונן את החפץ החד בהסטת חולצתו ואמר לו "תצא החוצה יא מניאק". נאשם 2 אמר למתלונן "ערבי זבל, תצא החוצה ונזיין אותך יא מניאק". המתלונן הפעיל לחצן מצורה ונאשם 1 אמר לו "בטח הזמנת משטרה... אתה מלשן, משת"פ, יא זבל". הנאשמים יצאו מהחנות. לאחר מכן עזבו הנאשמים את המקום, וממקום אחר יידו אבנים לעבר רכבו של הנאשם ורכב של אדם אחר שחנו במקום, מתוך כוונה לפגוע בכלי הרכב ומתוך מניע של גזענות.

2.הנאשמים כפרו במיוחס להם. נאשם 1 טען כי בינו לבין המתלונן התפתחו דין ודברים על רקע רצונו לקרנות חטיף שלא במצבע. המתלונן הוא שהחל בהנפות ידיים, קללות ואיומים כלפיו. נאשם 1 לא הצטייד בשום חפץ ולא התכוון לתקוף את המתלונן, אלא עמד במרחק ממנו בפתח החנות, ולאחר דין ודברים הנאשמים עזבו את החנות. נאשם 1 הודה, איפוא, באיומים בלבד, ולא על רקע גזעני. הוא הכחיש גם את יידוי האבנים כלפי הרכב.

נאשם 2 טען כי נסע ברכב עם נאשם 1 ולא היה מעורב בדבר. כאשר ראה את "קרב התרנגולים" בין נאשם 1 לבין המתלונן, משך את נאשם 1 החוצה מהמקום ולא עבר שום עבירה. הוא הכחיש גם את יידוי האבנים לעבר הרכב. ב"כ נאשם 2 הוסיף כי גם כאשר נאמרים ביטוים כפי שנאמרו, אין בהם כדי להעיד על גזענות דוקא, אלא על שימוש בביטויים נפוצים.

התיק נקבע להוכחות. ראיה מרכזית בתיק הם הצילומים ממצלמות שהותקנו בתוך החנות בה התרחש האירוע. הצילומים כוללים וידאו ללאו אודיו, דהיינו ניתן לראות אך לא לשמוע את המתרחש. על אף התיעוד הרב, קיימות מחלוקות לא מעטות המצריכות הכרעה עובדתית, כפי שיפורט להלן.

 

עדות המתלונן אברהים עליאן

3.המתלונן אברהים עליאן העיד מעמ' 11 לפרוטוקול ואילך. הוא הציג עצמו בפתח העדות כעובד כמשרת לקוחות, מנגן מוזיקה, אב לשניים, אדם שאינו רב אף פעם. באשר לאירוע העיד כי נכנס לחנות בחור, שאלו אותו שאלות וכשאמר את המילה פופ קורן שמע את מבטאו הערבי. הוא כינה אותו "ערבוש" והמתלונן אמר לו שכולנו בני אדם. לאחר מכן דיבר על משחק כדורגל שהתקיים באותו יום בין קבוצת בית"ר לסכנין, והמתלונן אמר לו שאינו מתעניין בכדורגל אלא במוזיקה. אחר כך החל לקלל אותו בביטויים שונים, ובמילים גסות, ואמר לו תצא החוצה אם אתה גבר. המתלונן אמר לו, לדבריו, אני אישה ולא גבר, אני לא יוצא החוצה. קח מה שאתה רוצה ולך מפה. הוא יצא החוצה ולאחר מכן נכנס עם חבר שלו. היה לו משהו חד ביד, חברו הרים חולצה והמתלונן ראה כמה דברים בחולצה שלו, משהו כמו בקבוק גז ומשהו כמו מקל וכמו סכין. המתלונן העיד כי הזדעזע מכך ולא תיאר לעצמו שיראה דברים כאלה. אולם למזלו היה במקום נהג מונית. בהמשך, בעמ' 12 לפרוטוקול הבהיר המתלונן כי לנאשם 1 היה משהו חד, ולנאשם 2 היו במותניו שלושה דברים. הוא הוסיף כי שני הנאשמים אמרו לו שיצא החוצה, וקיללו אותו. אחד מהם אמר לו שהוא מלשן ומשת"פ לאחר שלחץ על לחצן המצוקה. לאחר היסוס ואמרות שונות, העיד כי 99% הנאשם הראשון הוא שאמר לו שהוא משת"פ. העד הוסיף כי מאז האירוע הוא חולם שדוקרים אותו, סובל מהפרעות, וכי מעולם לא היה מעורב באירוע דומה ולא רב עם אדם אחר. הוא נשאל על הרקע לאירוע והשיב "לדעתי – גזענות ולא יותר מזה, אין לי איתם כלום, לא מכיר אותם, קלטו שאני ערבי, השם שלי היה רשום על התג, המבטא שלי. הם קלטו והם בחורים חמים" (עמ' 13 שורות 4, 5). העד הוסיף כי בזמן האירוע עמד כל הזמן מאחורי הדלפק ולא יצא מפחד שידקרו אותו. רק לאחר שהגיע המאבטח יצא ממקומו. אדם אחר צעק שהם הגיעו שוב, ואז יצא מהחנות עם המאבטח וראה את שני הנאשמים זורקים לעבר מכוניתו ומכוניות נוספות אבנים גדולות מאד, אבני שפה של מדרכות (עמ' 13). לרכב נגרם נזק. בחקירתו הנגדית הוסיף העד כי ראה זריקה של לפחות 6-7 אבנים (עמ' 22).

בהמשך העדות הוצגו לעד עליאן סרטונים מהמצלמות שבחנות, והוא אישר וחזר על עיקרי עדותו תוך הסתמכות על הנראה בסרטונים.

4.בחקירה הנגדית הוצגו לעד סרטונים נוספים בהם נראה נאשם 1 מסתובב בחנות, בודק מוצגם שונים ומפנה אליו מספר שאלות. העד נשאל אם נאשם 1 שאל שאלות על שני חטיפים, והכחיש את הדבר. הוא טען שהנאשם החל ב"בלגאן" מאז שנכנס, ושכוונתו לא היתה לקנות פופקורן (פרוטוקול עמ' 16).

במהלך החקירה הנגדית חל שינוי מסויים בגירסתו של המתלונן. הוא אישר שאמר לנאשם 1 שהיה בחנות שיקנה מה שהוא רוצה ויצא החוצה. הוא אישר שעשה לכיוון הנאשם תנועות ידיים שירגע (עמ' 17, 18). לאחר מכן אישר שסימן בכף ידו תנועה שמשמעותה "עלז ה תשלמו" (עמ' 19 שורה 6). עם זאת העד הכחיש שעשה תנועה שמשמעותה הוגדרה ע"י הסניגור "אתה לוקח את הפתקית ומסמן לו שתזיין אותו ביד" (עמ' 19 שורה 14). העד אישר גם שבזמן האירוע החזיק במספריים, והסביר את הסיבה לכך – מפחד (עמ' 20).

בהמשך, בחקירה הנגדית לב"כ נאשם 2 נשאל המתלונן על התיאור שמסר בו אחד הנאשמים הרים את חולצתו והראה לו חפץ כלשהו שהחזיק מתחת לחולצה. העד ייחס פעולה זו לנאשם 2, ולאחר מכן למי שלבש ציצית, כאשר נאמר לו שנאשם 1 הוא שלבש ציצית, וכי נאשם 2 עמד מאחורי נאשם 1 כך שלא ניתן היה לראות את חולצתו (עמ' 21).

 

עדות מחמד ראזם

5.העד מוחמד ראזם הוא נהג מונית שמילא דקל ברכבו ונקלע לחנות בזמן האירוע. הוא העיד (עמ' 25 ואילך) כי בזמן ששילם נכנס לחנות בחור וביקש לקנות משהו. התקיים שיח כלשהו בינו לבין המוכר, דיון בנוגע למחיר רגיל או מחיר מבצע. והבחור אמר למוכר "הש הש". העד הסביר כי "המשמעות היא 'תשתוק'... זו מילה שנהוג לומר לבעלי חיים" (עמ' 25 שורות 27, 28). התפתח ויכוח, כאשר המוכר אומר לבחור שלא לומר לו הש, הש, הבחור אמר למוכר שאילו ידע שהוא ערבי לא היה נכנס לחנות, המוכר אמר לו לצאת החוצה ושאינו גונב את בעל הבית שלו, לאחר שהתווכחו על קניית מוצרים במחיר רגיל או במחיר מבצע. המוכר אמר לבחור שהוא אינו גונב את בעל הבית שלו, ואם הבחור אינו רוצה לקנות שיצא החוצה. הבחור יצא החוצה ולאחר מכן חזר והיה מסתיר משהו בחולצה. הוא קרא למוכר לצאת איתו החוצה. העד ייעץ למוכר לקרוא למשורה וניסה להתקשר למשטרה. המוכר אמר שהוא לוחץ על שלט ויגיע ביטחון (עמ' 25, 26). העד הוסיף כי הבחור השני בא עם חברו ואמר לחבר לבוא עימו ולצאת החוצה, כי המוכר או העד מתקשרים למשטרה. לדבריו החבר משך את הבחור החוצה (עמ' 26). העד נשאל על חלקו של נאשם 2 והבהיר מספר פעמים (עוד בחקירה הראשית לשאלות ב"כ המאשימה) כי שני הנאשמים נכחו בחנות, אבל מי שקילל היה זה שהיה בפנים ראשון. השני ראה את הנעשה ואמר לחברו לצאת כי תבוא משטרה, ולקח אותו (עמ' 26, עמ' 28 שורה 2, עמ' 28 שורה 5).

העד העיד עוד לגבי זריקת האבנים מאוחר יותר כי ראה את הנאשמים, שניהם חזרו והיו להם אבנים, אחד מהם, שהעד לא ידע לומר מי הוא, זרק אבנים על התחנה. לדבריו בזמן זריקת האבנים הנאשמים עמדו מחוץ לתחנה, בדינמומטר, על יד גדר הגובלת עם תחנת הדלק (עמ' 28). בחקירתו הנגדית אישר העד כי במשטרה מסר שהבחור שדיבר וצעק על המוכר (דהיינו נאשם 1) הוא זה שזרק אבנים ושבר את חלון הרכב (עמ' 29).

העד אישר עוד בחקירתו הנגדית, תוך כדי צפיה בסרטונים, כי בתחילת המפגש בין נאשם 1 למתלונן היתה שיחה ללא מריבה, כאשר הנאשם שאל את המתלונן על מחירי מוצרים, וה"סיפור" התחיל כאשר הנאשם ביקש לקנות מוצר שלא היה במבצע במחיר המבצע (עמ' 30).

 

עדות מרדכי ארז

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ