אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' א'

מדינת ישראל נ' א'

תאריך פרסום : 30/07/2017 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
40168-09-16
24/07/2017
בפני השופט:
רפי כרמל

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל באמצעות פרקליטות מחוז ירושלים
נאשם:
ע.א.
עו"ד הילה מזל מוהדב
גזר דין
 

 

 1. הנאשם הורשע, על יסוד הודאתו, בסיוע לניסיון לייבוא סמים מסוכנים, עבירה לפי סעיף 13 ו – 19א לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973 וסעיפים 23 ו – 31 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "החוק"), ובמתן אמצעים לביצוע פשע, עבירה לפי סעיף 498 לחוק.

   

  2.ואלה המעשים על פי עובדות כתב האישום המתוקן: במהלך חודש מאי 2016 קשר הנאשם קשר עם שלושה אחרים, סלימאן, סאני וגיא, לייבא 2 ק"ג סם מסוכן מסוג קוקאין מקולומביה לישראל, שיוטמנו בתוך מנוע של סירה (להלן: "המנוע"), במטרה למכור את הסם תמורת רווח כספי. בין המעורבים נקבע כי הנאשם יסייע לגיא בניהול ארגון רכישת הסמים והמנוע ושילוחם ארצה, וכי עבור חלקו יקבל סך של 80,000 ₪. בעת שסאני שהה בקולומביה ופעל לרכישת הסמים והמנוע, העבירו לו הנאשם וגיא סך כולל של כ – 11,000 $ בתשלומים שונים שמומנו ע"י סלימאן לשם רכישת הסמים והמנוע ולמחייתו של סאני. במקביל, פעל הנאשם ביחד עם גיא, להסדרת משלוח המנוע לישראל, ובכלל זה עמדו השניים בקשר עם גורמים שונים בשלוש חברות שילוח בינלאומיות וטיפלו במסמכים הרלבנטיים ובתמחור תשלומים שונים הקשורים בכך. לאחר שסאני הטמין את הסמים בבוכנות המנוע והעבירו לחברת השילוח בקולומביה, החלו הנאשם וגיא במעקב אחר מיקום המנוע ותנועתו מקולומביה לישראל, תוך עדכונו של סלימאן, מי שהיה אחראי על מימון רכישת הסמים והמנוע והבאתם ארצה, וטיפלו בגיוס הכספים והסדרת תשלומי המכס ומשלוח המנוע שעמדו על סך של כ – 55,000 ₪. במקביל, ביום 16.8.16, ללא ידיעת הנאשם, סלימאן וגיא, מצאו גורמי האכיפה בקולומביה את הסם והוציאו אותו לאחר תיאום עם משטרת ישראל. עם הגעת המנוע לישראל ביום 27.8.16, הטמינו בו שוטרים 2 שקיות קמח ושקית עם 176 גרם קוקאין. ביום 29.8.16 נפגשו הנאשם וגיא עם סלימאן בבאר שבע, קיבלו ממנו סך של 10,000 $, אותו העבירו לחברת השילוח בנוסף לסכום של 2,500 $ ששולם ע"י גיא. ביום 30.8.16 סיימו הנאשם וגיא את הטיפול הבירוקרטי ודאגו להובלת המנוע במשאית מנתב"ג למקום מושבו של סלימאן באזור שדה בוקר, תוך שהם נוסעים במכוניתו של גיא לאותו יעד. לאחר פריקת המנוע בסמוך לאוהל מגוריו של סלימאן, הנאשם, גיא וסלימאן הוציאו מהמנוע את שתי שקיות הקמח, שבאחת מהן שקית הקוקאין, פנו לאוהל, פתחו אותן ובדקו תכולתן. בסמוך לאחר מכן נעצרו הנאשם וגיא.

   

   

  טענות הצדדים

  3.ב"כ המאשימה טענה כי הנאשם קשר נטל חלק בשותפות מראשיתה ותפקידו היה לסייע לנהל את הכספים שישמשו לרכישת המנוע והסמים ולהעברתם לישראל. מדובר במערכת עבריינית מאורגנת ומתוכננת היטב, בה לכל אחד מהשותפים היה תפקיד שנועד להצלחתה, והכל נעשה עבור בצע כסף. זו תכנית מתוחכמת וקשה היה למנוע אותה ללא הערנות של הגורמים בדרך והיא התגלתה אך במקרה. הערכים המוגנים שנפגעו הינם שלום הציבור, שכן סמים מסוכנים, ובפרט סמים מסוג קוקאין, גורמים להרעלה של הציבור ופוגעים במאמצי המדינה לגמילתם מסמים של קהל המשתמשים בהם. פוטנציאל הנזק הינו אדיר, שכן מדובר בכמות עצומה של 1.580 ק"ג של סם, השווה ל – 5,267 מנות סם, שאמורות היו להיות מופצות בציבור. כמו כן, מחירו של ק"ג קוקאין מוערך ע"י משטרת ישראל בסכום של כחצי מיליון ₪. נטען כי חלקו היחסי של הנאשם הינו עבירת סיוע ברף הגבוה, משום שהוא ביצע פעולות רבות מתוך ידיעה ברורה על מהות התכנית ומטרותיה ומעורבותו כללה ארגון הכספים ששימשו לרכישת הסמים והמנוע בקולומביה וטיפול בהליך הלוגיסטי של שליחת המנוע לישראל, מעקב אודותיו, גיוס הכספים והסדרת תשלומי המכס, ניודו בתוך ישראל תוך שהוא מלווה אותו ולקח חלק גם בפתיחת המנוע ובהוצאת הסם. מדובר במעורבות אקטיבית וממשית מתחילת התוכנית ועד סופה. הנאשם יכול היה לסגת מהעבירה בכל שלב, אך לא עשה כן והביע חרטה רק לאחר שנתפס. לפיכך, לעמדת המאשימה, מתחם העונש הראוי הוא 3-6 שנות מאסר, מאסר על תנאי וקנס משמעותי. באשר לעונשו של הנאשם, תוך התחשבות באמור בתסקיר שירות המבחן, עותרת המאשימה למקמו ברף התחתון, בצירוף מאסר על תנאי וקנס הולם בסך עשרות אלפי שקלים.

   

  4.ב"כ הנאשם טענה כי לנאשם אין עבר פלילי, הוא נשוי ואב לשני ילדים שנולדו לאחר טיפולי פוריות קשים, הוא הודה בהזדמנות הראשונה לאחר שנעצר והותקף על ידי השוטרים, על כך הוגשה תלונה למח"ש. הנאשם שיתף פעולה עם המשטרה ועם הפרקליטות ולא ניסה לעשות עסקה. המעורב השני הוא גיסו, בעלה של אחותו, ועתה הנאשם יצטרך להעיד נגדו, כך שתיק זה גרם לקרע משפחתי. באשר לחלקו, נטען כי הוא מועט, משום שהנאשם לא היה יוזם ואף לא מבצע, אלא העביר את הכסף בדואר ועקב אחרי הכסף. כמו כן, נטען כי יש להתחשב בכך שהסם נתפס ולא הופץ. הנאשם שיקם את עצמו לבד ולמד לכתוב מזוזות. באשר ליסוד הנפשי, נטען כי מצד הנאשם קיימת עצימת עיניים ברף הנמוך מאוד. הנאשם הביע רצון לשיקום בפני שירות המבחן, אך ההימנעות מהמלצה על שיקומו באה בשל הרף הגבוה של הענישה. לנאשם נסיבות חיים קשות, שכן בהיותו כבן 10 שנים אביו נהרג בתאונה. כיום הוא מותיר תינוק ואשה בדיכאון לאחר לידה. לפיכך, מתחם הענישה הראוי הוא 12-24 חודשים. באשר לעונשו של הנאשם בתוך המתחם, באה בקשה להקל עמו. כמו כן, התבקש לקבוע את שיעור הקנס שיוטל עליו תוך התחשבות בכך שהנאשם ואשתו אינם עובדים ונתמכים ע"י עמותה.

   

  5.הנאשם הביע צער וחרטה על מעשיו, בכה, ביקש רחמים ועזרה בשיקומו.

   

  תסקיר שירות המבחן

  6.מתסקיר שירות המבחן שנערך בעניינו של הנאשם, יליד 1980, עולה כי הינו נשוי ואב לשני ילדים בגילאי 6.5 ותינוק כבן חודשיים, מנהל אורח חיים דתי, שירת שירות צבאי חלקי וביצע עבירות עריקות, בגינן הורשע ונדון למאסר בשנים 2001 ו - 2005. בהיותו כבן 10, לאחר פטירת אביו, הוצא הנאשם יחד עם אחיו ממשפחתו למסגרת חוץ ביתית. הוא גדל במסגרת משפחתית מורכבת והתקשה להתמיד בהשתלבות במסגרות חינוך, צבא ותעסוקה. יחד עם זאת, הנאשם עשה מאמצים לתפקד באופן תקין ובשלוש השנים האחרונות עבר כטכנאי מצלמות. שירות המבחן התרשם כי לנאשם אין דפוסי עבריינות מושרשים, אך במצבי דחק הוא מתקשה לפעול בשיקול דעת, נוטה לטשטש גבולות וקיימת רמת סיכון בינונית להישנות התנהגות עוברת חוק. כמו כן, במהלך המפגשים עמו בקבוצה טיפולית נחשפו אלמנטים של הסתרה ומניפולטיביות בהתנהלותו. הנאשם הודה בביצוע העבירות, הסביר את ביצוע העבירות במטרה להשיג רווח קל והביע רצון להשתלב בהליך טיפולי. נוכח חומרת העבירות נמנע שירות המבחן מהמלצה טיפולית בעניינו.

   

  דיון

  7.חוק העונשין (תיקון 113) קבע את עקרון ההלימה שמשמעו אימוץ עקרון הגמול כעקרון מנחה. בחינת העבירה ונסיבותיה מביאה לקביעת מתחם ענישה ולאחר מכן יש לבחון הנסיבות האישיות. דהיינו, העבירה מכתיבה את המתחם ושילוב הנסיבות האישיות במתחם מכתיבים את גזר הדין. התיקון לחוק יצר מנגנון תלת שלבי לגזירת העונש. בשלב הראשון, יש לבדוק האם הנאשם הורשע בכמה עבירות, והאם אלו מהוות אירוע אחד או כמה אירועים נפרדים. כאשר מדובר בכמה אירועים, יש לקבוע עונש הולם לכל אירוע בנפרד ולבסוף ניתן לגזור עונש נפרד לכל אירוע או עונש כולל לכל האירועים. בשלב השני, יש לקבוע את מתחם הענישה הראוי כעולה מסעיף 40ג'(א) לחוק העונשין. ביצירת המתחם מספר שיקולים: האחד, הערך החברתי שנפגע מביצוע העבירה ומידת הפגיעה בו. השני, מדיניות הענישה הנוהגת. השלישי, נסיבות הקשורות בביצוע העבירה כמפורט בסעיף 40ט' והם: תכנון, חלקו של הנאשם, הנזק הצפוי וזה שנגרם, הסיבות לביצוע העבירה, הבנת הנאשם ויכולת להימנע מעבירה, מצוקתו הנפשית, קרבה לסייג אחריות פלילית, מידת האכזריות כלפי נפגע העבירה, ניצול כוח ומעמד. בשלב השלישי, יש לגזור את העונש המתאים לנאשם בתוך המתחם ולהתחשב בנסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירה: הפגיעה של העונש בנאשם, לרבות שיקולי גיל; פגיעה במשפחתו; הנזקים שנגרמו לנאשם מביצוע העבירה וההרשעה; מידת האחריות של הנאשם למעשיו; שיקומו או ניסיונות שיקום; מאמצי הנאשם לתיקון תוצאות העבירה ופיצוי על הנזק שנגרם בעטיה; שיתוף פעולה עם רשויות אכיפת החוק; התנהגות חיובית של הנאשם ותרומתו לחברה; נסיבות חיים קשות של הנאשם; התנהגות רשויות אכיפת החוק; חלוף הזמן מביצוע העבירה; עברו הפלילי של הנאשם או העדר עבר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ