אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 3869-07-15 מדינת ישראל נ' עמיאל ואח'

ת"פ 3869-07-15 מדינת ישראל נ' עמיאל ואח'

תאריך פרסום : 28/07/2016 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
3869-07-15
14/07/2016
בפני סגנית הנשיא:
חגית מאק-קלמנוביץ

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
נאשמים:
1. איתי עמיאל
2. רוני אליהו

עו"ד עופר אשכנזי
גזר דין

 לנאשם 1

 

העובדות

נגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו שבעה אישומים של סחר בסמים ואישום אחד של החזקת סם שלא לצריכה עצמית. כל אישומי הסחר בהם הודה הנאשם נוגעים למכירת סם מסוג קנבוס לסוכן משטרתי סמוי, וכל העבירות בוצעו בין החודשים מרץ עד יוני 2015. בשניים מהמקרים נעשתה מסירת הכסף בפועל לסוכן על ידי נאשמת 2, חברתו של נאשם 1. לכמויות הסם וסכומי הכסף אתייחס בהמשך.

בהסדר טיעון הסכימו הצדדים על מחיקת אישום אחד של סחר בסמים, כך שהנאשם הודה בשישה אישומי סחר ובאישום אחד של החזקה שלא לשימוש עצמי. כמו כן הסכימו לשלוח את הנאשם לקבלת תסקיר שירות המבחן. לא היתה הסכמה נוספת לעניין העונש. הנאשם הודה והורשע בכתב האישום המתוקן.

טענות הצדדים

הנאשם יליד 1990, ללא עבר פלילי. ב"כ המאשימה ביקשה לזקוף לזכותו של הנאשם את הודאתו ואת החיסכון בזמנם של בית המשפט, התביעה והעדים. בנוגע למתחם טענה התובעת כי הערכים המוגנים בעבירות הסמים הם שלמות גופו ונפשו של האדם, כאשר לעבירות סמים השלכה רחבה יותר מההשלכה על הסוחר או הקונה עצמם. לטענתה הנאשם מהווה חוליה גבוהה למדי בשרשרת הפצת הסם למשתמשים, והתנהלותו בתיאום המפגשים עם הסוכן מעידה עליו שהוא סוחר סמים לכל דבר. באשר לסוג הסם טענה ב"כ המאשימה כי הסמים המכונים קלים הם גם "סמי שער" הפותחים בפני המשתמשים את עולם הסמים. עוד ציינה כי הכמויות אינן קטנות במיוחד ומחירי המכירות מעידים על הקושי להשיג את הסמים ולסחור בהם, ולפיכך על מעורבות של הנאשם בעולם הסמים. התובעת טענה למתחם שבין שישה לבין שנים עשר חודשי מאסר לששת אישומי הסחר הראשונים, ומתחם שבין שמונה לשמונה עשר חודשי מאסר לאישום הסחר האחרון, שבו נמכרה כמות של כ-39 גרם חשיש ולאישום האחרון של החזקת סם שלא לשימוש עצמי.

אשר לעונש במסגרת המתחם, התובעת טענה כי התסקיר שהוגש בנוגע לנאשם כולל צדדים חיוביים ושליליים, אולם בסופו של דבר מאז מעצרו של הנאשם בחודש יולי 2015 ועד עתה הנאשם לא החל בהליך טיפולי ממשי. לדבריה אין מדובר בסחר בין חברים או למטרת מימון שימוש עצמי, אלא בסחר בסמים למטרה כלכלית מובהקת. הנאשם אינו אדם המנהל אורח חיים שולי או שזקוק לשיקום, אלא באדם מתפקד העוסק בסחר בסמים. לכן אין מקום, לטענת התביעה, לחריגה ממתחם הענישה.

התובעת ביקשה להטיל על הנאשם עונשים ברף התחתון של המתחם בכל אחד מהאישומים, באופן שהאישומים יצטברו זה לזה ולא יחפפו. בנוסף ביקשה להטיל על הנאשם מאסר על תנאי, פסילה בפועל ופסילה על תנאי.

בנוסף ביקשה התביעה להכריז על הנאשם כסוחר סמים ולחלט את הכסף שנמצא ברשותו. מדובר בסכום כולל של 29,000 ₪. מתוכו סכום של 9,600 ₪ מיוחס לנאשמת 2 אשר הביעה את הסכמתה לחילוט סכום זה והודיעה שאין לה טענת בעלות ואין לה התנגדות לחילוט הסכום הנותר.

ב"כ נאשם 1 ביקש לאמץ את המלצת שירות המבחן להטיל על הנאשם עונש של עבודות שירות, וביקש לשלוח את הנאשם לחוות דעת הממונה על עבודות השירות. הוא טען כי העונש שייגזר על הנאשם צריך לחרוג באופן משמעותי ממתחם הענישה בשל סיכויי השיקום. בנוסף טען כי יש לייחס משקל משמעותי לעובדה שהתיק מבוסס על סוכן מדיח. ב"כ המאשימה התנגדה להעלאת טענה זו, החורגת מהסדר הטיעון בין הצדדים, ובעקבות זאת הבהיר ב"כ הנאשם כי אינו מבקש לבטל את כתב האישום אלא להפחית מעונשו של הנאשם. לצורך הוכחת הטענה הגיש ב"כ הנאשם (בהתאם להסכמה מוקדמת עם המאשימה) את ההודעות שמסר הסוכן במשטרה – נ/1 – נ/6. לטענת הסניגור ניתן ללמוד מההודעות על כך שהסוכן הוא ש"עשה את כל העבודה" ויזם את הקשר עם הנאשם בכל האישומים. עוד טען כי הנאשם לא נכלל ברשימת יעדי המשטרה בהפעלת הסוכן, והסוכן הגיע אליו בעקבות הפניה של חבר. עוד טען ב"כ הנאשם כי היה על המשטרה לעצור את הנאשם לאחר מכירה או שתיים ולא להמתין עד שיבצע מספר כה גדול של עבירות.

הסניגור ציין כי הנאשם הודה מיד בכתב האישום המתוקן, הפנים ולקח אחיות מלאה על מעשיו. הוא היה נתון במעצר ממש במשך כחודש וחצי, לאחר מכן כחצי שנה במעצר בית מלא ולבסוף במעצר בית חלקי, כשבכל התקופה לא הפר ולו פעם אחת את תנאי השחרור, ועל פי התסקיר גילה מחוייבות להליך טיפולי. לדבריו הנאשם שירת שירות צבאי של שלוש שנים כחובש קרבי בצנחנים. הוא נקלע לשימוש בסמים, אולם מדובר בסמים קלים ובכמויות שאינן גדולות.

באשר למתחם הענישה, הסניגור ביקש לקבוע מתחם אחד לאישומים השונים, ולהטיל על הנאשם עונש של מאסר בעבודות שירות. הוא הפנה למספר פסקי דין שבהם נגזרו עבודות שירות על עבירות של סחר בסמים. עוד טען כי אין להכניס את הנאשם לכלא לחברה עבריינית, וכי האינטרס בכך שהנאשם יעבור תהליך שיקום הוא אינטרס של החברה כולה ולא רק של הנאשם.

בנוגע לחילוט הכסף טען הסניגור כי הנאשם עבד בחברת הפקות והשתכר, ואף חסך כסף לנסיעה לחו"ל עם חברתו, וזהו מקורו ומטרתו של הכסף שנמצא בביתו של הנאשם. הוא ביקש להימנע מחילוט הכסף ומהכרה על הנאשם כסוחר סמים.

הנאשם עצמו אמר כי הוא מודע לחומרת העבירות שביצע ומצטער עליהן. הוא ביקש לחזור לחיים ולקבל עונש מידתי.

תסקירים וחוות דעת

שירות המבחן הגיש תסקיר בעניינו של הנאשם. מהתסקיר עולה כי הנאשם, כבן 26, גדל בסביבה נורמטיבית ותומכת. אין לו הרשעות קודמות. הוא התעתד ללמוד הנדסת בניין לפני מעצרו. הנאשם נטל אחריות מלאה למעשיו ולאחרונה שמר על ניקיון מסמים תקופה ארוכה. הנאשם הביע מוטיבציה פנימית לשינוי בדפוסים שהביאו לשימוש ולעיסוק בסמים. קצינת המבחן ציינה כי הציעה לנאשם להשתלב ב"אוניברסיטה בעם"- פרוייקט משותף לאוניברסיטה העברית ולשירות המבחן בו משתלבים הפונים בקורסים בנושאים שונים, והנאשם הביע נכונות לכך. קצינת המבחן המליצה להטיל על הנאשם עונש של עבודות שירות, מאסר על תנאי וצו מבחן שבמסגרתו ישולב בפרוייקט באוניברסיטה.

מטעמו של הנאשם הוגשה חוות דעתה של עו"ס גילי תמיר (נ/7). גם בחוות דעת זו התרשמה המעריכה כי הנאשם לוקח אחריות מלאה למעשיו ללא מזעור חלקו, כי המעצר היווה מבחינתו חוויה מטלטלת והוא הפסיק לגמרי לצרוך סמים מאז ונרתם להליכי טיפול פורמליים. היא ציינה את סביבתו התומכת של הנאשם, מערכת הערכים התקינה ביסודה, מהלך חייו התקין והעדר עבר פלילי כגורמים המפחיתים את הסיכון להישנות המעשים. על פי חוות הדעת הנאשם הביע רצון לחזור ללימודים ולרכוש השכלה אקדמית באוניברסיטת אריאל, והכותבת המליצה לחזק את אפיק חייו הנורמטיבי באמצעות שילובו בלימודים באוניברסיטת אריאל, לצד פיקוח שירות המבחן. עוד ציינה כי ענישה של מאסר בפועל תחשוף את הנאשם לסביבה עבריינית ועלולה לפגוע בתהליך השינוי שעבר.

לא מצאתי לנכון לשלוח את הנאשם לקבל חוות דעת של הממונה על עבודות השירות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ