אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 37624-01-13 מדינת ישראל נ' ד.מ.

ת"פ 37624-01-13 מדינת ישראל נ' ד.מ.

תאריך פרסום : 19/08/2015 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
37624-01-13
28/10/2014
בפני השופט:
אלון אינפלד

- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד ליאת לוי – סיגל
הנאשם:
ד.מ.
עו"ד הרצל סמילה
גזר דין
 

רקעעובדתי:

1. הנאשם הורשעעלפיהודאתו, במסגרת הסדר טיעון שלא כלל הסכמה עונשית, בכתב אישום המתוקן בשנית, המייחסלוביצוע עבירות תקיפה בנסיבות מחמירות, תקיפה "סתם" והיזק בזדון .

2.על פיכתב האישום המתוקן, בתאריך 11.01.2013, בביתו בקריית גת, נתגלע ויכוח בין הנאשם לבין רעייתו (להלן: "המתלוננת"). בעקבות הוויכוח, הודיעה המתלוננת כי היא נוסעת לבית אחותה בתל-אביב. הנאשם נעל את דלת הבית וחתך את נעליה של המתלוננת בסכין. בעקבות כך, התקשרה המתלוננת למשטרה. בהגיע השוטרים, פתח להם הנאשם את הדלת. רק אז, המתלוננת יצאה עם הבת הקטינה לבית אחותה בתל-אביב. למחרת, הגיע הנאשם ברכבו למקום עבודתה של המתלוננת בראשון-לציון. שם, השתולל, צעק והטיח האשמות לפיהן המתלוננת מנהלת רומן עם הממונה במקום. בהמשך, בעת שצעדה המתלוננת לעבר תחנת המשטרה,תקף אותה הנאשם בכך שמשך בחוזקה בשערותיה והכה אותה בפניה ובגבה. הם נכנסו לרכב הנאשם, שם סטר לה הנאשם בחוזקה, צעק עליה והחל לנסוע. בנסיעה, הבהירה המתלוננת כי אינה מעוניינת לחזור הביתה, והנאשם הפציר בה לעשות כן. לבסוף, הוריד את המתלוננת סמוך לבית אחותה בתל-אביב. במעמד זה יצא הנאשם מהרכב, קלל ודחף את אחותה של המתלוננת וכןזרק את מכשיר הפלאפון שאחזה בידה לרצפה. ממעשי הנאשם נגרמו למתלוננת סימני חבלה בגב וברגל.

3.לאחר ההודייה, עלה בתסקיר הראשון ספק ביחס להודיית הנאשם. אולם, בדיון שהתקיים ביום 8.7.13, חזר הנאשם והודה בפה מלא. ההרשעה נשארה על כנה. בתיק הוגשו שני תסקירים וכן מספר חוות דעת של הממונה על עבודות השירות. חוות דעת אלה יפורטו בהמשך.

4.אין לנאשם הרשעות קודמות. אולם, כפי שיפורט בהמשך, התברר לאחרונה לבית המשפט כי, בעת ביצוע העבירות נשוא כתב האישום, היה תלוי ועומד תיק אחר נגד הנאשם. בטרם סיום ההליכים בתיק דנן, נדון הנאשם בתיק האחר למאסר בעבודות שירות. זאת, על פי גזר דינו של בית משפט השלום בראשון לציון, מיום 2.7.14, בת"פ 54372-02-12, ובמסגרת הסדר טיעון. שם, נדון הנאשם בגין תשעה אישומים בעבירות רכוש, בעיקרן גניבה על ידי מורשה, בנסיבות חמורות למדי. עבירות, אשר בוצעו בשנת 2007. הנאשם טרם החל בביצוע עבודות השירות.

 

עמדת שירות המבחן:

5.מתסקיר שירות המבחן עולה, כי הנאשם בן 43, נשוי בשנית ואב לשלושה ילדים, מתגורר בקריית-גת, יחד עם רעייתו המתלוננת. לדבריו, עבד בעבר כקבלן בבידוד ובאיטום בחברת החשמל, אך עקב קשיים כלכליים שפגעו בו, החל לעבוד כשכיר בחברה קבלנית. שירות המבחן מציין, כי בני הזוג מקיימים קשר מזה כ-15 שנה. לדברי הנאשם, בשנה האחרונה, על רקע קשיים כלכליים, החלו וויכוחים וחילוקי דעות רבים בין בני הזוג והייתה אווירה מתוחה בבית.

6.עוד מציין שירות המבחן, כי המתלוננת שיתפה גם היא בקשיים הכלכליים שעוברים על משפחתה. כמו כן, שללה התנהגות אלימות מצדו של הנאשם באופן כללי. אם כי סיפרה שלאורך השנים היו וויכוחים סוערים בין בני הזוג. הנאשם תואר על ידי המתלוננת כאב טוב, אשר מעורב בחיי הילדים ודואג לכל צרכיהם. המתלוננת הביעה רצון לשקם את הקשר הזוגי ובכוונתה להיעזר בעתיד בגורמי הטיפול, יחד עם הנאשם.

7.בתסקיר הראשון, שירות המבחן התרשם מאדם שמתקשה להשלים עם עצם ההתייחסות אליו כאדם אלים. לצד זאת, הנאשם התגלה כמי שמודע לפגיעה שגרם למתלוננת וחש חרטה וצער בגין מעשיו, למרות שלא קיבל עליו אחריות מלאה לעבירות. על כן, שירות המבחן המליץ לבחון כיוון טיפולי, תוך דחיית גזר הדין.

8.מהתסקיר המשלים מיום 27.10.2013 עולה, כי הנאשם שיתף פעולה, הגיע ליחידה למניעת אלימות שאליה הופנה, ושיתף במידע קונקרטי וברגשותיו. הנאשם ביטא חרטה על התנהגותו האלימה כלפי אשתו וגלה אמפתיה כלפיה. התרשמות גורמי הטיפול הייתה כי מדובר באדם נורמטיבי..." ויש לאפשר לזוג לשקם את יחסיהם בטיפול זוגי לבקשתם". המתלוננת מסרה כי, לתפיסתה, תקופת ההרחקה אפשרה לשני בני הזוג לעבור תהליך שינוי חיובי וכי אינה חוששת מהנאשם.

9. שירות המבחן התרשם, כי הנאשם מסוגל לגלות מודעות גבוהה לחומרת התנהגותו, הצליח לגלות פתיחות במהלך הקשר עם גורמי הטיפול, ונראה כי נתרם מקשר זה. על כן המליץ שירות המבחן, כי הנאשם יהיה בפיקוח שירות המבחן למשך שנה וחצי, ולהטיל עליו עונש מותנה מרתיע על מנת לסייע לו להציב לעצמו גבולות בעתיד.

טיעוני הצדדים

10.לטענת ב"כ המאשימה, מדובר בעבירות חמורות ולכן יש להטיל ענישה בדמות מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח. התובעת הדגישה את חומרת הנסיבות, בכך שהנאשם לא חדל ממעשיו ופגע שוב במתלוננת ואף באחותה. לגישתה, מעשיו של הנאשם פגעו במספרערכיםמוגניםבמצטבר, תוך פגיעה בשלומה הפיזי ובאוטונומיה שלה. עמדת המדינה הייתה כי מתחם העונש הראוי נע בין 6-18 חודשי מאסר, מאחורי סורג ובריח, דווקא. לשיטתה, עונש כזה יאזן כראוי בין אינטרס השיקום של הנאשם לבין הרתעתו. לגבי תסקיר שירות המבחן, התובעת טוענת, כי גם אם המתלוננת מבקשת לחזור ולחיות עם הנאשם, אין הצדקה לחרוג ממתחם הענישה.

11.הסניגור לא חלק על כך שמדובר בעבירה חמורה, שבוצעה בתוך המשפחה. יחד עם זאת, הדגיש את עקרון האינדבידואליות בענישה, וביקש לזקוף לזכות הנאשם את העובדה שהוא נעדר עבר פלילי ואת העובדה שאלימות אינה מאפיינת את סגנון חייו. כן הדגיש, כי הנאשם הודה במיוחס לו כבר בהזדמנות הראשונה, הביע חרטה כנה על מעשיו, הבין את הפסול שבהתנהגותו והשתלב בהליך טיפולי. עוד הדגיש, כי האירוע עצמו, המעצר שבעקבותיו וההרחקה מאשתו ומביתו השפיעו קשות על הנאשם ושימשו כגורם מרתיע. הסניגור עמד על המשבר הכלכלי שחווה הנאשם, אשר השפיע עליו מאוד והיווה את הרקע להתנהגותו האלימה. לדעתו, יש לקחת בחשבון את הרקע להתנהגותו ולמעשים שעשה, בשל מצב הדחק שאליו נקלע, חוסר האונים שלו וההתמודדות עם משפחה שהתקשה לפרנס. הסנגור טען כי, בסופו של יום, לא מדובר במספר אירועי אלימות, הפגיעה לא הייתה משמעותית, אלא יש לראות הכול כאירוע אחד מתמשך עקב לחץ כלכלי ונפשי שנתן אותותיו בנאשם. עמדת הסנגור היא כי המתחם נע בין מאסר על תנאי לבין מאסר בעבודות שירות.

12.הסנגור הדגיש בהקשר זה כי מדובר בנאשם נורמטיבי, המעוניין בשיקום היחסים עם המתלוננת, ואף עבר תהליך טיפולי ראשוני מוצלח לשם כך, וציין כי הקשר עם שירות המבחן עזר לנאשם לגבש תובנות אודות המעשה. עוד הדגיש הסנגור את ההתרשמות החיובית של גורמי הטיפול ממנו ובנסיבות העניין עתר להעדיף את שיקולי השיקום ולאמץ את המלצת שירות המבחן.

דיון והכרעה

13.הערך המוגן בעבירת התקיפה, ובכלל זה תקיפת בת הזוג, הוא ערך שלמות הגוף. מעבר לכך, במקרה זה, כאשר מדובר על אלימות הבאה עם הצרת התנועה החופשית, האשמות אודות בגידה, הגעה למקום העבודה, לחצים למנוע את העזיבה, והכל תוך התנהגות שתלטנית והשפלה פומבית, הרי שמדובר בפגיעה משמעותית מאוד בכבוד האדם וחירותו. הנאשם התייחס לאשתו כאל רכושו, ונטל לעצמו זכות לשלוט על תנועותיה. הנאשם אף פגע, אגב מעשה, גם ברכוש של אשתו ושל גיסתו. כל זאת, תוך פגיעה בערך של שלום המשפחה, היינו פגיעה במסגרת החברתית הבסיסית ביותר, שאמורה לספק בטחון, סעד ונוחם.

14.באשר למדיניות הענישה הנוהגת, ייאמר כי קיימת קשת רחבה של ענישה בגין עבירות אלימות במשפחה, החל ממאסרים מותנים לצד הליכים טיפוליים-שיקומיים וכלה בעונשי מאסר ממושכים. דומה כי בנושאים מעין אלה, נותנת הפסיקה משקל רב לא רק לעוצמת המעשה עצמו, אלא גם לעברו הפלילי של הנאשם, למידת המסוכנות הנשקפת ממעשיו, לרצידיביזם הפוטנציאלי ולמידת התאמתו להליכי טיפול שעשויים למנוע הישנות המקרים ולהפחית את המסוכנות הנשקפת. ראוי להזכיר כאן כי "אין לטעות ולזהות בין מתחם העונש ההולם לבין טווח הענישה הנהוג. מדובר ב"יצורים" שונים. מתחם העונש ההולם מגלם, כאמור, הכרעה ערכית המבוססת על שיקולים שונים, כאשר מדיניות הענישה הנהוגה בעבירה הנדונה הוא רק אחד מהם" (ראו ע"פ 1323/13 חסן נ' מ"י, מיום 5.6.13).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ