אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' רוזמן ואח'

מדינת ישראל נ' רוזמן ואח'

תאריך פרסום : 27/06/2017 | גרסת הדפסה
ת"פ
המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
37279-05-16
18/06/2017
בפני השופט:
חאלד כבוב

- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל ע"י פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה)
הנאשם:
דב רוזמן
עו"ד ד"ר גיל עשת
גזר דין

 

 

 

פרטי האישום

  1. הנאשם, דב רוזמן, הורשע על סמך הודאתו בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן בשנית, בכל ארבעת האישומים בעבירות של עיסוק בניהול תיקי השקעות בלי רישיון, נשוא האישום הראשון, השפעה בדרכי תרמית (614 עבירות) נשוא האישום השני, בעבירה של השפעה בדרכי תרמית (938 עבירות) וגרימה לפרט מטעה בדו"ח חברה (17 עבירות) נשוא האישום השלישי ובעבירה של השפעה בדרכי תרמית (40 עבירות) נשוא האישום הרביעי.
  2. הודאת הנאשם ניתנה רק בשלב מאוחר לאחר שקבעתי מועדים לשמיעת ההוכחות בתיק, אך בטרם תחילת שמיעת הראיות חזר בו הנאשם מכפירתו וביקש להודות במיוחס לו בכתב האישום לאחר תיקונו של זה.
  3. לפי המפורט בכתב האישום הנאשם שימש בעת הרלוונטית כבעלים של חברת רוזמן ד. יזמות השקעות בע"מ (להלן: "רוזמן יזמות") ועסק החל משנת 2003 בארגון קבוצות משקיעים בשותפויות מוגבלות לצורך ביצוע השקעות משותפות בחברות שונות. הנאשם היה בעל רישיון לניהול תיקי השקעות אותו התלה בשנת 2007. בין השנים 2008-2012 סחר הנאשם בניירות ערך לשם יצירת רווחים עצמיים והיה בקיא במסחר בשוק ההון נוכח עיסוקו וניסיונו ונהג לעקוב באופן שוטף אחר התנהלות המסחר בבורסה.

בין השנים 2008-2012 פעל הנאשם בניירות ערך באמצעות 10 חשבונות בנק, 5 מהם על שמו הפרטי, 2 על שם רוזמן יזמות, 2 על שם בתו סיון רוזמן וחשבון בנק נוסף על שם ד. רוזמן.

רמבם שביט (להלן: "רמבם") היה בעל רישיון לניהול תיקי השקעות והיה בתקופה מסוימת בעלים של חברה פרטית לניהול תיקי השקעות - רמבם שוקי הון והשקעות בע"מ (להלן: "רמבם שוקי הון") ובשלב מאוחר יותר עבד כמנהל תיקי השקעות שכיר בחברה אחרת.

  1. לפי המפורט באישום הראשון, הפנה הנאשם לקוחות לקבלת שירותי ניהול תיקי השקעות בחברת רמבם שוקי הון, כאשר על פי ההסכם בין השניים היה זכאי הנאשם ל-50% מההכנסות מתיקי הלקוחות אותם הפנה לרמבם, כאשר בפועל הנאשם הוא שניהל בעצמו חלק מתיקי ההשקעות של לקוחותיו ברמבם שוקי הון וגם רמבם בעצמו פעל בחשבונות אלה.

בשנים 2007-2008 אחרי התליית רישיונו ניהל הנאשם כ-30 מתיקי ההשקעות של לקוחותיו ברמבם שוקי הון ובמקביל החזיק וסחר בניירות ערך עבור עצמו וכן ניהל תיקי השקעות עבור בתו וזאת חרף האיסור שחל על מנהל תיקי השקעות לעשות כן. בשנת 2008 ביצע הנאשם באמצעות חשבונות בשליטתו כ-3,000 עסקאות קניה ומכירה של ניירות ערך במחזור כולל של כ-21 מיליון ש"ח. 

  1. לפי המפורט באישום השני, בין השנים 2008-2011 תיקי ההשקעות של מרבית לקוחות הנאשם שנוהלו תחילה ברמבם שוקי הון ובהמשך בשוורץ ניהול השקעות, הורכבו באחוזים גבוהים ממניית גרינסטון תעשיות בע"מ (להלן: "גרינסטון"), חברה ציבורית שניירות הערך שלה הוצעו לציבור ונסחרו בבורסה לניירות ערך בתל-אביב כאשר הנאשם הוא שקבע אחוז החזקות גבוה בתיקי לקוחותיו במניה זו (כ-50% ואף יותר). באותה תקופה החזיק הנאשם באמצעות חשבונות בנק בתיק מניות בשווי של 200,000 עד 300,000 ש"ח כאשר חלק משמעותי מתיק מניות זה הורכב ממניית גרינסטון, והחל משנת 2008 בעקבות ירידה שחלה בשער מניה זו, החל הנאשם לקבל פניות מלקוחותיו שביקשו למכור את המניה כאשר הנאשם פעל לשכנע את הלקוחות להוסיף ולהחזיק במניה זו. במקביל לניסיונות אלה להניא את לקוחותיו מלמכור את המניה, ביצע הנאשם פעילות תרמיתית במניה בדרך של עסקאות עצמיות שעה שהזרים לחשבונות בשליטתו הוראות נוגדות של קניה ומכירה של המניה באותו יום, אלה התגבשו לכדי עסקאות תוך שהן נחזות במסכי הבורסה כעסקאות שבוצעו בין צדדים אקראיים, בלתי מתואמים ובלתי תלויים. בעסקאות אלה השפיע הנאשם על שער מניית גרינסטון וחשף את ציבור המשקיעים לנתוני מסחר כוזבים שיצרו מצג שווא של פעילות תקינה בניירות הערך.

פעילות תרמיתית זו התפרשה על פני 255 ימי מסחר במהלכם ביצע הנאשם 614 עסקאות עצמיות בהיקף כולל של 1.7 מיליון ע.נ. ובסכום כולל של כ-1.4 מיליון ש"ח.

  1. לפי המפורט באישום השלישי, בין השנים 2008-2011 תיקי ההשקעות של מרבית לקוחות הנאשם, שנוהלו תחילה ברמבם שוקי הון ובהמשך בשוורץ ניהול השקעות, הורכבו מהחזקות של עשרות אחוזים במניית מולטימטריקס בע"מ, חברה ציבורית שניירות הערך שלה הוצעו לציבור ונסחרו בבורסה לניירות ערך, הנאשם הוא שנתן את ההנחיה להחזקה גבוהה זו.

באותה תקופה החזיק הנאשם בעצמו ובאמצעות רוזמן יזמות במניית חברה זו וניהל עבור בתו שני חשבונות ניירות ערך בבנק איגוד בהם החזיקה גם היא במניות חברה זו בשווי של למעלה ממיליון ש"ח שהיוו כ-4% מהון המניות המונפק של החברה והיא גם היתה חלק מדבוקת השליטה בחברה יחד עם חברת א. פרומיד הולדינג בע"מ ומחזיקה נוספת. הבת סיון רכשה את המניות בפברואר 2008, בין היתר באמצעות הלוואה של 250,000 ש"ח שקיבלה מרוזמן יזמות ושימשה כחלק מדבוקת השליטה בחברה עד יוני 2011 וכן שימשה דירקטורית בחברה ממרץ 2007 עד פברואר 2010.

גם פרומיד הולדינג שהחזיקה ברוב מניות השליטה בחברה קיבלה הלוואה בסכום של כ-2.75 מיליון ש"ח מקבוצת משקיעים שגייס הנאשם, כאשר על פי הסכם ההלוואה כ-8.6% ממניות החברה מושכנו לטובת המשקיעים ושימשו בטוחה להסכם ההלוואה.

  1. בשנת 2008 הנאשם הקים שותפות מוגבלת באמצעותה הלוו לקוחותיו למולטימטריקס סכום כולל של כ-850,000 אירו ובמרץ 2011 עודכנו תנאי פירעון ההלוואה כך שנקבע שחלק מסכום ההלוואה ישולם באמצעות העברת מניות החברה לשותפות המוגבלת שהקים הנאשם ועוד נקבע כי החברה תשלם לרוזמן יזמות עמלה בסך של 3% באמצעות הקניית מניות החברה לרוזמן יזמות.

בעקבות ירידה שחלה בשער מניית החברה החל משנת 2008, קיבל הנאשם פניות מלקוחותיו שביקשו למכור את מניית החברה והנאשם פעל לשכנע את אותם לקוחות להוסיף ולהחזיק במניה זו.

במקביל לניסיונות אלה, ביצע הנאשם פעילות תרמיתית במניה בדרך של עסקאות עצמיות, לצורך פעילות זו הזרים מחשבונות בשליטתו הוראות נוגדות של קניה ומכירה של מניית החברה באותו יום, הוראות אלה התגבשו לכדי עסקאות תוך שהן נחזות להראות במסכי הבורסה כעסקאות שבוצעו בין צדדים אקראיים, ובכך השפיע על שער מניית מולטימטריקס וחשף את ציבור המשקיעים לנתוני מסחר כוזבים שיצרו מצג שווא של פעילות תקינה בניירות ערך. בנוסף, ביצע הנאשם במניית החברה פעילות תרמיתית בדרך של עסקאות מתואמות עם אחד מעובדיו ברוזמן יזמות, פעילות זו בוצעה לבקשתו של עובד החברה שנקלע לקשיים כלכליים ובכך גם השפיע על שער מניית החברה וחשף את ציבור המשקיעים לנתוני מסחר כוזבים.

פעילותו התרמיתית של הנאשם התפרשה על פני 329 ימי מסחר, במהלכם ביצע 925 עסקאות עצמיות בהיקף כולל של כ-2.9 מיליון ע.נ. בסכום של כ-2.4 מיליון ש"ח וכן ביצע 13 עסקאות מתואמות בסכום כולל של כ-13,500 ש"ח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ