אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 33995-05-14 מדינת ישראל נ' ב' ואח'

ת"פ 33995-05-14 מדינת ישראל נ' ב' ואח'

תאריך פרסום : 08/03/2016 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום פתח תקווה
33995-05-14
03/03/2016
בפני השופטת:
אליאנא דניאלי

- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
הנאשמים:
1. א' ב'
2. ש' מ'

הכרעת דין
 

 

 

פתח דבר

כנגד הנאשמים הוגש כתב אישום המייחס להם עבירה של קבלת נכסים שהושגו בעוון בצוותא, בניגוד לסעיף 412 בחוק העונשין, התשל"ז- 1977, ביחד עם סעיף 29(א) לחוק.

על פי עובדות כתב האישום, נאשם 1 הינו בעל חברה לסחר במתכות ונאשם 2 עובד עמו באיסוף מתכות. ביום 18.1.13 בשעות הבוקר, התקשר קטין יליד 1995, לנאשם 1 והציע לו לרכוש ממנו שלוש מכולות הממוקמות בקיבוץ גבעת השלושה. אחת המכולות, השייכת לי' י', הכילה 3981 מחשבי רכב בשווי של כ- 800,000 ₪ (להלן: "המכולה"). בהמשך אותו יום הגיעו הנאשמים אל הקיבוץ, וסיכמו עם הקטין כי ירכשו את המכולה על תכולתה תמורת 500 ₪. זאת מבלי שפתחו את המכולה וללא בדיקת מסמכי בעלות. בהמשך אותו בוקר הזמינו הנאשמים משאית לקיבוץ, העמיסו את המכולה על המשאית, שילמו לקטין כפי שסוכם, והובילו את המכולה למושב זרחיה. בהמשך מכרו הנאשמים את תכולת המכולה לסוחר אחר.

בתשובתם לאישום טענו הנאשמים כי הם סיכמו עם הקטין, אשר הציג עצמו כבעל המכולה, כי ירכשו את המכולה תמורת 500 ₪. הם אישרו כי בהמשך העמיסה משאית את המכולה עם תכולתה והובילה אותה למושב זרחיה. כן הודו כי ביום ראשון פתחו את המכולה ומכרו את תכולתה לאחר. בתשובתם כפרו הנאשמים בטענה כי ידעו שהמוכר הינו קטין, וטענו כי המוכר יצר עמם קשר דרך האינטרנט והציג עצמו כבעל המכולה. לטענתם, חתמו עימו על זיכרון דברים לרכישת 3 מכולות, לאחר שהמוכר הצהיר כי המכולות שייכות למשפחתו והוא מורשה למוכרן. לטענתם הסכום בן ה- 500 ₪ ששולם היווה דמי קדימה. משגילו כי המכולה אינה ריקה, סברו כי התכולה הינה פסולת ברזל. הנאשמים אף חולקים על ערך התכולה הנטען.

 

דיון והכרעה

לאחר שבחנתי את הראיות ואת עדויות הצדדים, מצאתי כי המאשימה לא עמדה בנטל המוטל עליה, ולפיכך אני מורה על זיכוי הנאשמים.

כמבואר לעיל, למעשה הצדדים אינם חלוקים על עיקרו של היסוד העובדתי – מוסכמים עצם קיום העסקה, זהות הצדדים לעסקה, והתמורה ששולמה. גדר המחלוקת עיקרו ביסוד הנפשי של הנאשמים, בידיעתם כי רכשו את המכולה מידי קטין, בשאלת ידיעתם מה זכותו של המוכר לבצע עסקאות במכולות, ובשאלת תכולת המכולה שנרכשה.

ראשית דבר תובא גרסת המתלונן, י' י'. המתלונן העיד כי הוא עובד בעסק הנקרא "קומפיוקאר מחשבי רכב בע"מ", המתקן ומוכר מחשבי רכב. יצוין כי המתלונן לא הבהיר מה תפקידו בעסק. לדבריו, העסק מצוי בגבעת השלושה ומורכב ממעבדה וממכולה המשמשת כמחסן מחשבי הרכב, אשר רובם עשויים מאלומיניום. אף כי לעדותו מבנה העסק הינו בגודל של , הרי שלדבריו לא ניתן היה לאחסן במקום את המחשבים עקב מצוקת מקום, ואלו אוחסנו במכולה.

המתלונן העיד כי רכש את המכולה כ-10 שנים לפני הגניבה, והיא הועמדה במקום בו הינחו אותו אנשי הקיבוץ לעשות כן, באזור התפעול של הקיבוץ, בין הרפת למזכירות. לטענתו, בכוונת מכוון הוסוותה המכולה כך שלא נכתב עליה דבר, על מנת שלא ידעו כי במקום מצויה סחורה בשווי רב. לטענתו מצב המכולה היה מצוין וללא חלודה, ואוחסנו בה מחשבי רכב אותם רכש במשך שנים ממגרשי פירוק.

הוא טען כי על פי רשימת המלאי במכולה היו 3,922 פריטים. מאחר שמשקל כל מחשב הינו בין קילו לשניים, הרי שתכולת המכולה היתה 4-8 טון. לדבריו, האסטרטגיה של העסק הייתה לרכוש כמות גדולה של מחשבי רכב אשר בחלוף הזמן יעלה ערכם, שכן בעלי מכוניות יתקשו לאתר מחשבי רכב עבור מכוניות ישנות. לטענת המתלונן שווי התכולה היה למעלה ממיליון ₪ ואולם הביטוח נעשה בסכום של 150,000 ₪ בלבד שכן זהו הסכום המקסימלי בו מוכנות חברות הביטוח לדבריו לבטח מבנים ניידים.

לטענת המתלונן, עובדיו היו מגיעים כ-4 פעמים ביום למכולה על מנת לקחת מחשבים, וכך עובד שלו גילה את הגניבה ביום ראשון בבוקר כאשר ניגש ליטול מחשב מהמכולה. בבדיקת מצלמות האבטחה של הקיבוץ זיהה את י., קטין כבן 17 תושב הקיבוץ, כמעורב בגניבה, ובהמשך איתרה המשטרה את הנאשמים, אשר רכשו מאותו קטין את המכולה.

 

מעדות הקטין, אשר עמד לדין בבית המשפט לנוער והודה במכירת המכולה, עולה כי הוא יצר קשר עם הנאשמים לאחר שאיתר את פרטיהם באתר אינטרנט. הוא הציג את עצמו בשם בדוי, ואמר לנאשמים כי ברשותו 3 מכולות השייכות לסבא שלו אשר פשט את הרגל, וכי הוא מעוניין למכור את המכולות עבור הסב. לדבריו, הנאשמים שאלו אם הרכוש באמת שייך לסבו, והוא השיב בחיוב. הם ביקשו לשוחח עם אביו, אך הוא השיב להם שהאב עובד.

הקטין סיכם כי השניים ירכשו את 3 המכולות, אשר ניצבו בסמוך למגדל המים במרכז הקיבוץ, במרחק של כ-5 דקות הליכה מהשער, ליד הדואר והמזכירות. הוא העיד כי המכולה הרלוונטית היתה מוזנחת, הוא סבר כי אינה שייכת לאף אחד, ולכן החליט למכור אותה. אף שעבר בקרבת מקום פעמים רבות, חבריו ערכו מדורות באזור ואביו עובד בסמוך, מעולם לא ראה מישהו ניגש אל המכולה ולא ידע שהיא שייכת לאדם כלשהו.

הקטין סיכם עם הנאשמים על מכירת 3 מכולות, כאשר בפועל רק אחת מהן אכן נמכרה לנאשמים. תחילה העיד כי הנאשמים ביקשו ממנו תעודת זהות והוא אמר להם שהתעודה אינה עליו, וכאשר ביקשו שיפתח את המכולה אמר שאין ברשותו מפתח. ואולם בהמשך עדותו חזר בו הקטין מחלק מדבריו, וגרס כי הנאשמים לא ביקשו ממנו תעודת זהות, ואף לא ביקשו לשוחח עם אביו או סבו. לדבריו, לאחר מעשה הבין שעשה טעות, התקשר אל הנאשמים ואמר להם שאביו אינו מסכים כי ימכור את שתי המכולות הנוספות. הוא העיד כי נודע לו שהמתלונן הוא בעלי המכולה שנמכרה, רק לאחר המכירה. יצויין בהקשר זה כי הנאשמים התקשרו כאמור בהסכם לרכישת 3 מכולות מידי הקטין, וכי לעדותו עד היום הוא אינו יודע למי שייכות המכולות הנוספות, אשר בסופו של דבר לא נמכרו לנאשמים.

נאשם 1 מסר בהודעתו (ת/3) כי הוא בעליה של חברה לסחר מתכות, וכי הוא עוסק בתחום מספר שנים וסוחר בכל המתכות, לעיתים עם נאשם 2. הוא מסר פרטים אודות יצירת הקשר אתו על ידי "משה", הוא הקטין, ובעדותו בפניי העיד בכנות כי הוא מנסה לקנות את הסחורה במחיר מינימלי, והסביר כי אף אם המכולה שווה יותר ממה ששילם עליה הרי שעליו לשקלל גם את עלות ההובלה ואת העובדה כי פעל בצוותא עם שותף נוסף אשר גם הוא ציפה לתמורה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ