אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 33977-01-14 מדינת ישראל נ' ע'(עציר)

ת"פ 33977-01-14 מדינת ישראל נ' ע'(עציר)

תאריך פרסום : 20/07/2015 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ראשון לציון
33977-01-14
07/07/2015
בפני השופט:
אברהם הימן - סגן הנשיאה

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד אוראל רוזנצויג
נאשם:
מ' ע'
עו"ד שטרצר
גזר דין

 

 

כתב האישום אשר הוגש נגד הנאשם מייחס לו בעיקר מעשי אלימות כנגד מי שהייתה בעת הרלבנטית בת זוגו כחמישה חודשים עובר לאותה עת. אקדים ואומר כי בדיון שהתקיים לפני כבוד השופטת דקל נוה ביום 12.1.15 הודיעו הצדדים כי הגיעו להסדר טיעון. על פי ההסדר, כתב האישום יתוקן, הנאשם יודה ויורשע על פי הודייתו בכתב האישום המתוקן. הוסכם כי בטרם טיעונים לעונש יופנה הנאשם לשירות המבחן לקבלת תסקיר. התביעה הצהירה כי עמדתה היא לעונש של מאסר בפועל, ההגנה תטען באופן חופשי עוד הוסכם כי לאחר קבלת התסקיר ישובו הצדדים וישוחחו ביניהם.

 

כפי המוסכם כך היה, כתב האישום תוקן, הנאשם הודה והורשע והופנה לשירות המבחן לקבלת תסקיר.

 

במה הודה והורשע הנאשם? הנאשם הודה כי ביום 13.1.14 בשעות הערב, שהו הנאשם ובת זוגו אותה עת – המתלוננת, אחת בשם רות פרץ ואחר בשם מהרן טאהה ברכבו של הנאשם בחוף הים בעיר ראשון לציון ושתו אלכוהול. בשלב מסוים, הלכו הנאשם והמתלוננת לעבר רכבו ואילו השניים האחרים נותרו במקומם. סמוך לאחר חצות, עת התקרבו השניים האחרים לרכב, מצאו את המתלוננת שוכבת על הנאשם והנאשם מבקש ממנה לזוז ממנו כי הוא רוצה לנסוע הביתה. משלא קמה המתלוננת מעל הנאשם, תקף אותה בכך שמשך אותה מהרכב, זרק אותה אל הרצפה, הכה אותה באמצעות מספר רב של בעיטות בחלק גופה העליון תוך שהוא מאיים עליה בפגיעה בגופה באמרו לה: "קומי אל תעשי לי פאדיחות, אני אראה לך מה זה". זאת בעוד המתלוננת בוכה וזועקת לעזרה ואומרת: "תעזוב אותי, אתה הורג אותי". באותן נסיבות ניסה הנאשם מספר פעמים, להכניס את המתלוננת לרכב, אך ללא הצלחה, משכך נטל הנאשם את הטלפון הנייד של המתלוננת וניפץ אותו על הרצפה ואמר לה שאם לא תעלה לרכב ישאיר אותה במקום לבד. בהמשך לכך, לאחר שהמתלוננת נכנסה לרכב, נסעו הארבעה מן החוף בעת שהנאשם נוהג והמתלוננת יושבת לידו ובוכה. השניים האחרים ישבו במושב האחורי של הרכב. בהמשך לכך, בעת שהתבקש הנאשם, על ידי המשטרה לעצור את הרכב, משום ניסוח קלוקל של כתב האישום, אין האמור בו מסביר לנו מה פשר הגעת המשטרה למקום, אותה עת אמר הנאשם למתלוננת לשתוק שלא יראו שהיה בוכה ואמר לנוסעת השנייה ברכב שתרגיע את המתלוננת. בהמשך לכך, לאחר ששוטרים שנראה כי היו בניידת אותה עת, פגשו במתלוננת, וזו בכתה ללא הפסקה צעקה שכואב לה כל הגוף. הנאשם הודה שכתוצאה מהמעשים הללו, נגרמו למתלוננת חבלות בדמות סימנים כחולים בגב ליד הכתף.

 

אלה עובדות כתב האישום, שניסוחו כאמור קלוקל ואשר בהן הודה הנאשם.

 

בעקבות ההסדר בין הצדדים והחלטת בית המשפט הוגש תסקיר משירות המבחן. כדרכו, הכין והגיש שירות המבחן תסקיר מעמיק, יסודי מקיף ומקצועי רלבנטי לעניין. מטבע הדברים ומטעמים ברורים לא אביא מהאמור בתסקיר. אומר אך זאת, שהנאשם גדל בתנאים משפחתיים וחברתיים לא פשוטים. כמו כן, נסיבותיו האישיות והמשפחתיות המפורטות בתסקיר אף הן מורכבות. העולה מתוך התסקיר שבמדובר באדם צעיר נורמטיבי, חסר הרשעות קודמות, המקיים חייו באופן נורמטיבי ביותר. מדובר בבחור צעיר תושב כפר קאסם, שקיים קשר זוגי עם המתלוננת על רקע מצוקה משפחתית זוגית אישית שהייתה רלבנטית אותה עת ואשר כיום אינה בנמצא. מדובר בבחור חסר דפוסי התנהגות עבריינים וכי האירוע הנזכר בכתב האישום אינו על רקע עברייני אלא על רקע יחסים זוגיים בעייתיים שקיים הנאשם אותה עת עם המתלוננת. ראוי לסכם ולומר כי התסקיר שהוגש בעניינו של הנאשם חיובי ביותר. קצינת המבחן המליצה על חיוב הנאשם בשירות לתועלת הציבור, ועונש של מאסר מותנה. קצינת המבחן מצאה להמליץ להימנע מעונש מאסר גם כזה שירוצה בעבודות שירות, על מנת להימנע מלגדוע מאמציו של הנאשם לקומם עצמו מקשייו הכלכליים אשר באו לו בעקבות גירושיו המורכבים עקב תפיסות חברתיות מסוימות כמצוין בכתב האישום.

 

בטיעוני התביעה לעונש, הלכה התביעה אחר שיטתה אשר סבורה היא כי שיטה זו מגלמת מדיניות הענישה, לפיה ככל שמדובר באלימות בין בני זוג, אזי העונש הוא מאסר בפועל. שיטה זו, אינה מותירה מקום לשיקולי ענישה אחרים, אלא הולכת באופן "עיוור" ומשום כך, מן הסתם, הינה דוגמתית. במקרה זה, לא מצאה התביעה לשקול ולו בשמץ שמדובר באדם חסר עבר פלילי, שהמקרה הזה הינו חריג בהתנהלותו, והמקרה קשור אך ורק ליחסים שהיו לו אותה עת עם המתלוננת, יחסים שפסקו זה מכבר לאחר שהשניים נפרדו. לפי שיטה זו, אין לתסקיר שירות המבחן ולא כלום עם העמדה העונשית. אלימות בין בני זוג, אחת היא מאסר בפועל "ממש" גם לא כזה שירוצה בעבודות שירות.

 

בא כוח הנאשם ביקש לקבל המלצות שירות המבחן ולו משום האמור בתסקיר. הסניגור המלומד התנגד למתחם העונש שהוצג על ידי התביעה, והציע מתחם עונש שתחילתו במאסר על תנאי. מכל מקום לנוכח המומלץ על ידי שירות המבחן, ממילא אין להשית על הנאשם עונש של מאסר בפועל "ממש" גם לא עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות.

 

איני מקבל עמדת התביעה לעונש. לא ארחיב הדיבור באשר לקביעת עמדה עונשית על ידי התביעה. אומר אך כי התביעה מייצגת האינטרס הציבורי בענישה הפלילית, לפיכך ראוי לה לבחון ולהציג עמדה עונשית שיש בה איזון בין מעשה העבירה לבין נסיבות המקרה ובמיוחד נסיבותיו של הנאשם. במקרה שלפנינו אין מדובר באדם שחייו הם חיי עבריינות בשולי החברה. ההיפך מכך. יש לקרוא בעיון האמור בתסקיר שירות המבחן. נסיבות חייו של הנאשם מיוחדות. במיוחד הנסיבות האישיות והזוגיות של הנאשם עם מי שהייתה אותה עת אשתו ואשר ברבות הימים התגרש ממנה. אין להתעלם ממצוקותיו של הנאשם, אשר מצויות ברקע המעשה. אין גם להתעלם מנסיבות המקרה, אשר למרות נוסחו הקלוקל של כתב האישום, ניתן להבין הנסיבות. מדובר בחבורה, ששהתה בחוף הים, בבילוי הכרוך בו שתיית אלכוהול. הנסיבות של תחילת האירוע האלים מצביעות על המקרה.

 

בעניין מתחם העונש ההולם. מקרה זה יש בו אלימות, הבאה לידי ביטוי במשיכת המתלוננת מן הרכב, זריקתה על הרצפה, על מנת לגרום לה לקום משכיבתה עליו, ובבעיטות בחלק גופה העליון. האם לנוכח אלה, מתחם העונש ההולם תחילתו הוא ממאסר בפועל ואין בו מתחם שתחילתו ממאסר על תנאי? שאלה שאינה פשוטה, משום שאין בקביעת המתחם נטילה בחשבון נסיבותיו האישיות של הנאשם לרבות ובמיוחד העדר עבר פלילי . אם נלך אחר הוראות תיקון 113 לחוק העונשין שבקביעת המתחם אין לקיחה בחשבון של נסיבות אישיות של הנאשם, יש וזו תהיה התוצאה. אלא שתיקון 113 לחוק העונשין, בעייתי הוא ורבות נכתב אודותיו, המקרה שלפנינו מדגים זאת לדעתי. רבים המקרים בהם למרות חומרת המעשים, המחייבים מתחם עונש חמור, הרי שיש ואם היה מקום על פי התיקון, לקביעת מתחם בשיקלול נסיבות אישיות, ממילא היה מתחם העונש שונה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ