אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 31684-05-12 מדינת ישראל נ' טל ואח'

ת"פ 31684-05-12 מדינת ישראל נ' טל ואח'

תאריך פרסום : 29/07/2015 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
31684-05-12
19/07/2015
בפני השופט:
איתן קורנהאוזר

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
נאשמים:
1. עומר טל
2. אלמוג עבדי

גזר דין


רקע 

1. הנאשם 1 (להלן : "הנאשם") הורשע , לאחר ניהול הוכחות, בעבירות הבאות: נסיון תקיפה, לפי סעיף 379 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "החוק") בצירוף סעיף 25 לחוק; חבלה במזיד לרכב, לפי סעיף 413ה לחוק; התנהגות פסולה במקום ציבורי, לפי סעיף 216(א) לחוק; תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 274(1) לחוק.

עובדות האירוע בגינו הורשע הנאשם, פורטו בהרחבה בהכרעת הדין. בקליפת אגוז אציין, כי הנאשם השתולל, תוך התנהגות פסולה במקום ציבורי, במאפיית "נחמה" בירושלים: בעט בעגלות לחם והפכן על המדרכה, צעק, קפץ על מכונית שחנתה בסמיכות וניפץ את שמשתה הקדמית באמצעות רגליו. שני עוברי אורח, ליוו את הנאשם לדירה סמוכה (להלן: "הדירה"), ובנסיבות אלה נוצרה במקום התקהלות. הנאשם קפץ מחלון הדירה פעמיים, תוך שהוא מנסה לתקוף חלק מהמתקהלים, ולא חדל מלהשתולל, תוך ניפוץ בקבוקי זכוכית ומרדף אחר אנשים. בהמשך, שהה הנאשם יחד עם נאשם 2 בדירה. בעקבות אירועים אלה הגיעו לדירה שוטרים, אשר נענו תחילה בקללות, כשביקשו להיכנס פנימה. משפתח נאשם 2 קלות את הדלת, דחפו אותה השוטרים ונכנסו לדירה. הנאשמים נעלו את הדלת והשליכו את המפתח. בשלב זה נעמד הנאשם על אדן חלון, ואחד השוטרים משכו פנימה והושיבו על מיטה, בניסיון להרגיעו. בעקבות כך, הנאשם ונאשם 2 החלו לתקוף את השוטרים שהיו בדירה, תוך שהנאשם דחף "בעדינות" את מתנדב המשטרה, ועת מעצרו של נאשם 2 – תקף בבעיטות ובאגרופים את השוטר מ'.

הנאשם זוכה ממספר עבירות שיוחסו לו בכתב האישום המקורי, וכן מהאירוע המתייחס לנסיעה בניידת.

2. טרם נשמעו הטיעונים לעונש התקבלו תסקירים בעניינו של הנאשם. הנאשם בן 26, לומד כיום בישיבה, בה אף עובד בעבודות שיפוץ וניקיון. הנאשם בן להורים שהתגרשו בילדותו, התדרדר מגיל לשימוש בסמים החל מגיל 14, הסתבך בעבירות שונות בגינן ריצה מאסר. נסיונות טיפוליים בעבר, דרך שרות המבחן, לא צלחו. הנאשם קיבל אחריות על חלקו הראשון של האירוע , וציין כי נהג כך תחת השפעת אלכוהול. בשנת 2012, בעקבות מעצרו, השלים הנאשם 7 חודשי טיפול באלכוהול בקהילה הטיפולית רטורנו, בסיומם סירב להשתלב בהוסטל. עם ניהול ההליך הפלילי, שולב הנאשם בטיפול מוצלח בעמותת "אפשר", תוך שיתוף פעולה מלא עם הטיפול, ובהמשך אף במסגרת קבוצת A.A, וכן בטיפול נוירולוגי בבעית הפרעת קשב וריכוז ממנה סובל החל מילדותו. שירות המבחן התרשם כי הנאשם מצוי בעיצומו של תהליך משמעותי, הכולל אירוסין ושינוי חיובי בחייו, תהליך בו הוא משקיע את מרבית מרצו וכוחותיו, ומפגין מחויבות. שירות המבחן סבר כי הטלת עונש של מאסר ולו בעבודות שירות, יפגע בהליך השיקומי, שכן הנאשם הודיע כי לא יוכל להמשיך ללמוד ולעבוד בישיבה. לפיכך, המליץ על הטלת צו של"צ בהיקף של 200 שעות, וכן צו מבחן למשך שנה.

טיעוני הצדדים

3. המאשימה הפנתה לנסיבות ביצוע העבירות בהן הורשע הנאשם, לערכים המוגנים שנפגעו, בכלל זה הפגיעה בשוטרים כאוכפי החוק, נסיון תקיפת המתקהלים, ההשתוללות והנזק שנגרמו כתוצאה ממעשי הנאשם. המאשימה טענה כי מדובר בשרשרת אירועים, בהם בחר הנאשם להתנהג באופן חמור, תוך שגרם לאחד השוטרים חבלה לרגלו, אשר גובסה. לפיכך, עתרה המאשימה לקבוע מתחם ענישה הנע בין 5 ל-14 חודשי מאסר בפועל, ובנסיבותיו של נאשם זה –להטיל עונש באמצע המתחם, לצד מאסר מותנה וקנס.

4. הסנגור טען כי הנאשם ביצע את מעשיו על רקע של שתיית אלכוהול, ומיקד את טיעוניו בנסיבותיו האישיות של הנאשם, המצדיקות התחשבות בנאשם: הנאשם עבר ילדות קשה, סובל מבעיות שונות, אך מאז תחילת ניהול הליך זה החל בהליך שיקומי מוצלח, ואף עומד להינשא. מאז שנת 2012, לא נרשמו לחובת הנאשם הסתבכויות נוספות. נוכח כל האמור, עתר הסנגור לאמץ את המלצת שירות המבחן, ולחילופין - שהמאסר אשר יוטל על הנאשם ירוצה בעבודות שירות. הסנגור הגיש לבית המשפט, מכתב אודות הנאשם, מהקהילה הטיפולית "רטורנו".

הנאשם ציין כי הוא מצוי בתהליך שיקומי מזה 3 שנים, וכי התהליך טוב עבורו.

מתחם הענישה

5. אדם התוקף אחר, פוגע בזכות הפרט לביטחון אישי ולשלמות הגוף. הפגיעה קשה אף יותר, כאשר מבוצעת כלפי עובר אורח תמים, ללא כל רקע או קשר מוקדם.

מישנה חומרה יש לראות בפגיעה בשוטרים, אשר מעבר לפגיעה בהם כאדם, מדובר בפגיעה בשלטון החוק ובסדר הציבורי. המחוקק ראה חשיבות גדולה להגן על ערכים אלה, וקבע עונש מינימום של שלושה חודשי מאסר, בגין תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות.

בית המשפט העליון עמד על הצורך בענישה מחמירה כנגד מבצעי עבירה זו :

"חברה המכבדת את שלטון החוק ואת זכויותיו של הזולת לא תאפשר פגיעה בנציגי החוק, וכל פגיעה שכזו צריכה להתקל בקיר ברזל של אפס סובלנות על מנת לגדוע אלימות מסוג זה במהירות האפשרית"

(ע"פ 6642/09 מדינת ישראל נ' גביש (30.12.09 )).

6. בחינת הפסיקה הנוהגת בעבירות דומות, מלמדת על טווח ענישה רחב, המשתנה בהתאם לנסיבות ביצוע העבירה וכן לנסיבותיו האישות של מבצעה. אדגיש כי הפסיקה הנוהגת מהווה אך את אחד השיקולים במסגרת קביעת מתחם הענישה (ע"פ 4815/13 מדינת ישראל נ' אלעוקבי (1.1.14)).

עיון בנסיבות ביצוע העבירה במקרה הנידון, מעלה כי הנאשם, בהיותו נתון להשפעת אלכוהול, השתולל בפרהסיה בשעת לילה מאוחרת, הסב נזק לשמשת מכונית שנקרתה בדרכו, וניסה לתקוף עוברי אורח. לאחר שהוכנס על ידי חברו לדירה, המשיך הנאשם להפגין אלימות כנגד מי שנקרה בדרכו, ומשהגיעו שוטרים לדירה בה שהה – נקט באלימות כלפיהם, כמפורט לעיל. בהתאם לעובדות בהן הורשעו הנאשמים, האלימות בה נקטו כנגד השוטרים נמצאת באותו רף של חומרה, זאת בהתחשב בכך שהנאשם זוכה מתקיפת השוטר בן שושן בניידת (אירוע לגביו טענה המאשימה לגבי חבלה לרגלו של השוטר בן שושן, בטיעוניה לעונש). אין המדובר באירוע מתוכנן או מתוחכם, אלא כזה שהתפתח כתוצאה מהשפעת אלכוהול על הנאשם.

כיוון שמדובר בעבירות אשר בוצעו באותו רצף פעולות עברייני, מצאתי לקבוע מתחם ענישה אחד לכל האירוע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ