אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 30932-05-15 ואח' מדינת ישראל נ' מריסאת(עציר) ואח'

ת"פ 30932-05-15 ואח' מדינת ישראל נ' מריסאת(עציר) ואח'

תאריך פרסום : 13/10/2016 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי נצרת
30932-05-15,60665-06-15,39880-05-15
05/10/2016
בפני השופט:
ערפאת טאהא

- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
הנאשמים:
1. עאדל בן מחמוד מריסאת – נשפט
2. דן בן אהרון שפריר
3. עאדל בן דיאב פלאח
4. אחמד בן עלי סעידה
5. פול בן נימר מרשי
6. עסאם בן אמין חרבג'י - נשפט
7. גאזי חדר אראז בן מוחמד מזאריב נשפט
8. ג'סאן בן עזאר ערטול
9. ענאן בן חאלד עטיה - נשפט
10. אמיר בן מוחמד אל-הייב
11. נסים בן עאדל פלאח
12. טארק בן עלי מוחמדה חביבאללה- נשפט

החלטה
 

 

בפניי בקשה לתיקון כתב האישום.

 

1.נגד הנאשמים הוגש כתב אישום המכיל מספר רב של אישומים, שעניינם זיוף מסמכים לצורך השתלטות במרמה על קרקעות ונישול בעליהן החוקיים. בהתאם לנטען בכתב האישום, הנאשמים בכל אחד ואחד מהאישומים השונים זייפו בעצמם או באמצעות אחרים מסמכים וייפויי כוח נוטריוניים שלפיהם, לכאורה, מכרו הבעלים החוקיים של הקרקעות בשנות החמישים של המאה הקודמת את זכויותיהם בקרקעות לאחרים, והאחרים מכרו לכאורה את זכויותיהם בחלקות לנאשמים או לאנשים שהיו מקורבים לנאשמים. בהמשך פעלו המשיבים מול לשכת רישום המקרקעין ומול לשכת מיסוי מקרקעין לשם העברת הזכויות במקרקעין מבעליהם החוקיים, הגישו הצהרות שומות עצמיות בגין אותן עסקאות וכן הגישו בקשות לרישום הערות אזהרה או בקשות להעברת הזכויות באותם מקרקעין, וזאת בהתבסס על אותם ייפויי כוח נוטריוניים מזויפים. בחלק מהמקרים אף הוגשו על ידי המשיבים או על ידי מי מהם תביעות לבתי המשפט לצורך קבלת פסק דין המצהיר על זכויותיהם במקרקעין מכוח אותם ייפויי כוח.

 

 

 

על סמך המתואר לעיל, הגישה המאשימה נגד המשיבים כתב אישום המייחס לנאשמים העבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, שיבוש הליכי משפט, מסירת הצהרה לא נכונה ביודעין בניגוד לחוק מיסוי מקרקעין, ומסירת ידיעה לא נכונה במטרה להשתמט מתשלום מס. יודגש, המאשימה לא ייחסה את כל העבירות שפירטתי לעיל לכל אחד ואחד מהנאשמים, והעבירות שיוחסו לכל אחד מהנאשמים הן בהתאם לחלק שיוחס לו באישומים הנוגעים אליו. מאחר שאין חשיבות לשאלה מה יוחס לכל אחד ואחד מהנאשמים, לא אפרט את האישומים השונים ואת העבירות שיוחסו לכל אחד ואחד מהנאשמים שכן די בתיאור הכללי שהובא לעיל כדי לתת רקע לבקשה לתיקון כתב האישום.

 

2.באישומים השונים התייחסה המאשימה לערך הקרקע שהנאשמים ביקשו, על פי הנטען בכתב האישום, לגזול מהבעלים החוקיים ופירטה את שוויה. כך למשל, באישום מס' 1 נטען, כי מדובר בקרקע בשטח של כ- 14 דונם ששוויה הוא כ- 2,394,000 ₪, באישום מס' 2 נטען כי כי מדובר בקרקע בשטח של כ- 14 דונם ששוויה מוערך בכ- 877,000 ₪, באישום מס' 3 נטען כי מדובר בקרקע בשטח של כ- 6 דונם ששוויה מוערך בכ- 5,113,000 ₪, באישום מס' 4 נטען כי מדובר בקרקע בשטח של כ – 5 דונם ששוויה מוערך בערך רב וכך הלאה לגבי כל אחד ואחד מהאישומים השונים.

 

3.בבקשה לתיקון כתב האישום עתרה המדינה להתיר לה לתקן את כתב האישום בנוגע לשווי הקרקעות שכן לטענתה בעקבות השלמת חקירה שבוצעה על ידה לאחר הגשת כתב האישום הוכנה חוות דעת של שמאי מקרקעין שממנה עלה הצורך בתיקון עובדות כתב האישום על ידי ציון שווי הקרקעות באופן מדויק. עוד עתרה המבקשת להתיר לה לתקן את כתב האישום לצורך צירוף השמאי כעד תביעה מטעמה לצורך הגשת חוות דעתו באשר לשווי הקרקעות. לטענתה, הצורך בהגשת חוות דעת שמאי נוצר בעקבות טענת ב"כ הנאשמים במהלך שמיעת הראיות, לפיה יש להוכיח את שווי הקרקעות באמצעות חוות דעת שמאי. בנוסף עתרה המבקשת להתיר לה לתקן טעויות סופר שנפלו בכתב האישום וכן עתרה לתיקון כתב האישום לצורך הוספת עדי תביעה ששמותיהם נשמטו מכתב האישום בעת הכנתו. במהלך הדיון שהתנהל בפניי היום צמצמה המבקשת את בקשתה בסעיף 3 ג לבקשה, שלפיו נדרשה הוספת 3 עדי תביעה, וציינה כי היא מסתפקת בהוספת עד התביעה ג'לאל שלבי.

 

המבקשת טענה, כי כל התיקונים המבוקשים הינם חיוניים על מנת שהתמונה בכללותה תהיה מונחת בפני בית המשפט טרם הכרעת הדין. היא הוסיפה, כי בהתחשב בשלב שבו מוגשת הבקשה, כאשר המבקשת טרם סיימה את הבאת העדים מטעמה וחומרי החקירה מצויים בידי ההגנה כבר מתחילת ההליך, לא ייגרם לנאשמים עיוות דין כלשהו מקבלת הבקשה והגנתם כלל לא תיפגע.

 

4.הנאשמים לא התנגדו לבקשה לתיקון טעויות הסופר שנפלו בכתב האישום וכן לא התנגדו לתיקון כתב האישום וצירוף עדי תביעה נוספים. הנאשמים התנגדו לבקשה לתיקון כתב האישום בכל הנוגע לתיקון עובדות כתב האישום בנוגע לשווי הקרקעות ולצירוף חוות דעת השמאי. הם טענו, כי בתיק זה התקיימו עד היום כארבעים ישיבות הוכחות במהלכן העידו מספר רב של עדי תביעה, כך שללא ספק תיקון כתב האישום בשלב זה של הדיון עלול לפגוע בהגנתם ובקו ההגנה שננקט על ידם עד היום. לטענתם, כבר במהלך חקירת עדי התביעה בישיבת יום 27.12.2015 הם התנגדו להוכחת שווי הקרקעות שלא באמצעות עד מומחה ואף על פי כן, הבקשה לתיקון כתב האישום לצורך צירוף חוות דעת מומחה הוגשה רק בחודש 8/2016, כשמונה חודשים לאחר אותה ישיבה, מבלי שניתן הסבר מניח את הדעת למחדל זה. הם טענו עוד, כי הצורך בהגשת חוות דעת היה צריך להיות ידוע לב"כ המבקשת בטרם הוגש כתב האישום ועל כן, היה עליהם לדאוג להכנת חוות דעת בטרם הגשת כתב האישום. לטענתם, הגשת הבקשה לתיקון כתב האישום בנוגע לשווי הקרקעות וצירוף חוות דעת שמא מהווה מקצה שיפורים לאחר שהוברר לב"כ המבקשת, נוכח טענות הסניגורים, כי לא ניתן להסתפק בעדים שאינם מומחים לצורך הוכחת שווי הקרקעות.

 

ב"כ הנאשם מס' 5 הוסיף וטען, כי פקיד לשכת מיסוי המקרקעין כבר העיד בכל הנוגע לשווי הקרקע ונחקר בחקירה נגדית על ידי הסניגורים. לטענתו, אילו חוות הדעת של המומחה שהמבקשת עותרת להגיש הייתה בידיו בעת חקירת אותו עד, ייתכן כי אופי החקירה והשאלות שהפנה לאותו עד היו שונים ואף ייתכן כי כל קו החקירה בנוגע לשווי הקרקע היה משתנה.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ