אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 26123-07-14 מדינת ישראל נ' מגן ואח'

ת"פ 26123-07-14 מדינת ישראל נ' מגן ואח'

תאריך פרסום : 24/06/2015 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
26123-07-14
15/06/2015
בפני השופט:
דוד רוזן

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
נאשמים:
1. מנחם מגן
2. ***יהלומי נאמנים בע"מ

גזר דין
 

 

 

 • פתח דבר:

  נאשם 1 (להלן: הנאשם) הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בעבירות הבאות: ריבוי עבירות של עשיית פעולה ברכוש אסור במטרה להסתיר את מקורו ואת זהות בעלי הזכויות בו, עבירה לפי סע' 3(א) לחוק איסור הלבנת הון, תש"ס-2000 (להלן: חוק איסור הלבנת הון); ריבוי עבירות של עשיית פעולה ברכוש במטרה שלא יהיה דיווח או כדי לגרום לדיווח בלתי נכון, עבירה לפי סע' 3(ב) לחוק איסור הלבנת הון; עיסוק במתן שירותי מטבע בלא רישום במרשם, עבירה לפי סע' 11יב(א)(1) לחוק איסור הלבנת הון; 8 עבירות של שימוש במרמה, עורמה ותחבולה במזיד ובכוונה להתחמק ממס, עבירה לפי סע' 220(5) לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), תשכ"א-1961 (להלן: פקודת מס הכנסה); 8 עבירות של הכנה או קיום פנקסי חשבונות כוזבים במזיד ובכוונה להתחמק ממס, עבירה לפי סע' 220(4) לפקודת מס הכנסה; 5 עבירות של השמטת הכנסה מדוח במזיד ובכוונה להתחמק ממס, עבירה לפי סע' 220(1) לפקודת מס הכנסה; ריבוי עבירות של שימוש במרמה, עורמה ותחבולה במזיד ובכוונה לעזור לאחר להתחמק ממס, עבירה לפי סע' 220(5) לפקודת מס הכנסה; ריבוי עבירות של הכנה או קיום פנקסי חשבונות כוזבים במזיד ובכוונה לעזור לאחר להתחמק ממס, עבירה לפי סע' 220(4) לפקודת מס הכנסה; 84 עבירות של שימוש בכל מרמה או תחבולה במטרה להתחמק או להשתמט מתשלום מס בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סע' 117(ב)(8) יחד עם סע' 117(ב2)(3) לחוק מס ערך מוסף, תשל"ו-1975 (להלן: חוק המע"מ); ריבוי עבירות של השמדת ראיה, עבירה לפי סע' 242 לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: החוק); שיבוש מהלכי משפט, עבירה לפי סע' 244 לחוק.

  נאשמת 2 הורשעה על פי הודאתה בעבירות הבאות: שימוש במרמה, עורמה ותחבולה במזיד ובכוונה להתחמק ממס, עבירה לפי סע' 220(5) לפקודת מס הכנסה; הכנה או קיום פנקסי חשבונות כוזבים במזיד ובכוונה להתחמק ממס, עבירה לפי סע' 220(4) לפקודת מס הכנסה; ריבוי עבירות של שימוש במרמה, עורמה ותחבולה במזיד ובכוונה לעזור לאחר להתחמק ממס, עבירה לפי סע' 220(5) לפקודת מס הכנסה; ריבוי עבירות של הכנה או קיום פנקסי חשבונות כוזבים במזיד ובכוונה לעזור לאחר להתחמק ממס, עבירה לפי סע' 220(4) לפקודת מס הכנסה.

   

 • כתב האישום:

  על פי עובדות כתב האישום, החל מאמצע שנות ה-80 ועד לשנת 2011 עסקו הנאשם ודורון אלעד (שעומד לדין בכתב אישום נפרד), באמצעות נאשמת 2, במתן שירותי מטבע בלתי מורשים במתחם הבורסה ליהלומים ברמת גן (להלן: הבורסה), במסווה של עסק למסחר ביהלומים. עיקר לקוחותיו של הנאשם היו יהלומנים שפעלו בבורסה, אשר ניהלו עסקיהם בחשבונות חנ"י ("חשבון נקוב יהלומים" – חשבון בנק שמתנהל בדולרים, המשמש רק את העוסקים בסחר יהלומים – ד.ר.).

  בקליפת אגוז, בין השנים 2005-2011 (להלן: תקופת כתב האישום) הנאשם סיפק ללקוחותיו את שירותי המטבע הבאים: המרת מט"ח תמורת עמלה; העמדת נכסים פיננסיים בישראל או במדינה אחרת בעולם כנגד קבלת שיקים המשוכים על חשבונות חנ"י (להלן: שיקים חנ"י) ומזומן, תמורת עמלה; ניכיון שיקים חנ"י ופתקי קניית יהלומים תמורת עמלה. שירותים אלה סופקו כאשר הנאשם לא רשם את עסקו אצל רשם שירותי מטבע כנדרש, לא דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון על השירותים שסיפק, ולא קיים את הוראות חוק איסור הלבנת הון בדבר חובות זיהוי של מבקשי ומקבלי השירות. על מנת להסתיר את פעילותו הבלתי-חוקית ואת ההכנסות הנובעות ממנה, אחת לתקופה הנאשם השמיד או הסתיר את הרישומים המתעדים את פעילות העסק. כמו כן, הנאשם לא ניהל ספרי חשבונות כנדרש בחוק, ולא הנפיק חשבוניות או קבלות בגין תקבוליו מן העמלות שגבה.

  על פי כתב האישום, עיקר פעילותו של הנאשם התמקדה במה שכונה ע"י המאשימה "אופרציית שיקים חנ"י" – ניכיון והמרת שיקים חנ"י ופתקי קניית יהלומים למזומן. במסגרת זו הנאשם קיבל מלקוחותיו שיקים חנ"י ופתקי קנייה, וכנגדם העביר לאותם לקוחות את סכום השיק או הפתק במזומן, בצירוף חשבוניות מע"מ בסכומים האמורים שתיארו עסקאות יהלומים שבוצעו לכאורה בין מוציאי החשבוניות לבין נותני השיקים או הפתקים (להלן: חשבוניות הכוזבות). חשבוניות אלה "נמכרו" לנאשם ע"י יהלומנים שונים שפעלו בבורסה, בתמורה לאותם שיקים חנ"י או פתקי הקנייה שמסרו לקוחותיו, כשהעסקאות המגולמות בהן לא התקיימו במציאות. על מנת שהעסקאות המפורטות בחשבוניות הכוזבות תחזינה כאמיתיות, פעל הנאשם לכך שמוציאי החשבוניות ירשמו בהן מידע כוזב באשר לסוג היהלומים שנמכרו לכאורה, הקאראטורה שלהם וכיוצא באלה פרטים, אשר יתאימו לתחום עיסוקם הספציפי בענף היהלומים של מוציאי ומקבלי החשבוניות. חלק מהחשבוניות הכוזבות שנמסרו לנותני השיקים הוצא ע"י נאשמת 2, באמצעותה פעל הנאשם.

  בעבור ניכיון שיקים חנ"י או פתקי הקנייה ואספקת החשבוניות הכוזבות, גבה הנאשם מלקוחותיו עמלה בגובה 2.25%, וכן עמלת המרה בגובה 0.5%. מתוך סכומים אלה, מוציאי החשבוניות הכוזבות קיבלו עמלה בגובה של 2% מסכום כל שיק או פתק קנייה. לפיכך, מפעולות הניכיון המתוארות צמחה לנאשם הכנסה בשיעור כולל של 0.75% מסכום השיקים או הפתקים שניכה. הכנסה זאת לא דווחה כדין לרשויות המס. כמו כן, הנאשם כלל חשבוניות כוזבות בספריה של נאשמת 2, ובכך הקטין במרמה את הכנסתה החייבת.

  היקף שירותי המטבע החייבים בדיווח שנתן עסקו של הנאשם בתקופת כתב האישום מסתכם לסכום שנע בין 328,280,000 דולר לבין 335,560,000 דולר.

  בשנת 2009 העמיד הנאשם נכסים בישראל בסך כולל של 488,000 דולר, כנגד כספים שמקורם בהימורים בלתי חוקיים.

  בתקופת כתב האישום הנאשם מסר ללקוחותיו חשבוניות כוזבות בסכום כולל של לא פחות מ-318,500,000 דולר, מתוכם 834,785 דולר בחשבוניות של נאשמת 2.

  סך הכנסותיו הבלתי-מדווחות של הנאשם מעמלות שגבה בתקופת כתב האישום נע בין 2,843,750 דולר לבין 3,025,750 דולר. סך המע"מ הבלתי-מדווח בגין שירותי המטבע שסיפק הנאשם באותה תקופה נע בין 387,725 דולר לבין 412,827 דולר.

  סך החשבוניות הכוזבות שנכללו ע"י הנאשם בספריה של נאשמת 2 בתקופת כתב האישום עומד על 568,601 דולר.

   

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ