אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 26008-06-14 מדינת ישראל נ' קורד(אחר/נוסף) ואח'

ת"פ 26008-06-14 מדינת ישראל נ' קורד(אחר/נוסף) ואח'

תאריך פרסום : 29/11/2015 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
26008-06-14
16/11/2015
בפני השופט:
איתן קורנהאוזר

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
נאשמים:
1. סוהייב קורד
2. אחמד קורד

גזר דין

רקע

1. הנאשמים הודו והורשעו בכתב אישום מתוקן, בעבירה של פציעה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 335(א)(1)(2) לחוק העונשין התשל"ז-1977 (להלן: "החוק") בצירוף סעיף 334 לחוק.

בהתאם לאמור בכתב האישום המתוקן, ביום 9.6.14 בשעות הערב, בעת נהיגה ברכבו, פגש המתלונן באחותו של נאשם 2, מנאר, טען בפניה שראה אותה נוהגת בחוסר אחריות וצפצף לה. בהמשך, סיפר המתלונן על המקרה לאחיה של מנאר, עיסאם. כעבור כחצי שעה, התקשר עיסאם אל המתלונן, ביקש להפגש עימו, ואסף את המתלונן, ברכבו, אל בית משפחתו – משפחת קורד. עם הגיעם לבית, פתח הנאשם 2 את דלת המושב ליד הנהג, בו ישב המתלונן, ושאל האם קילל את מנאר. לאחר שהמתלונן השיב בשלילה, היכה הנאשם 2 מכת אגרוף מאחורי אוזנו הימנית של המתלונן. בשלב זה, הוצא המתלונן בכח מהרכב על ידי הנאשמים ואנשים נוספים שהיו במקום, ואלה החלו להכותו כל חלקי גופו. בנסיבות אלה, חתך הנאשם 1, באמצעות חפץ חד שמצא במקום, את המתלונן בידו השמאלית וגרם לו לפצע מדמם ופתוח אשר טופל בתפרים, ואילו הנאשם 2 תקף את הנאשם בגבו וגרם לו למספר חתכים בגב.

2. טרם הטיעונים לעונש הוגשו תסקירים בעניינם של הנאשמים.

אשר לנאשם 1, מדובר ברווק בן 22 העובד בהרכבת מוצרי אלומיניום. שירות המבחן התרשם כי לא קיימים אצל הנאשם 1 דפוסי אלימות מושרשים וכן הביע חרטה על מעשיו, ומאידך גיסא התקשה לראות את הפסול במעשיו ולחשוב על אלטרנטיבות להתנהגותו, אשר נבעה לדבריו מהצורך לשמור על כבוד המשפחה. בנוסף, לא גילה הנאשם 1 אמפטיה כלפי המתלונן, ואף ציין כעס על כך שהתלונן המשטרה ולא ביקש סולחה. הצעת שרות המבחן לשילוב הנאשם בהליך טיפולי, נדחתה על ידו. בהתחשב בכך שהיה עצור משך 40 ימים וכן העדר עבר פלילי, המליץ שרות המבחן להטיל עליו עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות.

הנאשם 2 בן 25 נשוי ומצפה לילד , עובד כמתקין פרקטים. שרות המבחן התרשם ממשפחה נורמטיבית בעלת חלוקת תפקידים מסורתית. הנאשם קיבל אחריות למעשיו, והסביר אותם על רקע של פגיעה בכבודו ובכבוד משפחתו, ערכים עליהם התחנך. הנאשם 2 עדיין חש בכעס כלפי המתלונן, ולא הביע אמפטיה כלפיו. לצד זאת, ציין שרות המבחן כי ההליך המשפטי ותוצאות מעשיו, מהווים גורמים ממתנים בהתנהלותו. נוכח כל האמור, המליץ שירות המבחן להטיל על נאשם 2 מאסר שירוצה בעבודות שירות.

טיעוני הצדדים

3. המאשימה ציינה לזכות הנאשמים את הודאתם והחיסכון בזמן שיפוטי. לעומת זאת, הדגישה את הנסיבות לחומרה, בהן פציעתו של המתלונן תוך תקיפתו בצוותא על ידי מספר אנשים, בהם הנאשמים, כולל באמצעות חפץ חד, אירוע שיכול היה להסתיים בתוצאות קשות. לגבי התסקירים שניתנו, טענה כי הנאשמים אינם חשים אמפטיה כלפי המתלונן, וכן חשים בכעס כלפיו. לאחר שהפנתה לפסיקה מתאימה, טענה המאשימה כי מתחם הענישה נע בין 12 ל-30 חודשי מאסר, ובעניינם של הנאשמים יש להטיל מאסר למשך 12 חודשים, זאת כעמדת המאשימה בהתאם להסדר אליו הגיעו הצדדים.

4. בא כוח נאשם 1, הדגיש את נסיבות הדקירה, כדקירה ספונטנית ובלתי מתוכננת, באיבר שאינו מסכן חיים, אירוע אליו נגרר הנאשם. מדובר בנאשם שזו הסתבכותו הראשונה עם החוק, קיבל אחריות למעשיו, היה עצור משך תקופה לאחריה הקפיד על תנאי שחרורו, ושב למעגל העבודה. נסיון לערוך סולחה בין הצדדים לא צלח כיוון שהמתלונן ביקש פיצוי כספי גבוה. עוד טען בא כוח הנאשם, כי יש להתחשב בגילו הצעיר של הנאשם. לאחר שהיפנה לפסיקה, טען כי מתחם הענישה נע בין הטלת מאסר מותנה לצד של"צ ועד מאסר שירוצה בעבודות שירות.

5. בא כוח הנאשם 2, כפר בטיעון המאשימה כי הנאשם 2 לא קיבל אחריות על האירוע, ואך טבעי כי ימשך לכעוס על המתלונן בשל מעשיו שלו, וכן בשל סרבנותו לישר את ההדורים. במהלך האירוע, הנאשם לא דקר את המתלונן, ואחריותו נובעת מהתקיפה בצוותא. בנוסף, היפנה לנסיבותיו האישיות, כאשר עומד להפוך לאב, ללא כל עבר פלילי, ועובד בעבודה מסודרת. לפיכך, עתר לאמץ את מתחם הענישה לו עתר בא כוח הנאשם 1.

6. הנאשמים טענו כי טעו במעשה שעשו, וכי בגלל סכום הכסף הגבוה שדרש המתלונן כפיצוי – לא יצאה לפועל סולחה בין הצדדים.

מתחם הענישה

7. פגיעה בגופו של הזולת, איננה אך פגיעה בשלומו הפיזי של קורבן העבירה, אלא פוגעת בביטחונו האישי ואף צולקת את נפשו. מידת הפגיעה נובעת מנסיבות ביצוע העבירה, כאשר תקיפה בצוותא מהווה משנה חומרה, וכך אף פציעה באמצעות נשק קר. בנסיבות המקרה הנדון, המתלונן הובל אל מקום בו שהו הנאשמים וכן אחרים נוספים. הנאשם 2 פתח את דלת הרכב, הלם במכת אגרוף מאחורי אוזנו של המתלונן, ובכך נתן את האות להוצאת המתלונן בכוח מהרכב, ותקיפתו על ידי הנאשמים וכן אנשים נוספים במכות לכל חלקי גופו. הנאשמים לא הסתפקו בכך: הנאשם 1 אחז בחפץ חד שמצא במקום, וחתך באמצעותו את ידו של המתלונן, באופן שהצריך את תפירת המקום, ואילו הנאשם 2 היכה את המתלונן בגבו בעוצמה שהביאה לידי חתכים. אין המדובר באירוע אקראי, אלא הנאשם 2 ברר תחילה עם המתלונן האם קילל את בת משפחתו, ולאחר שנענה בשלילה – החלה מסכת האלימות כנגדו. מדובר באלימות חמורה, על רקע ענין של מה בכך. אמנם הפגיעה שנגרמה למתלונן אינה חמורה, אולם נסיבות האירוע מתאפיינות בחומרה של חבירת מספר תוקפים בצוותא, כנגד מתלונן אשר הובל למקום על ידי בן משפחה אחר, ותקיפתו בכל חלקי גופו, תוך שימוש אף בחפץ חד. מדובר באירוע המהווה חלק מתופעת אלימות נרחבת, המחייבת נקיטת ענישה ממשית:

"לא רק עניינו של המשיב עומד בפני בית המשפט, אלא גם עניינו של הקורבן ועניינו של הצבור כי מערכת אכיפת החוק תנקוט בצעדים ממשיים למיגור תופעת האלימות, עמה אין חברה מתוקנת יכולה להשלים".

(ע"פ 1463/09 מדינת ישראל נ' פלוני (15.6.09) פסקה 3 בפסק דינו של כב' השופט אדמונד לוי).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ