אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 25832-11-13 מדינת ישראל נ' ברוך

ת"פ 25832-11-13 מדינת ישראל נ' ברוך

תאריך פרסום : 18/02/2016 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
25832-11-13
02/12/2015
בפני השופט:
שמואל מלמד

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
נאשם:
חיים ברוך
גזר דין

כתב האישום וההסדר

ביום 11.09.14 הגיעו הצדדים להסדר טיעון לפיו הנאשם הודה והורשע בכתב האישום, ונשלח לקבלת תסקיר. עמדת המאשימה להפעלת המאסרים המותנים ולאחר קבלת התסקיר הצדדים יבאו בדברים. לעניין החזקת הסם התביעה תעתור למאסר מותנה ופסילה על תנאי.

על סמך הודאתו הורשע הנאשם בעובדות המיוחסות לו בכתב האישום, בעבירה של תקיפת בת זוג בניגוד להוראות הסעיף 382(ב)לחוק העונשין, תשל"ז-1977; החזקת סם לצריכה עצמית בניגוד להוראת סעיף 7(א)+ (ג), סיפא, לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש), תשל"ג-1973.

על פי עובדות כתב האישום בתאריך 21.06.13 לאחר ששתה הנאשם אלכוהול, תקף את המתלוננת בכך שאחז בה בחוזקה וכרך ידיו סביב גופה, בניסיון לקחת ממנה בכוח את מפתחות רכבה, זאת על רקע וויכוח בין השניים. בהמשך למתואר לעיל, החזיק הנאשם ברכב, בתוך תיק מאחורי המושב הקדמי ימני, בסם מסוכן מסוג חשיש במשקל של 2.01 גרס נטו, לצריכתו העצמית. באותן הנסיבות, הנאשם החזיק בתא המטען ברכב בבקבוק וודקה.

תסקיר שירות המבחן

הנאשם נשלח לקבלת תסקיר שירות מבחן לפיו, הנאשם בן 39, שוחרר מהצבא כעבור שנה ושבעה חודשים עקב אי התאמה. לאחר שחרורו העמיק את צריכת האלכוהול שהחל בגיל 15 ואף החל להשתמש קנאביס. לדבריו, למרות שניהל אורח הנאשם התמכרותי לאורך השנים, הוא שמר על תפקוד תעסוקתי תקין יחסית. בשנת 2011 לאחר שערך הנאשם גמילה פיזית מאלכוהול, השתלב בטיפול פרטני וזוגי במסגרת עמותת "אפשר". אשר הסתיים בעקבות מעורבותו בעבירות נשוא הדיון.

באשר לעבירות נשוא הדיון, הנאשם לוקח אחריות על ביצוען. בהתייחסותו לרקע לביצוע העבירות מוסר כי לאחר תקופה בת כשנתיים במהלכה שמר על ניקיון מסמים ואלכוהול והיה בטיפול אישי וזוגי בעמותת "אפשר" מעד בשימוש באלכוהול וסמים ובמצב בו היה נתון בשכרות. ביצע את העבירות נשוא הדיון. הנאשם הסביר כי על רקע קשיים משפחתיים אישיים חזר לשימוש באלכוהול ובסם מסוג חשיש. על רקע וויכוח שפרץ בינו לבין בת זוגו, אשר ביקשה להציב גבול להתנהגותו, הוא התפרץ כלפיה באלימות. הנאשם ביטא צער וחרטה על הפגיעה בבת זוגו. בעקבות ההליכים המשטרתיים הוא הורחק מהבית, מה שגרם לזעזוע עבורו. מאז הפסיק לשתות אלכוהול וחזר להשקיע את כוחותיו בשיקום אורח חייו. מוסר כי הוא משתתף כל התקופה בקבוצות לעזרה עצמית (A.A אלכוהוליסטים אנונימיים). בשיחה עם בת הזוג המתלוננת בשירות המבחן, תארה בדומה לנאשם את התהליך המשמעותי שהם עברו ביחד מתחילת הקשר הזוגי, כשכל אחד מהם עבר בטיפול פרטני ובזוגי על הקשיים הייחודיים שלו, זאת לצורך קידום הקשר הזוגי והמשפחתי. היא תארה את תהליך הגמילה המשמעותי שהנאשם עבר מאז נולדה בתם, את המאמצים שהשקיע בשיקום אורח חייו לאחר שהיה מכור כרוני לאלכוהול והתייחסה לעבירות שביצע כמשבר ביחסיהם, שנבע ממעידתו של הנאשם לשימוש באלכוהול באותה עת. הנאשם התבקש לבצע בדיקות שתן בשירות. לראשונה לא ניגש, לדבריו מסיבות טכניות והשנייה, נמצאה נקייה משרידי סמים. יחד עם זאת, הנאשם תאר בפנינו שימוש ספורדי בסם מסוג קנאביס, כשלא ברור בשלב זה מוקד בעיית ההתמכרות במצבו אלכוהול ו/או סמים. נוכח העובדה כי הנאשם טרם השתלב בטיפול שלהערכת שירות המבחן תואם את מצבו וצרכיו, השירות המליץ על דחיית הדיון לתקופה בת 3 חודשים.

תסקיר שני, בראשית תקופת הדחייה, הנאשם פגש במנהלת היחידה להתמכרויות בבני-ברק, ברם בשל עמדתו כי אינו סובל מבעיית התמכרות לסמים והרצון לשוב לעמותת "אפש"ר", במסגרתה טופל בשנת 2012, מנהלת היחידה לא קיבלה את הנאשם לטיפולה והפנתה אותו לטיפול בבעיית התמכרותו באפש"ר. דווח לשירות המבחן מגורמים מטפלים בעמותה, כי פנה הנאשם לעמותה, אולם בשל קשייו להתחייב לפגישות, החל בתהליך אבחון רק לאחרונה. בעיתוי הנוכחי, הנאשם ביטא רצון לטיפול ואף הגיע לשיחה בהתאם. במהלך תקופת הדחייה הנאשם התקשה למסור בדיקות שתן בזמנים שנקבעו לכך, תיאר קושי זה לאור עבודתו האינטנסיבית, כנהג חלוקה. הנאשם שלל כל שימוש בסם בתקופה הנוכחית, ברם מבדיקת שתן שמסר ביום 27.05.15 נמצאה עם שרידי סם מסוג קנאביס. לאור האמור, שירות המבחן העריך, שהנאשם נזקק לטיפול בתחום ההתמכרויות, לצורך העלאת מודעות לבעייתיות במצבו וקבלת טיפול בהתאם. שירות המבחן המליץ על דחיית הדיון לתקופה של 3 חודשים לצורך בדיקת יכולת הנאשם להיעזר בטיפול לצרכיו ומצבו.

תסקיר שלישי, מאינפורמציה שהתקבלה מהעובדת הסוציאלית המטפלת בנאשם בעמותת "אפשר", עולה כי במהלך תקופת הדחייה, הנאשם הגיע לשיחות עמה בדרך כלל באופן קבוע. בשיחות ביטא הנאשם קושי נוכח התערבות הממסד בעניינו והצורך בטיפול. יחד עם זאת, הנאשם משתף בפתיחות במצבו ובקשייו. הנאשם שומר על עמדתו כי כיום לתפיסתו, שולט בהתמכרותו לאלכוהול. הנאשם מפצל בין בעיית התמכרותו לאלכוהול לבין בעיית המשך שימושו בסם מסוג קנאביס לעיתים רחוקות ומוכן לטפל רק בהתמכרותו לאלכוהול, כאשר כאמור לא רואה כל בעיתיות אחרת במצבו. ממסקנות וועדת האבחון שנערכה בעניינו בעמותה ביום 06.09.15, עולה כי הנאשם סובל מתלות חמורה באלכוהול המבטאת בסבילות, הגברת כמויות, תדירות השתייה, תסמונת הגמילה ופגיעה ביחסיו עם הסביבה. לאור כל האמור, הוצע לנאשם טיפול מעקבי למספר חודשים עד לסיום התהליך במרכז. כמו כן הודגשה בפניו החשיבות כי יחזור להשתתף בקבוצה לעזרה עצמית A.A. עוד צוין בתסקיר כי במהלך התקופה הנוכחית, הנאשם התקשה לעמוד בדרישות שירות המבחן ולמרות שהתבקש לכך שוב ושוב, מסר שתי בדיקות שתן בלבד, אשר נמצאו נקיות משרדי סמים. בשיחות מול השירות הדגיש הנאשם את העומס האינטנסיביות בעבודתו הנוכחית, בייחוד בתקופת החגים וביטא סיפוק ממצבו הנוכחי. בשיחה עדכנית שקיים השירות עם המתלוננת, תיארה בפני השירות יציבות בתפקודו של הנאשם ואף קידום בעבודתו. מסרה כי הנאשם שומר על ניקיונו מאלכוהול ונמנע משימוש בסמים וביטאה סיפוק ממצבם הנוכחי. המתלוננת שבה והדגישה את המשמעות של הנאשם כהורה לבתם הסובלת מקשיים רגשיים ואת היותו המפרנס היחידי וביקשה כי הענישה בהליך זה לא תפר את האיזון ביניהם כיום.

במצב הדברים המתואר ונוכח השינוי המשמעותי שהנאשם ערך בשנתיים האחרונות, מעריך השירות כי הפעלת המע"ת וריצוי עונש של מאסר בפועל ואף בדרך של עבודות שירות, עלולה להביא לנסיגה ואף להתמוטטות ההליך השיקומי בו הוא מצוי ולהפר את האיזון אליו הגיע עם משפחתו. לאור האמור, שקל השירות להמליץ על ענישה שיקומית בדרך של צו של"צ, בנוסף להעמדתו בצו מבחן בתנאי של המשך טיפול בעמותת "אפשר", אולם הנאשם שלל את יכולתו לעמוד בביצוע עבודות של"צ ולהמשיך בטיפול במסגרת העמותה. על כן, לא היה בידי שירות המבחן לבוא בהמלצה באשר להארכת המע"ת במקרה זה.

טענות הצדדים לעונש

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ