אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 25340-06-16 מדינת ישראל נ' שווכי(עציר)

ת"פ 25340-06-16 מדינת ישראל נ' שווכי(עציר)

תאריך פרסום : 21/04/2017 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
25340-06-16
18/04/2017
בפני השופטת:
חגית מאק-קלמנוביץ

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי)
נאשם:
בלאל שווכי (עציר)
עו"ד ווסים דראושה
גזר דין

העובדות וטענות הצדדים

1.הנאשם, יליד 1992, הודה והורשע בשתי עבירות של שוד לפי סעיף 402(א) לחוק העונשין תשל"ז-1977. הצדדים הגיעו להסדר טיעון שכלל תיקון כתב האישום והסכמה להפנות את הנאשם לקבלת תסקיר של שירות המבחן, ללא הסכמה לעונש.

כתב האישום המתוקן בו הודה הנאשם כולל שני אירועי שוד נפרדים, אשר בוצעו במקומות ובמועדים סמוכים זה לזה בדפוס התנהגות דומה. האירוע נשוא האישום הראשון התרחש ביום 13.5.16 במדרגות שברחוב עין רוגל בירושלים. המתלוננת הלכה במקום כשהיא אוחזת בתיקה האישי. הנאשם אחז בכח בצד שמאל בגופה של המתלוננת, ומשך אותה בכח במורד גרם המדרגות תוך שהוא מצליח ליטול ממנה את תיקה, ונמלט מהמקום. כתוצאה מהמעשים נחבלה המתלוננת בידה, ברגלה ובפניה ונגרמו לה כאבים ודימום קל. בתיקה של המתלוננת היו בין היתר ארנק, מפתחות, פנקסי שיקים וכסף מזומן בסכום של 1,000 ₪. האירוע נשוא האישום השני התרחש ביום 2.6.16, כאשר המתלונן הלך בסמוך לביתו ברחוב עין רוגל ותיקו האישי על גבו. הנאשם הגיע אל המתלונן, סובב אותו, המתלונן נפל והנאשם נטל את תיקו. למתלונן נגרמה שריטה במרפקו. בתיק היו מסמכים, תמונות, כרטיסים, משקפיים וכסף בסכום של 300 ₪.

כאמור, הנאשם הודה בכתב האישום המתוקן והופנה לשירות המבחן.

2.התיק נקבע לטיעונים לעונש ביום 20.2.17, ושירות המבחן הגיש תסקיר מפורט בעניינו של הנאשם. ב"כ הנאשם ביקש נתונים נוספים בנוגע לאפשרויות טיפול בנאשם במסגרת שב"ס, והדיון נדחה על מנת לקבל נתונים אלה. אולם גם בתסקיר המשלים לא היה כדי להועיל, והתמונה העולה מתסקירי שירות המבחן היא שלילית: הנאשם מנהל אורח חיים שולי ומכור לסמים. לחובתו ארבע הרשעות קודמות בעבירות אלימות ורכוש, והוא ריצה עונשי מאסר. הנאשם שולב בפרוייקט לגמילה מסמים במהלך תקופת מעצרו אך הורחק מהמסגרת. לאחר שהביע מוטיבציה הוחזר למסגרת הטיפולית ולאחר מכן הורחק ממנה פעם נוספת. הנאשם הביע צער, חרטה ואמפתיה כלפי קרבנותיו, ותלה את מעשיו בהיותו מכור לסמים. רמת הסיכון להישנות עבירות חמורות הוערכה על ידי קצינת המבחן כגבוהה. עם זאת צויינה בתסקיר עובדת היותו של הנאשם נקי מסמים במשך שמונה חודשים, מודעות שגילה לעומק וחומרת התמכרותו ולצורך בשינוי בחייו, והמוטיביציה שביטא להמשך טיפול.

3.ב"כ המאשימה עמדה בטיעוניה על החומרה שבביצוע שוד לאור יום, תוך שימוש בכח. היא ציינה את העובדה שמדובר בשיטה, בשני אירועים שבוצעו באותו מקום תוך פרק זמן קצר, תוך תכנון מראש וכשהנאשם אורב לקורבנו. התובעת התייחסה לערכים הנפגעים כתוצאה ממעשי הנאשם: כבודם, חירותם ורכושם של המתלוננים, ובטחון הציבור בכלל, כאשר הפגיעה בערכים ממשית. היא הפנתה לפסיקה וטענה כי עולה ממנה עמדה חד משמעית של עונשי מאסר ממושכים, ההולמים את חומרת המעשים. מנגד נמצאת גם העובדה שהעבירות לא בוצעו תוך שימוש בסכין או בנשק אחר או תוך נקיטת איומים. בנסיבות אלו טענה ב"כ המאשימה כי מתחם הענישה נע בין 20 ל-36 חודשי מאסר בפועל לכל אחד מהאירועים, וכן מאסר על תנאי, קנס ופיצוי לנפגעי העבירה.

באשר לעונש בתוך המתחם, ציינה ב"כ המאשימה כי למרות גילו הצעיר הנאשם צבר לחובתו ארבע הרשעות קודמות שבגינן נדון בין היתר למאסרים ממושכים וכן עומדים לחובתו מאסרים על תנאי בני הפעלה. הנאשם התחייב בעבר שלא לחזור על העבירות אך חזר לבצע אותן. היא ביקשה להטיל על הנאשם עונשי מאסר של שלושים חודש לכל אחד מהאירועים, להפעיל את המאסרים המותנים, בני 9 ו-3 חודשים, במצטבר ולחייב את הנאשם בפיצוי למתלוננים בסך 3,000 ₪ לכל אחד.

4.ב"כ הנאשם טען כי בחייו של הנאשם קיימים עדיין נקודות אור ופתח לשיקום. הוא הפנה לתסקיר שירות המבחן ולכך שהנאשם נקי מסמים, מודע למצבו וביקש מיוזמתו להשתלב בקבוצה טיפולית, בשונה מעמדתו בעבר. הוא ביקש לתת לנאשם פתח לשינוי בחייו. ב"כ הנאשם הוסיף כי הנאשם הודה בשני האישומים ללא הבטחה כשלהי בתחום הענישה, וכי האלימות בה נקט הנאשם היא ברף הנמוך. עוד ציין כי מדובר בשני אירועים לא מתוכננים, ללא קשירת קשר ומבלי שהנאשם הצטייד בכלי כלשהו. הסניגור הפנה אף הוא לפסיקה וטען כי מתחם הענישה העולה ממנה נמוך בהרבה מהמתחם שטענה לו התביעה, וברף התחתון שלו הוא נמוך מ-12 חודשים. הוא ביקש להטיל על הנאשם עונש מאסר ברף הנמוך.

הנאשם עצמו הוסיף כי הוא בפרוייקט גמילה מסמים, מודע לבעיה שלו ומטפל בה. לדבריו הוא עבר שינוי מקצה לקצה והוא לוקח אחריות ומודה במעשיו, ואף כתב מכתב סליחה למתלוננים. לדבריו ביצע את העבירות על רקע שימוש בסמים והוא הביע חרטה והתחייב לא לחזור על מעשיו.

מתחם העונש ההולם

5.הערכים עליהם נועדה עבירת השוד להגן הם ברורים ובסיסיים, והם שלמות גופו ורכושו של אדם. כאשר מדובר בשוד של עוברי אורח תמימים נפגעת גם תחושת הביטחון במרחב הציבורי. קל לתאר את האימה שהשתלטה על המתלוננים כאשר הותקפו לפתע כשהם הולכים לתומם, ויצויין כי על פי התיאורים שבכתב האישום לחטיפת התיקים קדם אקט של תקיפה פיזית של המתלוננים, שרק לאחריה נטל הנאשם את התיקים, תוך ניצול מצבם של המתלוננים.

הנאשם ביצע שתי עבירות בנסיבות דומות בזמן ובמקום סמוכים זה לזה, והדבר נראה כשיטה. עם זאת, שני מקרים אינם יכולים להעיד על סדרתיות מובהקת. עבירת השוד היא מן החמורות שבין עבירות הרכוש, וכוללת גם אקט של אלימות, שבמקרים הנדונים זה היתה אמנם משמעותית, אולם ביחס לעבירות אלימות האירועים נשוא כתב האישום אינם מצויים ברף הגבוה של החומרה. הנזק שנגרם למתלוננים לא היה חמור במיוחד, לא התקיימו נסיבות מחמירות כגון פעולה בצוותא, שימוש בנשק קר או חם וכדומה.

נוסף לאירוע עצמו ולתוצאות התקיפה הפיזית, נגרמו למתלוננים גם נזק כספי ואי נוחות ניכרת בשל אובדן הכסף והמסמכים האישיים שאדם נוהג להחזיק בתיק שהוא נושא עימו.

6.לעניין רמת הענישה הנוהגת, עיינתי בפסקי דין שונים ובין היתר בפסיקה אליה הפנו הצדדים, ואני מפנה כדלקמן:

ע"פ 5881/14, עמנואל ביארי נ' מדינת ישראל- המערער הורשע לאחר ניהול הוכחות בעבירת שוד בנסיבות חמורות יותר מנסיבות תיק זה. המערער בעל עבר פלילי עשיר, ולמתלוננת, קשישה, נגרמו נזקים בריאותיים קשים. בית המשפט המחוזי קבע מתחם שבין שנה אחת לבין חמש שנות מאסר בפועל, וגזר על הנאשם מאסר למשך חמש שנים. הערעור נדחה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ