אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 25293-07-14 רשות המיסים,היחידה המשפטית אזור מרכז ותיקים מיוחדים נ' א. ואח'

ת"פ 25293-07-14 רשות המיסים,היחידה המשפטית אזור מרכז ותיקים מיוחדים נ' א. ואח'

תאריך פרסום : 28/02/2016 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום רמלה
25293-07-14
24/02/2016
בפני השופט:
ד"ר עמי קובו - סגן הנשיאה

- נגד -
מאשימה:
רשות המיסים היחידה המשפטית אזור מרכז ותיקים מיוחדים
עו"ד כרמל קדור
נאשמים:
1. ג.א.
2. קוד הילה בע"מ

עו"ד עדי ברקאי
גזר דין
 

רקע

 1. הנאשם הורשע בהתאם להודאתו בעובדות כתב האישום המתוקן ב- 36 עבירות לפיהן פעל במטרה להביא לכך שאדם אחר יתחמק או ישתמט מתשלום מס שאותו אדם חיים בו, לפי סעיף 117(ב1), יחד עם סעיף 117 (ב2) ו- (3) לחוק מס ערך מוסף, תשל"ו – 1975 (להלן: "חוק מע"מ").

 2. על-פי המתואר בעובדות כתב האישום המתוקן, במועדים הרלוונטיים היתה נאשמת 2 חברה פרטית מוגבלת במנויותיה. בין השנים 2006-2009 היה נאשם 1 המנהל הפעיל שלה ובעל המניות בה. בתקופה שבין חודש דצמבר 2006 לחודש ינואר 2008, הוציאו הנאשמים ל- 3 עוסקים שונים, 36 חשבוניות פיקטיביות וזאת מבלי שעשו או התחייבו לעשות את העסקאות שלגביהן הוצאו המסמכים. החשבוניות הפיקטיביות הסתכמו בסך של 14,196,610 ₪, והיקף המע"מ הגלום בהן הינו 1,905,168 ₪. העבירות בוצעו בנסיבות מחמירות הנובעות ממספר העבירות שבוצעו ומהיקף ההשתמטות מתשלום המס.

 3. הצדדים הגיעו להסדר דיוני, לפיו הנאשמים יודו ויורשעו בכתב האישום המתוקן. לבקשת ההגנה נשלח הנאשם לתסקיר שירות מבחן.

  תסקיר שירות המבחן

 4. על פי תסקיר שירות המבחן מיום 17.9.15, הנאשם בן 41, גרוש ומתגורר בבית הוריו. סיים 8 שנות לימוד. מגיל 15 החלה מעורבותו השולית, בעיקר בתחום הסמים. לאורך השנים לא השתלב בעולם התעסוקה באופן יציב והיה מעורב עמוקות בעולם הסמים. הוריו התקשו להתמודד עם דפוסיו וקשריו החברתיים והתקשו להוות דמויות סמכותיות ומציבות גבול. הנאשם החל להשתמש בחשיש בגיל 14. בגיל 19 החל לצרוך קוקאין ובגיל 21 החל לצרוך הרואין. מספר ניסיונות גמילה לאורך השנים כשלו. לפני כשש שנים נגמל בכוחות עצמו ומאז לדבריו אינו צורך סמים מכל סוג. הנאשם תיאר כי את העבירות ביצע על רקע התמכרותו לסמים וסיפוק צרכיו המידיים לצורך מימון הסם. לדבריו נוצל על ידי אחרים שהקימו את החברה ופעלו כמתואר בכתב האישום. לדבריו מונה לתפקיד בעל החברה וחתם על כל המסמכים והעסקאות ובתמורה קיבל כספים שבהם מימן את הסמים. כיום מבין הנאשם את חומרת מעשיו והביע נכונות להשתלב בטיפול שיסייע לו להימנע ממעורבות שולית. הנאשם הופנה לשלוש בדיקות שתן, אולם ביצע רק אחת מהן אשר תוצאותיה העידו על ניקיון מסמים. שירות המבחן התרשם כי הנאשם מעורב מגיל צעיר בפליליים וניהל אורח חיים שולי לאורך השנים. כמו כן לנאשם מאפייני התנהגות עבריינים ושוליים. שירות המבחן התרשם כי השתלבותו בטיפול עשויה לצמצם את הסיכון להתנהגות בעייתית בעתיד ועל כן הנאשם זומן לפגישה נוספת, אולם הוא לא נענה להזמנות וניתק את הקשר עם שירות המבחן. לפיכך לא בא שירות המבחן בהמלצה בעניינו.

 5. על פי תסקיר שירות המבחן מיום 29.11.15, תיאר הנאשם עייפות ורצון לערוך שינוי משמעותי בדרך התנהגותו השולית והעבריינית. הנאשם הדגיש כי הוא נקי מסמים משנת 2010, אולם במהלך השנים התמכר לאלכוהול. הנאשם תיאר תקופה של שימוש אינטנסיבי ויומיומי באלכוהול ומכיר בכך שכשהוא מצוי תחת השפעתו הוא עשוי לנקוט בהתנהגויות אלימות ואימפולסיביות. לצד זאת מסר כי מזה 3 חודשים הפסיק לחלוטין את צריכת האלכוהול. הנאשם החל בצעדים לקראת קליטתו במסגרת קהילה טיפולית. משכך המליץ שירות המבחן על דחיית הדיון בעניינו לבחינת המשך טיפולו בקהילה הטיפולית.

 6. על פי תסקיר שירות המבחן מיום 20.1.16, בסוף חודש דצמבר השתלב הנאשם בקהילה טיפולית "אלפטם", אולם 3 שבועות מאוחר יותר עזב את המסגרת הטיפולית על דעת עצמו. מהמידע שהתקבל מגורמי הטיפול נמסר כי הנאשם לא הצליח להסתגל לתנאי הקהילה ולא הביע מוטיבציה ונכונות אותנטית להשתלב במסגרת סגורה ובטיפול אינטנסיבי. הנאשם ביקש להשתלב בטיפול במסגרת היחידה להתמכרויות בעיר מגוריו, אולם נוכח מורכבות מצבו והעובדה כי באישיותו גובשו מאפיינים עבריינים ושוליים, סבר שירות המבחן כי יעילות הטיפול תהיה נמוכה ועל כן לא בא בהמלצה כאמור. שירות המבחן התרשם כי הנאשם בעל דפוסים התמכרותיים, עבריינים ושוליים המצריכים התערבות אינטנסיבית במסגרת טיפולית סגורה, כאשר במצבו המתואר קיימת רמת סיכון משמעותית לביצוע עבירות בעתיד. כמו כן התרשם שירות המבחן כי מעורבותם אינו מהווה עבורו גורם מדרבן ולפיכך נמנע שירות המבחן מלבוא בהמלצה שיקומית בעניינו והמליץ תחת זאת על עונש מרתיע ומציב גבול.

  טיעוני הצדדים

 7. לטענת ב"כ המאשימה, עו"ד כרמל קדור, הנאשם הורשע בכתב אישום המייחס לו 36 חשבוניות מס פיקטיביות בנסיבות מחמירות ובהיקף מס של 1.9 מיליון ₪. הנאשם פעל באופן שיטתי על פני תקופה של שנתיים. המחדל לא הוסר. הענישה הנוהגת הינה מאסר מאחורי סורג ובריח לתקופות ממושכות. הנאשם הינו עבריין אשר לאורך כל חייו היה מעורב בפלילים והורשע בעבירות סחר בסמים. תסקיר שירות המבחן מצביע על מסוכנות גבוהה להישנות העבירות בעתיד ודפוס עברייני. הנאשם לא הצליח להסתגל למסגרת טיפולית, לא גילה מוטיבציה אמיתית ולא עבר כל טיפול. כל אלו מעידים על הצורך בהטלת עונש ברף הגבוה של המתחם. גם אם הנאשם ביצע את המיוחס לו על רקע שימוש בסמים, אין בכך כדי להצדיק הקלה בעונשו. נוסף על כך, עניינו של הנאשם חמור מעניינו של נאשם אחר שקיזז את חשבוניות הנאשם אשר מופיעות בכתב האישום, ונידון ל- 18 חודשים, הן בהיקף העבירות, הן בהיקף המס והן באשר לעברו הפלילי של הנאשם, בתיק זה, שהינו כפול. החקירה בעניינו של הנאשם החלה בשנת 2010 והסתיימה בשנת 2013 ועל כן לא מדובר בחלוף זמן משמעותי. לפיכך עתר ב"כ המאשימה לקבוע מתחם עונש מאסר שנע בין 18 ל- 32 חודשי מאסר בפועל לצד מאסר על תנאי מרתיע, קנס מכביד וקנס על החברה, ולהשית על הנאשם עונש מאסר ברף העליון של המתחם.

 8. לטענת ב"כ הנאשם, עו"ד עדי ברקאי, הנאשם היה מכור לסמים במשך שנים רבות. העבירות שבתיק זה קשורות ונובעות מאותן מאפיינים התמכרותיים של הנאשם. בשנים האחרונות שינה הנאשם מהתנהגותו. הנאשם העביר את החשבוניות לאחרים אשר נהנו מהפירות של עבירות המס בעוד שהוא קיבל לכיסו סכומים קטנים כדי לממן את התמכרותו לסם, וזה ההבדל העיקרי בינו לבינם, בין היתר לאותו נאשם אשר נידון ל- 18 חודשי מאסר. הנאשם אינו עבריין מס, הוא חי בשולי החברה ועבר את העבירות מתוך מצוקה. לא מדובר במי שניסה להתעשר אלא במי שניסה להתקיים. העבירות בוצעו בשנים 2008-2006, מאז לא ביצע הנאשם יותר עבירות. הוא נכנס להליך של שיקום עצמי, נטל אחריות על חייו, מצא עבודה לגיטימית ממנה הוא מתפרנס והתארס. הנאשם התקשה במסגרת הטיפולית הסגורה בין היתר כי נידרש לדווח על אחרים שלא נשמעו לכללים בקהילה ולא יכול היה להתחייב לכך. הנאשם החל הליך טיפולי אמבולטורי יומי במרכז לטיפול בהתמכרויות ברמלה ביום 21.1.16 ונמצא בטיפולם עד היום. בדיקת שתן שמסר נמצאה נקייה. ב"כ הנאשם עתר לחרוג ממתחם העונש ההולם נוכח שיקולי שיקום וכן נוכח מצבו הבריאותי של הנאשם. שליחת הנאשם למאסר מאחורי סורג ובריח תחזיר אותו לאחור. הנאשם לא עבר עבירות במשך 8 שנים ונמצא כעת במקום אחר לגמרי בחייו. הנאשם הינו אדם חסר כל והטלת קנס תהיה הלכה למעשה תוספת של עונש מאסר. לפיכך עתר ב"כ הנאשם להשית על הנאשם עונש של עבודות שירות וקנס סמלי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ