אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 23607-05-15 משטרת ישראל תביעות- שלוחת רמלה נ' ש. (עציר)

ת"פ 23607-05-15 משטרת ישראל תביעות- שלוחת רמלה נ' ש. (עציר)

תאריך פרסום : 30/11/2016 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום רמלה
23607-05-15
10/05/2016
בפני השופט:
ד"ר עמי קובו-סגן הנשיאה

- נגד -
מאשימה:
משטרת ישראל תביעות- שלוחת רמלה
עו"ד מעין דואק והילה הראל
נאשם:
י.ש. (עציר)
עו"ד הרצל יוספי
גזר דין
 

רקע

 1. הנאשם הורשע בהתאם להודאתו בעובדות כתב האישום בעבירת איומים, לפי סעיף 192 לחוק העונשין, התשל"ז -1977 (להלן: "החוק").

 2. על-פי המתואר בעובדות כתב האישום, ביום 10.5.15 הגיע הנאשם למחלקה לשירותים חברתיים ברמלה ושוחח עם העובדות הסוציאליות במקום. באותן נסיבות דרש הנאשם מהעובדות הסוציאליות כי ידאגו לו לדיור חלופי. משהסבירו לו העובדות הסוציאליות כי אינן יכולות לתת לו פתרון, איים עליהן הנאשם באומרו "אני לא מתפרץ, אני לא צועק, אני שולט בעצבי אבל אם אתם לא דואגים לי לקורת גג מהיום, אין לי ברירה לנסוע לירושלים לדירה של גרושתי...ולרצוח אותה, אין לי ברירה".

 3. הצדדים הגיעו להסדר דיוני, לפיו הנאשם הודה והורשע ונשלח לתסקיר שירות מבחן.

  תסקיר שירות המבחן

 4. על פי תסקיר שירות המבחן מיום 29.3.16, הנאשם בן 56, גרוש ואב לארבעה ילדים, מתגורר בגפו. סיים 10 שנות לימוד ושירת שירות צבאי מלא. עבד כנהג תובלה עד לשנת 2004, אז ריצה מאסר. בהמשך עבד בעבודות מזדמנות. במהלך השנה האחרונה ריצה עבודות שירות. הנאשם נישא לגרושתו בהיותו כבן 25 ותיאר מערכת יחסים זוגית לא יציבה על רקע קונפליקטים הנוגעים בעיקר לקשייו התעסוקתיים. מאז התגרשו לפני שלוש שנים, נמנע מקשר עמה בניסיון לצמצם קונפליקטים. מהיכרות של שירות המבחן את הנאשם במסגרת צו מבחן קודם, התרשם שירות המבחן כי הוא ביצע מאמצים רבים לעמוד במחויבות למסגרת טיפולית במרכז למניעה וטיפול באלימות במשפחה והקפיד על הגעה מסודרת למפגשים קבוצתיים. שירות המבחן התרשם כי הוא מבטא תובנות ורצון להימנע מעימותים וכן רכישה של כלים קוגניטיביים ואף לא הפר את התנאים המגבילים בהם היה נתון. עם זאת, עלה קושי מסוים ביכולתו לגלות אחריות ביחס להתנהגותו ולהעמיק התבוננותו בדפוסיו. בהתייחסו לעבירה הנוכחית תאר את ביצועה כשברקע מצוקת דיור וקושי כלכלי. לדבריו פנה לקבלת סיוע והגיב כמתואר מתוך תחושת תסכול. הנאשם שלל כוונה לפגוע בגרושתו והביע נזקקות לטיפול. מגורמי הטיפול נמסר כי הנאשם הציג את בקשותיו באופן חזרתי, תוך שנהג בדרשנות וכי הוא מתקשה לקבל את יכולתם המוגבלת לסייע לו. גורמי הטיפול לא ביטאו חשש או מצוקה מהגעתו למסגרת בעתיד. בשיחה עם גרושתו אישרה כי אינה בקשר עם הנאשם מזה שלוש שנים ומסרה כי אינה חוששת מפניו. שירות המבחן התרשם מנאשם בעל דפוסים נוקשים ובעל יכולת חלקית להעמיק בדפוסיו הבעייתיים שעמדו מאחורי ביצוע העבירות. עם זאת, ניכר כי כיום חלה רגיעה במצבו וניכר כי הוא פנוי רגשית להליך טיפולי משמעותי יותר מבעבר. להערכת שירות המבחן הסנקציות העונשיות שהוטלו עליו בעבר היוו באופן חלקי גורם מרתיע ומציב גבול וכיום הוא עורך מאמצים להשתקם ולנהל אורח חיים תקין. לאור המוטיבציה והנכונות אשר מביע הנאשם להשתלבות בהליך טיפולי, המליץ שירות המבחן להאריך את המאסר על תנאי העומד נגדו וכן להטיל עליו צו מבחן.

  טיעוני הצדדים

 5. לטענת ב"כ המאשימה, עוה"ד נטליה אוסטרובסקי ורוני מרקוביץ, הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירה של איומים כלפי עובדות סוציאליות אשר לא היה ביכולתן לספק לו את הפתרון שדרש. הנאשם איים כי ירצח את גרושתו. האיומים הם ברף העליון. העובדה שהאיומים הושמעו בפני עובדות ציבור מעלה את רמת החומרה. חומרה נוספת יש במעשה נוכח עברו הפלילי של הנאשם. לנאשם הרשעות קודמות אשר נוגעות רובן ככולן לאלימות פיזית ומילולית כלפי גרושתו. בשנת 2005 ריצה הנאשם מאסר מאחורי סורג ובריח בגין עבירות אלימות כלפי גרושתו. בשנת 2014 הורשע פעם נוספת בעבירות אלימות כלפי גרושתו ונידון לעבודות שירות. מכוח תיק זה גם תלוי ועומד נגדו מאסר על תנאי בן 3 חודשים. בנוסף לנאשם הרשעה חדשה מפברואר 2016 בגין איומים כלפי גרושתו. העבירה בתיק זה בוצעה שעה שהוא מרצה מאסר בעבודות שירות ונמצא במסגרת צו מבחן. לא עבודות השירות, לא המאסר על תנאי ולא צו המבחן הרתיעו את הנאשם מביצוע העבירה. מתוך תסקיר שירות המבחן ניתן ללמוד כי לנאשם דפוסים בעיתיים ונוקשים ויכולת חלקית להעמיק בהם. הנאשם שולב בעבר בטיפול ואולם הטיפול לא סייע לו ומשכך לא ניתן להבין את המלצת שירות המבחן. מתחם העונש הינו החל ממאסר קצר שיכול וירוצה בעבודות שירות ועד 18 חודשי מאסר בפועל. לפיכך, עתרו ב"כ המאשימה להשית על הנאשם עונש מאסר לצד הפעלת המאסר המותנה במצטבר וכן הטלת מאסר על תנאי וקנס.

 6. לטענת ב"כ הנאשם, עו"ד הרצל יוספי, באשר לנסיבות ביצוע העבירה, הנאשם היה נתון באותה עת במצוקה כלכלית ונעדר מקום מגורים. כאשר שוחרר ממעצרו הכניס אותו חבר קרוב לביתו. הנאשם ביצע באותה עת עבודות שירות ולא היה לו היכן לשהות ולכן נכשל בלשונו ואמר את שאמר. עם זאת הנאשם מיד התחרט על דבריו, נטל אחריות והסביר כי לא היתה לו כל כוונה לפגוע בגרושתו. הנאשם אינו נמצא בקשר עם גרושתו מזה שלוש שנים. מתסקיר שירות המבחן ניתן ללמוד זאת אף מפיה של הגרושה כמו גם את העובדה שהיא אינה חוששת מפניו. גם גורמי הטיפול שהיו במקום מסרו כי אינם חוששים מפניו. מאז שחרורו ממעצר לא הפר הנאשם את התנאים בהם היה נתון. הנאשם השתלב בעבודה ועושה מאמצים להשתקם ולנהל אורח חיים תקין, לפיכך גורם הסיכון כבר אינו קיים. לא ניתן לטעון שהטיפול שעבר הנאשם בעבר לא סייע לו, הדברים נאמרו בעידנא דריתחא ובשעת מצוקה. גם אם הטיפול לא היה מוצלח באופן מלא, אין ספק שהיתה התקדמות משמעותית. הנאשם הביע נזקקות טיפולית וגורמי הטיפול, שבהם הוא פגע, רואים את הצורך בהמשך הטיפול. הפעלת המאסר על תנאי תביא לאיבוד מקום העבודה ומקום מגוריו וכן שאר הישגיו. לפיכך, עתר ב"כ הנאשם להאריך את המאסר על תנאי ולאמץ את המלצת שירות המבחן.

  דיון - קביעת מתחם העונש ההולם

 7. כתב האישום מתאר אירוע אחד, ומכאן שיש לקבוע בגינו מתחם עונש הולם אחד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ