אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 22329-02-13

ת"פ 22329-02-13

תאריך פרסום : 28/12/2016 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום רמלה
22329-02-13
21/10/2015
בפני השופט:
הישאם אבו שחאדה

- נגד -
המאשימה:
המאשימה – מדינת ישראלבאמצעות משטרת ישראל תביעות רמלה
עו"ד איריס מוריץ
הנאשם:
הנאשם - חן חנן גבאי
עו"ד דניאל חקלאי
גזר דין
 

 

כתב אישום

 

1.כנגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו את ביצוען של העבירות הבאות: איומים לפי סעיף 192 לחוק העונשין התשל"ז – 1977 (להלן: חוק העונשין); הפרעה לעובד ציבור לפי סעיף 288א(1) לחוק העונשין; תקיפת עובד ציבור לפי סעיף 382א(א) לחוק העונשין. על פי עובדות כתב האישום, ביום 28.8.12 בשעה 00:20 או בסמוך לכך, הגיע הפקח העירוני גרייס אמסיס (להלן: גרייס) לעסק של הנאשם ששמו "פיצה פאי" שבתחומי העיר לוד (להלן: העסק), וזאת מאחר והעסק היה פתוח לאחר שעת חצות בניגוד לחוק. בעת שגרייס ביקש מהנאשם את מספר ה-ח.פ של העסק כדי לרשום לו הודעת קנס, הפריע לו הנאשם במילוי תפקידו בכך שאמר לו "אני לא מביא לך, שלא תרשום לי דו"ח". באותן נסיבות, אחיו של הנאשם, שהיה קטין באותה עת (להלן: הקטין) איים על גרייס שלא כדין באומרו: "אני אזיין אותך, אני יודע איפה אתה גר". הקטין תקף את גרייס שלא כדין בכך שדחף אותו, נתן לו אגרוף בכתף ומכה בפנים. כמו כן, הנאשם תקף את גרייס שלא כדין בכך שמשך אותו בחולצתו וכן איים עליו באומרו לגרייס שאם לא יעזוב את אחיו, הוא ידקור אותו ושהוא יודע איפה הוא גר.

2.הנאשם כפר בכתב האישום ונשמעו הראיות. ביום 15.6.15 ניתנה הכרעת הדין והנאשם הורשע בביצוען של העבירות הבאות: איומים לפי סעיף 192 לחוק העונשין ותקיפת עובד ציבור לפי סעיף 382א(א) לחוק העונשין. הנאשם זוכה מהעבירה של הפרעה לעובד ציבור לפי סעיף 288א(1) לחוק העונשין.

טענות הצדדים לעונש

3.באת כוח המאשימה הדגישה את החומרה הרבה בביצוען של עבירות כנגד עובדי ציבור שממלאים תפקידם כדין. לטענתה, על אף העובדה שלנאשם אין עבר פלילי קודם, יש להשית עליו עונש מאסר בפועל של 6 חודשים, מאסר על תנאי, קנס כספי משמעותי ופיצוי לפקח העירוני. מנגד, בא כוח הנאשם טען שמדובר בנאשם שמנהל אורח חיים נורמטיבי לחלוטין, ומסייע להוריו בכלכלת המשפחה ולאור הנסיבות הכלליות של האירוע, יש להסתפק במאסר על תנאי ולהימנע מהטלת קנס כספי לאור הקשיים הכלכליים של משפחתו והבעיות הרפואיות שמהן סובל אביו.

 

מתחם העונש ההולם

4.לגבי הערך החברתי המוגן בעבירות של אלימות כלפי עובדי ציבור, אביא מדבריה של כבוד השופטת ברק ארז בפסקה 9 לפסק דינה בע"פ 4565/13 אמון חאלד נ' מדינת ישראל [פורסם בנבו] (4.11.13):

"בית משפט זה כבר פסק בעבר כי מעבר לחומרה הכללית הנודעת לעבירות אלימות, הרי שלאלימות המכוונת נגד עובדי ציבור נודעת חומרה מיוחדת, מאחר והן פוגעות פגיעה אנושה גם בערך החברתי הנודע לתפקוד התקין של השירות הציבורי (ראו: ה"מ 215/72 משיח נ' מדינת ישראל פ"ד כו (2) 172 (1972); רע"פ 2660/05 אונגרפלד נ' מדינת ישראל (13.8.08); דנ"פ 7383/08 אונגרפלד נ' מדינת ישראל (11.7.11)). עובדי הציבורי "חשופים בצריח". כמי שלא אחת נמצאים בחזית ההתמודדות עם שירות לציבור שיודעים אף הם קשיים. עובדי הציבור נדרשים להתגייס כל יום מחדש למתן שירות ולשם כך לגייס כוחות גוף ונפש. זהו הרקע לחקיקת עבירות מיוחדות שעניינן לא רק הגנה על שלמות גופם של עובדי הציבור, אלא גם הגנה על כבודם, לפחות במצבים שבהם הפגיעה היא פגיעה קשה בליבתו."

 

5.לעניין מדיניות הענישה הנוהגת בעבירות של תקיפת עובדי ציבור, אביא דוגמאות מהפסיקה:

א.רע"פ 1648/14 יפקח נ' מדינת ישראל [פורסם בנבו] (8.4.14). במקרה זה, המבקש תקף שני חוקרי מע"מ שהגיעו לביתו לצורך עריכת חיפוש, בתוקף תפקידם. החוקרים הציגו למבקש צו חיפוש אך הוא סירב לעריכת החיפוש, קימט את הצו וניסה לדחוף אותו בכוח לפיו של אחד החוקרים. לאחר זאת, שרף המבקש את הצו. בנוסף, איים המבקש על חייהם של החוקרים במילים ובמעשים. המבקש הורשע על ידי בית משפט השלום בעבירות הבאות: תקיפת עובד ציבור, הפרעה לעובד ציבור ואיומים. בסופו של דבר, הושתו עליו 7 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי ופיצוי לפקח שהותקף בסך 2,000 ₪. המבקש הגיש ערעור לבית המשפט המחוזי ולאור מצבו הרפואי של המבקש, העונש הופחת ל-4 חודשי מאסר בפועל. בקשת רשות ערעור שהוגשה לבית המשפט העליון נדחתה.

 

ב.רע"פ 642/14 יצקוב נ' מדינת ישראל [פורסם בנבו] (10.3.14). במקרה זה, המבקש הורשע בביצוע עבירות של תקיפת עובד ציבור ובעבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש, נהיגה בפזיזות, הפרעה לעובד ציבור והעלבת עובד ציבור. על פי עובדות כתב האישום, המבקש תקף שתי פקחיות חניה מטעם עיריית באר שבע לאחר שהחלו לרשום לרכבו דו"ח בגין חניה במקום אסור. המבקש טלטל את ידה של אחת הפקחיות שהיתה בחודש החמישי להריונה. לאחר מכן נכנס לרכבו, נסע לעברה ופגע ברגליה. בהמשך, הסיט המבקש את רכבו לעבר הפקחית השניה, פגע ברגליה וגרר אותה באמצעות הרכב מרחק של מספר מטרים. כתוצאה ממעשיו של המבקש, סבלה הפקחית הראשונה מכאבים ונזקקה לקבל טיפול רפואי והפקחית השניה סבלה מחבלות של ממש ומשטפי דם ברגליה. בית משפט השלום השית עליו 6 חודשי מאסר בפועל בדרך של עבודות שירות, מאסר על תנאי ופיצוי לכל אחת מהמתלוננות בסך של 3,000 ₪. המבקש נמצא בלתי מתאים לבצע עבודות שירות ועל כן נקבע שהעונש שהושת עליו ירוצה במאסר ממש. ערעור שהוגש לבית המשפט המחוזי נדחה וכן נדחתה בקשת רשות ערעור שהוגשה לבית המשפט העליון.

 

ג.רע"פ 5979/06 בוהדנה נ' מדינת ישראל [פורסם בנבו] (25.7.06). המבקש הועמד לדין בבית המשפט השלום בבית שאן בגין עבירה של תקיפת שוטר במילוי תפקידו והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. לפי הנטען בכתב האישום, המבקש תקף שוטר אשר הגיע לביתו כשבידו צו הבאה, בכך שדחף אותו וכן הכשיל את השוטרים שבאו לעצרו מלמלא את תפקידם, בכך שסירב להתלוות עימם לניידת המשטרה, תוך כדי שימוש בכח. המבקש זוכה ע"י בית המשפט השלום, מחמת הספק, מהעבירה של תקיפת שוטר והורשע בעבירה של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ונגזרו עליו שלושה חודשי מאסר בפועל ומאסר על תנאי. ערעורו לבית המשפט המחוזי נדחה וכן נדחתה בקשת רשות ערעור שהגיש לבית המשפט העליון.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ