אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 22081-11-12 בית המכס ומע"מ ירושלים נ' צור נ.ס. לבניה בע"מ ואח'

ת"פ 22081-11-12 בית המכס ומע"מ ירושלים נ' צור נ.ס. לבניה בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 12/07/2015 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
22081-11-12
10/05/2015
בפני השופט:
ירון מינטקביץ

- נגד -
מאשימה:
בית המכס ומע"מ ירושלים
עו"ד אחינועם צוריאל
נאשמים:
1. צור נ.ס. לבניה בע"מ
2. אוסאמה ג'ראיש

עו"ד יגיל בלזר ו ארז שגיב
גזר דין
 

רקע וטעוני הצדדים

הנאשמים הורשעו על פי הודאתו של נאשם מס' 2 (להלן: הנאשם) בניכוי מס תשומות תוך שימוש בחשבוניות פיקטיביות. על פי עובדות כתב האישום, נאשמת מס' 1 (להלן: הנאשמת) היא חברה שפעלה בתחום הבניה והנאשם שימש מנהלה. בתקופה שבין ינואר 2008 ועד פברואר 2011 ניכו הנאשמים מס תשומות בסכום כולל של מליון וחצי ש"ח בו היתה הנאשמת חייבת, תוך שימוש בחשבוניות פיקטיביות של שתי חברות, עימם לא ביצעו בפועל שום עסקה אמיתית.

הודאת הנאשמים באה במסגרת הסדר טיעון, אליו הגיעו הצדדים לאחר שמיעת עיקר פרשת התביעה בתיק. בהסדר הטיעון הוסכם, כי בכפוף לתשלום חוב המס, תעתור המאשימה לעונש של 15 חודשי מאסר בפועל והנאשם יטען באופן חופשי.

מוסכם בין הצדדים כי הנאשמים שילמו את חוב המס, ועל כן עתרה המאשימה להשית על הנאשם עונש של 15 חודשי מאסר בפועל, מאסר מותנה וקנס וכן להשית על הנאשמת קנס כספי.

ב"כ הנאשמים ביקשו להמנע מלהשית על הנאשם מאסר לריצוי ממש וביקשו להסתפק במאסר שירוצה בדרך של עבודות שירות. בטיעונם שמו דגש על הודאת הנאשם והעובדה ששילם סכום נכבד במסגרת הסרת מחדליו. כן הפנו לנסיבותיו האישיות של הנאשם ובהן מצבו הבריאותי וטענו, כי עצם ניהול ההליכים גרם לפגיעה קשה בעסקיו של הנאשם.

מתחם העונש ההולם

הנאשמים ניכו שלא כדין תשומות בסכום כולל של מליון וחצי ש"ח. הם פעלו בצורה שיטתית ומאורגנת, תוך שימוש בחשבוניות פיקטיביות רבות, לאורך תקופה של למעלה משלוש שנים. מכל בחינה אפשרית, מעשיהם מהווים שליחת יד לקופת הציבור.

שני ערכים מוגנים נפגעו בשל מעשי הנאשמים, ערך השוויון בנטל המס וערך הפגיעה בקופה הצבורית. המעשים גרעו מן הקופה הצבורית סכום של מליון וחצי ש"ח. עם זאת, במסגרת הסדר הטיעון הנאשמים שילמו את חוב המס – וענין זה פועל לזכותם.

מלבד חומרת העבירות ופגיעתן בערכים מוגנים חשובים, מדובר בעבירות אשר הפתוי לבצען גדול, בצדן רווחים גבוהים וסיכויי גילויין נמוכים. לפיכך יש מדיניות ענישה ראויה אמורה להרתיע נאשמים מלבצע עבירות דומות.

פסיקה עקבית קובעת, כי בעבירות דומות יש להחמיר עם העבריינים לשם הרתעה, בשל הקלות שבביצוע העבירות והקושי לאתר מבצעיהן. בפסיקה ניתן דגש על הערך החברתי העומד בבסיס החובה לשלם מסים ולשאת בנטל הכללי ועל הפגיעה החברתית והכלכלית הנגרמות כתוצאה מהן. כן נפסק לא אחת, כי לנסיבותיו האישיות של העבריין יש משקל נמוך. ר' למשל רע"פ 5060/04, הגואל, רע"פ 4791/08, כהן, רע"פ 7450/09, רע"פ 2843/11, אבו עיד, עפ"ג 2444-03-11, ג'בר, רע"פ 7790/13, חיים, רע"פ 1866/14, אופיר זקן ועוד, רע"פ 5064/14, רבחי נתשה נ' מדינת ישראל ועוד.

לאור חומרתן של העבירות בהן הורשעו הנאשמים ופגיעתן בערכים המוגנים, כפי שפרטתי למעלה, וכן בשים לב לפסיקה הנוהגת, מתחם העונש ההולם הוא מאסר בפועל, לתקופה שבין שנ ועד שלוש שנים וכן קנס כספי. לאור זאת, הרף העונשי הגבוה אשר הוסכם בין הצדדים נמצא בתוך מתחם העונש ההולם, גם אם בצידו הנמוך, ועל כן לא אסטה מן ההסדר.

נסיבות אשר אינן קשורות לעבירה

הנאשם הודה במיוחס לו ונתון זה פועל לזכותו. עם זאת, ההודאה באה לאחר רק דיונים רבים, בסיומה של פרשת התביעה. יותר משההודאה מלמדת על חרטה, היא מלמדת על הערכה מפוקחת של עצמת הראיות וסיכויי ההרשעה. עם זאת, עדיין היה בהודאה לחסוך זמן שיפוטי לא מועט.

מדברי הנאשם לפני, התרשמתי כי עיקר תשומת ליבו היא לנזקים אשר נגרמו לו בשל ניהול ההליכים. חרטה של ממש לא עלתה מדבריו.

באי כח הנאשמים הפנו במהלך טיעוניהם לנזקים אשר נגרמו לנאשמים בשל ניהול ההליכים, ובהם ירידה במחזור הכספי של הנאשמת. לא ראיתי כי ניתן לקשור בין ניהול ההליכים ובין מחזור עסקיה של הנאשמת. דרכם של עסקים היא שיש תקופות טובות יותר וטובות פחות, והדבר נובע ממגוון סיבות ומשתנים, שאינם בהכרח ניהול תיק פלילי.

הסרת מחדל

כאמור למעלה, נתון משמעותי לקולה המתקיים בענייננו, הוא כי הנאשמים הסירו את המחדל ושלמו את מלוא חוב המס. מטעם זה, הסכימה המאשימה להסדר טעון מקל, במסגרתו עתרה לעונש של חמישה עשר חדשי מאסר בפועל לנאשם. בין הצדדים הוסכם מפורשות, כי אם לא יוסרו המחדלים, אין המאשימה מוגבלת בטיעוניה לעונש (ר' ע' 95, ש' 15), ועל מנת לסבר את האוזן אומר, כי גזרתי על נאשמים בעבירות דומות אשר לא הסירו מחדליהם, עונשי מאסר חמורים בהרבה מאשר תקרת העונש אשר הוסכם בין הצדדים. ר' למשל ע"פ 52629-02-13, מירא לאור חשמל נ' מדינת ישראל, שם אושר גזר דין של שלוש שנות מאסר אשר הטלתי בגין עבירות בהיקף דומה).

פסיקה עקבית קובעת, כי הסרת המחדל היא נסיבה מקלה, אשר יש לתת לה משקל בגזירת ענשו של נאשם, בכל הנוגע למידת העונש. עם זאת, אין בה כדי לפתור נאשם מענש מאסר בפועל. ר' למשל ע"פ 2407/05, מן ואח' נ' מדינת ישראל:

"המייחד את המערערים שבפנינו הוא שהם הקדימו ופרעו את חובם לשלטונות המס. עובדה זו, מעבר להיותה סילוק של המחדל, גלומה בה גם חרטה, והרי מקובל עלינו מקדמת דנא, כי חרטה, כמו הטבת נזקו של הקורבן, ראוי שיזקפו לקולת העונש בבוא הנאשם לתת את הדין. אולם, גם את זאת יש להדגיש: עם כל חשיבותו שלפירעון החוב, בסופו של דבר אין מדובר במעשה חסד שעשה הנאשם, אלא בפירעון מה שניתן היה לגבות ממנו גם בדרכים אחרות. אכן, במקרה הנוכחי פרעו המערערים את חובן שלהחברות, אולם כאמור, מדובר במי שהיו מעורבים במישרין בביצוען של העבירות, ועל כן אף שלהסרת המחדל במקרה זה יש לייחס משקל, אין להפריז בו עד כדי הימנעות מגזירתו שלמאסר בפועל. מסקנה זו מתחייבת גם ממעמדם של המערערים בקהילות בקרבן הם פועלים. נראה כי מדובר בדמויות מוכרות, שמאסרם כרוך ללא ספק בנזק תדמיתי לא פשוט. עם זאת, דווקא ממערערים מסוגם נצפה להתנהגות שונה, באשר הם עלולים להיות בעיני חלק מהציבור מודלים לחיקוי. יתר על כן, מדובר במערערים שלא ביצעו את העבירות בגלל חיסרון כיס, חולשת הדעת, או משובת נעורים. אדרבא, כל המערערים הם אנשים שעמדו זה מכבר על דעתם, שמצבם הכלכלי, למצער, שפיר, ושכאמור, ביצעו את העבירות בהן הורשעו לאחר מחשבה ותכנון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ