אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 16193-07-13 מדינת ישראל נ' עיד

ת"פ 16193-07-13 מדינת ישראל נ' עיד

תאריך פרסום : 20/09/2015 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
16193-07-13
10/09/2015
בפני השופטת:
דנה כהן-לקח

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
נאשם:
מחמוד עיד
גזר דין

 

רקע

1.לאחר שמיעת חלק מעדי-התביעה בתיק, הודיעו הצדדים ביום 23.12.2014 כי הגיעו להסדר-טיעון, במסגרתו הורשע הנאשם על-פי הודאתו בעבירות שיוחסו לו בכתב-אישום מתוקן כדלקמן: שתי עבירות של קבלת דבר במרמה לפי סעיף 415 רישא לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: חוק העונשין או החוק); וכן עבירה אחת של התחזות לעורך דין לפי סעיף 97 לחוק לשכת עורכי-הדין, התשכ"א-1961(להלן: חוק לשכת עורכי הדין).

 

כתב-האישום המתוקן שבעובדותיו הודה הנאשם, מחזיק שני אישומים: על-פי עובדות האישום הראשון, הנאשם אינו עורך-דין ומעולם לא קיבל רישיון לעסוק בעריכת דין לפי חוק לשכת עורכי-הדין. סמוך לחודש מאי 2005, פנה מר גולאני (להלן: גולאני) אל הנאשם לאחר שנודע לו כי הנאשם יכול לסייע במחיקת חובות שונים אליהם נקלע גולאני בסך כולל של כ- 14,000 ₪, ביניהם חובות לחברת סלקום, עיריית ירושלים ובנק לאומי. גולאני הגיע לביתו של הנאשם והציג לפניו את מצבו הכלכלי הקשה. הנאשם הציג את עצמו כעורך-דין העוסק בתביעות משפטיות, ואשר יכול לסייע בפתרון הליכי הוצאה לפועל. בהמשך לכך, החתים הנאשם את גולאני על תצהיר ייפוי כוח לפעול מטעמו, וקיבל ממנו 1,000 ₪ כמקדמה לצורך פתיחת תיק ועל חשבון שכר טרחה. הנאשם חתם על התצהיר, ונתן לגולאני כרטיס ביקור הנושא את שמו. בהמשך לכך, חתם הנאשם על הבקשה של גולאני לחברת "ויזה" הנוגעת לחובותיו, כשהוא מתייצג כעורך-דין. כמו כן, פעל הנאשם מטעמו של גולאני כנגד חובות שעמדו לגולאני, שכללו ביטול של פקודות מעצר שהוצאו על-ידי ההוצאה לפועל בגין אי תשלום חובות שונים, לפחות בארבעה מקרים שונים. גולאני שילם לנאשם את 1,000 ₪ המוזכרים לעיל בשל מצג השווא אותו הציג הנאשם, ולפיו הוא עורך-דין שיפעל עבורו. בגין כל אלה, הורשע הנאשם לפי הודאתו בעבירה אחת של קבלת דבר במרמה.

 

על-פי עובדות האישום השני, במהלך חודש מאי 2008, אושפז מר קניבי (להלן: קניבי) בבית-חולים הדסה הר הצופים בירושלים. במקום שהה הנאשם, אשר הציג עצמו כעורך-דין העובד במשרד עורכי-דין בישראל. קניבי הציע כי הנאשם יטפל בענייניו המשפטיים מול המוסד לביטוח לאומי ומול בית-החולים. השניים קבעו להיפגש שבוע לאחר מכן לצורך סיכום הייצוג וקבלת מסמכים שונים. לאחר כשבוע, נפגשו הנאשם וקניבי בביתו של קניבי באבו טור. במהלך הפגישה, הוסכם על שכר טרחה עבור הטיפול. בנוסף, הועברו מסמכים רפואיים שונים מקניבי לנאשם, העוסקים במצבו הבריאותי של קניבי. כמו-כן, הנאשם קיבל על עצמו טיפול בתיק נוסף העוסק במחלוקת בעניין נכסים שונים באזור רמאללה. לאחר מכן, מסר קניבי לנאשם ייפוי כוח לשם התחלת הטיפול בתיק, וכמקדמה שילם לו כמה אלפי ש"ח. בנוסף, הוסכם על תשלום של 50,000 דינר נוספים, אותם ישלם קניבי לנאשם אם יצליח להשיג את הנכסים שבמחלוקת באזור רמאללה. לאחר כל אלה, לא פעל הנאשם כמובטח עבור קניבי, ולא עשה עבורו דבר. קניבי שילם כמה אלפי ₪ לנאשם בשל מצג השווא אותו הציג הנאשם, ולפיו הוא עורך-דין שיפעל עבורו. בגין כך, הורשע הנאשם לפי הודאתו בעבירה נוספת של קבלת דבר במרמה וכן בעבירה של התחזות לעורך-דין.

 

2.במסגרת הסדר הטיעון בין הצדדים, הוסכם כי המאשימה תגביל עצמה בטיעוניה לעונש לחמישה חודשי מאסר בפועל לריצוי בדרך של עבודות שירות (בכפוף לחוות-דעת ממונה), ואילו בא-כוח הנאשם יהיה חופשי בטיעוניו. לבקשת הסנגור, הוריתי על הפניית הנאשם לשירות המבחן לצורך הכנת תסקיר בעניינו. בנוסף, לפי בקשת המאשימה, הפניתי את הנאשם להכנתה של חוות-דעת ממונה על עבודות השירות.

 

תסקיר שירות המבחן וחוות-דעת ממונה

3.מתסקיר שירות המבחן עולה כי הנאשם בן 54, נשוי ואב לחמישה ילדים בגילאים 14-32. הנאשם מתגורר עם משפחתו, אינו עובד ומתפרנס באופן מזדמן. הנאשם עמד על ילדותו הקשה ועל כך שמגיל צעיר חי חיי רחוב ונחשף לסמים ולפשיעה. בגיל 14 החל לנהל אורח חיים שולי אשר הביאו את הנאשם בסופו של יום להתמכרות קשה לסמים, נטייה לאלימות וביצוע עבירות. על רקע זה, לחובת הנאשם 10 הרשעות קודמות משנים 1981-2003 בעבירות מרמה, רכוש, סמים ואיומים. לאורך השנים, ריצה הנאשם מספר עונשי מאסר בפועל. בנוסף, לחובת הנאשם 31 הרשעות תעבורה.

 

אשר למצבו של הנאשם כיום - בתסקיר צוין כי בביתו של הנאשם קשיים רבים, כמפורט בתסקיר. הנאשם ציין כי לאורך השנים עבר מספר ניסיונות גמילה מסמים בעצמו, אולם לא הצליח להחזיק מעמד ללא סמים ולכן החל להשתמש במתדון בשנת 1996. שירות המבחן ציין כי פנה למרכז מתדון בירושלים, אולם טרם קיבל עדכון בנוגע למצבו של הנאשם. לצד זאת, צוין כי מעדכון שקיבל שירות המבחן ממרכז מתדון בשנת 2012 עלה כי לאחר טיפול תרופתי ממושך, הנאשם התייצב, אינו נוטל סמים, והוא אחד המטופלים הטובים במרכז. יצוין כי בדיקות שתן שמסר הנאשם, נמצאו נקיות מסמי רחוב. התרשמות שירות המבחן היא כי בשנים האחרונות, חלה התייצבות מסויימת באורח חייו של הנאשם והתמתנוּת בנטייתו להשתמש בכלים מניפולטיביים, וניכר כי הוא החל להכיר בצורך לערוך שינוי בחייו ולקבל עזרה. לצד זאת, ההתרשמות היא כי לנאשם נטייה למתוח גבולות ולפעול לעיתים באופן מניפולטיבי ואימפולסיבי על-מנת להשיג את מטרותיו.

 

אשר לעבירות בגינן הורשע הנאשם בתיק זה – לפני שירות המבחן, הנאשם נטל אחריות חלקית למעשיו. הוא תיאר לשירות המבחן כי הציע בשני המקרים עזרה מול גופים בירוקראטיים והציג עצמו כמי שמבין בתחום המשפט ומקשר בין לקוחות לעורכי-דין שיכולים לסייע להם. הנאשם טען לפני שירות המבחן כי מעולם לא הציג עצמו כעורך-דין. הנאשם תיאר כי ליווה את גולאני לפגישות בתל-אביב והסיע אותו ברכבו, כך שהתשלום היה עבור הדלק והוצאות הכלכלה, ולא עבור ייצוג משפטי. בנוגע לאישום השני, ציין הנאשם כי קניבי ביקש ממנו לזייף סכום בשטר מכר אודות הנכסים, אולם הנאשם סרב לכך. עוד טען הנאשם לפני שירות המבחן כי לא קיבל מקניבי כספים כלל. הנאשם טען כי הרקע לכתב-האישום כנגדו הנו סכסוך עם עורך-דין אשר ייצג אותו בעבר, וכיום הנאשם הגיש כנגדו תביעה אזרחית. לדבריו, עורך-דין זה הוא שגרם לגולאני וקניבי להתלונן כנגדו. שירות המבחן התרשם כי ברקע למעורבות הנאשם בביצוע העבירות בהן הורשע, קיימת נטייה לטשטוש גבולות המותר והאסור, כאשר הנאשם חווה חוויית כוח ומשמעות מול אנשים הזקוקים לעזרתו. ניכר כי לאורך השנים, הנאשם סיגל לעצמו דפוסי חשיבה שוליים תוך נטייה לפעולה באופן מניפולטיבי.

 

התרשמות שירות המבחן היא כי הנאשם בעל דימוי עצמי פגוע, מציג פסאדה של ביטחון עצמי והצלחה, תוך שימוש בדרכים מניפולטיביות לצורך חיזוק דימויו העצמי. מגיל צעיר פנה הנאשם לשימוש בסמים ולחיי רחוב. במשך שנים רבות, ניהל הנאשם אורח חיים עברייני והתמכרותי, כדרך בריחה מהתמודדות עם קשייו, עד שהחל שימוש בתחליף סם מתדון. ניכר כי כיום הנאשם שומר על עצמו ונמנע מלהשתמש בסמי רחוב, אולם למעשה אורח חייו מאופיין באימפולסיביות ושימוש במניפולטיביות. כגורמי סיכון מנה שירות המבחן את אורח חייו ההתמכרותי של הנאשם, נטייתו למניפולטיביות ולטשטוש גבולות, וקשייו בבניית מערכות יחסים חיוביות. כגורמי סיכוי להימנעות מהתנהגות עבריינית מנה שירות המבחן את רצונו של הנאשם לשיקום אורחות חייו, השיפור שחל במישור התפקודי, ונכונותו של הנאשם להשתלב בטיפול רגשי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ