אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 15169-08-14 מדינת ישראל נ' כ'

ת"פ 15169-08-14 מדינת ישראל נ' כ'

תאריך פרסום : 18/02/2016 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
15169-08-14
14/02/2016
בפני השופט:
שמואל מלמד

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
נאשמים:
ד.כ.
גזר דין
 

 

ביום 12.01.15 הצדדים הגיעו להסדר לפיו הנאשם הודה והורשע בעובדות כתב האישום המתוקן ונשלח לקבלת תסקיר בטרם הטיעונים לעונש.

 

נוכח הודאתו הורשע הנאשם במיוחס לו בכתב האישום המתוקן– בעבירות של תקיפת בת זוג חבלנית, לפי סעיף 382 (ג) לחוק העונשין התשל"ז – 1977; כליאת שווא, לפי סעיף 377 רישא לחוק העונשין, תשל"ז-1977.

 

בהתאם לעובדות כתב האישום המתוקן, בתאריך 7.8.14, על רקע ויכוח בין הנאשם למתלוננת, החל הנאשם לקלל את המתלוננת. בעקבות כך, ביקשה המתלוננת לעזוב את המקום, אז כלא הנאשם את המתלוננת במקום בכך שנעל את דלת הכניסה למקום ואמר לה: "אף אחד לא הולך לשום מקום". באותן נסיבות, תקף הנאשם את המתלוננת תוך שהוא אומר לה: "מי לא עושה לי קפה?" "בת זונה לא עושה לי כבוד", הטיח את ראשה אל הקיר ומשך בשערות ראשה. באותן הנסיבות, ניסתה המתלוננת לברוח, אולם הנאשם תפס בשערות ראשה והשכיב אותה ארצה, תוך שהוא יושב מעליה , וחבט במתלוננת באגרופיו בראשה ובכל חלקי גופה. המתלוננת ניסתה להימלט בשנית, אז תפס אותה הנאשם ונשך אותה בידה. המתלוננת המשיכה לחפש את מפתח הדירה בעוד הנאשם ממשיך למשוך בשערה ולבעוט בה. כתוצאה ממעשיו של הנאשם, נגרמו למתלוננת חבלות בדמות קונטוזיה והמטומה של שפתה השמאלית התחתונה, סימני נשיכה בידה השמאלית והימנית, שריטות ארוכות בכתף יד ימין, שטפי דם בדמות המטומה ותפיחות באזור עצם הזיגומה משמאל, ומתחת לארובת עין שמאל, רגישות למגע באזור הקונדיל והרמוס משמאל, שטפי דם באפה, שטפי דם בגבה התחתון, חתך בגבה, חתכים ושטפי דם בדמות המטומה בקרקפת, סימני חבלה באזור בית החזה משמאל, רגישות בצלעות שמאל.

 

בעניינו של הנאשם התקבל תסקיר לפיו, הנאשם בן 47 גרוש ואב לארבעה ילדים, כאשר שלושה ילדים ממערכת נישואיו ובנו הצעיר ממערכת יחסיו עם המתלוננת. הנאשם מנהל שתי מכבסות שבבעלותו ומתגורר בגפו בתל אביב. הנאשם סיים שירות צבאי מלא ולאחר שחרורו עבד בעבודות שונות וכעבור שנתיים פתח עסק- מכבסה. לדברי הנאשם בעקבות העבירות נשוא כתב האישום, הוא והמתלוננת נפרדו ומאז שומר על קשר עם בנו הצעיר. הנאשם מסר כי אינטנסיביות חייהם והמעמסה הכרוכה בגידול שישה ילדים, בנוסף לילד המשותף, הובילה לחילוקי דעות ומריבות על רקע זה, בסופה של תקופת ניסיון בחרו הנאשם והמתלוננת להפריד את מגוריהם. הנאשם לקח אחריות מלאה על העבירות שביצע והביע צער וחרטה על הפגיעה במתלוננת ובבנו שהיה עד להתנהלותו בחלק מהאירוע. בשיחה עם המתלוננת, זו תארה את הנאשם כאדם רגוע ועדין בדרך כלל. יחד עם זאת, תארה גילויי אלימות מילולית ורגשית לאורך הקשר הזוגי וכן תסכול הדדי מתמשך מצידה ומצד הנאשם בתקופה שקדמה לביצוע העבירות. המתלוננת תארה את התנהגותו האלימה של הנאשם כחריגה לו ולקחה אחריות על החלקים שלה בדינמיקה הזוגית שתרמו להסלמת האירוע. המתלוננת ביקשה שלא להחמיר בעונשו של הנאשם, שללה חשש מפניו ותארה את מחויבותו לקשר עם בנם כאשר הנאשם משלם מזונות ומשתתף בהוצאות הטיפול בבן.

שירות המבחן התרשם כי הנאשם מגלה אמפתיה כלפי המתלוננת ואינו מאופיין במטענים רגשיים כלפיה. עוד התרשם שירות המבחן כי הנאשם לוקח אחריות על התנהגותו האלימה ופועל על מנת לרכוש כלים להתמודדות במצבי קונפליקט ביחסיו הזוגיים. לאחר סיום השתתפותו בקבוצה המיועדת למופנים השוהים במעצר בית בגין עבירת אלימות זוגית, הנאשם ביטא רצון להמשיך בתהליך טיפולי במסגרת מרכז למניעת אלימות במשפחה. הנאשם אכן הופנה למרכז "גליקמן" – מסגרת למניעת אלימות במשפחה ונמצא מתאים להשתלב בקבוצה טיפולית. לאור המודעות והאחריות שהנאשם לוקח על העבירה שביצע, האמפתיה שהוא מגלה, ההבנה לחומרת הפגיעה במתלוננת וההשפעה המרתיעה ומציבת הגבולות של ההליכים המשפטיים לגביו, שירות המבחן העריך כי קיים סיכון נמוך להישנות התנהגות בעייתית ואלימה מצדו בעתיד.

הנאשם מסר כי עובד מול משרדים ממשלתיים ומוסדות ציבוריים, להם הוא נותן שירותי כביסה וביטא חשש כי הרשעתו בדין תפגע בפרנסתו. בהקשר זה הציג הנאשם בפני שירות המבחן נימוקים קונקרטיים וכן קבלות על עבודתו עם משרד ראש הממשלה, הביטוח הלאומי ומוסדות שונים לרבות חוזה עבודה בעבר עם שגרירות ארה"ב. לאור נתוניו ועל מנת למנוע פגיעה אפשרית בפרנסתו, המליץ שירות המבחן לשקול בחיוב ביטול הרשעתו בדין. באשר לחשיבות הקיימת בהמשך התהליך הטיפולי, המליץ שירות המבחן על העמדת הנאשם בצו מבחן למשך שנה. שירות המבחן ציין כי ככל ובית המשפט יאמץ את המלצתו באשר לביטול ההרשעה, המליץ שירות המבחן על הטלת צו של"צ בהיקף של 200 שעות.

 

ב"כ המאשימה הגישה תצלומים ומסמכים רפואיים לעיון בית המשפט. ב"כ המאשימה הפנתה לנסיבות כתב האישום, חומרת המעשים והחבלות שנגרמו למתלוננת. ב"כ המאשימה עמד על האמור בתסקיר שירות המבחן, ההליך הטיפולי אותו עבר הנאשם. עמדת המתלוננת המבקשת לחוס על הנאשם. לאור חומרת העבירה שמדובר בעבירה של אלימות במשפחה התביעה עותרת למאסר של 18 -26 חודשי מאסר בפועל שבעצם מדובר באירועים של אלימות במשפחה שהפסיקה הביעה את עמדתה לא אחת שמדובר בעונשים חמורים גם שאין עבר. התביעה הפנתה לערך המוגן של שלמות הגוף, תחושת הביטחון, הגנת המתלוננת ולאור הנזק החמור שנגרם לה עתרה התביעה לעונש של 18 חודשי מאסר בפועל.

 

ב"כ הנאשם טען כי בדיון הקודם אמרה לו התביעה כי הם טוענים למתחם של 8- 24 ובדיון טיעונים לעונש טענו למתחם של 18-26 לעמדת ב"כ הנאשם התביעה מתנהלת בתיק הזה בצורה לא ראויה.

ב"כ הנאשם תאר בבית המשפט את הדינמיקה שלוותה את הליך ההסדר שהוצג בבית המשפט. ב"כ הנאשם תיאר את ההליך הטיפולי שעבר הנאשם טיבו, הפנמתו ותוצאותיו. ב"כ הנאשם הפנה לנסיבותיו האישות של הנאשם, העובדה כי הנאשם נעדר עבר פלילי, המערכת הזוגית שבכללה הייתה חיובית ממנה נולדו ילדי בני הזוג. העובדה כי הטיפול צלח, הנאשם רציני ובעל מוטיבציה גבוהה לטפל בעצמו. הנאשם שהה במעצר בית תקופה ארוכה. ב"כ הנאשם לא הקל ראש בחבלות שנגרמו למתלוננת יחד עם זאת טען כי לא נגרמו למתלוננת על פי התעודה הרפואית שברים או חבלות חמורות אחרות. ב"כ הנאשם הפנה לפסיקה התומכת בעמדתו לפיה המתחם נמוך יותר ומתחיל במאסר על תנאי. הנאשם היה במעצר של ממש מיום 7/8/14 עד ליום 11/9/14. ומאז החל בהליך שיקומי טיפולי בו הוא מצוי גם כיום וימשך עוד זמן מה. ב"כ הנאשם הציג מכתבים של המתלוננת ואדם נוסף בו מטפל הנאשם. ב"כ הנאשם ביקש לאמץ המלצות שירות המבחן ובכלל זה את ביטול הרשעת הנאשם מחשש שהדבר יפגע בעבודתו.

 

דיון והכרעה

לשאלת ההרשעה אני סבור כי יש מקום להותיר את ההרשעה על כנה. הפסיקה חזרה ושנתה את המבחן הכפול על פי הלכת כתב ע"פ 2083/96 תמר כתב נ' מדינת ישראל, בפסקה 7 לפסק - דינה של כבוד השופטת ד' דורנר. הימנעות מהרשעה, חרף הקביעה כי הנאשם ביצע את העבירה, היא תוצאה חריגה, השמורה למקרים מיוחדים ויוצאי דופן. שני תנאים מצטברים נקבעו, על מנת שניתן יהיה להימנע מהרשעה

"ראשית, על ההרשעה לפגוע פגיעה חמורה בשיקום הנאשם, ושנית, סוג העבירה מאפשר לוותר בנסיבות המקרה המסוים על ההרשעה בלי לפגוע באופן מהותי בשיקולי הענישה האחרים."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ