אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 14818-10-14 מדינת ישראל נ' אזרלסקי

ת"פ 14818-10-14 מדינת ישראל נ' אזרלסקי

תאריך פרסום : 11/06/2015 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי חיפה
14818-10-14
28/10/2014
בפני השופט:
רון שפירא

- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
הנאשם:
1. ארקדי אזרלסקי
2. ת"ז 309053049

גזר דין

העבירה בה הורשע הנאשם וכתב האישום המתוקן

הנאשם הורשע על פי הודאתו בעובדות כתב האישום המתוקן (ברביעית) ובעבירה של מרמה והפרת אמונים לפי סעיפים 284 + 29 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן: "חוק העונשין").

לפי עובדות כתב האישום המתוקן, אשר הוגש במסגרת הסדר טיעון שנערך בין הצדדים, בתאריך 2/11/13 בשעה 04:30 או בסמוך לכך, ברחוב חסן שוקרי בחיפה, נהג הנאשם ברכב כשהוא שיכור ובדמו ריכוז של 360 מיקרוגרם אלכוהול לליטר אויר נשוף. הנאשם עוכב ונחקר. בעקבות הנהיגה בשכרות, בו במקום נמסרו לנאשם הזמנה לדין וכתב אישום, ליום 12/1/14, כדי להישפט על עבירת התנועה בבית משפט השלום לתעבורה בחיפה. כמו כן, על אתר ניטל ממנו רישיון הנהיגה והוחלט לזמנו לשימוע לצורך החלטה בדבר פסילה מנהלית מקבל או מהחזיק ברישיון הנהיגה על ידי קצין משטרה וכן בדבר איסור מנהלי על שימוש ברכב, וזאת ביום 3/11/13, בתחנת משטרת נהרייה.

במועד שאינו ידוע למאשימה, עובר למועד השימוע, פנה הנאשם אל אבנר דהאן (להלן: "אבנר") וסיפר לו אודות עבירת התנועה והשימוע אליו זומן וביקש ממנו לסייע לו בהשבת רישיון הנהיגה ורישיון הרכב. השניים נפגשו במגרש הכדורגל בקרית אתא ואבנר הבטיח לנאשם להשיב לו את רישיון הרכב כבר למחרת היום ואת רישיון הנהיגה בתוך 10 ימים, זאת תמורת 7,000 ₪. סמוך לאחר מכן שילם הנאשם לאבנר סך 1,000 ₪ במזומן, כמקדמה לתמורה. עם קבלת המקדמה הורה אבנר לנאשם שלא להתייצב לשימוע בנהרייה אליו זומן כדין והורה לו כי אם יישאל על כך, עליו להשיב כי נערך לו שימוע בפני רפ"ק רוני משיח, מפקד יחידת משטרת התנועה הארצית "כרמל" (להלן: "רוני"). ביום 03/11/13 בשעה 08:46 או בסמוך לכך התקשר אבנר אל רוני, שוחח עמו על שני נהגים אשר פנו אליו ונדרש לטפל בעניינם, ובהם הנאשם. השניים סיכמו, כפי שנהגו תמיד, כי אבנר יערוך לנאשם שימוע – חרף העובדה שזומן לתחנת נהרייה ושלא על פי נוהל העתקת מקום השימוע – ויימנע מלהטיל איסור שימוש ברכב. לצורך מימוש תכניתם, מסר אבנר לרוני את פרטיו של הנאשם, לרבות מספר תעודת הזהות, מספר רישיון, מספר הרכב אותו נהג וכן את רמת השכרות שנמדדה בדמו.

סמוך לאחר מכן התקשר אבנר אל אירית, שוטרת בתחנת נהרייה, שזהותה אינה ידועה במדויק למאשימה, וביקש ממנה כי השימוע ייערך בפניו, בתחנת זיכרון יעקב ולא בתחנת נהרייה. אירית הפנתה את אבנר אל הממונים עליה ואבנר פנה אל אחד מקציני המשטרה בתחנת נהרייה, שזהותו אינה ידועה למאשימה, הודיע כי הופנה אליו וביקש כי השימוע ייערך בפניו. סמוך לאחר מכן, מילא רוני בטופס השימוע את הפרטים שמסר לו אבנר לגבי הנאשם, תוך שהוא ממלא בכזב את טופס השימוע, כך שהוא נחזה להיות כאילו הנאשם התייצב בפניו ונערך לו שימוע כדין. רוני ציין בכזב על גבי טופס השימוע כי השימוע נערך לנאשם בנוכחותו ביחידת התנועה וכי זיהה את הנאשם על פי תעודת זהות, חרף העובדה שהנאשם כלל לא נכח בשימוע. בנוסף רשם רוני בכזב כאילו השימוע נערך בשעה 07:50 ורשם דברים שלכאורה נאמרו מפי הנאשם בשימוע. לבסוף החליט רוני לפסול את הנאשם מלהחזיק רישיון נהיגה אך לא להטיל איסור שימוש ברכב. סמוך לאחר שהושב לו רישיון הרכב, כפי שסוכם, שילם הנאשם לאבנר סך 6,000 ₪ נוספים.

הטיעון לעונש

ב"כ המאשימה טען כי הערכים המוגנים בעבירה של מרמה והפרת אמונים הם אמון הציבור, טוהר המידות של עובד הציבור והפעילות התקינה של המנהל הציבורי. במקרה זה שלושת הערכים הללו נפגעו, ובצורה קשה. מדובר באדם שנהג שיכור ובית המשפט צריך להתחשב בנזק שנגרם או שעלול היה להיגרם. נטען כי הנזק שנגרם מטיפול שסוטה מן השורה באדם שנהג שיכור והנזק שנגרם לציבור הוא נזק רב. נטען כי גם חלקו היחסי של הנאשם בביצוע העבירה וגם הניצול לרעה של מעמדו של השותף, קצין המשטרה, גורמים נזק רב לציבור בכללותו, לאמון במשטרה ובכל מערכת אכיפת החוק ולמלחמה בתאונות הדרכים. נטען כי החלק היחסי של הנאשם אינו מבוטל. עוד נטען כי ביהמ"ש צריך להתחשב בפסיקה הנוהגת בקביעת מתחם הענישה. נטען שפסיקה ישנה שאינה מתיישבת עם עיקרון ההלימה נסוגה. עוד נטען כי פסקי הדין כולם, ודאי בשנתיים האחרונות, מדברים על הרשעה. נטען כי חוץ מפגיעה באמון הציבור, מדובר באפשרות פגיעה בגופו וחייו של הציבור. נטען כי כאשר מדובר באנשים נורמטיביים הפסיקה מדברת על טווח ענישה של מאסרים קצרים שניתן לרצותם בעבודות שירות ועד מאסרים בפועל של 10 עד 14 חודשים, לעיתים אף יותר. באשר לעונש ההולם בעניינו של הנאשם נטען כי מדובר בבחור צעיר ללא עבר פלילי, שהודה וצריך לזקוף זאת לזכותו, אך כדי לגדוע מעשים מעין אלה ולשקם את אמון הציבור שנפגע, הדרך היחידה היא גזר דין מאוזן שייקח בחשבון את הנסיבות גם לחומרה. המדינה עותרת לעונש של מאסר שירוצה בעבודות שירות, קנס ומאסר על תנאי. נטען כי אין מקום להימנע מהרשעה וזאת בשל האינטרס הציבורי וכן מכיוון שהנאשם לא הראה פגיעה ממשית בשיקומו על ידי ההרשעה.

ב"כ הנאשם טען כי הנאשם סיים את ההליכים בפני בית המשפט לתעבורה, שם תוקן כתב האישום ובוטלו רמות השכרות שנטענות פה בכתב האישום והוא נדון שם ל-5 חודשי פסילה במסגרת הסדר. עוד נטען כי על פי כתב האישום המתוקן, גם לטענת המאשימה הנאשם לא ביקש מאבנר או מרוני, שאותו כלל לא הכיר, לטפל ולו באופן כלשהו בתיק העיקרי – בנושא הנהיגה בשכרות והענישה הצפויה בבימ"ש לתעבורה. נטען שהנאשם לא היה מודע לתוכנית הבלתי חוקית של אבנר להפעיל קצין משטרה שאמור לעשות שימוע שהוא למעשה לא שימוע. נטען שכל חטאו של הנאשם הוא שהוא נתן את הטיפול בנושא למישהו שאינו עורך דין והתופעה של השגת גבול המקצוע היא שהולידה את התיק הזה. נטען כי הנאשם טעה בבחירת האדם שאליו פנה לטיפול בעניין וכי מעובדות כתב האישום אפילו לא עולה שהנאשם ביקש לפעול בניגוד לחוק.

ב"כ הנאשם טוען שבתיק זה ראוי לבחון הימנעות מהרשעה. נטען כי מדובר בנאשם בן 24 שמקצועו הוא נהג משאית מעל 15 טון והוא מעוניין להשתלב בקורס של נהגים ציבוריים, על מנת להיות נהג אוטובוס או מונית ושאלת ההרשעה תשפיע על עתידו המקצועי. נטען כי הנאשם הודה וחסך זמן שיפוטי והמבצעים העיקריים הם אבנר ורוני. מבוקש לא להרשיע את הנאשם ולהטיל עליו התחייבות. נטען כי הוא מרצה את עונשו בתיק התעבורה ולמד את הלקח.

דיון

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ