אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 14681-03-13 מדינת ישראל נ' ב'

ת"פ 14681-03-13 מדינת ישראל נ' ב'

תאריך פרסום : 26/04/2016 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
14681-03-13
06/03/2016
בפני השופט:
שמואל מלמד

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד מיכל אפלבוים וטלי הוד
נאשם:
מ' ב'
עו"ד פרידמן
פסק דין
 

כתב האישום וההסדר

ביום 11.12.14 הצדדים הגיעו להסדר לפיו, הנאשם הודה בעובדות כתב האישום המתוקן בטרם הרשעה, נשלח לקבלת תסקיר בטרם הטיעונים לעונש. בכפוף לתסקיר חיובי שיצביע על לקיחת אחריות, שיתוף פעולה עם שירות המבחן התביעה תעתור להרשעה ולעונש של מאסר על תנאי והתחייבות, הסנגור יוכל לטעון לאי הרשעה. במידה והתסקיר יהיה שלילי המאשימה תעתור למאסר.

 

נוכח הודאת הנאשם נקבע כי ביצע את המיוחס לו בכתב האישום המתוקן בעבירה של תקיפת בת זוג, לפי סעיף 382 (ב) (1) לחוק העונשין התשל"ז – 1977.

 

על פי עובדות כתב האישום המתוקן, בתאריך 30.11.12 בדירתם של הנאשם והמתלוננת, שהינם נשואים כ-13 שנים ולהם שני ילדים, תקף הנאשם את המתלוננת בכך, שדחף אותה והפילה לרצפה.

 

תסקיר שירות מבחן

בעניינו של הנאשם התקבל תסקיר שירות מבחן לפיו, הנאשם בן 42, יליד רומניה, נשוי ואב לארבעה. עובד במפעל לליטוש והשחזה של משטחים. לדבריו, סיים 12 שנות לימוד בארץ מוצאו, למד טבחות ועד עלייתו ארצה עבד במסעדה. תאר הנאשם קשר טוב עם אמו, מאז ילדותו. בנוסף, תיאר אותה כאם תומכת ומגוננת. בעוד תיאר את אביו כאשם נוקשה שאינו נותן ביטוי לרגשותיו, אשר הרבה להיעדר מהבית בילדותו. כיום, מקיים עמו קשר רופף. בשנותיו הראשונות בארץ עבד במסעדה, במקביל לעבודתו במפעל. עזב הנאשם את תחום המסעדנות בשל עבודה פיזית מאומצת, כאשר החלו להופיע אצלו בעיות בריאות הקשורות בשאיפת אבק וחומרים רעילים. בנוסף, עבד בבי"ח כסניטר, ברם התפטר מעבודתו בשל משכורת לא מספקת לפרנסת משפחתו. מסר כי לאורך השנים גילה אחריות לפרנסת המשפחה ועבד קשה בנטרה לדאוג לצרכיהם. הנאשם הדגיש את דאגתו ואהבתו לאשתו, ותיאר אווירה משפחתית וזוגית רגועה יחסית, למעט ויכוחים שעולים לעיתים בעיקר סביב נושאים כלכליים.

משיחה שעלתה עם המתלוננת מסרה כי חוותה אלימות קשה והזנחה רגשית במשפחת מוצאה, ומגיל צעיר חיה מחוץ לבית. תיארה תמונה שונה בנוגע למערכת היחסים ביניהם. לאורך השנים, הנאשם נטה להתפרצויות זעם כלפיה. ציינה כי אינו אלים כלפיה פיזית, אולם לעיתים סוטר לילדים כאמצעי הענשה חינוכי לתפיסתו. המתלוננת מסרה כי פנתה לסיוע הרווחה בשל מצוקה כלכלית ונפשית שחוותה. שירות המבחן קיבל לשירותיו דו"ח מהעובדת הסוציאלית, כי המתלוננת דיווחה בעבר כי הנאשם אינו שותף בתשלומי משק הבית על אף שעובד שעות ארוכות. כמו כן, דיווחה על אלימות נפשית, מילולית וכלכלית שהפעיל הנאשם כלפיה וכלפי הילדים, ולעיתים הגיע שתוי לאחר שצרך אלכוהול והיא נאלצת לטייל עם הילדים מחוץ לבית שעות ארוכות, עד שיירגע. למעשה היה ניסיון לערוך בירור של עו"ס נוער, ברם בשל אי שיתוף פעולה מצדה התיק נגנז. בנוסף, הופנתה על ידי הרווחה לטיפול ביחידה לאלימות במשפחה, אולם הגיעה רק לשני מפגשים והפסיקה את הטיפול על דעת עצמה. בבירור שנערך לאחרונה, המצב השתפר בשנה האחרונה וכי תקופה ארוכה הנאשם אינו צורך אלכוהול. לצד זאת, חוסר שיתוף פעולה של המתלוננת והנאשם בקשר עם גורמי הרווחה, ישנו חוסר בהירות לגבי תמונת המצב בבית. הנאשם לא הגיע לשיחה השנייה שנקבעה לו בשירות המבחן, בשל לידת בנו, שאירע בימים האחרונים ולא עלה בידי שירות המבחן להשלים את האבחון.

בהתייחסות שירות המבחן לעבירה הנדונה, הנאשם לקח אחריות מסוימת לביצועה. מסר כי ברקע לאירועים, יצא מביתו ובעקבות מפגש עם חבריו התמהמה בחזרתו. לדבריו, איבד תחושת זמן וכששב הביתה נתקל בזעם מצד המתלוננת והתעורר ביניהם וויכוח סוער. בתוך כל פעל לפי המיוחס לו, ברם הדגיש כי לא הייתה בכוונתו לפגוע פגיעה של ממש במתלוננת. כמו כן, הכחיש שימוש לרעה באלכוהול באותו הערב. הנאשם הביע חרטה על מעשיו והכרה בפגיעה הנפשית והפיזית שגרם למתלוננת. יחד עם זאת, התקשה להכיר בנזק שנגרם לבנו, אשר היה עד לסיטואציה. בהתייחסות המתלוננת לעבירה, תיארה תמונה שונה. מסרה כי הנאשם נעדר לשעות ארוכות באותו הערב, בעוד בנו מחכה. כאשר חזר לבסוף, היה שתוי ודיבר באופן לא קוהרנטי. בתוך וויכוח שהתעורר ביניהם, לקח את בנם מידיה. לדבריה חששה לבנה, וכשניסתה להשיבו, דחף אותה הנאשם ונפלה לרצפה. עוד מסרה המתלוננת, כי לאחר האירוע, ובייחוד בשנה האחרונה, חלה רגיעה ביחס הנאשם כלפיה, וניכרים מאמציו לפעול באופן מתון יותר, להימנע משתייה וגילה מחויבות גבוהה יותר כלפי משק הבית, וכיום אינה חוששת מפגיעה קונקרטית שלו בה או בילדיהם. שירות המבחן התרשם כי על פניו הנאשם נזקק לטיפול, אולם בשל מצב הדברים הנוכחי, לא ברור מהי מידת המוטיבציה והמחויבות של הנאשם לתהליך.

 

במהלך הדחיה התקבל בעניינו של הנאשם תסקיר משלים לפיו שירות מבחן נפגש עם הנאשם. ויצר קשר טלפוני עימו ועם רעייתו. ובשיחות הראשונות חזר הנאשם והביע בפניהן אמביוולנטיות בנוגע לצורך שלו בהשתלבות בטיפול. מאחר ולתחושותיו המצב בביתו תקין כיום. אך בחודש דצמבר האחרון לאחר התגמשות מסוימת בעמדתו, פנה הנאשם על פי המלצת שירות המבחן למרכז שלום המשפחה בחולון. והשתלב בקבוצה טיפולית המיועדת לטיפול בגברים שנהגו באלימות כלפי בנות זוגם. עו"ס המטפל במרכז זה דיווח כי הנאשם הגיע עד כה לארבע פגישות מתוך חמש שהתקיימו. והנאשם משתף פעולה באופן מלא. וההתרשמות היא כי הנאשם פועל באופן המותאם לשלב הטיפולי ההתחלתי בו מצוי. הנאשם הביע אף הוא בפני שירות מבחן שביעות רצון מההשתלבות בקבוצה הטיפולית. ובשיחתם עם רעיית הנאשם, היא מסרה כי התנהגותו האלימה פחתה מאז האירוע. אולם היא דיווחה על מתח ביניהם, אותו הסבירה על רקע המצוקה הכלכלית בה נתונה המשפחה. ולידת בנם הרביעי לפני כתשעה חודשים. היא גם שללה אלימות פיזית מצדו של הנאשם כלפיה או כלפי ילדיהם.

במהלך הדחיה הנאשם הציג לשירות המבחן מכתבי תודה שקיבל ממטופלים בבית חולים עת שעבד ככוח עזר וכסניטר. ובחודשים האחרונים הנאשם לא עובד ומתקיים מקבצת אבטלה ומצוי בתהליך של חיפוש עבודה בתחום מערכת הבריאות. במשרות כגון כוח עזר וסניטר.

ולפיכך לדבריו בתחום זה ובייחוד במסגרות ציבוריות הוא נדרש להציג אישור על היעדר עבר פלילי ועל כן חושש כי הרשעתו תפגע בסיכוייו להשתלב מחדש בשוק העבודה ולפרנס משפחתו.

לאור האמור לעיל, שירות מבחן ממליץ על העמדתו בצו מבחן למשך שנה ולהימנע מהרשעתו בדין.

ומאחר והוא מצוי בקשיים כלכליים, שירות מבחן ממליץ להימנע מהטלת עונש כספי או צו של"צ אשר דורש התארגנות טכנית ופניות לביצועו. והמלצתם להסתפק בענישה הרתעתית בלבד, כגון התחייבות כספית להימנע מביצוע עבירות.

 

טיעוני הצדדים

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ