אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 14577-05-14 מדינת ישראל נ' צברי(עציר)

ת"פ 14577-05-14 מדינת ישראל נ' צברי(עציר)

תאריך פרסום : 20/01/2015 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום רחובות
14577-05-14
12/11/2014
בפני השופטת:
אפרת פינק

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
נאשם:
שמשון צברי (עציר)
החלטה
 

 

בדיון שהתקיים ביום 2.11.14 התעוררה בין הצדדים מחלוקת בשאלה אם קיימת חובת תסקיר בעניינו של הנאשם.

 

הגעתי למסקנה, כי קיימת חובה לערוך תסקיר במקרה הנדון, וזאת מחמת הספק. אפרט את נימוקיי.

 

ואלו נימוקי ההחלטה:

1.הנאשם הורשע בביצוע עבירות בשלושה אישומים: באישום הראשון – בביצוע עבירה של איומים, לפי סעיף 192 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן – "חוק העונשין"), וזאת ביום 6.5.14; באישום השני – בביצוע עבירה של תקיפה סתם, לפי סעיף 379 לחוק העונשין, וזאת ביום 5.5.14; ובאישום השלישי – בביצוע עבירה של היזק לרכוש במזיד, לפי סעיף 452 לחוק העונשין, וזאת כחודש לפני המועד הנזכר באישום הראשון.

2.הנאשם עלה מתימן. יש הסכמה בין הצדדים כי הנאשם נולד בשנת 1993, אולם מועד הולדתו המדויק אינו ידוע. גם שנת הלידה לפי הלוח העברי אינה ידועה לצדדים.

3.לפי סעיף 38 לחוק העונשין ואכרזת דרכי ענישה (תסקיר של קצין מבחן), תשכ"ד – 1964, קיימת חובה לערוך תסקיר בטרם יוטל עונש מאסר, בעניינו של נאשם שטרם מלאו לו 21 שנים ביום ביצוע העבירה.

4.השאלה המתעוררת בהקשר זה בתיק שלפניי היא, האם יש לקבוע כי מלאו לנאשם 21 שנים ביום ביצוע העבירות שבכתב האישום?

5.לפי סעיף 12 לחוק הכשרות המשפטית והאפטרופסות, התשכ"ב – 1962 (להלן – "חוק הכשרות המשפטית"):

"ידועה שנת לידתו של אדם ולא ידוע יום לידתו, חזקה שנולד באחד בניסן של אותה שנה; ידוע חודש לידתו של אדם ולא ידוע יום לידתו, חזקה שנולד ביום החמישה עשר של אותו חודש".

 

6.סעיף 12 לחוק הכשרות המשפטית עניינו במצב שבו "ידועה שנת לידתו של אדם". האם מדובר בשנת הלידה הגרגוריאנית או העברית?

7.לפי סעיף 3 לחוק הפרשנות, תשמ"א – 1981 (להלן – "חוק הפרשנות"), ניתנה למושגים "שנה" ו"חודש" פרשנות כדלקמן: "לפי הלוח הגרגוריאני, ואם צוינה תחילת תקופתם או סופה לפי הלוח העברי בלבד, לפי הלוח העברי".

8.סעיף 12 לחוק הכשרות המשפטית קובע חזקה, שלפיה נולד באחד בניסן באותה שנה, והרי חודש ניסן הוא אחד מחודשי השנה בלוח העברי. מכאן, ובהתאם לסעיף 3 לחוק הפרשנות, המדובר בא' בניסן לשנה העברית.

9.במקרה שלפניי, אין הצדדים יודעים את שנת לידתו של הנאשם לפי הלוח העברי, אלא אך את שנת לידתו לפי הלוח הגרגוריאני, שהיא 1993. שנת 1993 התחילה ביום ח' בטבת תשנ"ג והסתיימה ביום יז' בטבת תשנ"ד.

10.השאלה היא, אפוא, אם בהתאם לחזקה הקבועה בסעיף 12 לחוק הכשרות המשפטית, יש לקבוע את תאריך הולדתו של הנאשם ביום א' בניסן, תשנ"ג (23.3.93) או ביום א' בניסן, תשנ"ד (13.3.94)?

12.לכאורה, ישנו הגיון רב יותר בקביעת החזקה לגבי שנת תשנ"ג, שהרי אין מחלוקת כי הנאשם נולד בשנת 1993. אולם, הגיון זה אינו עולה מהוראות החוק, שהרי החזקה חלה לגבי לוח השנה העברי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
קוד אבטחה
הקש קוד אבטחה*
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ