אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' ש'

מדינת ישראל נ' ש'

תאריך פרסום : 16/07/2017 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי חיפה
12469-10-16
10/07/2017
בפני השופט:
יחיאל ליפשיץ

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
נאשם:
ח.ש.
עו"ד דורון נוי
עו"ד יהלי שפרלינג
גזר דין
 

 

כללי

הנאשם הורשע על פי הודייתו בעבירות של סיוע לייצור הכנה והפקת סם, לפי ס' 6 לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג – 1973 (להלן: פקודת הסמים) + ס' 31 לחוק העונשין, תשל"ז – 1977 (להלן: חוק העונשין); החזקת סם שלא לצריכה עצמית, לפי ס' 7 (א)+(ג) רישא לפקודת הסמים; כלים, לפי ס' 10 רישא לפקודת הסמים; ונטילת חשמל, לפי ס' 400 לחוק העונשין. תיקונו של כתב האישום היה במסגרת הסדר טיעון שהושג בשלב מוקדם יחסית של שמיעת הראיות וכלל את תיקונו של כתב האישום ללא הסכמה עונשית.

 

הנאשם הינו יליד 1965 ותושב רחוב אופיר באזור חוף שמן בחיפה. נטען בכתב האישום המתוקן, כי במתחם הצמוד לביתו הקים הנאשם מחסן, ועובר לסוף חודש 9/2016, מהלך תקופה של כחודשיים, הוא ציידו – בעצמו ובאמצעות אחרים – בציוד לגידול קנבוס (30 שנאי חשמל, מאווררים, מזגנים, מכלי דשן) וכן חיבר את המחסן באופן פיראטי לרשת החשמל, והכל על מנת לסייע לגידול קנביס. עד לתאריך 27.9.16 גוּדַל במחסן קנביס שלא לשימוש עצמי בידיעת הנאשם ובהסכמתו ובמועד לעיל הוא החזיק במחסן עשרות שתילים במשקל נטו של כ 117 ק"ג. הצדדים הסכימו (ר' פרטי ההסדר – עמ' 8 לפרוטוקול מתאריך 6.3.17) וזאת בהתאם לס' 4 לחלק העובדות כי במחסן גוּדַל הסם והמאשימה לא תטען כי הנאשם גידל את הסם באופן אישי. זו היתה הסיבה אף להרשעתו של הנאשם בעבירת סיוע לעבירת ייצור והכנת הסם, ולא בעבירה המושלמת.

 

 

 

תסקיר שירות המבחן

שירות המבחן סקר את קורותיו של הנאשם – בן 52, נשוי ואב ל 3 ילדים (בת בוגרת ממערכת יחסים קודמת ושני ילדים קטינים המשותפים לו ולרעייתו, כאשר שני האחרונים לומדים בבית ספר פרטי). טרם מעצרו עבד בחברה לעבודות עפר ומאז שחרורו בתנאים מגבילים הוא עובד כמלצר ושומר. הוצג אישור ממעסיקו הקודם שהנאשם היה עובד אחראי. הנאשם נכה בשיעור של כ 60% על רקע מוגבלות בידו ורגלו. שירות המבחן הפנה לכך כי עד שנת 2004 היה הנאשם מכור לסמים והשתמש בסמי רחוב שונים. בשנת 2004 שולב הנאשם במסגרת "בית חם" – מסגרת לטיפול במכורים לסמים – "התנקה" מסמי רחוב ומאז הוא מטופל, במינונים שונים, בתחליפי סם. בעקבות מעצרו שב הנאשם להיות בקשר עם גורמי "בית חם" והוא נפגש בקביעות עם העובדת הסוציאלית של המקום. צוין, כי לדברי הנאשם לאחר גמילתו מסמי רחוב הוא שינה מדרכי התנהלותו, שלוו בפלילים ותקופות מאסר, הקים משפחה, החל לעבוד ותפקד באופן נורמטיבי. מתסקיר שירות המבחן עלה, על פני הדברים, כי הנאשם לקח אחריות רק באופן חלקי אך במסגרת הדיון מתאריך 12.6.17 הובהר כי הנאשם היה מודע לכך כי במחסן יגודל קנביס (ר' עמ' 10 לפרוטוקול). שירות המבחן התרשם מהנאשם כבעל יכולות אשר גדל בסביבה מורכבת ומשברית, דבר שהוביל לקשיים בשמירת יציבות, להתמכרות לסמים ולקיום אורח חיים עברייני. עם זאת, נראה שבשנים האחרונות, לאחר תהליך גמילה שעבר ב"בית חם" ביצע הליך שינוי משמעותי, הקים משפחה והחל לעבוד בצורה מסודרת. עוד צוין, כי הנאשם מודע למחירים שהוא ומשפחתו ישלמו בעקבות הסתבכותו וניכר שהוא חש אכזבה בשל כך. עוד צוין, כי ההליך הטיפולי אותו עובר הנאשם בתקופה האחרונה ב"בית חם" הינו משמעותי עבור הנאשם אך משום שמסגרת זו אינה מפוקחת על ידי משרד הרווחה לא ניתן להציע אותה כמסגרת רלוונטית גם לתקופת מבחן – מסיבה זו, לא הובאה המלצה טיפולית פורמאלית, אך הומלץ כי יושת עונש שיציב גבולות בדמות מאסר לריצוי בעבודות שירות.

 

ראיות הצדדים לעונש

מטעם המאשימה הוגש פלט הר"פ של הנאשם ופלט המאסר (ת/1). כאמור לעיל, עד תחילת שנות ה 2000 היה הנאשם מעורב עד צוואר בפלילים בעיקר על רקע התמכרותו לסמים וזאת החל משנת 1983 בבית המשפט לנוער. מדובר ברצף של עבירות רבות, רובן בתחום הסמים והרכוש שבוצעו עד לשנת 2001 (ר' פריט 2 לפלט. הנאשם השתחרר ממאסרו האחרון ב 6.5.03) ובמסגרתן נדון הנאשם ל 4 תקופות מאסר. החריג לכלל לעיל הינו הרשעתו האחרונה של הנאשם משנת 2015 (עבירה משנת 2014) אז הורשע הנאשם בעבירת איומים ותקיפה ונדון למאסר על תנאי. יוצא, כי למעט החריג האחרון לעיל, הנאשם יצא ממסלול הפשע בשנת 2001. בנוסף, הציגה המאשימה תמונות של המתחם בו נתפס הסם (ת/2) וניתן להתרשם מכך שמדובר במבנה ש"אובזר" וצויד בהתאם.

 

מטעם הנאשם העידו מספר עדי אופי אשר רובם ככולם הרחיבו אודות השינוי המשמעותי אותו עבר הנאשם לפני כ 13 שנה, אז נגמל מהתמכרותו הקשה לסמי רחוב ומדרך הפשע ובשלב מאוחר יותר הקים משפחה וקיים אורח חיים נורמטיבי. על כך העידו עו"ד חמודי מסרי אשר הכיר את הנאשם עוד כ"נרקומן", מחד, וכן מכיר אותו בשנים האחרונות כמי שמגדל את ילדיו וכן מתנדב בקהילה; מר ויקטור חג'אר שהינו, בין היתר, יו"ר ואדי ניסנס ויו"ר המרכז הקהילתי אחווה ברחוב קיסריה בחיפה, מסר שגם הוא מכיר את הנאשם על שתי תקופותיו לעיל. מר חג'אר מסר אודות תפקודו של הנאשם כאב מסור שדאג לכך כי ילדיו ילמדו בבתי ספר הטובים ביותר וכן מסר כי הנאשם נעתר פעמים רבות לבקשותיו לספר על חייו לבני נוער וזאת מתוך מטרה להרחיקם מעולם הסמים. כמו כן העיד לטובת הנאשם מר יעקב אילוז, מנהל "בית חם" שמסר כי הוא הכיר את הנאשם בשנת 2004 כאשר הלה הגיע אליו ל"אשפוזית" כאשר היה "שבור" אך חרף הקשיים עבר תהליך מוצלח של גמילה פיזית מסמי רחוב וכן הקים משפחה וקיים אורח חיים נורמטיבי. מר אילוז הוסיף כי הוא שמר על קשר עם הנאשם לכל אורך השנים כאשר בהקשר האחרון הפנה לקשיים כלכליים אליהם נקלע הנאשם בתקופה טרם מעצרו שהנאשם התקשה להיחלץ מהם. מר אילוז הוסיף כי לאחרונה החל הנאשם להיעזר בשירותי העו"ס של המוסד אותו הוא מנהל (הוגש מטעמה מכתב – נ/1) וכן מקבל תחליפי סם. מר אילוז ביקש, כמו גם שאר העדים לעיל וכמו גם העו"ס הגב' הגר צמח בר שמכתבה הוזכר לעיל, כי חרף מעידת הנאשם יושת עליו עונש שלא יכלול מאסר מאחורי סורג ובריח שכן עונש שכזה עשוי להסיגו לאחור מבחינת התמכרותו לסמים. נוסף על העדים הוגשו מסמכים שונים (תיעוד רפואי, תיעוד אודות שכר הלימוד בבית הספר שם לומדים ילדיו של הנאשם, תלוש שכר ועוד).

 

עיקר טיעוני הצדדים

המאשימה הפנתה לחומרת מעשיו של הנאשם - מדובר במי שסייע לתפעל "חממה" לגידול קנביס בהיקף משמעותי וכן הפנתה לפסיקה הנוהגת בעבירות סמים ולפיה יש להשית עונשים משמעותיים ומרתיעים. המאשימה הפנתה לפסיקה מגוונת, שחלקה ידון להלן, וטענה כי כלל הנתונים מובילים למסקנה כי מתחם העונש ההולם בעניינו צריך לנוע בין 18 ל 36 חודשי מאסר, בנוסף למאסר על תנאי וקנס משמעותי. לעניין קביעת העונש בתוך המתחם נטען כי בהקשר זה יש לקחת בחשבון את עברו הפלילי המכביד של הנאשם וכן טענה כי הסתבכותו הכלכלית אינה יכולה להוות "הגנה" מפני ענישתו וכן ציינה כי דווקא העובדה שבעבר הנאשם היה נתון בעולם הסמים והינו מודע להשלכות ההתמכרות לסמים צריכה היתה להרחיקו מביצוע עבירות כאלה.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ