אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 11971-08-15 מדינת ישראל נ' סדר(עציר)

ת"פ 11971-08-15 מדינת ישראל נ' סדר(עציר)

תאריך פרסום : 17/02/2016 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
11971-08-15
11/02/2016
בפני השופטת:
1. חגית מאק-קלמנוביץ
2. ס. נשיא


- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי)
נאשם:
ווסאם סדר (עציר)
הכרעת דין

1.נגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, השתתפות בהתפרעות ואיומים. על פי עובדות כתב האישום ביום 31.7.15 היתה הפרת סדר באזור באב חוטה בעיר העתיקה בירושלים. הנאשם ואחרים היו רעולי פנים ויידו אבנים וחפצים אחרים לעבר כח משטרה שעמד כשלושים מטר מהם, וכתוצאה מכך נפגעו שני שוטרים באורח קל. הנאשם יידה מספר אבנים, וכאשר התכופף להרים אבן בגודל כדור טניס וליידות אותה לעבר השוטרים, הופתע על ידי השוטר צאאל אברהים (להלן: צאאל) שהגיע מאחוריו ואחז בו כדי למנוע ממנו לעשות כן. הנאשם ברח והשוטר צאאל רדף אחריו יחד עם שוטר נוסף, יוסף עבאדי (להלן: עבאדי). השניים ניסו לעצור אותו אך הנאשם התפרע והשתולל כדי להתנגד למעצר ואף ניסה לסגור את דלת ביתו כדי למנוע מהשוטרים להגיע אליו, ולבסוף נעצר. לאחר שנעצר, בניידת המשטרה, אמר הנאשם לשוטר עבאדי כי הוא יודע שהשוטר מסתובב הרבה בשכונה, והוא מציע לו הסכם: "אם תתפוס אותי מחוץ לשכונה שלי תעשה בי מה שאתה רוצה, אבל אם אני אתפוס אותך בשכונה שלי אני אדאג לזיין אותך".

הנאשם כפר בכתב האישום וטען כי לא היה לו קשר לאירוע וכי הוא נעצר כאשר ניסה לצאת מביתו. התיק נקבע להוכחות.

ראיות התביעה

2.מטעם התביעה העידו ארבעה שוטרים, שניים מהם היו המעורבים העיקריים באירוע על כל חלקיו, העדים צאאל ועבאדי. נוסף עליהם העיד רפ"ק מואיד עזאם, הקצים שנכח באירוע משלב מסויים אך לא מתחילתו, וכן רס"ר פואד טריף שערך שחזור של האירוע אך לא העיד לגבי האירוע עצמו. כמו כן הוגשה הודעתו של העד רס"ן רון גויטע אשר נפצע בידו ובעינו באירוע יידוי האבנים (ת/3).

3.רס"ל צאאל אברהים הוא סמל מחלקה בעובד בעיר העתיק החמש שנים, בשירות סדיר ובקבע. הוא העיד כי במועד האירוע, לאחר תפילות יום ששי, התקבל דיווח על יידוי אבנים לעבר שוטרים מכיוון אנטוניה. הוא הגיע למקום מכיוון רחוב הפרחים, במטרה להגיע מאחורי המתפרעים ולהפתיע אותם. לדברי העד הוא עשה את הדרך בריצה, הגיע למקום, זיהה חמישה רעולי פנים והתעמת עם אחד מהם. הוא משך את החולצה שהיתה על פניו שרעול הפנים וזיהה את פניו בשל ההיכרות שיש לו במהלך שירותו עם תושבי העיר העתיקה (פרוטוקול עמ' 3). החל מרדף שבו נשמר קשר עין רצוף בינו לבין המתפרע. המתפרע ניסה להיכנס לביתו, פתח דלת וניסה להיכנס אליה, אולם העד היה אחריו והשתלט עליו בעזרתו של עבאדי שאף הוא הגיע למקום. החל עימות שבמהלכו המתפרע נפגע בעין, ולבסוף הוא הושכב על הרצפה ונאזק (עמ' 4 בראש העמוד).

4.העד הבהיר במפורש כי ראה את הנאשם מטווח קרוב מתכופף, מרים אבן ועומד לזרוק אותה (עמ' 4 שורות 9, 10, 18, 20, 23). כמו כן העיד כי הוא הגיע למקום ראשון ולאחר מכן זיהה את העד עבאדי שהגיע אחריו (עמ' 4 שורות 12, 13). הוא תיאר את האדם שאותו עצר כלובש מכנס טריקו שחור וחולצה שחורה עם סמל פתאח וכיתוב בלבן (עמ' 4 שורות 29, 30). בחקירתו הנגדית הוסיף צאאל כי כאשר התקרב למקום האירוע וראה את הנאשם את הנאשם מתכופף להרים אבן ומשליך אותה, אדם אחר שנכח במקום קרא אל רעולי הפנים משטרה והם ניסו לברוח, אולם הוא היה במקום לפני שהספיקו לברוח (עמ' 5 שורה 28 ואילך). העד אישר כי לא מסר פרט זה בהודעתו במשטרה, אך טען כי דו"ח הפעולה שכתב וההודעה שנגבתה ממנו במשטרה ניתנו בסמוך לאחר האירוע כשהיה תחת לחץ האירועים, והוא נזכר בכך בימים האחרונים, לאחר שצפה בשחזור האירוע ונזכר בו לפרטיו (פרוטוקול עמ' 6, 7).

באשר למעורבותו של עבאדי העיד צאאל כי הוא עקף את עבאדי, החל להתעמת עם הנאשם, ולאחר מכן עבאדי סייע לו להוציא את הנאשם מפתח הבית (עמ' 8). העד נשאל על רעלת הפנים של הנאשם, והעיד כי היא נפלה בזמן העימות ביניהם, לפני שהחל המרדף (עמ' 8 שורה 31).

5.סמ"ר יוסי עבאדי היה חלק מהכח שנכנס מרחוב חוטה ורחוב הפרחים לאגף את מיידי האבנים, יחד עם צאאל, עם הקצין עזאם ועם כח נוסף. עבאדי העיד כי הוא וצאאל נכנסו ראשונים לשכונה, עברו דרך מפותלת וכשהגיעו לסמטה ישרה זיהו מספר רעולי פנים מיידים אבנים, שעמדו כשגבם אליהם במרחק של כחמישים מטר. בחקירתו הנגדית הבהיר העד כי ראה את הנאשם עצמו מחזיק אבן בידו וזורק אותה (עמ' 12 שורה 29). לדבריו הוא עצר והסתכל בכוונת הנשק שהיה לו "קנה ספוג", אולם כשעצר הכח המשיך לרוץ ואנשיו "נכנסו בין הכוונות", ולכן לא יכול היה לירות (עמ' 10 בראש העמוד). לדברי העד מישהו צעק משהו בערבית וכל רעולי הפנים החלו לברוח. הוא התמקד באחד מהם שפנה לרחוב עומריה, רדף אחריו לתוך השכונה עד שנכנס לבית מצד שמאל, הוציאו אותו מפתח הבית החוצה ואזקו אותו (עמ' 10 שורה 5 ואיך). בחלקו הראשון של התיאור העיד העד בלשון יחיד, ובהמשך עבר לתאר בלשון רבים את תפיסתו של העד ומעצרו.

עבאדי לא זכר את תיאור לבושו של המתפרע, אך זכר חולצה קשורה על פניו עם כיתוב בערבית. הוא נשאל בנוגע לרעלה והשיב כי זיהה את רעול הפנים עם הרעלה קשורה, אך כשכיוון את הנשק והכוחות עברו הוא איבד קשר למספר שניות, ולאחריהן המתפרע החל לרוץ כשהוא ללא הרעלה (עמ' 10 שורה 15 ואילך).

6.עבאדי העיד כי פגש בתחנת המשטרה את הנאשם והנאשם ביקש ממנו מספר פעמים לצאת ולעשן סיגריה ולשוחח איתו. הוא הסכים לכך מתוך סקרנות, וכשיצאו הנאשם אמר לו "בוא נעשה כזה הסכם, אתה תתפוס אותי מחוץ לשכונה שלי, תעשה לי מה שאתה רוצה, אבל אם אני התפוס אותך בשכונה שלי אדאג לזיין אותך" (עמ' 11 שורות 4-0).

העד אישר כי הוא מכיר את את הנאשם כמי שגר בעיר העתיקה, שם "כולם מכירים את כולם" ונפגשים יום יום (עמ' 11 שורות 11, 12).

בחקירה הנגדית נשאל העד על כך שהזכיר את נושא כיוון הנשק והאפשרות להשתמש בו רק בהודעתו השניה במשטרה, לאחר שנאמר לו שקיימים פערים בין הודעתו לבין הודעת צאאל. העד השיב כי ההודעה הראשונה נגבתה ממנו עשר דקות לאחר האירוע, "מתוך האדרנלין", ובזמן מסירת ההודעה השניה היה רגוע יותר והצליח לשחזר את האירוע ולהיזכר בפרטים נוספים (עמ' 12).

7.רפ"ק מואיד עזאם הוא סגן מפקד יחידה של פלוגה ג' בהר הבית. הוא הגיע למקום בו נעצר הנאשם לאחר השתלטו עליו, והעיד כי זיהה שני שוטרים שרצו לפניו וכבר השתלטו על החשוד, שהיה עצבני ולחוץ, צעק והשתולל בידיו. העד סייע בהשתלטות (עמ' 14). הוא העיד כי השוטרים שרצו לפניו היו עבאדי ולפניו צאאל (עמ' 14 שורה 30). בשל השלב המאוחר שבו החלה מעורבותו של עד זה, אין לעדותו תרומה או השפעה של ממש על מארג הראיות.

העד נחקר נגדית בנוגע לעדות עבאדי על עצירתו וכיוון הנשק, והשיב כי ראה את עבאדי וצאאל רצים לפניו כל הזמן ולא ראה אותם עוצרים. אולם שאלות אלו אינן רלוונטיות, שכן עבאדי העיד על עצירתו ועל השימוש בנשק כשהיה בדרכו אל החלק הראשון של האירוע, בשלב יידוי האבנים, ואילו עזאם הגיע רק לשלב הסופי של האירוע, בו נעצר החשוד לאחר מרדף בסמוך לביתו. כך שאין סתירה בין עדויותיהם של עבאדי ושל עזאם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ