אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 10957-12-13 מדינת ישראל נ' ד. (אחר/נוסף)

ת"פ 10957-12-13 מדינת ישראל נ' ד. (אחר/נוסף)

תאריך פרסום : 18/12/2016 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
10957-12-13
08/12/2014
בפני דיין:
איתן קורנהאוזר

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
נאשם:
מ.נ.ד.
גזר דין
 

רקע

1.כנגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות אלימות כנגד בת זוג. לאחר שכפר במיוחס לו, לפני כב' השופטת לומפ, במהלך דיון לפני בשאלת מעצרו, הסכימו הצדדים על תיקון כתב האישום, הרשעת הנאשם בכתב אישום מתוקן, ומעקב טיפולי אחר הנאשם.

 

2.על בסיס הודאת הנאשם בעובדות כתב האישום המתוקן, הורשע הנאשם בעבירות הבאות: תקיפת בת זוג הגורמת חבלה של ממש, לפי סעיף 382(ג) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "החוק"); תקיפת בת זוג, לפי סעיף 382(ב) לחוק; היזק לרכוש במזיד, לפי סעיף 452 לחוק (3 עבירות); איומים, לפי סעיף 192 לחוק (2 עבירות).

בהתאם לעובדות כתב האישום המתוקן, ביום 29.11.2013, בדירתה של בת זוגו, המתלוננת, לקח הנאשם מכשיר טלפון מידיה, וניפצו. בהמשך, היכה את המתלוננת בפניה ומשך בשערה, עד שהפילה מספה אל הרצפה. בזמן שהמתלוננת שכבה על הרצפה, בעט הנאשם ברגליה, התכופף לעברה והיכה אותה, באמצעות ידיו, בפניה ובראשה. כתוצאה מכך נגרמו למתלוננת חבלה ברגלה השמאלית ושריטה באצבע. המתלוננת נמלטה לחדר ילדים, בו שהו באותה העת ילדיה הקטינים בגילאים 6, 8, ו-10, וסגרה את הדלת. הנאשם החל להכות על הדלת, תוך בעיטות ואחיזת "ג'בקה". כתוצאה מכך הדלת התעקמה ואחד מציריה נשבר. הנאשם איים על המתלוננת שאם לא תפתח את הדלת הוא ישבור את כל הבית. הנאשם אף היכה בדלת חדר השירותים הסמוך, ושבר את החלון הקבוע בה. בשלב זה, יצא הנאשם מהדירה, וכשביקש לשוב אליה – סירבה המתלוננת לפתוח את הדלת. הנאשם החל להכות בדלת, גרם לה לנזק, ואיים על המתלוננת בכך שאמר לה שיהרוג אותה. בהמשך, עקר הנאשם את חלון הקומה השלישית, גרם לו לנזק, הכניס את ידו מבעד לחלון והיכה את המתלוננת בראשה. משלא הצליחה המתלוננת למנוע מהנאשם להיכנס לדירתה, נמלטה עם ילדיה לדירת השכנים, עד שהגיעה משטרה למקום.

 

3.א. לאחר הרשעת הנאשם, התבקש שירות המבחן לשלבו בהליך טיפולי במרכז

לטיפול בבעיות סמים ובתחלואה כפולה. בשלב זה, הנאשם היה נתון בתנאי מעצר בית מלא ותחת איזוק אלקטרוני. בסמוך להחלטה זו, הפר הנאשם לכאורה את תנאי שחרורו, בשלושה מועדים שונים, כאשר באחד מהם אף השתמש בסמים. הפרות אלה נדונו לפני כב' השופט רובין, אשר החליט לאפשר לנאשם להשתלב בהליך גמילה מסמים, ולדחות את עתירת המאשימה למעצרו (עמ' 9 לפרוט').

ב.בהמשך, שולב הנאשם ביחידה לטיפול בהתמכרויות, שמר על קשר טיפולי ונקיון

מסמים, כאשר שירות המבחן המליץ על שילובו אף בטיפול למניעת אלימות במשפחה. בשלב זה, לאור המלצה של שירות המבחן, התיר בית המשפט את יציאת הנאשם לעבודה בחלוקת סולר, תחת פיקוח.

ג.תסקירים משלימים שניתנו לגבי הנאשם, הצביעו על "שמירת מרחק", לדברי הנאשם, מהמתלוננת, המשך הקשר הטיפולי בסוגית הסמים, לצד רגרסיה מסוימת שבאה לידי ביטוי בהפחתת תדירות הפגישות וכן במסירת שתן לאיתור סמים. יודגש שכל זאת בטרם החל שילוב הנאשם בהליך טיפולי בבעיית האלימות. בהתחשב בפרק הזמן בו שהה בתנאים מגבילים, ושמר על קשר טיפולי, ועל אף הרגרסיה המתוארת, הורה בית המשפט על הקלה בדרך של הסרת האיזוק האלקטרוני, וכן יציאה לחופשה משפחתית באילת.

ד.תקופה קצרה לאחר מכן, התברר לכאורה, מפי המתלוננת בתיק, כי הנאשם הפר

באופן שיטתי ולאורך זמן את תנאי שחרורו, לרבות הימצאות בקשר זוגי איתה במהלך כחצי שנה. בדיקה בכתובת מעצר הבית, העלתה כי הנאשם הפר את מעצר הבית. בחקירתו, הודה הנאשם כי היה בקשר עם המתלוננת, שהה בביתה (מקום ביצוע העבירה), נהג לבלות איתה "במסעדות וזה", שמר איתה על קשר טלפוני, ואף נותר ללון בתל אביב, ללא פיקוח ובניגוד לתנאי שחרורו. בנסיבות אלה, הורה בית המשפט על מעצרו של הנאשם, אולם בית המשפט המחוזי קבע כי הנאשם ישוב לתנאי מעצר בית מלא ואיזוק אלקטרוני, זאת עד לסיום ההליך.

 

תסקירי שרות המבחן

4.כאמור לעיל, התקבלו מספר תסקירים, אשר סקרו את התרשמות שירות המבחן מהנאשם, וכן את התקדמות ההליך הטיפולי. שירות המבחן תיאר שימוש של הנאשם בסם מסוג קוקאין, במשך שנים רבות, כאשר נעשו לאורך השנים מספר נסיונות גמילה. הנאשם, אב לשלושה ילדים החי בנפרד מאשתו, היה בקשר זוגי עם המתלוננת במשך מספר חודשים. במהלך הקשר הטיפולי הנוכחי, שולב הנאשם בטיפול ביחידת "של"מ", שמר על קשר טיפולי, לרבות מסירת בדיקות שתן נקיות, אך סבל מנסיגה בתדירות הטיפולים ומסירת השתן. שירות המבחן התרשם כי הנאשם סובל מקושי ביצירת גבולות פנימיים, כאשר במצבי לחץ וכעס מתקשה לווסת את דחפיו ונוטה להגיב באימפולסיביות ובתוקפנות, תוך קושי לפעול מתוך חשיבה ושיקול דעת. לבעיות אלה מצטרפים מעורבות הנאשם בעבריינות, השימוש בחומרים ממכרים. בשל קשיים אלה, ראה לנכון שירות המבחן לטפל תחילה בבעיית הסמים, ולאחר מכן לשלב את הנאשם בטיפול בבעיית האלימות ממנה סובל. לנוכח הקשר הטיפולי, קבלת האחריות והמ. בציה שהביע הנאשם לשינוי, המליץ שירות המבחן על הקלות שונות בתנאי שחרור הנאשם. שירות המבחן ביסס המלצותיו, בין היתר, על כך שלא הוגשה כל תלונה על ידי המתלוננת וכן הנאשם הבהיר בפגישותיו כי שומר על מרחק ממנה (תסקיר מיום 31.7.2014). לבסוף, המליץ שירות המבחן על המשך מעקב אחר נקיון הנאשם מסמים, שמירת מרחק מהמתלוננת ונסיון לשלבו בטיפול לגברים אלימים (תסקיר מיום 5.10.2014). הנסיבות המפורטות לעיל, מהן עולה כי הנאשם הוליך שולל את שירות המבחן ואת בית המשפט, קטעו את המשך ההליך.

 

טיעוני הצדדים

5.בטרם נשמעו טיעונים לעונש, העידו הורי הנאשם. אביו של הנאשם הדגיש את התקופה הקשה שעברה על הנאשם, אשר לא ראה את ילדיו תקופה ארוכה, לא עבד, ולא היה ביכולתו לשלם מזונות. בנוסף, עבר הנאשם תאונת דרכים קשה, כתוצאה ממנה הוא סובל מכאבים. האב תיאר את הנאשם כאדם טוב אשר נהג לעזור לאנשים. עוד טען כי המתלוננת הגיעה לביתם במשך חודשים, דפקה על הדלת ועל החלונות, וכן שלחה מכתבים עבור הנאשם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ