אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 10934-12-12 מדינת ישראל נ' מולא ואח'

ת"פ 10934-12-12 מדינת ישראל נ' מולא ואח'

תאריך פרסום : 20/09/2015 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום קצרין
10934-12-12
10/09/2015
בפני השופט:
דניאל קירס

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד נציגת היועץ המשפטי לממשלה לני אלפורד
נאשמים:
1. ראמז בן חאתם מולא
2. עיסאם חאג' בן סעיד

עו"ד שאדי חסן
עו"ד חוסיין ע. זגייר
הכרעת דין
 

 

 

1.בכתב האישום בתיק זה נטען כי בלילה שבין יום שישי ליום שבת, בשעה 3:00 ואילך או בסמוך לכך בתאריך 23.6.2012, במורדות רמת הגולן במרכז ציר הנפט סמוך לכפר סיר א דיב ובסמוך לשטח אש קלעה ויער אודם (להלן: שטח הצייד), עסקו שני הנאשמים בציד דרבנים, כשהם נוסעים ברכב שטח מסוג מיצובישי פג'רו בצבע כסף מס' רישוי 50-95-066 (להלן: הרכב) וסורקים את שטח הציד באמצעות זרקור. נטען, כי ברכב נהג הנאשם מס' 1 (להלן: ראמז). נטען, כי הרכב חנה בשטח הצייד, וכאשר הבחין ראמז ברכב הפקחים, הוא נס מן המקום במהירות ונעצר רק לאחר שהגלגל הימני של הרכב נפגע בעת המנוסה. נטען, כי במושב האחורי של הרכב נמצא נרתיק של רובה ציד ובתוכו 75 כדורים, ולרגלי המושב הקדמי ליד הנהג נמצא זרקור ותרמיל של כדור ירוי. בתא המטען של הרכב נמצאו שערות ותרמיל של כדור ירוי נוסף. נטען, כי חולצתו ומכנסיו של הנאשם 1 היו מוכתמים בדם דרבן. על-פי הנטען, הכדורים שתרמיליהם נמצאו ברכב נורו מרובה רוגר מס' 241-02859 בעל קנה סלילי השייך לנאשם 2 (להלן: עיסאם). עוד נטען כי בשטח הציד במקום בו נראה הרכב חונה לפני מנוסתו נמצא דרבן – חית בר מוגנת – כרות ראש ומנוקה מקרביו. נטען, כי לנאשמים לא היה רישיון ציד, כי אזור רמת הגולן הינו אזור אסור בצייד, וכי לנאשמים לא היה היתר למעשיהם.

 

2.העבירות בהן מואשמים הנאשמים בכתב האישום, כולן בצירוף סעיף 29 לחוק העונשין, התשל"ז-1977, הן: ציד חיית בר מוגנת וציד ללא רישיון, בניגוד לסעיפים 2 ו-14(ב) לחוק להגנת חיית הבר, התשט"ו-1955 (להלן: החוק); ציד בסינוור בניגוד לסעיפים 5(1) ו-14(ב) לאותו חוק; ציד בלילה בניגוד לתקנה 5 לתקנות להגנת חיית הבר, התשל"ו-1976; ציד ברובה עם קנה סלילי בניגוד לתקנה 6(א) לתקנות וסעיף 14(א) לחוק; וציד באזור אסור (אזור מס' 12 לתוספת) בניגוד לתקנה 1 לתקנות להגנת חיית הבר (אזורים אסורים), התשל"א-1971 וסעיף 14(א) לחוק.

 

3.יובהר כבר בפתח הדברים, כי לפי הפסיקה, הוכחת עבירת צייד דורבנים אינה מצריכה הוכחה שהנאשמים בענייננו או מי מהם הביא למותו של הדרבן המסוים שנמצא במקום על-פי הנטען, ואינה מצריכה הוכחה שהם הביאו למותו של דרבן כלשהו. בפרשה שנדונה ב-ע"פ (נצ') 1201/05 מדינת ישראל נ' חרב (13.12.2005), המשיבים נמצאו בסמוך לשעה 2:00 באזור שמורת נחל מיצר, כאשר בכליהם נמצאו סכין, אולר, מקל ופנס, המשמשים לציד דורבנים. הם הואשמו בעבירות ציד חיית בר מוגנת, ציד ללא רשיון ציד, ציד באזור אסור וציד בלילה, לפי סעיפי החוק ולפי חלק מהתקנות לפיהם מואשמים הנאשמים שבענייננו. הערכאה הדיונית זיכתה את המשיבים שם, בקביעה לפיה כוונתם לצוד דורבנים לא לוותה במעשה, והעובדות שהוכחו אינן מהוות עבירה. בית המשפט המחוזי, בדעת רוב, הרשיע את המשיבים. כבוד השופט י' כהן הפנה ל-רע"פ 1161/04 חאג' יחיא נ' מדינת ישראל (21.4.2005) וסבר כי פעולות הכנה לקראת מעשי ציד כמוהם כעבירה מושלמת של צידה אסורה. כבוד השופטת א' הלמן, אשר סברה אף היא כי יש לקבל את הערעור ולהרשיע את המשיבים, סברה כי שאלת היקף התפרשותה של עבירת הצידה אינה קלה. עם זאת, קבעה היא, כי אף בהנחה שהמשיבים עדין לא סרקו את השטח וללא קשר לשאלה האם הגיעו ליעד המדויק שבו התכוונו לבצע את הצידה, הם ממילא חרגו מגדר ההכנה ועברו להתנהגות גלויה לעין אשר חשפה את כוונתם לבצע באמצעים המתאימים את מעשה העבירה, אשר הביאה ללכידתם. לסברתה של השופטת הלמן, היסוד העובדתי של עבירת הצידה רחב דיו כדי להכיל פעולות גלויות המצביעות בבירור ובאופן קונקרטי על מטרתן הפסולה לפגוע בחיות בר, כאשר הן קרובות מספיק להגשמת המטרה הפסולה, ובשילוב עם קיומו של היסוד הנפשי הנדרש, מתקיימת העבירה המוגמרת.

 

ראו גם ע"פ (מרכז) 45128-12-10 באזלאמיט נ' מדינת ישראל, פס' 2 לפרק "דיון והכרעה" (15.5.2011).

4.אפנה לניתוח הראיות בענייננו.

 

הנאשם 1 ראמז מולא

 

5.בדו"ח הפעולה של פקח רשות הטבע והגנים אביעד בלסקי (ת/1), אשר העיד במשפט, נכתב:

 

"בלילה שבין שישי לשבת ה-23/6/12 יצאנו לפיקוח יזום במורדות הגולן.... יצאנו לדרך במטרה לתפוס ציידי דורבנים. בסביבת השעה 02:30 הגעתי למרכז ציר הנפט לכפר שנקרא 'סיר א דיב', שם ירדתי מהציר לדרך עפר הפונה מזרחה ומטפסת לכוון שטח אש קלעה ויער אודם... במהלך הנסיעה מזרחה הבחנתי באור זרקור סורק מזרחית אלי בש.א. קלעה באזור שנקרא 'הקוביות'. העברתי דיווח לכוחות וביקשתי את חאלד מדרום שינוע לכוון מחנה קלעה ואת איימון לנוע צפונה לכוון שטח אש זעורה על מנת לבצע חסימות ואני המשכתי בתנועה מזרחה לאתר וליצור מגע עם הזרקור. במהלך התנועה הבחנתי בעוד מספר פעמים באור הזרקור סורק. איתרתי שהאור היה מעט צפונה ממני ואכן בתנועה לכוון 'המטרות' בשטח האש [.] ראיתי את הרכב חונה בצד דרך עפר, זיהיתי מיד שהרכב הוא פגרו ג'יפ צבע כסף, את הרכב הזה אני מחפש זמן רב ובידי היו מספר ידיעות שהוא צד בעבר בשטח הזה ואף בשטחי עמק החולה. כמו כן ידוע לי שמדובר בציידים עם נשק חם וברור היה לי שיעשו הכל על מנת שלא להתפס. בעודי מתקרב לכוון הרכב הבחנתי שהוא חונה לצד השביל ומאיר עם הפנסים לכוון השטח, כמו כן דלת הנהג היתה פתוחה וראיתי אדם עומד מחוץ לרכב בקדמת הרכב מול האורות ומתעסק עם שק לבן. במהלך התקרבותי החשוד זיהה אותי ורץ לכוון הרכב. עקפתי את הרכב מימין וחסמתי את כוון יציאתו לשביל כי הנחתי שלא יוכל לנוע בשטח שהיה שטח סלעי קשה מאוד אך להפתעתי החשוד זינק לרכב הסתובב שמאלה על הסלעים והחל לברוח לכוון דרום. הסתובבתי, דווחתי לכוחות שהרכב בורח וביקשתי את חאלד להיות בתצפית מדרום ולנסות לראות לאן נוסע הרכב על מנת לחסום ומאימן שיחסמו את שטח האש מצפון מאזור זעורה. אני המשכתי בנסיעה אחרי הג'יפ הבורח אצוין שהנהג נסע בצורה מסוכנת מאוד בתנאי שטח קשים ובמהירות רבה, אני נסעתי אחריו כשאני מתקשה להדביק אותו בגלל המהירות ובגלל האבק הרב. כעבור כמה מאות מטרים נעצר הרכב בפתאומיות הבחנתי מיד שדלת הנהג נפתחת והנהג מבצע תנועות רבות בתוך הרכב. בגלל הכרותי עם אוכלוסיית ציידים זו ועם הבריחה המסוכנת של הנהג זינקתי מהרכב שלי עם אקדח שלוף כי פחדתי שהנהג יצא עם נשקו מהרכב. השאם שישב לידי מקדימה יצא איתי וגיורא נשאר לשמור על הרכב, ניגשתי מיד אל דלת הנהג סגרנו אותה הזדהיתי בצעקות ובתעודה שזה אביעד משמורות הטבע. מיד הבחנתי שהחשוד לבד ברכב ואינו חמוש, הורדתי מיד את האקדח שברשותי והכנסתי אותו לנרתיק. האקדח שלי לא היה דרוך. החשוד נראה לי היה מבוהל מכך שהרכב שלו נעצר, מיד הבחנתי שהגלגל הימני קדמי שלו נפגע ולכן נעצר הרכב. הודעתי לחשוד שהוא עצור ואזקתי אותו. ביקשתי ממנו תעודה מזהה והוא מסר לי ראיתי שמדובר במולא ראמז....".

 

עוד כותב הפקח בלסקי בדו"ח כי זיהה ברכב כי יש נרתיק רובה שחור, אך אין רובה; כן צלצל הטלפון הנייד של החשוד, והפקח הנחה אותו לכבות את המכשיר ונטל אותו מהחשוד. על-פי הדו"ח, בשלב זה נסע הפקח בחזרה לנקודה בה פגש בחשוד תחילה (להלן: הנקודה הראשונה), שם מצא שק לבן ובתוכו שקית נילון ירוקה ריקה. סריקה נוספת של הפקח ושל פקח מתגבר בשם לואי לא הניבה ממצאים נוספים (ת/1 ע' 4-5). לאחר מכן סרק הפקח בלסקי ברכב והנחה את הפקח המתגבר חאלד לסרוק אחריו עם פנס "במידה והשמטתי שלא ראיתי דברים" (ע' 5 ש' 27).

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ