אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"ט 57963-07-15 עדי מאי מסחר ואחזקות בע"מ נ' גרובר

ת"ט 57963-07-15 עדי מאי מסחר ואחזקות בע"מ נ' גרובר

תאריך פרסום : 14/03/2016 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום פתח תקווה
57963-07-15
09/03/2016
בפני הרשם:
הבכיר אורן כרמלי

- נגד -
תובעת/משיבה:
עדי מאי מסחר ואחזקות בע"מ
נתבע/מבקש:
טוביה גרובר
החלטה

1.בפניי בקשה ליתן רשות להתנגד לביצוע שטר ובצידה בקשה להארכת מועד להגשת ההתנגדות.

המבקש מודה שקיבל את האזהרה בתיק ההוצל"פ עוד ביום 7/12/10 ולמרות האמור לא הגיש התנגדות אלא בשנת 2015. לדבריו "עשה את כל הטעויות" בניהול התיק.

לגופה של תביעה טוען המבקש כי היה בעלים של חברת שיש עוז חברה לעבודות שיש ואבן בע"מ (להלן: חברת עוז) שהעבירה שיקים לחברת ש.ת.ל מוצרי נירוסטה בע"מ במסגרת עסקה בין הצדדים שבוטלה. בינתיים הועברו אותם שיקים למשיבה אשר מחזיקה בהם כדין (דברי ב"כ המבקש בעמ' 2, ש' 8 לפרוט' מיום 23/2/16).

שטר החוב הנדון ניתן בידי המשיבה להבטחת פרעון אותם שיקים שניתנו בידי חברת ש.ת.ל ושהועברו למשיבה. לטענת המבקש לא הבין שהשטר הנדון עליו חתם מהווה ערבות אישית שלו לחובות חברת עוז על-פי השיקים בידי המשיבה.

2.המשיבה מתנגדת במקרה זה להארכת המועד וזאת מאחר שההתנגדות הוגשה באיחור של 6 שנים וזאת ללא טעם מיוחד.

3.בעבר נטה בית המשפט לראות את "הטעמים המיוחדים" ככאלו שתלויים בנסיבות חיצוניות, שאינן בשליטת בעל הדין (כך לדוגמה בש"א 5778/94 מדינת ישראל נ' ארגון סוכנים ובעלי תחנות, פ"ד מח(4) 872). וכך, טעמים הקשורים בבעל הדין עצמו או בא כוחו לא התקבלו כמצדיקים הארכת מועד (י' זוסמן סדרי הדין האזרחי 890 (מהדורה שביעית, 1995); ע"א 64/85 בנק צפון אמריקה בע"מ נ' עומר גלבוע – חברה לבניין ועבודות עפר בע"מ, פ"ד מ(1) 57). כך גם נימוקי ההגנה עצמם או סיכויי ההצלחה לא הצדיקו לכשעצמם הארכת מועד, אלא נדרש עדיין טעם מיוחד חיצוני להם (רע"א 3588/00 מכלוף נ' סעדיה. ניתן ביום 5/12/00).

4.אכן, ניתן להבחין בהגמשה מסויימת בפסיקה ומתן משקל שונה ל"טעם המיוחד" הנדרש בהתאם לטיב ההליך (ע"א 6842 ידידיה נ' קסט, פ"ד נה(2) 904), באופן שבתי המשפט לוקחים בחשבון את סיבת הטעות, מידת הזלזול בבית המשפט או בחובה כבעל דין, (ע"א 8547/96 אלימלך נ' מנהל מס שבח מקרקעין, ניתן ביום 10/3/99; בש"א 6708/00 אהרון נ' אהרון, פ"ד נד(4) 702) ואף מתן משקל לסיכויי ההליך העיקרי (רע"א 4538/11 צמח נ' גבאי. ניתן ביום 3/1/13).

5.ואולם, גם למרות ההגמשה האמורה בהתייחסות הנדרשת ל"טעם מיוחד", שתכליתה שלא יינתן פסק דין על יסוד נימוק טכני או מחדל של בעל הדין, עדיין צריך המבקש להצביע, ולו על טעם ממשי כלשהו המצדיק איחור בהגשת ההתנגדות. יתרה מזאת, גם בהתחשב במגמת ההגמשה האמורה עדיין נדרש בית המשפט להתחשב במידת האיחור ומידת הפגיעה בהסתמכות של הצד שכנגד. לאחרונה חיזק בית המשפט העליון האמור תוך שקבע כי יש לאזן בין שיקולי סופיות הדיון, יעילותו, התנהגות הצדדים ותום ליבם, נסיבות האיחור, ההשלכות על אינטרס ההסתמכות של הצד האחר, מהות הסוגייה וסיכויי ההליך (רע"א 1273/15 מאירפלד השקעות וניהול בע"מ נ' סטארפלסט תעשיות 1967 בע"מ. ניתן ביום 21/4/15). באיזון בין השיקולים השונים, ככל שמידת האיחור גדולה יותר הרי שנדרש טעם מיוחד ממשי יותר כדי להתגבר על אינטרס הסתמכות ושיקולי סופיות הדיון של הזוכה.

6.במקרה זה המבקש לא העלה כל נימוק שהוא, מעבר לטעם כללי על 'טעות' בהתנהלות, להסביר את האיחור בהגשת ההתנגדות. די היה בכך כדי לדחות הבקשה.

7.לא זו בלבד אלא שביום 2/7/13 אף ניתנה החלטת ראשת ההוצל"פ (ראש ההוצל"פ מרים סגל) (מסומן ת/1) במסגרתה נרשם שהצדדים אינם מכחישים את החוב והמחלוקת שם נותרה בשאלת החיוב בשכ"ט א+ב. ראשת ההוצל"פ, תוך שדחתה את בקשת המבקש, העירה שככל שלמבקש טענות בדבר חיובו בשכ"ט א+ב עליו להעלות הטענות במסגרת התנגדות. למרות האמור, גם אחרי אותה החלטה לא הגיש המבקש התנגדות וזאת למרות שהיה מיוצג בידי עורך דין כבר באותו שלב (ראו הערת ראשת ההוצל"פ בסע' 12 להחלטה ת/1).

8.יתרה מזאת, מהנתונים שהובאו בפניי עולה שמדובר בשטר חוב עליו חתם המבקש כחלק מהסדר חוב כפי שהסביר ב"כ המשיבה בדיון (עמ' 1, ש' 27 לפרוט' מיום 23/2/16). יתרה מזאת הדברים עולים גם מבקשה שהגיש המבקש בתיק ההוצל"פ (בקשה שהוכתרה בכותרת: "בקשה דחופה להקטנת חוב בתיקי הוצל"פ [...] בטענת "פרעתי", ביטול כל ההגבלות [...] ועיכוב כל ההליכים" – מסומן ת/2) שם הודה המבקש שהעביר תשלומים למשיבה על חשבון החוב (סע' 5 לבקשה -ת/2) והוסיף כי קיים הסדר חוב בין הצדדים (סע' 10 לבקשה – ת/2). במסגרת אותה בקשה לא טען המבקש נגד עצם החוב אלא אך נגד העובדה שהמשיבה לא ביצעה הקטנה של החוב לאחר תשלומים שהועברו לה.

9.המשיבה זכאית שיושם סוף להתדיינות משפטית ולנסיונות גבייה של חובות שחבים לה ובפרט שעה שנעשה בין הסדר לפרעון החוב שהמבקש לא עמד בו ואף לא הגיש בכל השנים התנגדות לחוב. אין איפוא מקום להתיר למבקש בשלב כה מאוחר – כ- 6 שנים לאחר החוב – להתחיל בהתדיינות משפטית לבירור חובו, שעה שהיתה התדיינות קודמת בין הצדדים במסגרת הליכי הוצל"פ בה לא טען המבקש נגד החוב ולמרות שניתנה לו אפשרות להגיש התנגדות לחוב כבר באותו שלב לא עשה כן. אינטרס ההסתמכות של המשיבה במקרה ושיקולי סופיות הדיון צריכים לקבל מעמד בכורה, בייחוד משלא הועלה טעם, וממילא שלא טעם ממשי, שיש בו להצדיק האיחור.

10.גם לגופו של עניין ספק אם יש בידי המבקש הגנה אפשרית המצדיקה מתן רשות להתנגד לביצוע השטר. המבקש העיד בפניי כי ניהל את החברה שבבעלותו משך 37 שנה וכי לא נדרש לסיוע של עורכי דין לצורך כל ההתקשרויות החוזיות. בנסיבות אלה לא מתקבלת טענת המבקש כסבירה כי בעצם חתימתו על השטר לא הבין שהוא חותם ערבות אישית להסדר החוב. זאת ועוד, מעבר לטענה בעלמא לא הובאה ולו ראשית ראייה לניצול מצב נפשי, בוודאי שלא לחוסר נסיון או לתנאי שטר החורגים מן המקובל, שיש בהם כדי להצדיק איזון שונה של השיקולים בבחינת הבקשה להארכת מועד להגשת התנגדות.

התוצאה:

11.מכל האמור משלא הוצג כל טעם, וממילא שלא 'טעם מיוחד' להגשת ההתנגדות באיחור כה ניכר, אין מקום ליתן למבקש ארכה להגשת ההתנגדות.

הבקשה איפוא נדחית.

המשיבה רשאית לשפעל הליכי הוצל"פ.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ