אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"ט 22715-04-15 אס.איי.די.אס. יעוץ וסחר בע"מ נ' זערור

ת"ט 22715-04-15 אס.איי.די.אס. יעוץ וסחר בע"מ נ' זערור

תאריך פרסום : 10/02/2016 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום פתח תקווה
22715-04-15
21/12/2015
בפני הרשם:
הבכיר אורן כרמלי

- נגד -
תובעת/משיבה:
אס.איי.די.אס. יעוץ וסחר בע"מ
נתבע/מבקש:
מאיר זערור
החלטה

בפניי בקשה למתן רשות להתגונן ובצידה בקשה להארכת מועד להגשת ההתנגדות.

הארכת מועד להגשת התנגדות:

המועד להגשת התנגדות לביצוע שטר קבוע בחיקוק (תקנה 106 לתקנות ההוצאה לפועל, תש"ם-1979). הפרוצדורה הנדרשת להגשתה קבועה גם היא בחיקוק (תקנה 109 לתקנות ההוצאה לפועל). בנסיבות אלה כדי שתינתן ארכה להגשת התנגדות נדרשים טעמים מיוחדים, כאמור בתקנה 528 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984 (הוראה דומה מצויה בתקנה 128 לתקנות ההוצאה לפועל). לעניין זה ההקפדה צריך שתהיה הקפדה יתרה (ע"א 6842/00 ידידיה נ' קסט, פ"ד נה(2) 904 וההפניות שם).

בהתאם לעדותו של המבקש ידע או לפחות מוחזק כמי שידע כי נפתח נגדו תיק הוצל"פ (עמ' 1, ש' 21; עמ' 2, ש' 2) אלא שככל הנראה סבר שמאחר שהחוב הוא של החברה (עמ' 2, ש' 7) שהיה קשור בה, יוסדר החוב באמצעות החברה או אחיו, מר דוד זערור שעסק בעניינים הכספיים של החברה.

אכן, בעבר נטה בית המשפט לראות את "הטעמים המיוחדים" ככאלו שתלויים בנסיבות חיצוניות, שאינן בשליטת בעל הדין (כך לדוגמה בש"א 5778/94 מדינת ישראל נ' ארגון סוכנים ובעלי תחנות, פ"ד מח(4) 872). וכך, טעמים הקשורים בבעל הדין עצמו או בא כוחו לא התקבלו כמצדיקים הארכת מועד (י' זוסמן סדרי הדין האזרחי 890 (מהדורה שביעית, 1995); ע"א 64/85 בנק צפון אמריקה בע"מ נ' עומר גלבוע – חברה לבניין ועבודות עפר בע"מ, פ"ד מ(1) 57). עוד נקבע כי חשיבות העניין לכשעצמו אינה בבחינת טעם מיוחד (בש"א 3112/99 קהתי נ' יורשי המנוח זוהיר. ניתן ביום 29/8/99). כך גם נימוקי ההגנה עצמם או סיכויי ההצלחה לא הצדיקו לכשעצמם הארכת מועד, אלא נדרש עדיין טעם מיוחד חיצוני להם (רע"א 3588/00 מכלוף נ' סעדיה. ניתן ביום 5/12/00).

ואולם, ניתן להבחין בהגמשה מסויימת בפסיקה ומתן משקל שונה ל"טעם המיוחד" הנדרש בהתאם לטיב ההליך (פס"ד קסט לעיל), באופן שבתי המשפט לוקחים בחשבון את סיבת הטעות, מידת הזלזול בבית המשפט או בחובה כבעל דין, (ע"א 8547/96 אלימלך נ' מנהל מס שבח מקרקעין, ניתן ביום 10/3/99; בש"א 6708/00 אהרון נ' אהרון, פ"ד נד(4) 702) ואף מתן משקל לסיכויי ההליך העיקרי (רע"א 4538/11 צמח נ' גבאי. ניתן ביום 3/1/13). הכל תוך התחשבות במידת האיחור ומידת הפגיעה בהסתמכות של הצד שכנגד. הגמשה זו מקורה בתפיסה משתרשת לפיה לא ראוי שיינתנו פסק דין על יסוד נימוקים טכניים או מחדלים של בעלי הדין, שניתן היה לרפאם, ככל שנדרש, בפסיקת הוצאות מתאימות לטובת בעל הדין שכנגד, הכל כדי להגשים את התכלית של הזכות החוקתית של גישה לערכאות. לאחרונה חיזק בית המשפט העליון המגמה האמורה תוך שקבע כי יש לאזן בין שיקולי סופיות הדיון, יעילותו, התנהגות הצדדים ותום ליבם, נסיבות האיחור, ההשלכות על אינטרס ההסתמכות של הצד האחר, מהות הסוגייה וסיכויי ההליך (רע"א 1273/15 מאירפלד השקעות וניהול בע"מ נ' סטארפלסט תעשיות 1967 בע"מ. ניתן ביום 21/4/15).

מהסברו של המבקש בבית המשפט לא עולה זלזול בבית המשפט או בחובתו כבעל דין. ניתן לקבל הסברו של המבקש שסבר שהחוב מוסדר בידי אחיו או החברה וכי די היה בחקירת היכולת וההחלטה שהורתה לו לשלם 300 ₪ בחודש כדי למצות את התביעה נגדו בגין החוב הנדון. לכך מצטרף נימוק ההתנגדות, ככל שיתקבל, לעניין אופייה של ההלוואה שניתנה.

בנסיבות האמורות, יש מקום להאריך למבקשת המועד להגשת ההתנגדות. וכך אני מורה.

בקשת רשות להתנגד לביצוע השטר:

במסגרת ההתנגדות העלה המבקש 3 טעמי התנגדות. במסגרת חקירתו הובררה למעשה טענה נוספת שיש לשקול אותה במסגרת הבקשה (דוד בר אופיר סדר דין מקוצר בהלכה הפסוקה 252 (מהדורה אחת עשרה, 2012).

ראשית העלה טענה כי עסקת ההלוואה לא יצאה אל הפועל באופן שהמשיבה לא העבירה כספים לפי ההסכם בין הצדדים (סע' 4 לתצהיר התומך בהתנגדות). מעבר לכך שטענה זו הועלתה כטענה בעלמא, הרי שבמסגרת חקירתו של המבקש נסתרה הטענה. המבקש אישר כי אחיו דוד ניהל את ענייניה הכספיים של החברה, וככל שאחיו אישר את החוב, הרי שאינו יכול לטעון אחרת (עמ' 2, ש' 25). בנסיבות אלה אני דוחה טענה זו של המבקש והיא אינה יכולה להוות טעם להתנגדות. ממילא נדחית גם הטענה כי מדובר בהסכמים למראית עין (סע' 9 לתצהיר ההתנגדות), שהרי המבקש למעשה הודה כי אינו יכול לשלול העברת כספים בפועל.

שנית טען כי מדובר בהלוואה חוץ בנקאית וכי הריבית שנגבתה היא ריבית פיגורים שאינה עומדת בתנאי חוק הסדרת הלוואות חוץ בנקאיות, תשנ"ג-1993. בדיון בפניי הוסף ונטען אמנם בשפה רפה כי בקשת הביצוע אינה מציינת הפרטים הנדרשים בהיותה מתבססת על הלוואה חוץ בנקאית.

אני מוצא כי טענה זו של המבקש ראוייה להתברר. אין מחלוקת בין הצדדים (ראו גם דברי מר ייטח בדיון מיום 8/12/15) כי הכספים ניתנו לחברה כהלוואה שהיתה יכולה להיפרע בדרך של הפיכתה להשקעה, אלא שנותרה במעמדה כהלוואה בהתאם לבחירתו של מר ייטח. בנסיבות אלה משמדובר בהלוואה חוץ בנקאית בסכום שהוא עד מיליון ₪, הרי שהחוק חל לגביה ויש לבחון אם הריביות שנגבו במסגרתה תואמות את הוראות החוק. אשר על כן ניתנת רשות להתגונן מפני התביעה על בסיס טעם זה.

שלישית טען המבקש כי מדובר בתביעת חוב שהתיישנה לאחר שנתיים משנת 2011 בה ניתנה ההלוואה. יש לדחות גם טענה זו. התיישנות של שנתיים חלה לגבי מסב (סע' 96 לפקודת השטרות [נוסח חדש]) אך אינה חלה לגבי ערב לחוב. אשר על כן גם טעם זה להתנגדות נדחה. יתרה מזאת, ספק אם בנסיבות העניין, לאור ההסדר אליו הגיעו המשיבים עם אחיו של הנתבע, לא היה ממילא מקום לראות את מועד תחילת העילה, שלא מיום החתימה על השטר אלא מיום ההפרה או ממועד מאוחר יותר בו התברר כי החברה אינה משיבה את הסכומים וכי ההסדר עם אחי המבקש, לא ממצה גם את חובו של המבקש כפלי המשיבה.

בצד האמור, לא ניתן להתעלם מכך שהמשיבה הגיעה להסדר עם אחיו של המבקש, מר דוד זערור וכי הועברו במסגרת אותו הסדר כספים מאת האח דוד למשיבים או מהם. בנסיבות אלה לכאורה היה מקום להורות על הקטנת חובו של המבקש כערב ודי גם בכך כדי ליתן רשות להתגונן מפני התביעה בגין טעם זה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ