אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 9531-12-13

ת"א 9531-12-13

תאריך פרסום : 27/05/2015 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
9531-12-13
17/05/2015
בפני השופטת:
יסכה רוטנברג

- נגד -
תובעת/נתבעת שכנגד:
מדינת ישראל
נתבעים/תובעים שכנגד:
1. סיתוונית מועדון רחיפה ודאייה במצנחים
2. שמעון הנגבי

החלטה

בקשה לסילוק תביעה שכנגד על הסף.

1.התביעה העיקרית יסודה בהוצאות שהוציאה התובעת - הנתבעת שכנגד ("המדינה") במהלך פינוי מוטס של חניך בקורס רחיפה של מועדון לרחיפה ודאייה של הנתבעים, התובעים שכנגד ("המועדון").

לפי האמור בכתב התביעה המתוקן, בתאריך 15.07.11 השתתף החניך בקורס רחיפה של המועדון, ומסיבות שאינן ידועות, במהלך הרחיפה התרסק החניך לתוך שדה מוקשים באזור מבוא חמה בסמוך לכנרת. למקום הוזעקה יחידת החילוץ 669, וזו פינתה את החניך במסוק יסעור של חיל האוויר לבית חולים רמב"ם בחיפה.

המדינה טוענת שעל המועדון לשפותה על מלוא הוצאותיה בסך 307,826 ₪, נכון למועד הגשת התביעה.

2.בכתב ההגנה טוען המועדון שפעילותו מתבצעת תוך הקפדה מחמירה ובלתי מתפשרת על כל הוראות הבטיחות, ואין לו כל אחריות לאירוע. התביעה כולה מבוססת על דו"ח חקירה חסוי (שגם צורף - שלא כדין - לכתב התביעה המקורי), ועצם הגשת התביעה מהווה הפרה של חוק הטיס תשע"א – 2011 הקובע את חיסיון הדו"ח. עוד נטען שהאחריות לאירוע רובצת על המדינה, שבמשך שנים רבות נוהגת ברשלנות, כאשר מחד היא מאפשרת את פעילות הרחיפה באתר, ומאידך היא נמנעת מלפנות את המוקשים מהמקום. המדינה גם נמנעת מלהסדיר בכל דרך את ספורט הרחיפה או לקבוע לגביו דרישות רישוי כלשהן. המועדון מעלה גם טענות שונות לגבי אופן חילוץ החניך משדה המוקשים, ולטענתו לא היתה הצדקה לבצע את הפינוי באמצעות מסוק, ודאי לא מסוק מסוג יסעור, ומכל מקום הסכומים הנתבעים מוגזמים.

3.בנוסף לטענות ההגנה, הגיש המועדון תביעה שכנגד בה נטען שעל המדינה לפצותו על מלוא הנזקים שנגרמו לו בסכום של 100,000 ₪.

לפי האמור בתביעה הנגדית, המדינה נמנעה מהפעלת הסמכויות הנתונות לה כריבון, היא נמנעה מהסדרת ספורט הרחיפה ופינוי שדות המוקשים, לאור זאת ונוכח התרשלותה של המדינה והפרת חבות חקוקות על ידה, עליה לשאת לבדה בהוצאות פינוי אנשים שנקלעו לשדה מוקשים, ואל לה לבוא בתביעות.

עוד נטען שבהגשת תביעה זו ובעשותה שימוש בדו"ח החקירה החסוי, הפרה המדינה את חוק הטיס תשע"א - 2011, ועל ידי כך סיבכה את המועדון בתביעה, גרמה לפגיעה בשמו הטוב ובמוניטין שצבר, וגרמה לו להוצאות בגין ניהול התביעה.

4.המדינה טוענת שיש לסלק את התביעה שכנגד על הסף, בשל ארבעה נימוקים לפחות: אין לאפשר הגשת תביעה שכנגד שיסודה בנזק הנובע מעצם הגשת התביעה העיקרית; מכלול הטענות הקשורות בהעדר רגולציה והסדרה של תחום הרחיפה מקומן בבית משפט לעניינים מנהליים או בבג"צ ולבית משפט זה אין סמכות להידרש להן; הגוף האחראי על הסדרת הנושא הוא רשות התעופה האזרחית שאינו צד להליך זה; ולא ניתן חייב את המדינה בתשלום פיצויים בשל הימנעות מחקיקת חוקים או תקנות.

5.בתגובה טוען המועדון שהנזקים להם הוא טוען אינם נובעים מעצם הגשת התביעה, אלא מדובר בנזקים מצטברים של פגיעה בשם הטוב ובמוניטין, עקב מחדל מתמשך לאורך שנים בהסדרת תחום ספורט הרחיפה. נטען כי אין צורך בצירוף רשות התעופה האזרחית שעה שהמדינה היא צד להליך, כי לבית משפט זה הסמכות להידרש לטענות שעלו ולו מהטעם שהן נטענות כתביעה נגדית, וכי אין טענה לפיצוי בגין אי התקנת תקנות.

6.בחנתי את טענות הצדדים והגעתי למסקנה שיש לקבל את הבקשה.

עיון בתביעה הנגדית מעלה שהטענות הכלולות בה הן חזרה על טענות ההגנה, כשהפעם נלווית להן גם תביעה כספית לפיצוי בגין פגיעה במוניטין ובשם הטוב. אלא ששעה שהסעד המבוקש הוא סעד של פיצוי כספי, על התביעה הנגדית לבסס עילה לקבלת סעד זה. מבחינה זו, כל הטענות בדבר מחדלים מתמשכים בהפעלת סמכויות שלטוניות, או טענות כי נוכח מחדלים נטענים אלו, מנועה המדינה מהגשת תביעות כספיות לשיפוי על הוצאות פינוי, הן טענות הגנה, שאינן מבססות כל עילה לתביעה. כדי לזכות בסעד המבוקש, על התובעים שכנגד לבסס עילת תביעה שתצמיח סעד כספי.

הטענות היחידות המבססות תביעה של סעד כספי הן טענות לגרימת נזק כספי למועדון כתוצאה מהגשת התביעה העיקרית והנזקים לשם הטוב ולמוניטין וההוצאות שנגרמו בגין כך. אלא שבהתאם לפסיקה, אין להכיר בעילת תביעה זו. כל עוד לא נתבררה התביעה העיקרית, כל עוד לא נקבעו ממצאים לגביה וכל עוד לא ניתנו בעניינה החלטות שיפוטיות, מדובר בתביעה מוקדמת, שעילתה טרם נתגבשה והיא הוגשה טרם זמנה (וראה פסק דינו של כב' השופט ורדי בת.א. 44798/04 לנשטיין נ. קוטלר). גם מבחינת המדיניות המשפטית, אין להכיר בעילת תביעה המבוססת כל כולה על עצם הגשת תביעה שטרם נתבררה (ת.א. 44798/04 הנ"ל). יפים לעניין זה דברי כב' השופט זמיר (בש"א 3200/08 Hana Cobi Co. Ltd. אס. די. יבוא ושיווק כלי בית ומתנות נ' ערן רויזיס):

".... המשיב משיג על הטענות שבתביעה העיקרית, וכן על מטרת הגשתה, על דרך הגשת תביעה שכנגד. בכך מתמצית תביעתו הנגדית והסעדים הנובעים ממנה. איני מכיר עילת תביעה נגדית, המבוססת על עמדת התובע שכנגד בדבר קלישות התביעה העיקרית .... עמדה זו, בפני עצמה, ובהעדר כל עילת תביעה אחרת, אינה מצדיקה הגשת תביעה שכנגד ..... מבחינה דיונית, לא ניתן להכשיר מהלך של הגשת תביעה שכנגד, ללא עילת תביעה מבוססת".

לאור זאת, ומאחר והנזק היחידי הנטען יסודו בעצם הגשת התביעה העיקרית, אין התביעה הנגדית מגלה כל עילה לתביעה. הוא הדבר לעניין הטענות המתייחסות לדו"ח החקירה החסוי. גם טענות אלו מבוססות כולן על עצם הגשת התביעה, ואין להתירן.

7.בתשובה לבקשה לסילוק התביעה שכנגד על הסף טען המועדון כי תביעתו אינה מוגשת רק בגין הנזק שנגרם כתוצאה מהגשת התביעה העיקרית, אלא בגין מחדליה המתמשכים של המדינה בהסדרת תחום ספורט הרחיפה ואי פינוי שדות המוקשים.

אין לקבל טענות אלו. כאמור, התביעה הנגדית היא תביעה כספית, לפיצוי בגין נזק נטען, ולא מבוקש בה כל סעד אחר. הטענות למחדלים מתמשכים אינן יכולות לבסס תביעה כספית, מאחר והן אינן מצביעות על כל נזק כספי שנגרם למועדון, ולא עלתה כל טענה מעין זו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ