אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 7833-02-15 שורתי ואח' נ' וטקין

ת"א 7833-02-15 שורתי ואח' נ' וטקין

תאריך פרסום : 19/08/2015 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ירושלים
7833-02-15
05/02/2015
בפני השופטת:
קרן אזולאי

- נגד -
תובע:
אמנון ברוך שורתי
נתבע:
איסק וטקין
החלטה
 

 

1.מונחת לפני בקשה לעיכוב הליכי הוצאה לפועל במסגרתם החל המשיב בהליכים לפינוי המבקש מדירת מגוריו.

 

2.אלה, בתמצית, העובדות הרלוונטיות לעניין. בין המבקש למשיב נרקמו יחסי ידידות במסגרתם הלווה המשיב למבקש סכומי כסף גדולים במספר פעמים שונות. לביטחון ההלוואה נתן המשיב למבקש שיקים משוכים מחשבונות של ילדיו. משלא עמד המבקש בתשלום החזר ההלוואה, הבטיח המבקש למשיב כי ימכור את הדירה שבבעלותו וכך יחזיר את ההלוואה. בפועל הדירה לא נמכרה וכספי ההלוואה ברובם הגדול לא הוחזרו למשיב.

 

3.ביום 06.02.11 נפגשו המבקש ורעייתו יחד עם המשיב במשרדי בא כוחו של המשיב. במועד זה חתמו בני הזוג על הסכם הלוואה ששיקף את סכומי ההלוואה שניתנה למבקש. בהסכם נקבע, בין היתר, כי המבקש מאשר שקיבל מהלווה הלוואה בסך של 325,000 ש"ח; כי ההלוואה ניתנה ללא ריבית או הצמדה, וכי לשם הבטחת החזר ההלוואה יירשם משכון ו/או משכנתא על זכויות המבקש ורעייתו בדירת מגוריהם, הנמצאת ברח' גנרל פייר קניג 10/12 בירושלים. עוד הוסכם בין הצדדים כי המבקש יחזיר למשיב את כספי ההלוואה בתשלומים של 1,000 ש"ח ליום במשך חמישה ימים בשבוע, כך שבכל חודש יוחזר סך של 20,000 ש"ח. בהסכם נקבע עוד כי עבור כל יום איחור במסירת התשלום על סך 1,000 ש"ח ישולם קנס פיגורים על סך של 100 ש"ח. בין הצדדים הוסכם כי יתרת ההלוואה תשולם עד ולא יאוחר מיום 01.10.11. בסעיפים 21-14 להסכם פורטו הצעדים למימוש הבטוחה אם וככל שלא תוחזר מלוא ההלוואה. בסעיף 15 להסכם נקבע כי בעלי הדירה, היינו המבקש ורעייתו, נותנים את הסכמתם המלאה שהדירה תעמוד למכירה על ידי המלווה וכי לא תהא להם כל טענה כלפי המלווה או מי מטעמו כנגד מכירת הדירה. בחוזה הצהירו המבקש ורעייתו כי הם מודעים להגנות השונות שיש על דירת מגורים, וכי הם מוותרים על הגנות אלה ויתור מוחלט. בסעיף 20 להסכם נקבע כי עורכי הדין של המשיב, עו"ד ארז אלקיים ו/או עו"ד יריב אבירם, ישמשו כנאמנים של הצדדים להסכם לשם קיומו.

 

4.הגם שככל הנראה המבקש עמד בתנאי התשלום של 1,000 ₪ ליום במשך תקופה מסוימת, אין חולק כי עד ליום 01.10.11 לא שולמה יתרת ההלוואה. לפיכך, בחודש יוני 2012 פתח המשיב בהליכי הוצאה לפועל. אין זה המקום לעמוד על מלוא ההליכים שהתקיימו בהוצאה לפועל, אולם יצוין כי שתי טענות "פרעתי" שהעלה המבקש נדחו, וכך גם ערעור על החלטת רשם ההוצאה לפועל בטענת פרעתי השנייה (עש"א 26968-03-14). בהחלטה בערעור (כב' השופט ג' ארנברג), נקבע כי טענות פרעתי שמקורן לפני הבקשה הראשונה שהגיש המערער בטענת פרעתי, לא יכולות להיטען בשל מעשה בית דין. עוד נקבע כי טענות לעניין חתימה על ההסכם בהטעיה או בכפיה מקומן בהליך נפרד לביטול ההסכם ולא בבקשה בטענת פרעתי.

 

5.בעקבות החלטה זו הוגשה תביעה לביטול הסכם, במסגרתה הוגשה הבקשה שלפניי. מכתב התביעה עולה כי המבקש טוען שהמשיב ובאי כוחו הכריחו את המבקש ורעייתו לחתום על ההסכם ולכן' לא הייתה להם ברירה אלא לחתום על ההסכם תחת איומים. עוד נטען בכתב התביעה כי המשיב ניצל את המצוקה של המבקש ורעייתו ולא נתן להם הזדמנות לקרוא את ההסכם ולהעבירו לבאת כוחם. בזאת, לפי הטענה, נוצר עושק. יצוין כי התביעה הוגשה על ידי המבקש בלבד ורעייתו לא צורפה לכתב התביעה. עוד יצוין כי ככל הנראה נפלה טעות בסעיף 15 לכתב התביעה, שם נכתב: "התובע ניצל את מצוקת הנתבעים ולא נתן להם הזדמנות לקרוא ההסכם ולהעבירו לבאת כוחם ובכך עשק את הנתבעים" (ההדגשה במקור).

 

6.אשר לבקשה לסעד זמני, נטען כי סכומים ששילם המבקש לטובת כיסוי החוב לא הופחתו מסכום החוב בהוצאה לפועל; כי שגה ראש ההוצאה לפועל בכך שלא בדק את הסכום ולא איפשר למבקש לחקור את המשיב, וכי יש מקום לעכב את ההליכים כדי למנוע פינוי של המבקש, אשתו וילדיו מהדירה.

 

7.המשיב הגיש תגובה לבקשה ובה התנגד לעיכוב הליכי הפינוי. לטענת המשיב התביעה העיקרית מעלה גרסת בדים והטענות השונות לעניין סכום החוב ופרעונו נדונו בהליכים הקודמים ונדחו. הליכים אלה, נטען, מקימים מעשה בית דין בקשר לסכומים ששולמו וליתרת החוב. עוד נטען בתגובה כי המבקש הוא זה שניצל את תמימותו של המשיב ואת היותו עולה חדש, ולווה ממנו כספים תוך שהוא מציג מצג שווא כאילו מצבו הכלכלי איתן. המשיב ציין עוד כי הטענה בדבר חתימה על ההסכם מתוך כפיה ועושק משוללת כל יסוד, שכן אם היה בה ממש הייתה מועלית כבר בהזדמנות הראשונה במסגרת טענת פרעתי. עוד נטען כי הסכם ההלוואה נשען על מנגנון תשלומים שקבע המבקש בעצמו בכתב ידו, וכי העובדה שההלוואה ניתנה ללא ריבית והצמדה מלמדת על כך שניתנה במסגרת יחסי חברות בין הצדדים. בנסיבות אלה, טען המשיב כי מטרת התביעה אינה אלא לדחות את הקץ ולפיכך אין מקום להיעתר לבקשה לסעד זמני.

 

דיון והכרעה

8.עיינתי בטענות הצדדים בכתב, ושמעתי את טענותיהם גם בדיון שקיימתי במעמד שני הצדדים. יצוין כי ביום 03.02.2015, עם הגשת הבקשה לעיכוב הליכי הפינוי, ניתן צו ארעי לעיכוב הליכי הפינוי, שהותנה בהמצאת התחייבות עצמית ובטוחות שונות. עד למועד הדיון לא הוצגה בפני אסמכתה על קיום התנאים.

 

9.בחינת טענות המבקש מעלות כי הגם שמתעוררת שאלה המצדיקה בירור, סיכויי התביעה נראים בשלב הנוכחי, ובהתחשב בחומר שעומד בפני בית המשפט, נמוכים. העובדה שטענות אלה מועלות רק כיום, ארבע שנים לאחר החתימה על החוזה, ולאחר שההליכים בהוצאה לפועל מתנהלים מזה זמן רב, מעוררת תמיהה. זאת ועוד, פרט לטענה לפיה לא התאפשר למבקש ורעייתו לקחת עמם את ההסכם ולקרוא אותו טרם חתמו עליו, לא נטענו טענות ממשיות לעניין איומים, עושק או כפייה. כאמור, מבלי לקבוע מסמרות מראש, נראה כי סיכוייה של התביעה אינם גבוהים, אולם אין לומר כי לא מתעוררת שאלה המצריכה בירור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ