אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 7592-09 עזבון המנוח אבו גאנם ואח' נ' אבו גאנם ואח'

ת"א 7592-09 עזבון המנוח אבו גאנם ואח' נ' אבו גאנם ואח'

תאריך פרסום : 21/10/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ירושלים
7592-09
02/10/2014
בפני השופט:
אברהם רובין

- נגד -
התובעים:
1. עזבון המנוח מוחמד אבו גאנם
2. מוהנד אבו גאנם
3. מואיד אבו גאנם
4. נור אבו גאנם
5. דגלה אבו גאנם

הנתבעים:
1. נסים אבו גאנם
2. הפניקס חב' לביטוח בע"מ

פסק דין
 

 

 

1.המנוח מוחמד אבו גאנם ז"ל (להלן – "המנוח"), נהרג בתאונת דרכים ביום 22.8.08, בהיותו בן 21. לפניי תביעת עזבונו (התובע 1), ויורשיו (התובעים 2-4), וכן תביעת אמו (התובעת 5), שהייתה תלויה בו. המחלוקת בין הצדדים מתמקדת בעיקר בשאלת עיסוקו ושכרו של המנוח עובר לתאונה, וכן בשאלת קיומה והיקפה של התמיכה הכספית שנתן המנוח לאמו, אם בכלל.

 

2.כללי 

המנוח, יליד 25.9.84, היה כבן 21 במותו. למנוח אחות ושני אחים נוספים. אביו של המנוח נהרג אף הוא בתאונת דרכים בשנת 1987, בשעה שאמו של המנוח הייתה בחודש החמישי להריונה עם המנוח. עובר לתאונה הנדונה לפניי גר המנוח בבית אמו עם אחיו מוהנד, ואילו האחות והאח הנוספים כבר נישאו באותה עת, ועל כן הם גרו בדירות משלהם (סעיפים 7-3 לתצהיר האם). בגין מות האב בתאונת דרכים כאמור, קיבלה בשעתו האם פיצויים, ועל משמעות נתון זה אתעכב בהמשך. להלן אדון תחילה בסוגיית שכרו של המנוח, לאחר מכן אדון בתביעת התלויה, ולבסוף אדון בתביעת העיזבון ובניכוי תביעת התלויה מתביעת העיזבון.

 

3.השתכרות המנוח עובר לתאונה

המנוח סיים את לימודי התיכון בחודש יוני 2005. בחודש דצמבר 2005 החל המנוח לעבוד בחברת "מובילי הדקלים" בשכר של כ-3,500 ₪ לחודש. המנוח הפסיק לעבוד במובילי הדקלים לאחר שלושה חודשים בלבד. אמו של המנוח טוענת כי מחודש מרץ 2006 ועד 1.1.07, עבד המנוח ב"עבודות שונות", כלשונה בסעיף 9 לתצהירה. טיבן של עבודות אלו לא הוכח, ואף מסמכים לגביהן לא הוגשו, ולפיכך אינני מקבל את טענת האם בנקודה זו.

4.ביום 1.1.07 חתם המנוח על הסכם עם דודו – העד טאלב אבו גאנם – לפיו הוא שכר מהדוד סככת דיר בשטח של 1,500 מטר תמורת דמי שכירות בסך של 1,000 ₪ לחודש (ראו – נספח ג' לתצהיר טאלב אבו גאנם). על פי טענת התובעים, כשלושה חודשים לאחר מכן רכש המנוח 20 טלאים והחל בגידול ומכירת כבשים כעצמאי. לטענת התובעים המנוח עשה חיל בעסקו, ולראייה שבמהלך התקופה עד לתאונה הוא רכש רכב לעצמו, ומוצרי חשמל לבית אמו, וכן חלה עליה בכמות הכבשים שהחזיק המנוח עד לשבעים ואחד כבשים שהיו בסככה עובר למותו. הנתבעת טוענת כי טענות אלו לא הוכחו, כיוון שהמנוח לא דיווח לרשויות המס על הקמת העסק, ומשום שאין שום מסמך המלמד על הפעלת העסק, כגון – קבלות בגין טיפול וטרינארי בכבשים, קבלות בגין רכישת מספוא ותרופות לכבשים, תעודות המעידות על העברת הכבשים ממקום רכישתם ברהט לסככה ברמלה, תצהירים של מי שמכרו למנוח כבשים, ועוד. חרף המחסור הבולט בראיות להוכחת עצם קיומו של העסק שוכנעתי כי המנוח אכן הקים עסק למכירת כבשים. מן הראיות ומהתצהירים שהוגשו עולה כי לאחר סיום התיכון חיפש המנוח את עתידו. עבודתו הראשונה בחברת מובילי הדקלים לא הניבה לו שכר משמעותי, ולכן סביר להניח כי המנוח חיפש דרך להגדיל את הכנסתו. הטענה לפיה המנוח החליט להקים עסק של גידול כבשים נראית הגיונית לנוכח קרבתו של המנוח לדודו אשר היה בעל ניסיון בגידול כבשים, ולנוכח קיומה של סככה זמינה ברשות הדוד. טענת הנתבעת לפיה היה על התובעים לזמן לעדות את עורך הדין שערך את הסכם השכירות בין המנוח לדודו איננה משכנעת, כיוון שההסכם הוגש כדין באמצעות הדוד שהיה צד לו. ולבסוף, התובעים גם הגישו שלושה תצהירים של לקוחות המאשרים כי רכשו כבשים מהמנוח, ובכך יש חיזוק לתצהירי האם והדוד.

 

5.מששוכנעתי כי העסק היה קיים יש לברר את השאלה מה היו הכנסות המנוח מעסקו עד למותו, ומה היה פוטנציאל ההכנסות מהעסק לעתיד.

אשר להכנסות המנוח עד למותו; בעניין זה אין כל ראיות, כיוון שהתובע לא דיווח על הכנסותיו לרשויות המס, ומכיוון שאין כל מסמך, אף לא מסמך בלתי רשמי, שהשאיר אחריו המנוח ואשר יכול ללמד כמה כבשים מכר המנוח בתקופה הרלוונטית, כמה קיבל עבורן, ומה היו הוצאותיו. כאמור, מכך שהתובע רכש מכונית מזדה בשווי של 86,000 ₪ (ראו סעיף 9 לסיכומי התובעים ונספח ה' למוצגים הנוספים שהגישו התובעים), וכן מכשירי חשמל בסכום של 10,800 ₪, מבקשים התובעים ללמוד כי עסקו של המנוח היה רווחי. טענה זו אינה משכנעת. ראשית, אמו של המנוח הצהירה בסעיף 10 לתצהירה כי למנוח נפסק בשעתו סכום של 113,000 ₪ בגין תאונת הדרכים בה נהרג אביו, כך שיתכן כי המנוח השתמש בחלק מן הפיצויים הללו לרכישת הרכב ומוצרי חשמל. ושנית, העיון בדפי חשבון הבנק של המנוח, אשר צורפו כנספח ז' לתצהיר האם, מלמד כי מצב החשבון לא היה שפיר, שכן מדי פעם לא כובדו בו חיובים ושיקים (ראו – החזר חיוב מיום 1.2.08, החזרת שיק מיום 10.2.08 מסיבת אכ"מ, החזרת שיק מיום 11.1.08 ועוד). מאידך, מדפי חשבון הבנק עולה כי המנוח הפקיד מדי פעם סכומי כסף במזומן בחשבונו, אשר מקורם אינו ידוע, ויתכן שהם קשורים בעסקו של המנוח.

התובעים טוענים כי כמות הכבשים שהחזיק המנוח גדלה במשך הזמן מ- 20 כבשים שרכש המנוח בראשית הדרך (סעיף 7 לתצהיר הדוד טאלב אבו גאנם), ל- 71 כבשים שנספרו בדיר לאחר מות המנוח (סעיף 8 סיפא לתצהיר הדוד). טענה זו לא הוכחה, משום שלא רק שלא הובאה כל ראייה לגבי כמות הכבשים שהיו ברשות המנוח עבור למותו, אלא שבעדויות עדי התובעים קיימת אי בהירות מסוימת לגבי ספירת הכבשים, שכן הדוד העיד כי לאחר מות המנוח הוא ספר את הכבשים שנותרו (עמ' 36 ש' 15-11), ואילו העד שיח אבו גאנם אחמד העיד כי לא מקובל לספור כבשים מחשש לעין הרע (עמ' 31 ש' 9-5). אמנם לא מדובר בסתירה מאוד משמעותית, ברם אי הבהירות בנקודה זו מתווספת להיעדרן המוחלט של ראיות אובייקטיביות לגבי כמות הכבשים. התוצאה היא, אם כן, שפשוט אין אפשרות לקבוע כי כמות הכבשים שהחזיק המנוח גדלה עם הזמן.

 

6.המנוח לא דיווח על הכנסותיו לרשויות המס. הכלל בעניין זה הוא ש:

 

"יש לבחון את הכנסתו של הניזוק עובר לתאונה ואין להענישו, ובוודאי כך לגבי התלויים בו, בשל חטאיו, ומאידך גיסא, על תובע הטוען לדיווח כוזב מוטל נטל של ממש להוכיח את השתכרותו האמתית".

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ