אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 7281-12-11 אטיאס פרוכטר ושות', חברת עורכי דין 2003 ואח' נ' ב' ע' ואח'

ת"א 7281-12-11 אטיאס פרוכטר ושות', חברת עורכי דין 2003 ואח' נ' ב' ע' ואח'

תאריך פרסום : 02/05/2016 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
7281-12-11
13/04/2016
בפני השופטת:
מירב קלמפנר נבון

- נגד -
התובעים:
1. אטיאס פרוכטר ושות'
2. חברת עורכי דין 2003 ח.פ. 513438556
3. חיים פרוכטר- עו"ד

עו"ד ע. אטיאס ואח'
הנתבעת:
ג' ב' ע'
עו"ד א. עמוס פריד
פסק דין
 

 

לפני תביעה חוזית כספית.

1.התובעת היא חברת עורכי דין, עמה התקשרה הנתבעת, לטענתה, על מנת שהתובעת תספק לה שירותים משפטיים (להלן: "הסכם שכר הטרחה"). לטענת התובעת היא עשתה כל שביכולתה על מנת לייצג נאמנה את הנתבעת והשקיעה בכך את מירב מומחיותה ומקצועיותה.

2.לטענת התובעת הסכם שכר הטרחה נחתם עם הנתבעת ביום 9/2/09 ובמסגרתו התחייבה התובעת להגיש בשם הנתבעת תביעה אל בית המשפט לענייני משפחה לשם מימוש זכויותיה של הנתבעת, הנובעות מהסכם מתנה אשר כרתה אמה המנוחה של הנתבעת, טרם פטירתה, עם אחיה של הנתבעת (להלן: "הסכם המתנה"). בהסכם המתנה הצטווה אחי הנתבעת למכור את הנחלה אשר העבירה לו האם המנוחה במושב **** ולהעביר לנתבעת 1/4 משוויה בניכוי סכומים מסוימים הנקובים בהסכם המתנה. האח מנע זכויות אלו מהנתבעת ולשם כך נדרשה הגשת התביעה אל בית המשפט לענייני משפחה.

3.הנתבעת מצידה התחייבה בהסכם שכר הטרחה לשלם לתובעת סך של 50,000 ₪ בצירוף מע"מ אליו יתווספו 20% מסכום הברוטו שיפסק לזכות הנתבעת בתביעה אשר הוגשה בידי התובעת. לטענת התובעת נקבע שכר הטרחה בהתאם לסיכויים ולסיכונים אותם העריכו הצדדים עובר לחתימת ההסכם ביניהם.

4.התובעת טוענת כי התביעה הוגשה ביום 14/1/10 והטיפול המשפטי בנתבעת בוצע באמצעות עו"ד פרוכטר ובאמצעות עוה"ד בן ארי אשר הייתה אותה העת חלק מצוות המשרד. לטענת התובעת, במסגרת ההליכים המשפטיים מונה בידי בית המשפט שמאי אשר מטרת מינויו הייתה לאמוד את ערכה של הנחלה ב**** בטרם מכירתה. עוד טוענת התובעת כי ביום 8/2/11 שלחה הנתבעת לעוה"ד פרוכטר הודעת דואר אלקטרוני ובו ביקשה לעכב את השמאות. הובהר לנתבעת בידי התובעת, כי אין מקום לעיכוב הליכי השמאות שכן הם אינם מעכבים את תחילת הליך המכירה של הנחלה. ביום 13/2/11 נערכה חוות דעת השמאי מר דוד שקד והועברה לצדדים.

5.לטענת התובעת, ביום 13/2/11 שלחה הנתבעת לתובעת מכתב בפקס ובו ביקשה להקפיא כל פעולה, עד לקבלת הסכמתה בכתב וביקשה לזמנה ל"שיחת הבהרה". עוד באותו היום נענתה הנתבעת בידי עוה"ד פרוכטר בדואר אלקטרוני, בו הובהר לה כי לא יעשה דבר בתיקה עד לקיום פגישה לליבון אי ההבנות, ככל שקיימות כאלה. לטענת התובעת ניסיונותיה לתאם פגישה עם הנתבעת עלו בתוהו. התובעת טוענת עוד כי ביום 5/3/11 שלחה הנתבעת מכתב נוסף אל התובעת ובו ביקשה לבטל את ההרשאה אשר ניתנה לתובעת לטפל בתיקה, ללא הסבר מדוע היא מבקשת לעשות כן. התובעת השיבה ביום 6/3/11 כי ניסיונותיה עד כה לתיאום פגישה עם הנתבעת לא עלו יפה וכי ככל שהנתבעת תעמוד בסירובה לקיים פגישה, התובעת תכבד את בקשתה ולא תוסיף עוד לייצגה בכפוף לשמירת זכויותיה בהתאם להסכם שכר הטרחה. לטענת התובעת פנתה הנתבעת ביום 16/3/11 אל בית המשפט וביקשה להשיב לה מסמכים שונים אשר היו בידי התובעת וכן להודיע על הפסקת ייצוגה בידי התובעת וכי תייצג מאותה העת את עצמה.

6.לבקשת בית המשפט לענייני משפחה, טוענת התובעת כי נאלצה להגיב פעמיים לבקשותיה של הנתבעת להשבת מסמכים בעוד היא הבהירה כי המסמכים עומדים לרשות הנתבעת במשרדה ועל הנתבעת להגיע ולקחתם בתיאום עם התובעת. התובעת אף טוענת כי פנתה אל הנתבעת בבקשה להסדיר את עניין שכר הטרחה, בטרם בוטל ייצוגה בידי הנתבעת ואף לאחר ביטול הייצוג, אלא שפניותיה לנתבעת לא נשאו כל פרי.

7.לטענת התובעת, הנתבעת כבר גילתה דעתה שאין בכוונתה למלא אחר התחייבויותיה בהסכם שכר הטרחה, ביטול ההסכם עם התובעת לא נעשה על ידה בתום לב וכך נמנעה מעם התובעת האפשרות לייצג את הנתבעת, על אף שביקשה לעשות כן. משכך טוענת התובעת כי היא זכאית לתשלום מלא של שכר הטרחה המוסכם.

8.לטענת התובעת הפרת הסכם שכר הטרחה מזכה את התובעת ביתרת תשלום שכר הטרחה עליו הסכימו הצדדים כתשלום מוסכם בסך 50,000 ₪, בניכוי הסכומים אשר כבר שולמו ובסה"כ 9277.89 ₪. כן, זכאית התובעת, לטענתה לתשלום עתידי של 20% מסכום הברוטו בו תזכה, ככל שתזכה , בתביעתה בבית המשפט לענייני משפחה לרבות סכומים אשר יפסקו לזכות הנתבעת כשכר טרחה והוצאות. התובעת העריכה סכום זה על דרך האומדנא בסך של 125,685.42 ₪ תוך שמירת זכויותיה לתקן את סכום התביעה בהתאם לפסיקת בית המשפט לענייני משפחה. מכאן תביעתה זו של התובעת אשר הועמדה ע"ס של 130,000 ₪.

 

9.לטענת הנתבעת, היא הוחתמה על יפוי כח לטובת התובעת, כאשר שמו של עוה"ד פרוכטר נעדר ממנו. עוד טוענת הנתבעת כי אף על הסכם שכר הטרחה אשר עליו חתמה, לא חתם עוה"ד פרוכטר ולא פורטו בו דרכי ביצועו של הסכם שכר הטרחה. יתרה מזו, לטענתה ההסכם נחתם והתביעה הוגשה ב 1/10, אך החברה התובעת הוקמה רק ב 5/10.

10.עוד טוענת הנתבעת כי כתב התביעה אשר הוגש בידי התובעת תוקן בלא ידיעתה ובלא הסכמתה, הייצוג שניתן לה בבית המשפט לא היה הולם ולמעשה טיפלה בתיק עוה"ד בן ארי ולא עו"ד פרוכטר. לטענת הנתבעת היא נפלה קורבן למעשה הונאה ושרלטנות של התובעת, כאשר עורכי הדין מטעמה נוקטים בסחבת בניהול התיק ואינם מספקים לנתבעת כל הסבר להתנהלותם.

11.הנתבעת טוענת כי מסרה בידי עו"ד פרוכטר כבר בשנת 2006 צו ירושה ממנו התעלם עוה"ד פרוכטר וגרם בכך להתיישנות ולמניעת כל הגשת בקשה לקיום צו הירושה. כן טוענת הנתבעת כי היו בידה מסמכים מזויפים הכוללים הסכם בין אמה המנוחה לאחיה שאותו ביקשה לתבוע, משכנתא מזויפת ועוד כהנה וכהנה מסמכים אשר לטענת הנתבעת זויפו כולם. הנתבעת, לטענתה מסרה את כולם בידי עוה"ד פרוכטר. לאחר שקיבלה בשנת 2006 יעוץ מעם עוה"ד פרוכטר לא עשתה הנתבעת דבר בנדון ורק ב 2009 פנתה אליו שוב ואז הוחתמה על הסכם שכר טרחה וייפוי כח. לטענת הנתבעת, התביעה המתוקנת הוגשה באמצעות עו"ד פרוכטר ועו"ד בן ארי וכלל לא בידי התובעת.

12.לטענת הנתבעת היה הסכם שכר הטרחה בגדר הסכם על תנאי ועתיד היה להיכנס לתוקפו אך לאחר גביית חוב לבנק דיסקונט אשר רבץ על הנחלה, עם מכירתה. הנתבעת טוענת כי הסכם שכר הטרחה היה בלתי מידתי, מעורפל, מזויף לצורך התביעה דכאן וחסר תום לב. הנתבעת לטענתה חתמה עליו היות וסברה בהתאם לדברי עוה"ד פרוכטר כי תביעתה עומדת להתיישן.

13.הנתבעת טוענת כי מסרה מסמכים רבים לתובעת, אך הללו לא צורפו לתביעתה ו"נעלמו". ככלל טוענת הנתבעת כי תביעתה טופלה שלא לשביעות רצונה ולהשקפתה תוך התכתבויות סרק והטעיות, מעילה באמון והפרת חוזה, כמו גם נטילת כספי שכר הטרחה שלא כדין. לטענתה, הטענה כי לא נענתה לפניות התובעת על מנת לכנס פגישה לליבון הבעיות, אינה נכונה והיא עצמה לא ענתה לפניות עוה"ד פרוכטר שכן מדובר לטענתה, בפניה פוגעת ומקוממת.

14.משכך, עותרת הנתבעת לדחיית התביעה כנגדה ולהסרת צו העיקול אשר הוטל על זכויותיה כערובה לתביעה זו. עוד עותרת הנתבעת לביטול הסכם שכר הטרחה והשבת כל הכספים אשר שילמה הנתבעת לתובעת בצירוף סכומי האגרות אשר שילמה בהליכים אשר ננקטו בבית המשפט.

15.הנתבעת הגישה תביעה שכנגד. לטענת הנתבעת (אשר תוסיף להיות מכונה ה"נתבעת" לצורך בהירות הדברים) היא פנתה בבקשה לקבלת ייצוג משפטי אל עוה"ד פרוכטר, אך במרמה ובסתר העביר הלה את הייצוג לידי עורכי דין במשרדו שאינם מנוסים ואינם עצמאיים, זאת בלא ליידע את הנתבעת. לטענת הנתבעת היא הוחתמה על יפוי כח מבלי שקראה את המסמך ומבלי שנאמר לה מה משמעותו. מאוחר יותר, כך לטענת הנתבעת, היא גילתה כי שמו של עוה"ד פרוכטר כלל אינו מופיע בייפוי הכח.

16.לטענת הנתבעת הטעו אותה באי כוחה לחשוב כי התביעה עומדת להתיישן ומשכך מיהרה לגייס כספים ולהגישה בעוד שלא כך היו פני הדברים. לטענתה, על אף שנתוניה מצדיקים זאת, לא הוגשה עבורה בקשה לפטור מאגרה והיא נשאה בעלויות מלאות של אגרות בית משפט וכן סך של 59,000 ₪ אשר נדרש בגין הייצוג המשפטי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ