אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 71567-95 ציוני נ' הירש ואח'

ת"א 71567-95 ציוני נ' הירש ואח'

תאריך פרסום : 26/08/2015 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
71567-95
16/03/2015
בפני השופט:
אריאל צימרמן

- נגד -
תובעת:
אסתר ציוני
עו"ד יצחק דוידוב
נתבעים:
1. אשר הירש
2. סלומון ויזל
3. מנס ויזל (המבקש)

עו"ד יובל בדיחי
החלטה
 

בקשת הנתבע 3 לביטול פסק דין שניתן בהיעדר הגנה, לפני כ-17 שנים. פסק הדין נסב על עסקה שנכרתה לפני 26 שנים ואין חולק כי המבקש לא קיים את התחייבויותיו מכוחה. נאמר מיד כי הבקשה לביטול פסק הדין נסמכת על טענות דחוקות, לשון המעטה, ודינה להידחות. יש להביא את ההליך עתיק היומין לכלל סיום.

 

רקע

 

1.המבקש ואחיו הנתבע 2 (להלן יחד: "ויזל") היו בעלי נכסים בישראל, אחד מהם חנות ברח' השוק 15 בתל אביב ("החנות"). נכון לשנת 1989, הנתבע 2 עקר כנראה זה מכבר לחו"ל, תוך שהוא מותיר בידי אחיו ייפוי כוח כללי לפעול בנכסיו. בשנת 1989 העתיק אף המבקש מגוריו לחו"ל, לארה"ב, אף שמאז ביקר לדבריו בישראל 40-30 פעם. למבקש היו אותה עת חובות לנושים שונים (שלטענתו סכומם נמוך ממצבת נכסיו דאז), ואגב עזיבתו ביקש למכור נכסיו ולסלק חובותיו באמצעות הנתבע 1, מר אשר הירש ("הירש"). המבקש מסר בידי הירש ביולי 1989 ייפוי כוח כללי העשוי בידי נוטריון, המייפה כוחו לבצע מגוון נרחב ביותר של פעולות בשמו, ובכלל זאת התקשרויות בחוזים, ביצועם, וכן קבלת כל דואר בשמו ונקיטת כל הליך משפטי בשמו, ואף מתן ייפוי כוח לאחר (נספח ז' לתשובת המשיבה, ובפרט סעיפים 4, 25, 26 ו-31 לו; להלן: ייפוי הכוח). מכוחו של ייפוי הכוח שניתן לו, כך לפי האמור בכותרת המסמך, חתם הירש בשם ויזל על הסכם למכירת הזכויות בחנות למשיבה, הסכם הכולל התחייבות לסילוק מס שבח וחובות עירייה בידי המוכרים והסכמה על פיצוי מוסכם במקרה של הפרה. בסמוך לאחר ייפוי הכוח, ואין אלא להניח – בסמוך לאחר כריתת החוזה – חתם הירש גם בשם ויזל על ייפוי כוח נוטריוני בלתי חוזר לטובת עו"ד גבי מיכאלי על מנת שהלה ידאג לביצוע הפעולות הכרוכות בהעברת הזכויות למשיבה (נספח ח' לתשובה).

 

2.הזכויות בחנות לא הועברו למבקשת עד עצם היום הזה. נכון לשנת 2013, אף לא שולמו חובות מס השבח והעירייה, שעל ויזל היה לשלמם בהתאם להסכם, וממילא לא הונפקו אישורים להעברת הזכויות. ננקטו אמנם מהלכים שונים להשגה על היקף מס השבח שעל המוכרים היה לשאת בו, אולם ההשגות נדחו, האחרונה בהן, עולה מנספחי התשובה, בשנת 1995.

 

3.בשנת 1995, בחלוף שש שנים מן המכירה, הגישה התובעת תביעה לבית משפט זה, לצו עשה שיחייב את המבקש, אחיו הנתבע 2, ואף מיופה כוחם הירש, בנשיאה בכל תשלום הנדרש לביצוע העברת הזכויות, וכן בפיצוי המוסכם. הירש לבדו התגונן. ניסיון המשיבה להמציא למבקש ואחיו את כתב התביעה מחוץ לישראל אושר אך לא צלח. ברם המשיבה עתרה גם לראות בייפוי הכוח ככזה ההופך את מסירת כתב התביעה להירש כהמצאה למורשה. בפסק דינו מיום 13.12.1998, קבע בית המשפט (כב' השופטת יהודית שיצר) כי נוכח ייפוי הכוח אכן יש להכיר בהמצאה לידי הירש, מיופה הכוח, כהמצאה כדין לידי מורשה. משכך נפנה בית המשפט לגוף התביעה נגד ויזל ובקביעה חדה ופשוטה קבע כי ויזל לא ביצעו את התשלומים שבהם התחייבו ועל כן הפרו את החוזה והם חבים בביצוע התשלומים ובפיצוי המוסכם. באשר להירש נקבע כי אין לראותו אחראי אישית לקיום חובות ויזל, שכן פעל רק כמיופה כוחם, והתביעה נגדו נדחתה.

4.אף שפסק הדין ניתן בשנת 1998, הרי שמשך 15 שנה נותר הוא כאבן שאין לה הופכין, זאת, לטענת המשיבה (שאין חיוניות להכריע בה), משנוכח מקום מגוריו של המבקש בארה"ב לא ראה בנה שטיפל בעניין לנקוט הליכי הוצל"פ נגד ויזל. בשנת 2013 יזם בן אחר של המשיבה (שהגיעה בינתיים לשנתה ה-80, וחנות אין בחזקתה) נקיטת הליכים נגד המבקש. ביקור של המבקש בישראל הוביל לכך שבעת יציאתו נתקל בצו עיכוב יציאה מישראל, שבעטיו נדרש להפקיד בטוחות לאפשר את יציאתו.

 

5.בעקבות דברים אלה עתר המבקש בחודש נובמבר 2013 לביטול פסק הדין. תמצית טענתו: יש לבטל את פסק הדין, שניתן בהיעדר הגנה, מחובת הצדק, ובהיעדר מסירה כדין. עם ייפוי הכוח להירש, שלכאורה מבסס את אפשרות המצאת התביעה לידו בדרך של מסירה להירש, מבקש המבקש להתמודד בשתי דרכים: האחת, טענה כי מלכתחילה אין בייפוי הכוח כדי לאפשר המצאה כדין מכוח הוראותיהן השונות של תקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 ("התקנות"); והשניה – כי גם אם ייפוי הכוח מאפשר המצאה, ממילא ביטל אותו המבקש "בתחילת שנות ה-90'", אף שאין בידיו אסמכתה או פירוט כלשהו לטענה זו. לחלופין, טוען המבקש (וגרסתו עברה מספר גלגולים, שלא נרחיב בהם כאן), יש לבטל את פסק הדין מכוח שיקול דעתו של בית המשפט, וזאת נוכח סיכויי ההגנה הטובים שיש לו לשיטתו. בין אלה מונה המבקש, הכל בקיצור נמרץ, טענות של שיהוי, מניעות, היעדר יריבות, הפרת הסכם בידי המשיבה דווקא, אי הקטנת נזק, אשם תורם של המבקשת, וקנוניה עם הירש, בין היתר.

 

6.ההליך הועבר לטיפולי וישיבה ראשונה התקיימה ביום 26.6.14. באותה מסגרת נעשה ניסיון לבחון חלופות למיצוי ההליך המשפטי, כולל קידום של התשלומים שבהם התחייבו ויזל מכוח ההסכם. מבלי להרחיב יצוין כי מס השבח שולם בשעה טובה, אולם העברת הזכויות למשיבה עודנה מתעכבת מטעמים שונים, ובנסיבות אלה נותרה המחלוקת המתמקדת עתה בעיקר בפיצויים המוסכמים בעינה. על כן התקיים דיון ביום 24.2.15, שבמסגרתו נחקר המבקש על תצהירו. יצוין שהמשיבה בתגובה לבקשה הגישה גם תצהיר מטעמה אך לא נחקרה, כך שכל טענה עובדתית שהעלתה אינה עומדת לפני בית המשפט, ברם אין לכך כל רבותא שכן ההתמקדות היא בשאלת הצלחתו של המבקש מכוח בקשתו ותצהירו שלו לבסס קיומה של עילת ביטול פסק הדין שניתן נגדו בהיעדר הגנה. לאחר אלה השלימו הצדדים סיכומיהם בשאלת הביטול, ומשנאספו אלה ניתן להכריע.

 

דיון

 

7.דין הבקשה להידחות כאמור. אידרש לטענות המרכזיות הצריכות לעניין, אף שבחנתי כמובן לעומקן את כל טענות המבקש, ולא היה באילו מהן כדי לשנות את התוצאה המתחייבת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ