אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 67425-12-14 ילינק נ' שניידר ואח'

ת"א 67425-12-14 ילינק נ' שניידר ואח'

תאריך פרסום : 28/08/2016 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
67425-12-14
23/08/2016
בפני השופטת:
שרון גלר

- נגד -
תובע :
יהודה ילניק
משיבים:
אבנר שניידר2. די & איי ייזום ובניה בע"מ3. ליאור עוזר
החלטה

1.בהליך זה הוגשו בקשות לסילוק התביעה על הסף הן על ידי הנתבעים 1-2 (בקשה 29) והן על ידי הנתבע 3 (בקשה 26). התובע הגיב לכל אחת מבקשות אלו והנתבעים הגישו תשובה לתגובה מטעמם, כל אחד לבקשתו. החלטה זו ניתנת בנוגע לשתי הבקשות הנ"ל לסילוק על הסף ולאחר עיון בבקשות, בסבב התגובות והתשובות לתגובות, בכתבי הטענות ובמכלול החומר המצוי עד כה בתיק בית המשפט בהליך זה, הנמצא בראשיתו, לאחר שכותרת התביעה נמחקה והוא מתנהל במסלול דיון רגיל.

בקשת הנתבעים 1-2 (בקשה 29):

2.הנתבעים 1-2 טענו, בבקשתם ובתגובתם לתגובה, כי יש לסלק התביעה כנגדם על הסף בהעדר עילה, העדר יריבות ובשל היות התביעה קנטרנית וטורדנית והיות הגשתה נגועה בחוסר תום לב. כן טענו, כי כתב התביעה נעדר פירוט ותנאים מהותיים כנדרש בתקנה 78 לתקנות סדר הדין האזרחי באשר לתרמית המיוחסת להם וכולל ספקולציות חסרות שחר וסיסמאות בעלמא כנגדם. באשר לטעמי סילוק אלו טענו הנתבעים 1-2, כי אין להם כל חלק, ידיעה או קשר לעסקה אשר נכרתה בסופו של דבר לרכישת הנכס, לאחר שהמו"מ עימם לא הבשיל להסכם. התביעה אף הוגשה בשיהוי ניכר, על גבול תקופת ההתיישנות, ומשכך מקשה על אפשרותם להתגונן מפניה. משכך, אין לתובע זכות כלשהי לתשלום דמי תיווך מנתבעים אלו ואף לא קיימת עילת תביעה אפשרית אחרת ביחס אליהם. כן נטען להעדר יריבות מול הנתבע 1, באשר הסכם התיווך נכרת עם החברה הנתבעת 2 והתביעה אינה כוללת עילת תביעה אישית אפשרית כנגד הנתבע 1.

3.התובע התנגד לבקשה וטען, כי תביעתו כוללת עילת תביעה ויחסי יריבות מול כל אחד מהנתבעים 1-2. לטענתו כתב התביעה מייחס לנתבעים אלו, בניגוד לגרסתם, קשר לעסקה אשר נכרתה ביחס לנכס נשוא ההליך למרות שלא הם שהתקשרו בעסקה זו באופן ישיר. בהקשר זה מיוחסת על ידי התובע לנתבעים התנהלות מרמה וקנוניה עם הנתבע 3, אשר לטענתו חברו יחדיו להוציא פרטים ומידע על הנכס ממנו, באמצעות הנתבעים 1-2, ולאחר מכן ניתקו מגע עימו בפתאומיות ובאופן בלתי מוסבר, כאשר בתוך כשבועיים נכרתה עסקה לרכישת הנכס, באמצעות עורך דינם הנתבע 3, עם הקונה עו"ד פריצקי, אשר שמע על היותו של הנכס מועמד למכירה דרך הנתבע 3. צירוף נסיבות זה של היעלמותם הבלתי מוסברת של הנתבעים 1-2 בעיצומו של המו"מ לרכישת הנכס, סמיכות הזמנים לכריתת העסקה ע"י הקונה והיותו מיוצג בעסקה גם כן ע"י הנתבע 3, מצביע, לטעמו של התובע, על קנוניה ותרמית מצד כל הנתבעים לנישולו מזכותו לקבלת דמי תיווך.

4.מסגרת הדיון הקבועה בהלכה הפסוקה לבחינת בקשה לסילוק על הסף הינה ידועה ומוכרת והיא, כי החלטה לסילוק הליך על הסף תינתן רק במקרים חריגים ונדירים, כאשר אין להליך כל תוחלת, גם אם תוכחנה עובדות התביעה. משכך, ובהתאם לפסיקה, בית המשפט אף אינו רשאי לשקול בשלב זה כטעם לסילוק התביעה על סף את הערכתו בדבר סיכויי טענות התביעה להתקבל בסופו של יום. כל זאת, לאור זכות הגישה לערכאות אשר הוכרה כזכות יסוד בהלכה הפסוקה, על פיה בעל דין זכאי לבירור עניינו וטענותיו לגופם בבית המשפט, למעט כאמור במקרים חריגים ביותר.

5.במקרה דנן, התובע, אשר אינו מיוצג, אכן הציג טענותיו בכתב התביעה, ואף בתגובתו, באריכות חריגה ובשפה שלעתים אינה הולמת הליך משפטי ועניין זה הובהר לו על ידי בדיון האחרון במסגרת ההחלטה אשר ניתנה בסיום הדיון. ואולם, לגופו של עניין, איני סבורה, כי ניתן לקבוע כבר עתה כי מדובר בתביעה שאינה אפשרית, וזאת, בנפרד משאלת סיכויי התביעה שכאמור, אינה טעם רלבנטי או לגיטימי לצורך הכרעה בבקשת סילוק. התובע טוען, על יסוד השתלשלות העניינים מאז כריתת הסכם התיווך עם הנתבעים 1-2 ועד לכריתת הסכם המכר ביחס לנכס לשיתוף פעולה פסול בין הנתבעים כולם ועל קשר עם רוכש הנכס, אשר נועדו לחסוך את דמי התיווך ולשלול אותם ממנו. טענה זו, במידה ותוכח במידה מספקת בסופו של יום ולאחר תום בירורו של ההליך, טומנת בחובה בהיבט המשפטי אפשרות להטלת אחריות על הנתבעים או מי מהם. הנתבעים אמנם מכחישים מכל וכל קשר או ידיעה כלשהם ביחס לעסקה שנכרתה או ביחס לזהות הרוכש, אך אלו טענות עובדתיות שהינן בבחינת טענות הגנה אשר יש לבררן, כפי שיש לברר את טענות התובע, במסגרת בירור ההליך, ולא ניתן לקבל טענות אלו או לדחותן כבר עכשיו.

6.אף איני סבורה, כי יש הצדקה לסילוק ההליך על הסף בהיעדר פירוט של טענת התרמית. אני ערה לטיעון "הנסיבתי" אשר כאמור לעיל, התובע הציג ביחס לטענתו בדבר קנוניה ותרמית, אך זהו טיעון אשר באופן עקרוני הינו אפשרי, בפרט בשלב כתבי הטענות. איני סבורה, כי הנתבעים אינם יכולים להתגונן מפני התביעה היות ואינם יודעים מה מיוחס להם, והם אכן הגישו כתבי הגנה אשר כוללים את הכחשתם לקשר וידיעה כלשהם באשר לעסקה בנכס לאחר שפרשו מהמו"מ לרכישתו. אף נטל השכנוע רובץ על כתפי התובע כבכל תביעה כספית ובמסגרת שלב הבאת הראיות ושמיעתן, בית המשפט ישקול את העדויות והראיות שתוצגנה לו ויגבש עמדה בשאלה האם הנטל הורם. מכל מקום, אין מקום ואפשרות להקדמת כל אלה לשלב הנוכחי ולמסקנה בדבר סילוק התביעה על הסף ושלילת יומו של התובע בבית המשפט לבירור טענותיו. בעניין זה אף יוער, כי במסגרת ההליכים המקדמיים, רשאים הנתבעים לדרוש פרטים נוספים או להציג שאלון לתובע ביחס לטענות התביעה.

7.משכך, אף איני סבורה, כי יש מקום לסילוק על הסף של התביעה כנגד מר שניידר הנתבע 1. שהרי, באופן עקרוני ובמישור המשפטי ניתן להטיל חבות אישית על אורגן של תאגיד אשר היה מעורב באופן אישי בהתנהלות מול התובע ובמידה ויורם הנטל להוכחת התנהלות תרמית מצידו. מודגש שוב, כי אין בדברים אלה כדי לשקף התרשמות כלשהי של בית המשפט, כזו או אחרת, ביחס למצב הדברים במקרה דנן ועמדת בית המשפט תגובש לאחר שלב שמיעת הראיות.

8.יצוין, כי תגובת התובע נתמכה בתצהיר, אם כי תצהיר "בג"צי" המפנה לטענות התגובה, וכי מכל מקום, מרכז הכובד של ההחלטה נוגע לבחינת כתב התביעה לכשעצמו. לפיכך, אף לא מצאתי מקום לקיום דיון בבקשה וחקירה על תצהירים, שהרי כאמור, בית המשפט ממילא לא יידרש לשאלת סיכויי התביעה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ