אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 45080-06-16

ת"א 45080-06-16

תאריך פרסום : 24/11/2016 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי מרכז-לוד
45080-06-16
20/11/2016
בפני השופט:
יעקב שפסר-סגן נשיא

- נגד -
התובעת:
שי - שירותי ייעוץ לניצולי שואה בע"מ
עו"ד נחושתן
עו"ד גרשטיין ו כהן
הנתבעת:
מדינת ישראל - הרשות לזכויות ניצול השואה
עו"ד שמרית סמדג'ה – פמת"א
פסק דין
 

 

תובענה שהוגשה על-ידי התובעת, שי שירותי ייעוץ לניצולי שואה בע"מ (להלן: "התובעת") נגד הרשות לזכויות ניצולי השואה (להלן: "הרשות") במסגרתה מתבקש סעד הצהרתי לפיו נעשתה הפסקת ההתקשרות החוזית בין הצדדים שלא כדין וכי החוזה בינהן שריר, קיים ומחייב, וכן ליתן צו האוסר על הרשות להימנע מטיפול בפניות חדשות המוגשות לה על-ידי התובעת.

הצדדים להליך

1. הנתבעת, הרשות, הוקמה על-ידי מדינת ישראל וכפופה למשרד האוצר. הרשות הוסמכה על-ידי ממשלת ישראל לדאוג לרווחתם של ניצולי השואה, זאת, בדרך של מימוש זכויותיהם של ניצולי השואה באופן מלא ומיטיב; מתן שירותים וקידום פרויקטים המותאמים לצרכיהם הייחודיים של הניצולים, ועוד. בין היתר פועלת הרשות למסירת הודעות מתאימות לניצולי השואה בדבר זכאותם לקבלת טיפול נפשי תוך הפנייתם לספקי בריאות הנפש של הרשות.

2. התובעת הינה חברה פרטית אשר פועלת למתן ייעוץ ושירותים לאוכלוסיית ניצולי השואה.

המערכת ההסכמית והתנהלות הצדדים

3. בשנת 2008 פורסם על-ידי הרשות (בשמה הקודם – הלשכה לשיקום נכים) מכרז להקמת מאגר מטפלים בבריאות הנפש (להלן: "המכרז"). התובעת נבחרה כאחד מהגופים אשר נבחרו להיכלל במאגר המטפלים מטעמה של הרשות, ובהתאם נחתם בין הצדדים ביום 1.6.2009 הסכם למתן שירותים בתחום בריאות הנפש (להלן: "ההסכם").

4. לאחר שנתגלעו מחלוקות בין הצדדים ביחס לטיב השירות שניתן על-ידי התובעת לניצולים, כמו גם ביחס לתוכן פרסומיה של התובעת, הודיעה הרשות ביום 24.11.2015 לתובעת, כי החל מאותו מועד לא יופנו ניצולים חדשים אל התובעת וכי ניצולים אשר מטופלים כבר על-ידי התובעת ימשיכו לקבל את הטיפול, בכפוף לשיקול הדעת הרפואי ולביקורת הרשות (להלן: "הודעת הרשות").

5. מספר חודשים לאחר מכן, ביום 18.5.2016, שלחה הרשות מכתב לתובעת במסגרתו הודיעה הרשות כי החליטה שההתקשרות בין הצדדים תוארך ותבוא לסיומה ביום 31.12.2016 (להלן: "מכתב סיום ההתקשרות").

תמצית טענות התובעת

6. התובעת טוענת כי הרקע העובדתי לתביעה הינו התנהלות פסולה ומפלה של הרשות, שהובילה את התובעת לנקוט בהליך משפטי אשר בסופו של יום הסתיים בהסדר אשר קיבל תוקף של פסק דין על-ידי הנשיאה ה' גרסטל (ת"א 33938-10-11; להלן: "ההליך הקודם" ו- "פסק הדין", בהתאמה). במסגרת ההסדר נקבע בפסק הדין, כי על פניות ביחס למטופלים חדשים לעמוד בקריטריונים מסויימים (ביצוע בדיקת ההפניה על-ידי גורם מקצועי, התרשמות קוגניטיבית מהמטופל וכן הצעה ביחס לטיפול המומלץ), וכי הרשות תיתן תשובה לפניות ביחס למטופלים חדשים בתוך 30 ימים.

לטענת התובעת ממשיכה הרשות להתנכל לה, מערימה דרישות בירוקרטיות רבות ומעלה טענות לפיהן נפלו פגמים בפרסומי התובעת – וזאת על-אף שלטענת התובעת, מפרסמים מתחריה פרסומים דומים מבלי שהרשות מלינה על כך.

בנוסף טוענת התובעת, כי הודעת הרשות לפיה הוחלט שלא לאפשר לתובעת לקבל לטיפולה פונים חדשים, נעשתה בניגוד לפסק הדין המחייב את הרשות להידרש לפניות החדשות אשר מפנה אליה התובעות, וכאשר מטבע הדברים מהווה הדבר פגיעה בעסקיה של התובעת ובמטופלים החדשים המבקשים לקבל את הטיפול דווקא אצלה. לטענת התובעת נעשה הדבר ללא הצדקה עניינית וכאשר התובעת עושה כל אשר לאל ידה על-מנת לעמוד בדרישותיה של הרשות.

מספר חודשים לאחר שניתנה הודעת הרשות – שלחה הרשות את מכתב סיום ההתקשרות. לטענת התובעת מכתב סיום ההתקשרות מהווה הפרה של החוזה בין הצדדים, כאשר לפי לשונו של החוזה לא עומדת לרשות זכות חוזית לסיים את ההתקשרות במועד הנקוב במכתב סיום ההתקשרות. לשיטת התובעת מדובר בחוזה שנתי המתחדש באופן אוטומטי מדי שנה, אלא אם כן ניתנה התראה בת 30 ימים טרם חידושו. מכיוון שההסכם נחתם ביום 1.6.2009 היה על הרשות להודיע על הכוונה לסיימו עד ליום 1.5.2016. מכתב סיום ההתקשרות נושא תאריך 8.5.2016 (והתקבל לטענת התובעת רק ביום 18.5.2016) הרי שהחוזה הוארך אוטומטית לשנה נוספת והרשות אינה יכולה לסיימו לפני 1.6.2017.

תמצית טענות הרשות

7.הרשות טוענת כי חובתה המקצועית הינה לקבל החלטות מקצועיות בדבר מתן טיפולים בבריאות הנפש לניצולי השואה. הרשות רשאית מכוח ההסכם, מכוח תפקידה ומכוח מסמכי המכרז למנוע מהתובעת (שהיא אחת מספקי השירות במכרז) לקבל לטיפולה מטופלים חדשים, להגביל את היקף ההתקשרות ולקבוע כללים והוראות בדבר אופן מתן השירות.

לטענת הרשות, אף לאחר ההליך הקודם המשיכו להתגלות ליקויים בעבודתה של התובעת וכי ממילא אין בפסק הדין כדי להגביל את סמכויותיה, לרבות סמכותה לפקח על הזוכים במכרז או להגביל את המשך ההתקשרות עם מי מהם. בין היתר נטען, כי פרסומיה של התובעת בדבר השירות המוענק על-ידה הם פרסומים מטעים אשר אינו עולה בקנה אחד עם הוראות החוק, מוצנעת במסגרתם העובדה כי הטיפול הניתן הוא טיפול נפשי, תוך הטעיה של המטופלים לחשוב כי מדובר בטיפול שאינו נפשי, או ב"שיחות להפגת הבדידות", ותוך ניגוד עניינים בין רצונה העיסקי-מסחרי של התובעת להגדיל את היקף המטופלים, לבין העובדה כי מדובר בשירות שניתן במימון המדינה ולמטרה של טיפול נפשי, אשר יש לו קשר למאורעות השואה.

לאחר שנתגלה לרשות כי התובעת אינה עומדת בסטנדרטים המצופים ממנה, החליטה הרשות להפעיל את סמכויות הפיקוח המוקנות לה, בין היתר מכוח ההסכם, ועמדה על קבלת נתונים והבהרות מהתובעת. משעה שאלו לא סופקו לשביעות רצונה של הרשות, נשלחה הודעת הרשות ונאסר על התובעת לקבל מטופלים חדשים.

הרשות טוענת כי היא אינה מחוייבת לאפשר לתובעת לקלוט מטופלים חדשים, וזו אף חובתה להתערב ולמנוע זאת, שעה שלטעמה נתגלו פגמים בהתנהלות התובעת אשר הובילו לחוסר אמון מקצועי בין הצדדים, ושיש בהם כדי להשליך על טיב הטיפול שניתן לניצולי השואה. כמו כן, מפנה הרשות למסמכי המכרז מהם עולה כי הרשות אינה מתחייבת בהזמנת היקף שרותים כלשהו וכי הרשות תהא רשאית לשנות את תנאי ההתקשרות ותנאי ההשתתפות במאגר נותני השירות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ