אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 4490-07-10 חדד נ' יעקובי

ת"א 4490-07-10 חדד נ' יעקובי

תאריך פרסום : 04/08/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
4490-07-10
13/07/2014
בפני השופט:
1. שלמה לבנוני
2. סגן נשיא


- נגד -
התובע:
אבנר חדד
עו"ד ברקוביץ
הנתבע:
1. מירבי יעקובי
2. דאלי יעקובי
3. מ.ד. יעקובי השקעות בע"מ

עו"ד ו. מנסור
פסק דין
 
 

 

1.התובע הגיש בקשה לביצוע שטר חוב נגד הנתבעים. זמן פרעונו של שטר החוב הוא 31.12.08. הגם שהסכום הנקוב בו הוא 1,900,000 ₪ בבקשת הביצוע עתר התובע לחייב את הנתבעים בסכום של 1,868,860 ₪. הנתבעים הגישו התנגדות לביצוע שטר אשר נדונה והוכרעה על ידי כב' הרשמת ספרא-ברנע. בהחלטתה המנומקת מיום 1.3.11 דחתה הרשמת את ההתנגדות לביצוע שטר, ככל שהיא מתייחסת לסכום הלוואה נטענת בסך 200,000 דולר ובהתאם לשער של 4.67 ₪ לדולר, דהיינו לסכום של 934,000 ₪. ככל שעסקינן ביתרת הסכום מעבר לסך הנ"ל ההתנגדות התקבלה במלואה, ללא התנייתה בתנאי זה או אחר.

 

2.החלטתה של הרשמת ספרא-ברנע הותקפה בערעור בפניי. בפסק דיני בתיק ע"ר 49709-03-11 מיום 6.11.11 נדחה הערעור ואושרה החלטת הרשמת ספרא-ברנע. בגדר פסק דיני סקרתי את התשתית העובדתית והמחלוקות העובדתיות והמשפטיות הניצבות ביסוד הפרשה שבפניי. על כך להלן. מכל מקום על פסק דיני הוגשה בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי בחיפה. בהחלטתו מיום 13.2.12 דחה כב' השופט רניאל בקשת רשות הערעור. הפועל היוצא מכך שהחלטתה של הרשמת ספרא-ברנע, כפי שחזרה ואושרה על ידי, נותרה על כנה.

 

3.בהמשך הדרך הוריתי על הגשת תצהירי עדויות ראשיות. מטעם התובע הוגש תצהירו-שלו. בגדר נספחיו הוגשה חוות דעת מקצועית של רו"ח. מטעם הנתבעים הוגש תצהירו של הנתבע 1 (להלן – "הנתבע"). לאחר שכל הונחו בפניי הסכימו ב"כ הצדדים כי יינתן פסק דין מנומק בדרך הרגילה על יסוד החומר שבתיק והגשת סיכומי טענות.

 

עתה אדרש לתשתית העובדתית, ולמחלוקות שהיא מציבה, כנלמד מפסק דיני מיום 6.11.11 הנ"ל.

 

4.הנתבע הוא איש עסקים שביקש ליטול חלק בפרויקט נדל"ן רווחי באוקראינה. שווי ההשקעה של הנתבע אמור היה להיות 500,000 דולר. לנתבע היה הון עצמי של 400,000 דולר. הוא נדרש לגייס סכום של 100,000 דולר והוא פנה לתובע והציע לו להשקיע בפרויקט זה. התובע ביקש להבטיח את כספו ורווחיו במידה ויהיו רווחים וביקש להבטיח את סכום ההשקעה במשכנתא בדרגה שנייה על דירת הנתבע והנתבעת 2, היא אשתו. הסתמנה הסכמה בעניין זה ואולם בנק המשכנתאות לא הסכים לכך. משום כך נפרעה המשכנתא בסכום של 100,000 דולר, באופן שניתן היה לרשום על הדירה משכנתא בדרגה ראשונה, להבטחת זכויות התובע. בנוסף לכך שילם התובע לנתבע סכום של 100,000 דולר בגין ההשקעה הנטענת. כללם של דברים: אין עוררין כי התובע שילם לנתבע סכום של 200,000 דולר.

 

5.אכן, וזה לב טענתו של התובע, לא הייתה בין הצדדים כל עסקת השקעה אלא עסקת הלוואה גרידא. ואכן, הונח בפניי הסכם מיום 1.12.05 שכותרתו "הסכם למתן הלוואה". הותנה בו כי מוענקת בזאת הלוואה על סך 200,000 דולר. סוכם בו כי הלווים, הם הנתבעים, יחזירו למלווה, הוא התובע, סך של 400,000 דולר לא יאוחר מיום 31.12.08. בין היתר סוכם כי ההלוואה תהיה צמודה לשער הדולר. שער הדולר שהיה ידוע בעת מועד העסקה עמד על סך 4.67 ₪. נקבע, איפוא, כי מכל מקום שער הדולר לא יהיה פחוּת מ- 4.67 ₪, לעניינה של עסקה זו. ועוד הצהירו הנתבעים כי הם קראו את כל תנאי ההסכם, אף קיבלו הזדמנות סבירה להיות מיוצגים על ידי עורך דין.

 

6.חרף כל אלו טוענים הנתבעים כי ההסכם הנ"ל, אף שטר החוב שניתן בעקבותיו ועל סמכו, הם הסכמים למראית עין, ומשום כך הם בלתי חוקיים ודינם בטלות. לטעמם לא מדובר בעסקת הלוואה אלא בעסקת השקעה. אכן, אם זו הייתה גרסתם של הנתבעים, כך אף הבהרתי בפסק דיני הנ"ל, מצפה הייתי מהם שיעבו גרסה זו. וכך, למשל, על שום מה נקשר הסכם למראית עין? מי השיג מה כתוצאה מהצגת העסקה, באופן שאינו משקף את שחוזות עיניי? ועוד: מה טיבה של עסקת השקעה זו, לשיטתם של הנתבעים? שהרי ברגיל השקעה אינה מוחזרת כל עיקר, שהרי היא בבחינת "השקעה", שברגיל אינה מוחזרת, ולא בבחינת "הלוואה", שלעולם מוחזרת. האם התכוונו הנתבעים כי נכרת בין בעלי הדין הסכם שותפות על פיו, ביחס להשקעות, הפך התובע לשותף כדי 20%, באופן שהרווחים או ההפסדים יתחלקו על פי יחס זה?

 

אכן, מבין השיטין נאלץ הנתבע להודות כי הגם שמדובר בהשקעה היא תוחזר, הגם שהסכום של ההחזר לא נהיר לי, ואולם היא תוחזר רק לאחר שהפרוייקט יושלם, וככל שהוא יישא רווחים. ומשום כך, ומשעה שהפרוייקט עדיין לא הושלם, הגם שהוא אמור להיות מושלם עד סוף 11' לערך, לא בשלה זכותו של התובע לקבל את כספו. לכן בפסק דיני הנ"ל תהיתי מה יהא הדין, על פי אותה גרסה, ככל שהפרוייקט לא יניב רווחים? שהרי אילו הגרסה הייתה שהסכום לא יושב בשום נסיבות, שהרי הוא בבחינת "השקעה" – ניחא. ואולם לנוכח העובדה שנהיר שהסכום אמור להיות מוחזר, סתמו הנתבעים ולא מסרו כל גרסה מה יהא הסכום לו יהיה זכאי התובע, לשיטתם, ככל שהפרוייקט לא יניב רווחים, שמא יהיה משופע בהפסדים, או כלל לא ייבנה?

 

7.ומשכל אלו עמדו לנגד עיניה של הרשמת, כך ניתחתי בפסק דיני הנ"ל, היא סבורה הייתה, ודעתי הייתה כדעתה, כי סביר מאוד להניח שאכן העסקה שנקשרה בין הצדדים, כעולה ונחזה מהסכם ההלוואה, היא עסקת הלוואה. ואולם משאלו הם פני הדברים חטא התובע בכך שההסכם לא עמד בכל כלליו ודקדוקיו של חוק הסדרת הלוואות חוץ-בנקאיות, התשנ"ג-1993 (להלן – "חוק ההסדרה"). בין היתר לא נרשמו נתונים חיוניים, כמו שיעור הריבית בחישוב שנתי המביא בחשבון גם ריבית דריבית בהתאם למועד פירעון ההלוואה. ואכן, בהעלם ראשון, נכונים הם פני הדברים. לכאורה הלוואה הניתנת בסכום של 200,000 דולר, אשר יש להחזירה בסכום של 400,000 דולר, כך הותנה בהסכם ההלוואה, בוודאי מעלה תמיהות ותהיות.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ